Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Defiance

1 | Ark Hunter, kameraya el salla!

Bir tarafta TV dizisi, eğlence sektörünün değişmeyen ismi; diğer yanda ise oyun, eğlence sektörünün yükselişe geçen ismi. TV dizisi ve bir oyun, isimden para kazanmak için geliştirilen o ‘kötü’ oyunlardan başka nasıl bir araya gelebilirdi? Dizi sektörünün önemli ismi SyFy ile MMO piyasasının gediklilerinden Trion Worlds, daha önce denenmemiş bir şeyi denemek için bir araya geldi. Defiance isimli MMO & dizi projesinde bir yandan haftalık olarak dizi yayını yapılacak, diğer yandan da dizide olanlar güncel bir şekilde oyuna aktarılacaktı. Peki SyFy ile Trion, bu projelerinde ne kadar başarılı oldu?

Konuya başlamadan önce Defiance’ın temasını ve hikayesini göz ucuyla biraz anlatalım. Defiance, patlak veren bir uzaylı savaşı döneminde geçiyor. Bizleri geleceğin San Francisco’suyla tanıştıran oyunun hikayesinin pek de yenilikçi olduğu söylenemez. Defiance’ın oyun tarafında, savaşın patlak verdiği anda bilim adamı Von Bach’ı bulmak için yola çıkıyoruz. Von Bach, Defiance’ın geçtiği dünyada EGO sistemini geliştiren ve yeni teknolojik silahlar üreten bir firmanın sahibi olarak geçiyor. Merak edenler için söyleyelim, şimdiye kadar Defiance ile TV dizisi arasında herhangi bir bağlantı kurulmadı. Fakat gelecek güncellemeler, TV dizisinde yaşananlara odaklı olarak yayınlanacak.

Geleceği temsil eden bir dünyada geçen Defiance, grafiksel açıdan çok güçlü olmasa da, açık dünya oynanışına sahip olan bir oyun olarak bizi etkiliyor. Oluşturulan silah efektleri ve yaratılan atmosfer grafiklerin hanesine artı puan olarak geçiyor. Fakat grafikler genel manada güzel gözükse de, ayrıntıya indiğimizde rahatsız edici kaplama kalitesi, herhangi bir tepki veremeyen öğeler ve kimi zaman kötü duran animasyonlar da grafik açısından göze batıcı unsurlar arasında yer alıyor.

Oyunun grafikleri, bazı kaplama yüklenme sorunlarının haricinde göze batmıyor.

Grafiğin haricinde oyunumuzun ses kısmına geldiğimizde, yine ahım şahım bir çalışmayla karşılaşamıyoruz. Silahların sesleri rahatsız edici boyutta değil ama bir silah türü için sadece bir tane ses kalıbının kullanılmış. Örneğin iki tane farklı türlerdeki pompalı silahı kullanırken aynı sesi duyuyorsunuz. Silahların yanı sıra karakter seslendirmelerinde biraz daha iyi iş çıkarıldığını söyleyebilirim. Oyunun ana karakterlerinin seslendirmeleri hem başarılı, hem de özgün bir yapıda.

Sesleri, grafikleri geçtik fakat Defiance’ın kendisini nereden anlatmaya başlayalım? Bir MMO olarak mı tasvir edelim, yoksa tek kişilik oyun olarak mı? Trion Worlds ile SyFy, Defiance’ı MMO-TPS yerine tek kişilik bir TPS olarak tanımlasaymış belki daha olumlu tepkiler alabilirmiş. Fakat işin içerisine MMO türü girince, Defiance bu konuda sınıfta kalıyor. Defiance’ı MMO olarak tanımlamaya iten tek şey, açık dünya temasında geçen bir oyunun sürekli olarak bağlantı istemesi. Bunun dışında oyunda MMO türünden izler bulmak zorlaşıyor.

MMO dediğimiz oyunlarda insanlar gruplar kurar, eşya ticareti yapar, eşya üretmeye başlar. Fakat Defiance’da bizi grup kurmaya iten bir şey yok. Defiance’ın dünyasında oyuncuların bir araya gelip craft veya ticaret yapabileceği bir ana mekan yok. Defiance’ın yapısı öyle bir hal almış ki, oynarken tek kişilik bir oyun oynuyormuşçasına devam etseniz hiçbir zorluk çekmezsiniz. Kaldı ki oyunun konsol odaklı tasarlanan arayüzü, bu konuyu daha da zorlaştırıyor. Mesela MMO oyunlarında insanlar konuşur, anlaşır, chatleşir. Fakat Defiance’ın chat barından birşeyler yazmak bile diğer MMO’lara oranla ekstra zahmet istiyor.

Konsol odaklı arayüz demişken, ona da biraz değinelim. Defiance’ın arayüzü tamamen konsol odaklı hazırlanmış. Oyunu PC’de oynayan birisi olarak zor anlar yaşadığımı söyleyebilirim. Örneğin, oyunun ana arayüzünde görevlerinize bakmak için veya matchmakingden oyun bulmak için herhangi bir kısayol yer almıyor. Bunları yapmak için oyunu durdurup EGO menüsüne gidip işinizi halletmeniz gerekiyor, ki bu menü de oldukça konsol kokuyor.

defiance mmo ps3 xbox 360 pc mmo tps shooter trion worlds syfy dizi
Motor World: Car Factory Dragon's Crown
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Robin.

31.10.2017 22:42:31

0
555-555-0199@example.com

I-C-O

27.5.2013 14:51:57

-3
Okuma -yazma kültürü asla bitmez, Video inceleme de izlerim , sayfalarca yazı da okurum. Okuma kültürü olmasaydı şimdi ortada forum kalmazdı. Yani yenilikçiliğe bu kadar kaptırmamak gerek. Maziyi silmemek gerek. Bu arada mazi diyorum da, sanki yazılı incelemer sırf 80'lerde kaldı. Sonuç olarak video ve yazılı incelemeleri ayrım yapmadan zevkle izleyip/okuyorum.

BD911

27.5.2013 14:38:13

0
Xbox ta mı oynadın?

iARDAs

27.5.2013 14:36:07

0
Bence almayı hiç düşünmüyorum. TV programıda aman aman değil öyle. Fakat oyun çok kalitesiz geldi bana.

BSC Misafiri

27.5.2013 14:33:26

0
aldığıma alacağıma tek pişman oldugum oyun

CommandPrompt

24.5.2013 16:35:03

0
Makale okumaya pek de alışık bir millet değiliz,gerçi bu çağda artık herkes öyle oldu sanki biraz.. O yüzden tepki gelmesi yada hit'inin düşük olması normal olacaktır. Şahsen ben yarıya kadar okudum anca,merakla beklediğim bi oyun olsa belki okurdum ama,gerçekci alalım şimdi

xleonhart

24.5.2013 16:25:42

+1
video inceleme yok mu
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Defiance Samet Konuksal 6 / 10 oy
KÜNYE
Defiance ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
12 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
+ Tatmin edici içerik
+ Göze batmayan grafikler
+ Güncellemelere bağlı, geleceğe dönük bir oyun yapısı
Eksiler
- Oyunun çoğu şeyi özensiz hazırlanmış
- Çok fazla 'bug' bulunuyor
- Kötü arayüz
- Oyun içerisinde denge sorunları
- Konu işleyişi sizi kendine çekemiyor
- Yapay zeka
...
Editör Notu: Kötünün iyisi.
6,5
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız