Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Shadows of the Damned

1 | Bütün mücadelemizin temeli aşk

Önceki nesillerde en popüler oyun türlerinden birisi de aksiyon-macera oyunlarıydı. Devil May Cry ve Onimusha gibi seriler çok büyük ilgi görüyordu. Bu nesilde ise oyuncu zevklerinde bazı değişiklikler var. Bunun nedeni de multiplayer ağırlıklı oyunların sayısının çoğalması ve oyuncuların zamanlarını bu tür oyunlarla geçirmek istemesi. Aksiyon-macera oyunları ise malesef ikinci planda kalmaya başladı. Multiplayer modlara sahip olmayan ya da multiplayer modları üzerinde yeterince durulmamış oyunlar çok satmadığı gibi, bu oyunları 2. el olarak da uygun fiyata satın alma şansının yüksek olması firmaların oyun satışlarının düşmesine yol açıyor. Doğal olarak da geliştirici ve yayıncılar projelerini farklı oyun türlerine kaydırıyor. Sayıları her ne kadar azalsa da aksiyon-macera oyunlarını görmeye devam ediyoruz. Bu oyunların bazıları multiplayer modlar edinirken (örneğin Ninja Gaiden 3) bazıları da hala tek kişilik senaryo modları ile oyuncuların gönlünü kazanmaya çalışıyor. Shadows of the Damned da tek kişilik modlarıyla gönlümüzü çalmaya çalışacak oyunlardan birisi. Tabi bu konuda ne kadar başarılı olacak kısa bir süre sonra bu sorunun yanıtını öğreneceğiz. Şimdilik oyun hakkında bildiklerimizi gözden geçirelim.

Silah şekline de girebilen Johnsonn'ımız olduğu sürece korkmak için bir nedenimiz yok

No More Heroes, Killer 7 gibi önemli oyunlardan tanıdığımız Grasshopper Manufacture tarafından geliştirilen Shadows of the Damned'ın tasarımcısı ise bu stüdyonun başkanı Goichi Suda, yani Suda 51. Bu ismi Fatal Frame 4'ün yönetmen koltuğunda da görmeniz mümkün. Yani hem korku, hem de aksiyon türlerinde başarılı oyunlara imza atmış bir kişi. Tabi Shadows of the Damned'ın geliştirme ekibinde çok daha ünlü isimler var. Bunlar Capcom'dan ayrılıp kendi stüdyosunu kuran Resident Evil'ın yaratıcısı Shinji Mikami ve Silent Hill'in müzikleriyle bizi büyüleyen Akira Yamaoka ve Mary Elizabeth McGylnn. Shinji Mikami oyunun oynanış öğelerinin dengeli ve eğlenceli olması için çaba gösterecekken, Akira Yamaoka ise ses tasarımcısı olarak görev yapıyor. Bu kadar ünlü ismi bir araya toplayan bir projeden çok büyük beklentiler olması gayet doğal. Ne de olsa bu isimlerin geliştirdiği oyunların dünya çapında milyonlarca hayranı var. Açıkçası ben de bu isimleri duyduğumda çok sevinmiştim. Yine de bu projede herşey öyle mükemmel yürümüyor.

Shadows of the Damned'ın kontrol yapısı biraz olsun Resident Evil 4'e benzeyecek, yine de onun kadar rahat olur mu bilinmez.

Shadows of the Damned projesi ilk olarak Playstation 3'e özel olarak duyurulan bir korku oyunu olan Kurayami ismiyle başlamıştı. Japonca olan bu isim “Karanlık” anlamına geliyor. Kafka'nın Şato adlı öyküsünden esinlenen bu proje macera öğeleri ve yakın dövüş unsurları ile donatılmış aksiyondan uzak bir oyundu. Zaten Kafka adının geçmesi bile oyuncuların dikkatini çekmeye yetmişti. Gerçeküstücü ressamlara bile esin kaynağı olan Alman Edebiyatının mükemmel yazarının Şato adlı öyküsü Steven Soderbergh'in Kafka adlı filmine de esin kaynağı olmuştu. Goichi Suda'nın da Şato adlı öyküden esinlenen bir oyun yaratması doğal olarak bizi heyecanlandırmaya yetmişti. Daha sonra ise oyunun resmi adı Shadows of the Damned olarak açıklandı ve proje bambaşka bir hal aldı. Oyunun ilk videolarının başlangıçta anlatıldığı gibi Kafka'nın öyküleriyle ilgisi yoktu. Aksiyon öğeleri ile donatılmış, deirnlikten uzak gibi görünen oyunda Garcia Hotspur adlı çılgın bir şeytan avcısını yöneteceğimizi duyduğumuzda ise Kurayami'den eser kalmadığını anlamıştık. Bunun nedeni ise Electronic Arts'ın politikaları.

Dark mekanlarda bu kadar çok düşmanla karşılaşmak sıkıntı yaratacak gibi görünüyor

Grasshopper Manufacture ile görüşen yayıncı Electronic Arts, projenin böylesine derin ve sanatsal atmosferi olmasından rahatsız olup “herkesin oynayabileceği oynanış öğeleri”nin olmasını istemiş. Tabi bununla da yetinmemiş bir de hikayeyi değiştirmiş. Hollywood filmlerinin vazgeçilmez teması olan aşkın da hikayeye eklenmesini isteyen Electronic Arts, “kız arkadaşı şeytanlar tarafından kaçırılan genç” temasını önermiş. Grasshopper Manufacture da sanırım itiraz etmeden bütün projeyi değiştirmiş. Shadows of the Damned'ın heyecanla başlayan öyküsü malesef böyle talihsizliklerle de karşılaşmış.

Basit bir hikayeye sahip oyunumuzdaki ana karakterimizin adı Garcia Hotspur ve kendisi bir şeytan avcısı. Bu türdeki oyunlar arasında ilk İspanyol kökenli kahraman olma ünvanını da taşıyan Garcia, şeytanlar tarafından kaçırılan kız arkadaşı Paula'yı bulmak için cehennemin derinliklerine doğru yola çıkar. Kendisine bu yolculukta Johnsonn isimli bir şeytan da eşlik edecektir. Genellikle meşale olarak elimizde tuttuğumuz Johnsonn oyundaki en büyük yardımcımız ve onsuz Paula'ya ulaşmamızın imkansız olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Shadows of the Damned Öninceleme EA Grasshopper Manufacture aksiyon korku Goichi Suda Shinji Mikami Akira Yamaoka
L.A. Noire Deus Ex: Human Revolution
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

5.6.2011 15:47:57

+3
quote:

Orijinalden alıntı: gamer-x yorumlara gel çay demle herkez editör bu ülkede
Pardon çokmu içine oturdu? Editör dediğin nedir insan değilmidir? Ben Doktora yapan aynı anda 3 tane üniversite bitirmiş Akademisyenlik hedefinde koşan biriyim, bırakta bir kaç cümle yazabileyim, üsteki yorum kaldıki SH ile ilgilenen 12 yaşında bir çocuğun yapabileceği bir yorum. Hayatım bir yarısını da oyunlara adadım. 10000 binlerce oyun bitirdim 20 yılda hemen hemen her konsolda. Şartlar uygun olsa belki editör olurdum. İzin verde insanlar yorum yazsın, belki içlerinde yetenekli olanlar vardır. Sende yoksa kompleks haline getirme bukadar. Sana + verenede sanada söylenecek başka söz yok. Sen daha buranın amacını bile anlamamışsın....

gamer-x

3.6.2011 17:22:58

0
yorumlara gel çay demle herkez editör bu ülkede

BSC Misafiri

3.6.2011 02:01:38

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri Akira Yamaoka müzikleri yapıyor diye oyun mükemmel müziklere sahip olacak değil.Hans Zimmer değil sonuçta adam oyun yapmak ile müzik yapmak farklı konular.Yani Akira reyizi fazla vurguluyor editörler.
Arkadaşım güzel söylemişsinde... bir detayı fena atlamışsın Akira sadece SH müziklerini değil oyunun yapımcılığında da yer aldı. Bu oyunda da fikirlerini ortaya koydu. Hoş EA 2 yaratıcı beyni yine tüketti o ayrı konu. Ayrıca yorumda Akira müzikleri yapıyor diye oyun mükemmel olmak zorunda değil demek istedin sanırım müzikler yerine... iyi okuyun lütfen birine + verirken

FendersTraT

2.6.2011 17:48:39

0
sırf ismi Children Of The Damned adlı mükemmel şarkıyı çağrıştırıyo diye almayı düşünüyorum

BSC Misafiri

2.6.2011 16:19:22

0
Akira Yamaoka müzikleri yapıyor diye oyun mükemmel müziklere sahip olacak değil.Hans Zimmer değil sonuçta adam oyun yapmak ile müzik yapmak farklı konular.Yani Akira reyizi fazla vurguluyor editörler.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Shadows of the Damned 7 / 10 12 oy
KÜNYE
Shadows of the Damned
+ TAKİBE
AL
5 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
2
OY
7
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız