Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

World of Tanks (Xbox 360 Sürümü)

1 | World of Tanks (Xbox 360 Sürümü)

Microsoft’un Xbox 360’taki Free to Play girişimlerinden birisi, Wargaming ile anlaşmadan doğan World of Tanks: Xbox 360 Edition olmuştu. 2013’ün E3 fuarında duyurulan World of Tanks: Xbox 360 Edition, yeterli uzunluktaki test sürecinin ardından normal sürüme geçiş yaptı. Hali hazırda 2013 itibariyle PC’de 78 milyon kayıtlı üyeye sahip World of Tanks, Xbox 360’ta da aynı seviyelere gelebilir mi? Bunu tabi ki zaman gösterecek. Ama öncesinde gelin oyunun Xbox 360 sürümüne şöyle bir göz atalım.
Aslında Free to Play bir oyun olan World of Tanks, Microsoft’un politikaları karşısında Xbox 360’ta bu sıfatı biraz yitiriyor. Çünkü oyunu oynamak tamamen ücretsiz değil. Firmanın sunduğu Xbox Live Gold sisteminden dolayı eğer aylık ödemeli üyelikten satın almamışsanız ‘Free to Play’ olan World of Tanks’ı oynayamıyorsunuz. Wargaming bunun için röportajlarda epey dil dökmüştü fakat sonucunda Microsoft’tan karar çıkmamış görünüyor.
PC’deki kökü 2010 senesine kadar dayanan World of Tanks’ı şimdiye kadar duymamış olmanız biraz zor. Ama bu ender kesimdenseniz gelin oyundan bahsetmeye başlayalım. Adından da anlaşılacağı üzere World of Tanks, savaş arenasında tamamen tankların mücadelesine dayanan bir oyun. Elbette tankları kullanan bazı piyadeler vardır. Ama bu piyadeler oyun alanına, bizim görebileceğimiz şekilde gelmiyorlar. Yani oyundaki mücadele tamamen tanklara dayanıyor.

Oyunun iç tanıtımına geçmeden, World of Tanks’ın PC’de olduğu gibi Xbox 360’ta da Türkçe dil desteği sunduğunu ekleyelim. Oyunun Türkçe çevirileri pek göze batacak cinsten değil. Yani çoğu Free to Play oyununda gördüğümüz ‘Google Translate’ çevirilerinin karşısında Wargaming, başarılı bir iş ortaya koymuş.
15’e 15 mücadeleleri içeren World of Tanks’ta Alman, İngiliz ve Amerikan ordularına ait birçok tank çeşidi bulunuyor. Oyundaki tanklar farklı ana sınıf başlıkları altında karşımıza çıkıyor. Yani her tankın sürüş ve oynanış dinamikleri aynı değil. Ağır tankları, hafif tankları veya orta seviyedeki tankları kullanmak kendi içerisinde farklı hallerde karşımıza çıkıyor.
Oyundaki tankları açmak için ya Gümüş, ya da Altın puanlarına ihtiyacınız var. Bu para birimlerinden gümüşü oyunu oynadıkça elde ediyorsunuz. Altını ise gerçek para harcayarak satın alabiliyorsunuz. İsterseniz oyunun mağazasında, topladığınız gümüşleri altına çevirme seçeneği de var. World of Tanks’ta sadece altınlarla alabileceğiniz bazı tank çeşitleri mevcut. Tabii bu tanklar oyunu kazanmayı garanti etmiyor. Yani World of Tanks, ‘Pay to Win’ olarak geçen para ödeyerek kazanma mantığına uzak bir oyun.
World of Tanks’ın beta incelemesinde hoşnut kalmadığım bir bölüm vardı. Oyunu oynarken menü, bize ne harita seçmeyi, ne de mod seçmeyi sunuyor. Oyunu oynamak isteyince A tuşuna basmamız yeterli oluyor. Oldukça kısıtlı bir matchmaking sistemine sahip olan oyunda her seferinde rastgele bir modda, rastgele bir haritada oynuyoruz.

Bu konu biraz can sıkıcı olsa da, oyunun genel anlamda güzel durduğunu söylemek gerek. World of Tanks’taki grafikler ücretsiz bir oyun için tatmin edici seviyede. Grafik konusunda haritalarda gördüğümüz yıkılabilir öğeler ve genel modellemeler olumlu puan alabiliyor. Ancak bunun karşısında grafikler olumsuz yönlere de sahip. Mesela savaş anında aldığınız hasarın ardından tankınız sıfır halinde hiç hasar almamış gibi duruyor. Bu tip şeyler oyunun hanesine eksi olarak işlense de, World of Tanks’ın genel olarak oynanası bir oyun olduğunu söylemek gerek. Ücretsiz bir oyun için olumlu seviyedeki grafikler, özen gösterildiği belli olan Türkçe lokalizasyonu, oyundaki dengeyi bozmayacak Free to Play modellemesi ve rekabetçi içerik, World of Tanks’ın Xbox 360 sürümünü oynanabilir bir oyun olarak bizlere sunuyor. Ancak yine de oyunla ilgili bazı düzenlemeleri bir an evvel görmek, gidişatı olumlu etkiler diye düşünüyorum.

Football Manager 2014 Tales of Symphonia Chronicles
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

adam olun

26.2.2014 18:47:33

-1
şu adamın peşini bırak levent
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

World of Tanks Samet Konuksal 8 / 10 oy
KÜNYE
World of Tanks ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
14 kişi bu oyunu takip ediyor.
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,5
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız