Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

The Conduit

1 | Nintendo Wii'nin Küskün Hardcore Oyuncuları

Yeni neslin en tartışmalı konsolu : Nintendo Wii. Aslına bakarsanız “next gen” diye tabir ettiğimiz yeni nesil konsollar aslında “sıradaki nesil” konsollar, zaten Türkçeye doğru çevirimi de bu değil midir ? Eğer “yeni” nesil diye tabir edilmesi gereken bir konsol varsa oda bence Nintendo Wii’dir. Kendini riskli bir yola sokan Nintendo, muhtemelen ne Sony ne de Microsoft’un kendi konsollarında denemeye cesaret edemeyecekleri “yeni nesil” bir kontrol sistemi sundu kullanıcılarına. Evet, grafiksel açıdan diğer iki rakibine oranla epey bir geride kalan Wii, standart Tv’ler için 480p çözünürlüğün tüm nimetlerinden yararlanıyor aslında. Duyurulduğunda harekete duyarlı kontrol sistemi sükse yapan Wii, başarılı reklam politikası ile güçlü rakiplerinin arasından sıyrılarak satış rakamlarında hep en üst sıralarda yer aldı,en çok satan masaüstü konsol oluverdi.

Peki satış başarısı bir konsolu almak için bir sebep midir, bu ürünün başarılı olduğu anlamına gelir mi ? Çok fazla detaya girmek istemiyorum ancak belirtmeden de geçemeyeceğim ; Bir önceki nesilde rakibi Playstation 2’den daha güçlü bir donanıma sahip olan Nintendo Gamecube satışları şu an ki durum göz önüne alındığında çok kötü bir durumdaydı.Öyle ki, ilk defa konsol pazarına adım atan Microsoft’un Xbox’ı, Nintendo Gamecube’ün satış rakamlarını aşıyordu.Yani olay sadece donanımsal güçten ibaret değildi.

Nintendo, yeni deneyimi Wii ile birlikte kendine yeni bir hedef kitlesi oluşturdu “oyunla alakası olmayan oyuncular”. Böylece kendi stratejisine göre hareket etti ve gayette başarılı oldu. Fakat bir kitleyi de neredeyse kendi konsolundan soğuttu ; Hardcore diye tabir ettiğimiz oyuncu kitlesi.Bunda sadece Nintendo’yu suçlamak haksızlık olur.Pek çok 3.parti oyun firması patlayan satış rakamlarının iştahlarına yaptığı etki ile “oyun port etme” yarışına giriştiler.Sonrası felaket…Mesela geçtiğimiz neslin en ses getiren oyunlarından Far Cry Wii için duyurulduğunda, Nintendo’nun Gamecube’de kaybettiği 3.parti desteğini geri aldığına gönülden inanmıştım.Ama oda nesi ! Tamam Nintendo Wii’nin donanımsal gücünü biliyor ve HD etiketli bir oyun beklemiyordum ama bu tek kelime ile “çamur” bir oyundu. Alelacele port edilmiş oyunda grafiklerin kötü olması yetmiyormuş gibi kontrollerde harekete epey duyarsız kalmıştı. Sonra firmaların casual sınıfı oyunları bastırmaya başladı.

Tamda bu esnada 15 yıldır oyun sektöründe bulunan High Voltage Software sahneye çıktı ve The Conduit’i duyurdu.
 
Faaliyette olduğu 15 yıl içerisinde Xbox360 dışında hemen hemen bütün platformlarda yapımcı veya yayıncı olarak kendine yer edinmiş High Voltage Software, oyunu duyurmasının ardından oldukça iddialı açıklamalarda bulundu. Onlara göre Nintendo Wii gerçek performansını göstermekten uzakta ve The Conduit ile Nintendo Wii’nin gerçek kapasitesine gidecek yolu HVS (High Voltage Software) açacaktı. Her yorumlarında "Nintendo Wii kullanıcıları bu oyundan yüksek şeyler bekleyebilirler" sözünü hatırlatan High Voltage Software ekibinden Matt Corso 2008 yılı temmuz ayında yaptığı açıklamada ;

"Nintendo Wii gerçektende başarılı bir konsol, kötü olan ise çıkan ve çıkmakta olan bazı oyunlar. Wii sistemi için yapılmış çok başarılı bazı oyunlarda mevcut ama görünüşe göre daha fazla şey yapmanın tamda zamanı. Böyle popüler bir konsol üzerine oyun yapma düşüncesi oyunun kalitesine odaklanmama anlamına gelmez."

diyerek pek çok oyun firmasının Nintendo Wii üzerinden sırf para kazanmak adına oyun çıkardıklarını dile getirmişti. Yanlış bir tespitte değildi.

Tales of Monkey Island Lucas Arts telltale Games Adventure PC Wii
inFamous Demo İnceleme COD: Modern Warfare 2
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

n0.pRobLem

27.5.2009 18:23:38

0
keşke bende Deneme yazsaydım :D

By_e

24.5.2009 23:27:19

0
Deneme

n0.pRobLem

20.5.2009 14:09:49

0
gh
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

The Conduit 5 / 10 12 oy
KÜNYE
The Conduit
2.0
3
OY
5
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız