World of Warcraft: Mists of Pandaria World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme

Defiance

24 Mayıs 2013 - Samet Konuksal - 7 yorum
1 | Ark Hunter, kameraya el salla!

Bir tarafta TV dizisi, eğlence sektörünün değişmeyen ismi; diğer yanda ise oyun, eğlence sektörünün yükselişe geçen ismi. TV dizisi ve bir oyun, isimden para kazanmak için geliştirilen o ‘kötü’ oyunlardan başka nasıl bir araya gelebilirdi? Dizi sektörünün önemli ismi SyFy ile MMO piyasasının gediklilerinden Trion Worlds, daha önce denenmemiş bir şeyi denemek için bir araya geldi. Defiance isimli MMO & dizi projesinde bir yandan haftalık olarak dizi yayını yapılacak, diğer yandan da dizide olanlar güncel bir şekilde oyuna aktarılacaktı. Peki SyFy ile Trion, bu projelerinde ne kadar başarılı oldu?

Konuya başlamadan önce Defiance’ın temasını ve hikayesini göz ucuyla biraz anlatalım. Defiance, patlak veren bir uzaylı savaşı döneminde geçiyor. Bizleri geleceğin San Francisco’suyla tanıştıran oyunun hikayesinin pek de yenilikçi olduğu söylenemez. Defiance’ın oyun tarafında, savaşın patlak verdiği anda bilim adamı Von Bach’ı bulmak için yola çıkıyoruz. Von Bach, Defiance’ın geçtiği dünyada EGO sistemini geliştiren ve yeni teknolojik silahlar üreten bir firmanın sahibi olarak geçiyor. Merak edenler için söyleyelim, şimdiye kadar Defiance ile TV dizisi arasında herhangi bir bağlantı kurulmadı. Fakat gelecek güncellemeler, TV dizisinde yaşananlara odaklı olarak yayınlanacak.

Geleceği temsil eden bir dünyada geçen Defiance, grafiksel açıdan çok güçlü olmasa da, açık dünya oynanışına sahip olan bir oyun olarak bizi etkiliyor. Oluşturulan silah efektleri ve yaratılan atmosfer grafiklerin hanesine artı puan olarak geçiyor. Fakat grafikler genel manada güzel gözükse de, ayrıntıya indiğimizde rahatsız edici kaplama kalitesi, herhangi bir tepki veremeyen öğeler ve kimi zaman kötü duran animasyonlar da grafik açısından göze batıcı unsurlar arasında yer alıyor.

Oyunun grafikleri, bazı kaplama yüklenme sorunlarının haricinde göze batmıyor.

Grafiğin haricinde oyunumuzun ses kısmına geldiğimizde, yine ahım şahım bir çalışmayla karşılaşamıyoruz. Silahların sesleri rahatsız edici boyutta değil ama bir silah türü için sadece bir tane ses kalıbının kullanılmış. Örneğin iki tane farklı türlerdeki pompalı silahı kullanırken aynı sesi duyuyorsunuz. Silahların yanı sıra karakter seslendirmelerinde biraz daha iyi iş çıkarıldığını söyleyebilirim. Oyunun ana karakterlerinin seslendirmeleri hem başarılı, hem de özgün bir yapıda.

Sesleri, grafikleri geçtik fakat Defiance’ın kendisini nereden anlatmaya başlayalım? Bir MMO olarak mı tasvir edelim, yoksa tek kişilik oyun olarak mı? Trion Worlds ile SyFy, Defiance’ı MMO-TPS yerine tek kişilik bir TPS olarak tanımlasaymış belki daha olumlu tepkiler alabilirmiş. Fakat işin içerisine MMO türü girince, Defiance bu konuda sınıfta kalıyor. Defiance’ı MMO olarak tanımlamaya iten tek şey, açık dünya temasında geçen bir oyunun sürekli olarak bağlantı istemesi. Bunun dışında oyunda MMO türünden izler bulmak zorlaşıyor.

MMO dediğimiz oyunlarda insanlar gruplar kurar, eşya ticareti yapar, eşya üretmeye başlar. Fakat Defiance’da bizi grup kurmaya iten bir şey yok. Defiance’ın dünyasında oyuncuların bir araya gelip craft veya ticaret yapabileceği bir ana mekan yok. Defiance’ın yapısı öyle bir hal almış ki, oynarken tek kişilik bir oyun oynuyormuşçasına devam etseniz hiçbir zorluk çekmezsiniz. Kaldı ki oyunun konsol odaklı tasarlanan arayüzü, bu konuyu daha da zorlaştırıyor. Mesela MMO oyunlarında insanlar konuşur, anlaşır, chatleşir. Fakat Defiance’ın chat barından birşeyler yazmak bile diğer MMO’lara oranla ekstra zahmet istiyor.

Konsol odaklı arayüz demişken, ona da biraz değinelim. Defiance’ın arayüzü tamamen konsol odaklı hazırlanmış. Oyunu PC’de oynayan birisi olarak zor anlar yaşadığımı söyleyebilirim. Örneğin, oyunun ana arayüzünde görevlerinize bakmak için veya matchmakingden oyun bulmak için herhangi bir kısayol yer almıyor. Bunları yapmak için oyunu durdurup EGO menüsüne gidip işinizi halletmeniz gerekiyor, ki bu menü de oldukça konsol kokuyor.

defiance mmo ps3 xbox 360 pc mmo tps shooter trion worlds syfy dizi
World of Warcraft: Mists of Pandaria Paylaş World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme
İLGİLİ VİDEOLAR
YORUM YAZ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

BSC KÜNYESİ
Defiance ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
12 kişi bu oyunu takip ediyor.
SON BSC VİDEOLARI
World of Tanks'ta Dev Savaşları Deniyoruz 7 Ekim 2017 - 40395 izlenme
Gökhan Yılmaz
World of Tanks'in 9.20 güncellemesi ile eklenen Büyük Savaş oyun modunda 30'a 30 kişilik tanklarla d
Yazdır