Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Rift: Planes of Telara

1 | Güzel sunum, güzel başlangıç

Son dönem içerisinde bir çok MMO oyunuyla karşılaştık. Bunlardan bazılarında oyunun önüne bayat hikaye geçti, bazılarında ise sistemin yavanlığı oyuncuları bezdirdi. Trion Worlds’ün E3 2009’da Heroes of Telara ismiyle sunduğu Rift, bir süre sonra isim değişikliği ile son hali olan “Rift: Planes of Telara” ismini aldı. Aslında Rift için, duyurulduğu günden itibaren fazla göz önünde olmadığını söyleyebiliriz. Ancak Trion, oyunun çıkış döneminde birbirini kovalayan betalar ile, bir çok MMO oyuncusuna kendini beğendirmeyi başardı.
 
Rift bizlere, insanların varoluşlarının temellerini oluşturan yaşam, ölüm, hava, su, toprak, ateşin bulunduğu, beş Vigil tanrısı tarafından oluşturulan Telara evrenin kapısını aralıyor. Ancak yukarıda saydığımız temel elementlerin gücünü bünyesinde taşıyan Blood Storm tanrıları, Telara evrenine musallat olmaya başlıyor.

Riftler, sosyal gruplaşma adına oyunda büyük önem taşıyor.

İlk olarak ölüm elementinin tanrısı Regulos, Telara evrenine ilk saldırıyı gerçekleştirmiş ancak, Vigil tanrılarının yardımıyla bu saldırı geri savuşturulmuştur. Ardından Vigil tanrıları sayesinde Telara evreninde açılan Rift’leri önlemek adına bir koruyucu geliştirilmiş ve bir süre Telara evreni bu koruyucular sayesinde Blood Storm tanrılarından uzak kalmışlar. Zaman içinde zayıflayan bu koruyucu, etkisini tamamen yitirince tekrardan, başta Regulos olmak üzere Blood Storm tanrılarının saldırılarına uğramaya başlamıştır. Zaman zaman açılan bu Rift’leri yok etmeye çalışan Telara evreni içerisindeki halk, Vigil tanrılarının yok olmasıyla birlikte, ikiye ayrılmış ve ortaya yeni taraflar çıkmıştır. Bu taraflardan birisi, Vigil tanrılarının tekrar dönüp Blood Storm tanrılarının saldırılarını karşılayacağına inanan Guardianları, diğeri ise yaşananlardan Vigil tanrılarını sorumlu tutan ve kutsal inanç yerine teknolojiye inanan Defiantları oluşturuyor.

Hikaye sunumunun iyiliği ilk başlarda kendini hissettirse de oyunun ilerleyen kısımlarında bazı kopukluklar sizleri bekliyor.

Bu iki taraftan birini seçerek başladığımız oyunda Guardian tarafını seçtiğimizde, geçmişte ölmüş bir kahramanın ruhunu içimize alarak geleceğe, Defiant tarafını seçtiğimizde ise gelecekte geçen bir ‘kıyamet’ sonrası üstün teknoloji sayesinde ölmüş bir Defiant kahramanının ruhuna bürünerek geçmişe yol alıyoruz. İlk bakışta bu tarafların görüşleri birbirini desteklemese de oyundaki tarafların amacı aynı; Telara evrenini Blood Storm tanrılarından uzak tutmak.

 
Tarafımızı seçtikten sonra, her tarafa ait olan üç ırktan birinde karar kılıp, karakterimizi oluşturmaya başlıyoruz. Rift’in karakter yaratma ekranının fazla detaylı olduğu söylenemez. Karakterimizin sadece dış görünüşünü ayarlayabildiğimiz bu ekranda fiziksel özellikleri belirleme imkanımız bulunmuyor. Fiziksel olarak sadece karakterimizin boyunu seçmek bizlere sunuluyor. Bu arada, demin bahsettiğim ırkları seçerken biraz dikkatli olmanızı, seçeceğiniz sınıfa göre karar kılmanızı öneriyoruz. Zirâ her ırkın kendisine özel olan abilityleri sayesinde, ilerleyen zamanlardaki oynayışınızı etkileyebilirler.

Çevre detaylandırmaları, görsel zevk açısından harika gözüküyor...

Karakterimizi oluşturma ekranından önce, bizlere dört farklı sınıf seçeneği de sunuluyor. Warrior, Cleric, Mage ve Rogue altında sunulan bu sınıf seçenekleri, oyun içerisinde 9 farklı soula ayrılıyor. İlk olarak bu soullardan birisini seçtiğimiz oyunda, birkaç level ilerleyince üç soulun kombinasyonunu yapabiliyoruz. Bu esnada ilk soullarınızı seçerken, fazla düşünmenize gerek yok uyarısını yapalım. Zirâ bir süre sonra ana şehirlere ulaştığımızda(Defiantlarda Meridian, Guardianda Sanctum) ana rol haricinde üç farklı rol seçebiliyor, her rol içerisinde ise bu 9 soul içerisinden yine dilediğimiz kombinasyonu yapabiliyoruz. Tabiki belli bir ücret karşılığında. Ayrıca bu 9 souldan birisini PvP’de kazandığımız favor puanlarıyla alabildiğimizi hatırlatalım.

Rift’in bu soul sisteminin, MMO oyunlarındaki tekdüzeliği kaldırdığığını söyleyebiliriz. Özellikle yapacağımız soul kombinasyonlarıyla birlikte gelen talent ağacı, bizleri çeşitli yapılandırmalara yönlendiriyor.
 
Bu talent ağacını, level atladıkça kazandığımız soul pointlerimizle şekillendiriyoruz. Her 4 levelda birer tane, 4 level sonrasındaki 5. levelda ise 2 tane soul puanı elde ediyoruz. Yapılandırdığımız ağaçta kullanılan puanları ise ana şehirdeki sınıf geliştiricileri sayesinde dilediğimiz anda, yine belli bir ücret karşılığında sıfırlayabiliyoruz.

mmorpg mmo rift planes of telara trion worlds ubisoft
Homefront De Blob 2
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

iCb4uC

29.3.2011 11:22:39

-2
Betada bana çok fazla wow hissi verdiğini söylemeliyim. Kısayollardan talentlere varana kadar sanki wow kopyası gibiydi. Eski bi wow oyuncusu olarak hiç farklılık hissetmedim. Gerçi tüm classları denemedim ancak genel görüşüm hala oyunları wowun üzerine kuruyorlar bir yenilik yok doğru dürüst. Bi oturup düsünmek lazım neden oturmuş yapısıyla mükemmel senaryosuyla wow varken aynı paraya onun benzerini oynayım? Baydı artık sürekli aynı şeyler zaten yıllardır wow oynuorz. Şu an tek büyük beklentim star wars the old republic ve gw2. Zaten onlar çıktıktan sonra rift mift adını duymayız.Yapımcılar artık blizzardı taklit etmeyi bırakp orjinal şeyler üretmeli.BioWare buna kalkıştı blizzardla yarışabilecek tek firma beklentimde büyük umarım hüsran olmz.

Rauf07

29.3.2011 10:51:02

+1
F2P oyunlarıntümündearkadaşlarında söylediği gibi kim daha cok para verirse o sağlam oluyor P2P de herkez ücretini yatırıyor oyun içerisinde herkez emeğiyle ne yaptıysa o en azından ve anlamadıgım olay her başlıgın altında ne diye oyunu karalamaya calısan birileri cıkıyor ??

blackboard

28.3.2011 04:17:31

0
Oyunu beta sürecince oynadım oyunu oynarken sanki single player oynuyormuşsunuz hissini veriyor ve grafikleri çok ileri derecede bir online oyun için eğer sisteminiz düşük bir yapıdaysa oyun size işkence olacaktır etarfınızda patlayan, yıkılan, değişen hava ve yer koşulları işin içine girince sistemleri bayağı zorluyor arkadaşlarımın sistemleri oyunu oynanabilir seviyede tutamadığı için beta bitiminde bende bıraktım. FTP olmaması bence artı bir durum yani herkes eşit derecede oyuna sahip ve size kalan oyunculuğunuzu ve zekanızı konuşturmak FTP oyun oynarken siz okadar zana geçirip karakteri adam ediyorsunuz oyuna başlayalı 1 ay olmamış adam oyuna dünya para harcıyo ve gelip size kafa tutabiliyor ve oyun yöneticeleri dolayısıyla onun tarafında oluyor malesef.

noregret

27.3.2011 17:04:50

0
LOTR bile F2P oldu diyosunuzda LOTR sadece PVE bi oyundur. oyuna PVP sonradan eklendigi icin gordugum kadarıyla pvp kısmı gayet saçma sapan bi halde. RIFT gayet oynanıs acısındanda guzel ve kombinasyonlar olarakta bircok farklı karakter yaratabilmeni saglıyorç Quadro-soul ozelligiyle vakit kaybetmeden direk rol deistirebilioruz. World pvp yapmadan cok fazla yargılamayın oyunu esitsiz diye. Her warfront un her class icin uygun bi rolu var. tek rolle oynarsanız muhtemelen lvl50 WF lerinde sırtınız yerden kalkmayacaktır.. Bu da sabit oyun tarzını engelliyor.

nanobot

27.3.2011 10:46:16

0
Ben FTP olan bi mmo bilmiyorum FTP adı altında açılıp ama sonra STP ''Sömürü to play'' olan bir çok oyun söleye bilirim adamlar en azından,PTP yapıp her kes aynı parayı ödeyip aynı standartlarda oynuyo.Diğerleri gibi Bornz premiumdan başlayıp Adamantium premium kadar soymuyolar milleti.FTP tamamen bi aldatmaca dan başka bişey değil boşuna kendinizi kandırıyosunuz.

BSC Misafiri

27.3.2011 09:06:56

0
Peh!...Bu oyunda yakında tekrar ücretsiz F2P olur merak etmeyin.Çok fazla uzun vadede ömrü olan bir oyun değil şahsi düşüncem.Örn; Kalitesi ortada olan devasa online oyun LOTRO evreni bile F2P oldu şimdi daha fazla para kazanıyor adamlar bu işte oyundan sonra satış-pazarlama taktiği geliyor.Codemaster-Turbine ne yaptı; kısaca oyun tam manası ile full ücretsiz olmadı.Başlandığı zaman devam edebilme hissi hırsını uyandırdı verdiği bind item ve turbine puanları ile iyice oyuncuya oyunu bağladı.Belli bir lvl gelen adamda "yahu bu kadar kastık geldik tıkandık gidem bi premium yada vib üyelik alayım" durumu oluşturuyor.Daha nesiniz kimsiniz belli değil böyle bir oyunu denemek isteyenler ÖNCE PARA SONRA İŞ demek oyuncuyu çok kısa sürede kaçırır ve sıkıcı bir hal olur.P2P karşı değilim ama oyununların ücretiz sunulması ama ücretli il ücretsiz oynayanlarında keskin bir çizgi ile ayrılıp farklarının olmasına isterim.Sayamayacağım kadar MMORpg oynadım.Eleğin üstünde kalan o evrende olmayı sevdiği

Rauf07

27.3.2011 06:13:04

+1
quote:

Orijinalden alıntı: maliahmet başta bedava idi oynamak sonradan herkez para peşine düştü olmaz ki betadan cıktı para ile satılıyor oyun
oyun zaten sadece beta aşamasında ücretsiz yaptı P2P olucagı önceden söylenmişti oyunu deneme şansı verdi playerlara betada herkez para peşinde demişsin ama o adamlarda para için yapmak zorunda millet eğlensin sadece diye ugrasmazlar :)

darkest earth

26.3.2011 17:04:09

0
quote:

Orijinalden alıntı: maliahmet başta bedava idi oynamak sonradan herkez para peşine düştü olmaz ki betadan cıktı para ile satılıyor oyun
baran

TheJudas

26.3.2011 15:21:05

0
ADını RIFAT diye okudugum oyundur kendileri

waResurge

26.3.2011 12:19:15

0
quote:

Orijinalden alıntı: maliahmet başta bedava idi oynamak sonradan herkez para peşine düştü olmaz ki betadan cıktı para ile satılıyor oyun
Zaten söylenmişti ücretli olucağı anormal bir durum yok.

maliahmet

26.3.2011 10:30:45

0
başta bedava idi oynamak sonradan herkez para peşine düştü olmaz ki betadan cıktı para ile satılıyor oyun

madboyelben

26.3.2011 01:28:51

-1
- Sınıflar arasındaki dengesizlik - Türe fazla bir yenilik getirememesi bunlara ragmen 9 puan.. Ornek vermem gerekirse Age of Conan'in tek buyuk problemi- `Sınıflar arasındaki dengesizlik`(diger bilinen problemler 2 sene once de kaldi) ve son bir yildir oyuncularin yarisi bunun yuzunden oyunu birakti benimle birlikte..

Stoonna

25.3.2011 22:24:46

0
WOW aşırı derecede baydı.GW2 ve SWTOR gelene kadar bu oyuna bir şanş vermeyi düşünüyorum.

Audreys

25.3.2011 22:05:46

0
İlk çıktığı zamanlar da sarmıştım bu oyuna ama bana göre değil. Eski Knight Online oyuncusu olduğumdan dolayı beğenmedim sanırım. :)

darkest earth

25.3.2011 20:55:04

0
Güzel inceleme Samet.

Rauf07

25.3.2011 20:34:13

0
güzel linkler paylaşım güzel olmus

Katip1

25.3.2011 19:28:20

0
Güzel bir inceleme olmuş eline sağlık. Oyuna başlamayı düşünenler için çok yararlı.
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Rift Samet Konuksal 9 / 10 oy
KÜNYE
Rift
+ TAKİBE
AL
8 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
- Güzel hikaye sunumu
- Taktik isteyen oyun öğeleri
- İnsanı kendine bağlayan bir yapı
- Detaylı hazırlanmış büyük Telara evreni
- Güzel grafikler, karakter modellemeleri
 

Eksiler
- Animasyonlardaki bazı sorunlar
- Sınıflar arasındaki dengesizlik
- Sesler bazen sorun olabiliyor
- Türe fazla bir yenilik getirememesi
- Oynamak için her ay para verme zorunluluğu
Editör Notu: Editörün Seçimi.
9,0
2.0
5
OY
8,2
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız