Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

L.A. Noire

1 | LAPD'de Kariyer Yapmak

Tüm dünyayı derinden etkileyen İkinci Dünya Savaşı sona ermiş, savaş sonrası Los Angeles’ında suçlular boy göstermeye başlamıştır. Artan suç olayları, şehrin sakinlerini tedirgin etmekte, yakalanamayan suçlular ise sokaklarda cirit atmaktadır. Yolsuzluklar yaygınlaşmış, uyuşturucu ticareti patlama yapmış ve cinayetler şimdiye dek olmadığı kadar artış göstermekte. Tüm bu kargaşanın olduğu dönemde, genç ve hırslı biri olan Cole Phelps, savaştan döndüğü gibi Los Angeles Polis Departmanı’na ismini yazdırıp adaleti sağlamaya yardımcı olmak için uğraş vermeye hazırlanmıştır. Belki de, böyle bir karar vermesinin nedeninde subay olarak katıldığı savaşın travmatik anıları yatıyordur. Daha önce neler olduğu bilinmiyor ama şu an tek istediği, Los Angeles’ın kendi gibi adaletli ve dürüst bir hâle gelmesi.

     Fakat bu hiç de kolay olmayacak çünkü gölgelerin ardında kalmış bu şehir, herkesin rol yaptığı bir tiyatro sahnesine dönüşmüş. Polislerin arasında ahlaksızlıklar baş göstermiş, ırkçılık çatışmaları tansiyonu yükseltmiş ve etraf kendi çıkarları için yalan söyleyenlerle dolmuş. Böyle bir şehirde dürüst ve iyi polisi oynamak gerçekten zor.

Niko Bellic ve John Marston'dan sonra sahne sırası Cole Phelps'te!

Rockstar Games, Grand Theft Auto III’ten sonra açık dünyaya sahip 3D oyunlarda kendini çok geliştirdi. Her oyunuyla çıtasını yükseltirken bir yandan da oyun dünyasının yeni standartlarını belirledi. Artık diğer oyunları oynarken, Rockstar oyunları ile karşılaştırıp beğenmez olduk. 2008’de gelen Grand Theft Auto IV, bizlere Rockstar’ın açık dünya tasarımı ile yaşayan ve nefes alan şehir konseptini birleştirdiğini gösterdi. Ardından gelen ek paketlerden sonra Red Dead Redemption ile Vahşi Batı’nın bir oyunda ne kadar detaylı tasarlanabileceğini öğrendik. Kendi hayatımızı bir kenara bırakıp, bir kovboyun ya da gansterin Vahşi Batı’da nasıl yaşadığını ve neler yaptığını hissettik. Yaşayan dünya ve detayların çokluğunun ardından sıra gerçekçiliği bir üst kademeye taşıyacak yeni animasyon teknolojisine geldi. Rockstar’ın, yine Kuzey Amerika’da geçen yeni oyunu L.A. Noire, Depth Analysis ismindeki yeni 3D Motion Capture teknolojisi sayesinde bizlere gerçek insanlarla konuştuğumuzu hissettirecek.

Hollywood'un 1947'deki ismi Hollywoodland olduğu için, Los Angeles'ın o ünlü tepesindeki yazıyı San Andreas'taki gibi sahte sanmayın.

Girişten de anlayacağınız üzere L.A. Noire’da Cole Phelps isminde İkinci Dünya Savaşı’ndan yeni dönmüş bir subayı kontrol edeceğiz. Los Angeles’ın en tehlikeli olduğu yıllardan biri olan 1947’de, kariyerimize polis departmanına yeni katılmış acemi rolüyle başlayacağız. Aldığımız görevleri yerine getirerek, daha doğrusu davaları çözerek LAPD’de yükseleceğiz.

     Bazı oyuncular sadece tek bir katilin peşinden koşacağımızı ya da büyük tek bir davayı çözmeye çalışacağımızı düşünmüş olabilirler. Fakat L.A. Noire bu kadar sığ bir oyun değil. Polis departmanında kariyerimiz boyunca tam beş farklı bölüme dahil olacağız. Bu bölümler Devriye, Trafik, Kundaklama, Asayiş ve Cinayet’ten oluşuyor. Her bölümde farklı bir suç çeşitine odaklanarak Cole’un hikayesine dava dava eşlik edeceğiz. Kariyerimizde yükseldikçe ve çeşitli suç masalarında çalıştıkça, Cole hakında da daha fazla şey öğrenmeye başlayacağız.

Sorgulayamadığımız tanıklarımızdan bilgi almak için farklı yöntemler kullanacağız.

Bakacağımız davaları biraz daha ayrıntılı incelemek için polis departmanında çalışacağımız suç masalarına göz atalım. LAPD’ye ilk olarak devriye görevleri ile başlayacağız. Burada partnerimiz Ralph Dunn isminde bir polis memuru olacak ve 1947’lerin Los Angeles’ında devriye olmanın ne kadar rutin bir iş olduğunu göreceğiz. Çevreyi kolaçan edip sıradan işlere bakacağız (Silahlı soygun ve cinayet gibi suçlarda olay mahalline koşturmak gibi, tabii sonrasında davayı kıdemli dedektifler alacak). Daha çok oyunun işleyişini göstermek amaçlı olan bu bölümden kurtulmak ve dedektif olabilmek için kendimizi kanıtlamamız gerekecek.

     Bir diğer bölüm olan trafik suçları masasında ise vur kaç yapanların, ölümle sonuçlanan trafik kazalarının ve hatta hatalı park edenlerin peşinden koşturacağız. Dedektifliğe terfi ettiğimizde ilk bakacağımız bölüm burası olacak. Kaza sonrası tanıklarla ve yaralılarla konuşacak, talihsiz insanların cesetlerini araştıracağız.

     Asayişi sağlamak için uğraşacağımız suçlular yelpazesini ise uyuşturucu kullananlar, fahişeler, kadın pazarlayanlar, dövüş düzenleyenler, hırsızlar ve mafya babaları oluşturacak. Yani anlayacağınız bu bölümde çalışırken her türlü pis işle uğraşan insanları içeri tıkmaya çalışacağız.

     Cinayet masası ise en vahşi suçların bulunduğu davaları içerecek. Tanıkları sorguya çekecek, şüphelileri takip edeceğiz. Gerektiğinde çatışmalara girip kanun namına hayatımızı tehlikeye atacağız. Yine farklı bir suç çeşidi olan kundaklamada ise yangın çıkartan şahıslarla veya cinayete neden olan kundaklama vakaları ile ilgileneceğiz.

L.A. Noire Team Bondi Polisiye Rockstar Games LA Noire Los Angeles
Homefront Shadows of the Damned
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

nobutada

12.9.2012 16:03:40

0
oyuna verilen kullanıcı puanının 6.4 olması içler acısı! Oyun uzun zamandır oynadığım en kaliteli oyunlardan biri,gerek konusu ve filmsel ilerleyişi,karakter animasyonlarının gerçekçiliği ,yüz mümüklerinin muhteşemliği bazen bunun bir oyun olduğunu unutturan diyaloglar.ve dahası...Genç nesil aksiyon manyağı olmuş!

BSC Misafiri

31.3.2012 16:38:10

0
quote:

Orijinalden alıntı: spoonkee Evet, hakikaten Türkçe dublaj veya altyazılı olsun artık yeni çıkan oyunlar. Bir sürü Avrupa ülkesinden daha yüksek buradaki satışlar.
Türkiye'nin %95 inin korsan oyun kullandığından haberin yok galiba.

TheMarjinaLs

23.1.2012 21:09:14

0

hasretbitmez

7.10.2011 12:24:24

0
inceleme için teşekkürler elinize dilinize sağlık ama bu oyun sanki içimde bir his var pek satmıycak gibi ya neyse alcaklara hayırlı olsun ama ben almayacağım.

spoonkee

15.5.2011 13:29:55

0
Evet, hakikaten Türkçe dublaj veya altyazılı olsun artık yeni çıkan oyunlar. Bir sürü Avrupa ülkesinden daha yüksek buradaki satışlar.

pape

9.5.2011 09:31:59

0
Elin saçmasapan ülkelerine (saçmasapandan kastım türkiyedeki konsol ve oyun satışlarının 20 de 1 i kadar satışı olmayan ülkeler) dublaj yapılıyorsa hadi dublajı da geçtim bir altyazı istememiz hakkımız olsa gerek, değilmi?
quote:

Orijinalden alıntı: OnLiNe MaNaGeR Her oyuna Türkçe isteyen arkadaşlar lütfen çalışın da İngilizce öğrenin. Hazıra alışmışsınız maşallah.

dvoca

8.5.2011 22:08:04

0
quote:

Orijinalden alıntı: OnLiNe MaNaGeR Her oyuna Türkçe isteyen arkadaşlar lütfen çalışın da İngilizce öğrenin. Hazıra alışmışsınız maşallah.
yetenek yok hocam

OnLiNe MaNaGeR

8.5.2011 21:33:26

+1
Her oyuna Türkçe isteyen arkadaşlar lütfen çalışın da İngilizce öğrenin. Hazıra alışmışsınız maşallah.

waltran

8.5.2011 21:21:36

-1
Keşke Red Dead Redemption ve L.A. Noire Pcyede çıksaydı :(

bravoecho

8.5.2011 14:36:33

0
parasiyla olsa yine raziyim yeter ki artik her oyunda Turkce altyazi destegi olsun. en azindan Turkce oynamak isteyenlere bir sans taninsin

tozparcasi

8.5.2011 14:29:43

0
xboxda 3 cd imis oyun : D

Arm the Homeless

8.5.2011 02:56:11

0
Film tadında mistik müthiş bir oyun olacak, yazın sıcak kumundan denizinden uzak cinayet peşinde koşmak için sabırsızlanıyorum .Battlefield 3e kadar bu oyun dvd-romlarımızdan çıkmayacak sanırım .Ha geow 3ü unuttum o da var.

oYUNcu!

7.5.2011 23:55:15

-1
Buna düşük puan veren kim?

atahan3296

4.5.2011 12:37:47

0
oyun dünyasında bu ay mayıs 2011 videosu çıkmıyacak mı?

oYUNcu!

3.5.2011 17:33:34

0
I want this. (ps3)

thatsright

1.5.2011 00:05:33

0
abi bu oyun gta gibi olmucaksa hep dedektif olucaksak almam türkçe olsa alırdım ama anlamadan ne yapabilirimki

Creativeflo

30.4.2011 23:25:14

0
süper olacak az kaldı

fb_hunter1907

30.4.2011 23:23:30

0
PC'ye gelmezse çok üzüleceğim yapımlardan biri Heavy Rain ile birlikte.

waltran

26.4.2011 23:47:05

+1
sadece türkçe altyazı koymadılar diye korsan oynamak resmen emek hırsızlığıdır. ha başka nedenlerde vardır, oynarsın eyvallah bende oynuyorum ama sadece türkçe altyazı yapmadılar diye de olmazki, adamlar senin keyfine göre oyun çıkarsınlar o zaman. 10 bin adet oyun satacakları ülke için neden altyazı çalışması yapsınki adamlar, yapsalar sanki satışları 50 binin üzerinemi çıkacak en fazla 13 bin olur o kadar içinde uğraştıklarına değmez.

op.55 no.1

26.4.2011 22:29:00

+2
Bir şirketin bir yatırım yapması için o yatırımın karşılığını alcağını bilmesi lazım Türkiye de Rockstar oyunları ne kadar satıyor ki siz bu şirketten altyazı bekliyorsunuz Kilzone türkçe geldi çünkü God Of War deli gibi sattı yani bir şey söylemeden önce düşünelim hiç kimse kimsenin kara kaşı kara gözü için bir şey yapmaz.

PLAYER_KİNG

26.4.2011 21:55:28

0
Ä°nceleme cok akici ve guzel olmus.oyuna gelirsek, bu oyunda bence bu yila damgasini vuracak yapimlarin basinda geliyor. .

No-One

26.4.2011 21:37:04

0
İnceleme çok güzel. Elinize sağlık. İncelemeler olmasa bile gözü kapalı alınabilecek kadar kaliteli bir yapım.

BSC Misafiri

26.4.2011 20:00:57

0
İlk yorumu yapan kardeşime sonuna kadar katılıyorum madem oyunları daha geniş kitlelere yaymak istiyorlar sadece türkçe değil bir çok dilde firmalar en azından altyazılar eklemeleri gerekirki çok daha fazla kullanıcıya erişe bilsinler.Ben okadar fazla insan biliyorumki oyun oynamayı sevmiyen neden oynamadıklarını soruncada oyunu tam anlamıyla anlayamıyoruz deniliyor.Durumum çok şükür iyi istesem oyunu orjinal alabilirim ama tam anlamadığım bir oyuna para vermek istemiyor canım açıkcası nekadar ingilizce bilirsen bil kendi dilin gibide olmuyor.

masterbatu

26.4.2011 17:57:38

0
Ah PS3 ü olmayan çocuk. Nedir bu PS3 ve XBOX ı olmayanların çektiği... :D

rick dangerous

26.4.2011 15:32:33

0
Bir UPDATE' e bakar. Türkiye de oynanan GTA dünyanın hiç bir yerinde oynanmıyor (ama korsan-ama orjinal) Hele RDR resmen fenomen oldu güzel yurdum da. Eğer şu oyunda türkçe altyazı yada dublaj olsun (sadece ülke sınırları içinde satılan sürümlerde) eminim yurtdışından alan bir allahın kulu olmaz[:'(] NOT: Umarım karakter yaşlanır ve emekliliğine kadar oynarız. Saçma bir şekilde gencecik kalmaz karakter.

BSC Misafiri

26.4.2011 13:27:26

0
rockstarın türkçe oyun yapacağını hiç zannetmiyorum.steamda rockstar oyunları daha yeni avrupaya açıldı

emreDZ

26.4.2011 13:16:44

0
Türkçe-İngilizce sözlükleri oyun boyunca yanı başımızda bulunduracağız öyleyse :D

_EXcCc_

26.4.2011 12:37:32

0
Senaryosu 2200 sayfa olan bir yapımdan bahsediyoruz Oyunda 20'den fazla olay, 400 üstünde karakter olduğunu düşünürsek ingilizce bilmeyen biri için orjinal alırken 1000 düşünüp 1 hareket etmek anormal değildir heralde:)))

BSC Misafiri

26.4.2011 12:13:43

0
Cole P. Bir Los Angles Polisiyesi! = Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi! :D İsim çok güzel olmuş.

R.Rondo9

26.4.2011 11:46:32

+1
kesinlikle la noire, game of the year. ayrıca ingilizce olmasından şikayet eden arkadaşlar, bunu ingilizcenizi geliştirmek için bir fırsat olarak görün.

mezka

26.4.2011 11:34:11

0
türkçe altyazı yapmak sanki çok büyük bütçe istiyor onlar için çerez parasıdır ama ne kadar zaman geçsede geçsin yapmazlar türkçe oyun bi kaç tanesi hariç

BSC Misafiri

26.4.2011 11:25:10

0
ew arkadaşım katılıyorum böyle bütçeli bir firma bir alt yazı kullanmıyor özellikle böyle bir oyunda...inceleme için teşekkürler 20 Mayıs gelsede Video incelemesini görelim :D

pape

26.4.2011 09:09:20

+1
tamam sende haklısın mutlaka her yapımcı firma her çıkardığı oyuna tabikide altyazı ve türkçe dil desteği koymuyordu ama arkadaşın da dediği gibi hadi dublajı geçtim ya alt tarafı bir altyazı ya yani bu onları ne kadar uğraştırabilir neticede? Maliyeti ne olabilirki? Dublajı geçtim ama böyle önemli oyunlarda hatırı sayılır yapımcıların çıkardığı oyunlarda türkçe altyazının mutlaka olması lazım.
quote:

Orijinalden alıntı: mrblack01414

ya kardeşim niye bu kadar abartıyorsun ki.tamam türkçe altyazı olsa çok iyi olur.ama sanki oyun sektöründe sadece bu firma türkçe çıkarmıyor gibi konuşmuşsun 2 seneye kadar türkçe oyun yoktu 2 tane çıktı.zamanla her şey.sen beğendiysen alırsın beğenmessen almazsın bu kadar basit.ben kesinlikle alcam.

mrblack01414

26.4.2011 09:00:56

+1
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri Şu oyuna türkçe alt yazı koymadılarya ben yapacağı biliyorum çatı çatır vuracam kırbacı malum yollarla oyuna.Burada türk oyuncusuna verdikleri değer ortada bi alt yazının ne kadar maliyeti olacak ha benim için zaten problem değil ingilizcem gayette yeterli oyunların konusunu anlamaya fakat burdaki mevzu başka bize değer vermeyene ben niye değer vereyimki bi alt yazı bile koyulmuyor vay be dicek lafım yok böyle firmalara.İnceleme içinde ayrıca teşekkürler.
ya kardeşim niye bu kadar abartıyorsun ki.tamam türkçe altyazı olsa çok iyi olur.ama sanki oyun sektöründe sadece bu firma türkçe çıkarmıyor gibi konuşmuşsun 2 seneye kadar türkçe oyun yoktu 2 tane çıktı.zamanla her şey.sen beğendiysen alırsın beğenmessen almazsın bu kadar basit.ben kesinlikle alcam.

BSC Misafiri

26.4.2011 05:49:22

+18
Şu oyuna türkçe alt yazı koymadılarya ben yapacağı biliyorum çatı çatır vuracam kırbacı malum yollarla oyuna.Burada türk oyuncusuna verdikleri değer ortada bi alt yazının ne kadar maliyeti olacak ha benim için zaten problem değil ingilizcem gayette yeterli oyunların konusunu anlamaya fakat burdaki mevzu başka bize değer vermeyene ben niye değer vereyimki bi alt yazı bile koyulmuyor vay be dicek lafım yok böyle firmalara.İnceleme içinde ayrıca teşekkürler.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

L.A. Noire 7 / 10 31 oy
KÜNYE
L.A. Noire ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
111 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
4
OY
9,8
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız