Defiance World of Tanks (Xbox 360 Sürümü)

World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme

2 Aralık 2013 - Samet Konuksal - 2 yorum
1 | Oyunun tarzı konsollara yakışmış ama...

Geçtiğimiz senelerde piyasaya sunularak Wargaming.net’e büyük kazanç sağlayan World of Tanks, PC’de 60 milyondan fazla oyuncuya sahip. Bu senenin E3 fuarında yapılan Microsoft sunumunda bir sürprizle karşımıza çıkan Wargaming, World of Tanks’ı Xbox 360 için duyurmuştu. Vakit geldi çattı ve oyunun Xbox 360 sürümünün betası oyunculara sunuldu. Gelin hep birlikte World of Tanks: Xbox 360 Edition’da bizleri nelerin beklediğine göz atalım.

Öncelikle oyunu açar açmaz Xbox 360 diyarında nadir görebildiğimiz bir sürpriz bizleri karşılıyor. World of Tanks: Xbox 360 Edition, PC’de olduğu gibi konsolda da Türkçe dil desteğine sahip. Hem de oyunun eğitim bölümü gibi seslendirmelerin yer aldığı bölümleri, Türkçe dublajla karşımıza çıkıyor.

World of Tanks, adından da anlayabileceğiniz gibi tankları yöneterek oynayabildiğiniz bir FPS oyunu. PC’de Free to Play olarak çıkan yapım, Xbox 360’ta da aynı şekilde işliyor. Ancak konsolun sisteminden dolayı eğer Xbox Live Gold üyesi değilseniz World of Tanks’ı da oynayamıyorsunuz. Bildiğiniz gibi Xbox Live Gold üyeliği için aylık para ödemeniz gerekmekte.

World of Tanks’ta beş farklı tank tipi ve üç farklı oyun modu bulunuyor. Tank sınıfları hafif tanklar, orta tanklar, ağır tanklar, tank avcısı ve KMT olarak ayrılıyor. Her tank sınıfının tatmin edici sayıda tank tipleri bulunuyor. Oyunda üç farklı oyun modu bulunsa da, Xbox 360 sürümünde olan matchmaking sistemi size oynamak istediğiniz modu seçme özgürlüğü sunamıyor. Bu betaya özgü bir durum olabilir tabii.

Beta sürümündeki sorunlar düzeltilirse oyun Xbox 360'ta da büyük ilgi görebilir.

2011 senesinden beri piyasada olup Free to Play olan bir oyunun sistemini az çok duymuşsunuzdur diye tahmin edip, oyunun özelliklerini bir yana bırakıp Xbox 360 sürümünden bahsetmeye geçelim. World of Tanks’ın Xbox 360 sürümündeki oynanış tarzı oyuncuyu pek fazla zorlamayacak cinsten. Sol analog kontrolcüsüyle tankınızı hareket ettiriyor, sağ analog kontrolcüsüyle de ateş etmek için kendinize yön verebiliyorsunuz. LT tuşuyla dürbünlü moda geçip, RT tuşuyla da ateş ediyorsunuz. İşin içinde tank olduğunu duyunca aslında benim aklıma zor kontrol yapısı gelmişti. Fakat durum bu kadar basit seviyede.

World of Tanks’ın Xbox 360 sürümünde aslında oyunun kanayan bir yarası bulunuyor. O da nişan alma yardımı yani auto-aim özelliği. Demin de bahsettiğim gibi World of Tanks: Xbox 360 Edition, kontrol etmesi kolay bir oyun olmuş. Fakat buraya otomatik nişan alma sistemini eklediğinizde oyun gerçekten çocuk oyuncağına dönüşüyor. Bu da her oyuncunun beğeneceği bir şey olmasa gerek. Bu sistem sayesinde multiplayer maçları, tankı hareket ettir, kırmızı düşman simgesine yoğunlaş ve RT yani ateş etme tuşuna bas döngüsünden ileri gidemiyor. Dolayısıyla oyunda ateş ederken ince ayarlar yapmanıza hiç gerek yok.

Multiplayer odaklı oyunun beta sürümünde beni rahatsız eden bir diğer konu da sunucu problemleri oldu. World of Tanks: Xbox 360 Edition’da şimdilik sunucu açısından başarılı bir iş sağlanamamış. Mesele bir maça girmek değil. Oyunun ana menü ekranına geçiş yaparken sunucu bağlantısını beklemek bile oldukça uzun sürüyor. Matchmaking sisteminde oyun ararken geçen süreleri, bulduğunuz oyunlardaki lag sıkıntılarını da eklemek gerek.

Şahsen oyunu PC’de oynama fırsatı bulamamıştım. Yani World of Tanks’ı oynamaya direkt olarak Xbox 360 sürümünün betasından başladım. Şahsi düşüncelerim, oyun betadaki haliyle çok da iyi seviyede değil. Multiplayer maçları keyif vermiyor ve lag sorunları oyunu baltalıyor. Durumu yineliyorum, bu bahsettiğim şeyler oyun beta sürümünden çıkana kadar halledilebilir. Yani gelecek yamalarla birlikte World of Tanks: Xbox 360 Edition, Free to Play olmasının verdiği ek avantajla birlikte kendini oyunculara sattırabilir. Umarız Wargaming, oyunun çıkışına ek güncellemelerle birlikte daha iyi bir hazırlık yapar ve PC’deki başarıyı Xbox 360’ta da devam ettirir.

xbox 360 world of tanks wargaming free to play
Defiance Paylaş World of Tanks (Xbox 360 Sürümü)
İLGİLİ VİDEOLAR
YORUM YAZ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

BSC KÜNYESİ
World of Tanks ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
14 kişi bu oyunu takip ediyor.
SON BSC VİDEOLARI
World of Tanks'ta Dev Savaşları Deniyoruz 7 Ekim 2017 - 32831 izlenme
Gökhan Yılmaz
World of Tanks'in 9.20 güncellemesi ile eklenen Büyük Savaş oyun modunda 30'a 30 kişilik tanklarla d
Yazdır