Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Lost Planet 2

1 | Giriş, Oyunun Öncesi ve E.D.N.III

Bilim kurgu temalı yapımlar her zaman hedef kitlenin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu konuda bir çok film ve oyunu örnek olarak gösterebiliriz. Bu oyunlardan son dönemde hatırlayacaklarımızdan biriside her ne kadar senaryo olarak çok farklı bir işleyişe sahip olsa da Lost Planet olarak gösterilebilir. İlk olarak Xbox360'a özel çıkan fakat daha sonra Extreme Condition paketi ile birlikte PS3 ve PC'de de boy gösteren Lost Planet senaryo ve oynanış olarak son yıllarda karşımıza çıkan en ilginç yapımlardan birisi idi.

Lost Planet günümüzden çok ilerki bir tarihi işleyen konuya sahipti. İnsanoğlu artık yeni gezegenler keşfetmeye başlamış ve bu gezegenleri kontrol altına almaya çalışarak doğal kaynaklarından yararlanmaya çalışmaktadır. Hikayemizin geçtiği gezegen E.D.N III adlı, kar ve buzlullar ile kaplı olduğu için işleyişe ters düşen bir yapıya sahipti. Bu gezegenin doğal kaynaklarını kullanabilmek için ise gezegenin belli noktalarına termal ısı kaynakları kurmalı ve gezegenin üzerindeki kar örtüsünü kaldırmamız gerekiyordu. Nevec adlı bağımsız çalışan bir şirketin tuttuğu kar korsanları ve gezegende ortaya çıkan Arkid adlı yaratık ırkı da işin içine girince hikayemiz biraz da olsa renklenmeyi başarıyordu.

Oyunda Wayne adlı bir karakteri yönetiyordur. Wayne oldukça içine kapanık ve genelde sessiz kalan bir karakter idi. Şüphesiz bu sessizliğinin en büyük nedeni babasının Green Eye (Yeşil Göz) adlı Arkid ırkından devasa bir yaratık tarafından öldürülmesidir. Gezegende termal ısıtıcılar kurarken bir yandan Arkidler, bir yandan da kar korsanları ile çatışmalara girerek oyunun sonunda ise babamızın ölümüne neden olan Green Eye ile karşılaşıyorduk. Nihayetinde kurulan termal ısı kaynakları sayesinde oyunun sonunda karla örtülü gezegendeki yeşilliği görme şansına da sahip olmuştuk.

Lost Planet'i benzer oyunlardan ayıran en önemli faktör şüphesiz oyunun geçtiği mekan olan E.D.N. III'ün iklim şartlarıydı. "Karda yürüyüp izini belli etmeyen" oyunların aksine Lost Planet'te adeta karlar içerisinde yuvarlanıyorduk. Koştukça ayağımızın altından savrulan, yerden çıkan Arkid ırkı ile birlikte etrafa dağılan ve fırtına sebebi ile göz gözü görmez hale getiren kar efektleri oyunun atmosferine ve oynanabilirliğine etki eden en büyük faktörlerden birisiydi.

Uzun süre dedikoduları dolaşan ikinci oyunun duyurusu ise bu sene başlarında gerçekleşmişti. Oyunun ilk detayları geldiğinde ise biraz şaşırdığımızı söyleyebilirim. Çünkü Lost Planet'i sevdiren kar teması ikinci oyunda neredeyse yok olmuştu. Böyle bir riski alarak oyun hakkındaki ilk bilgileri yayınlayan Capcom, oyunun ikliminde değişiklikler yapmış olsa da atmosferini daha da arttırmayı hedefliyor.

test
Colin McRae : Dirt 2 Alan Wake
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Lincourt

11.9.2009 14:24:47

0
Oyun Xbox360 time exclusive çıkacak. Daha sonra PS3 ve PC için piyasaya sürülecek.

powerring

3.9.2009 11:39:04

0
pc versiyonu yok diye biliyorum capcom resmi olarak pc versiyonu doğrulamamıştı galiba
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Lost Planet 2 6 / 10 64 oy
KÜNYE
Lost Planet 2
+ TAKİBE
AL
8 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
5
OY
5,8
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız