Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Call of Duty: Black Ops

1 | Soğuk savaş dönemi

    İnsanlar neden savaşır? O denli derin ve açığa çıkmayı bekleyen duyguların nedeni nedir? Eminim bunun bir çok sebebi vardır. Şeref, haysiyet, vatan sevgisi, çıkar çatışmaları, aşk, çekememezlik,toprak hırsı, büyüme isteği ve intikam..... Bu listeye daha fazla neden eklemek istersek, eminim satırlar boyunca bu yazıyı uzatabiliriz. Nedeni ne olursa olsun savaşmak şüphesiz kötü bir şey. Buna rağmen acı ama gerçek olan nokta ise savaşmanın insanın doğasında olduğudur. Nitekim ezelden beri gerek şahit olduğumuz, tarih kitaplarında veya bilmediğimiz dönemlerde, hatta masal ve hikâyelerde bile savaş, hikâyenin baş unsurlarından birisi olmuştur.

     Deminde dediğim gibi insanın doğasında olduğundan mıdır bilinmez ama yapılan filmlerde veya oyunlarda savaş unsurunun olması, o yapımı daha ilgi çekici kılmaya devam ediyor. Savaş oyunu denince de aklımıza gelen ilk isim ise tabi ki Call of Duty serisi oluyor.

İkinci Dünya Savaşı’nın en çok ekmeğini yiyen oyunlardan biri olan Call of Duty serisi, dördüncü oyun ile birlikte radikal bir değişime geçmiş ve tabir-i caiz ise oyun sektörüne damgasını vuran oyunlardan birisi olmuştu. Call of Duty : Modern Warfare’ın bu başarısından sonra ise yıllardır her cephesini ezberlediğimiz İkinci Dünya Savaşı konusu adeta ikinci plana atılmıştı. Nedeni ise basit. Başarı, daha fazla anlatılacak olay, daha teknolojik silahlar ve tabi ki daha geniş bir savaş alanı.

     Infinity Ward’ın bu başarısından sonra bir çok yapım teker teker modern savaşlara yönelse de serinin diğer yapımcı firması olan Treyarch ısrarla İkinci Dünya Savaşı’nı anlatmaya devam etmiş ve World at War ile olaylara farklı bir pencereden yaklaşıp bizleri Japonya sahiline kadar sürüklemişlerdi. Modern Warfare 2 sonrası yakalanan başarıya rağmen meydana gelen bazı olaylar sonucu Infinity Ward’ın yalpalanması ise Treyarch’ı çok daha önemli bir konuma getirdi. Omuzlarında oldukça ağır bir yük taşıyan firma sonunda İkinci Dünya Savaşı’ndan vazgeçti ve bambaşka bir cephe ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Treyarch’ın imzasını taşıyacak olan Black Ops ile seride ilk defa soğuk savaş dönemini ziyaret edeceğiz.

     Oyunun geçtiği dönem her ne kadar soğuk savaş dönemi olarak lanse edilse de benim ve bir çok oyuncunun kafasında da bazı soru işaretleri muhakkak vardır. Bunun nedeni ise tabi ki oyunun yayınlanan ilk tanıtım videosuna dayanıyor. Bu ilk tanıtım videosunda sorgu gibi bir sahneye ve oyunun çeşitli kısımlarından kısa kısa videolara şahit olmuştuk. Nedense bu video başından beri bana sanki hikayeyi anlatan birinin ağzından dinleyip sonunda çok şaşıracakmışız hissini uyandırıyor. Tabi bunu tam olarak öğrenebilmek için ise oyunun çıkış tarihi olan 9 Kasım’ı beklememiz gerekiyor. O zamana kadar yapımcıların açıkladıkları bilgiler ile yetinmeliyiz.

     Soğuk savaş döneminde geçecek olan oyunda ki farklı karakteri yönlendireceğiz. Mason ve Hudson adlı bu iki karakter ile daha çok düşman hatlarının ilerisinde mücadele etmemiz gerekecek. Yani oyun hikaye gereği bazı büyük muharebeleri karşımıza çıkartacak olsa da, genelinde sınır ötesi operasyonu gibi bir hava da hakim olacak. Oyunda Ural Dağları, Küba ve Laos dışında tabi ki soğuk savaşın en önemli noktalarından biri olan Vietnam’ı da ziyaret etmemiz gerekecek.
 
     Tabi ki yönlendirdiğimiz bu iki karakter dışında savaş alanında sırt sırta çarpışacağımız bazı önemli karakterlerde bulunacak. Örneğin World at War'ın Sovyetler birliği görevlerinde karşımıza çıkan Reznov, yeni Treyarch oyununda da kendisine yer edinmiş olacak. "Victor Charlie" adlı görevde, Vietnam tünellerinde karşılaşacağımız Reznov'u World at War'da ünlü oyuncu Garry Oldman seslendirmişti. Black Ops’ta da Garry Oldman’ı seslendirme kadrosunda görüyoruz. Yani Reznov gene Garry Oldman’a emanet edilecek.

Callof Duty Call of Duty: Black Ops Activision Treyarch IW Engine PC PS3 Xbox 360 DS Ön İnceleme FPS
Ghost Recon: Future Soldier Assassin's Creed: Brotherhood
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Dimox

5.6.2011 18:14:33

0
quote:

Orijinalden alıntı: beylerbeyi01

Alır mı alır

beylerbeyi01

14.11.2010 20:26:00

0
quote:

Orijinalden alıntı: djx BU OYUN OSKAR ALIR
Alır mı alır

BSC Misafiri

14.11.2010 12:37:54

0
[Kunye=] ya arkadaşlar bende Bu oyunu kurdum maın'den campınge girdikten sonra bi video geliyor,videoyu izlerken Error error couldnt fınd the bsp for thıs map please build the fast fıle assocıatedwrıth maps/CUBA.D3DBSP AND TRY AGAİN bole bır hata alıyorum ekran tamamen sıyah ve dırek exıt dıyor. YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKÜRLER

BeyazBüyü

30.9.2010 20:17:12

0
Bu oyunu ön sipariş vermemek için kendimi zor tutuyorum, multiplayer modları, haritalar, yeni perkler, karakter modellemeleri kısacası her şey harika olmuş.

theraptorx

30.9.2010 18:53:13

0
Bir COD sevdalısı olarak, elimiz mahkum alacağız

BèRuTTì

30.9.2010 18:38:55

0
Single var dimi ve çıkış ne zaman bellimi ?

inonu88

26.9.2010 21:53:50

0
cod u bile kötülüyosak piyasada oynamaya değer oyun yoktur demekki.

=lachesis=

26.9.2010 18:13:39

0
8 gözle çıkmasını bekliyoruz

sipru81

18.9.2010 23:20:58

0
yahu ben hala cod:waw oynuyorum siz kavga ediyorsunuz :) cod waw da mayın patlamasında veya pompalı tüfekle düşman askeri parçalanabilirken mw2 de mayında patlasa bile vücut bütünlüğü bozulmuyor,ayrıca çatışma ortasında uçak,helikopter olayı bozuyor bence,tamamen sokak çatışması en güzeli o yüzden hala cod waw'ı oynuyorum mw2 dede tps modu güzel olmasına rağmen bütün haritaları kapsamamasıda sıkıntı verici,umarım black ops yeni bir çığır açar zombi sürprizini de dört gözle bekliyoruz.

myuyu

18.9.2010 22:45:20

0
modern warfare 1 ve 2 çok iyi idi bu serininde onlara bnziyeceğini düşünüp çıkış tarihini sabırsızlıkla bekliyorm=D

tevez

18.9.2010 01:41:22

0
inş uzun bi oyun olur. bi önceki modern warfare 2 gibi 5-6 saatte bitecek bi oyun olmaz.

Megalomanyak

18.9.2010 00:29:27

0
Bu sene kesinlikle alıcağım dediğim oyunların başında geliyor. Özellikler mw2 den bu kadar sıkılmışken bu oyunun gelmesi çok iyi oldu

Batuist

17.9.2010 17:58:45

0
dört gözle bekliyoruz.. güzle bir yazı olmuş...

Juvixted

17.9.2010 03:22:43

0
Güzel inceleme, ellerine sağlık.

BSC Misafiri

17.9.2010 01:32:19

0
insanı bu kadar içine çeken, hikayesi oldukça etkileyici, oldukça gerçekçi... başka bir oyun daha var mı? oyunu oynamışsın ama büyük ihtimal altyazıları tam okumamış ya da senaryoyu tam anlamamışsın galiba. Evet alt yazıları okumadım, zaten oynadıgım oyunda Türkçe alt yazı yoktu, ingilizcem de pek iyi sayılmaz. Zaten benim "hikaye"den kastım: Oscar ödülü alan bir film kadar senaryosu oldugu degil; oyunu oynarken kendimi nasıl kaptırdıgımı, oyunun adeta beni tutup içine çektigini (Hele hele kendini oyuna dalarsan) ve bu tarz sürükleyici oyunların az oldugundan bahsettim ve senin aklında onca laftan "Hikaye" kelimesi kalmıs... :)

BSC Misafiri

16.9.2010 22:37:56

0
quote: insanı bu kadar içine çeken, hikayesi oldukça etkileyici, oldukça gerçekçi... başka bir oyun daha var mı? oyunu oynamışsın ama büyük ihtimal altyazıları tam okumamış ya da senaryoyu tam anlamamışsın galiba. Evet alt yazıları okumadım, zaten oynadıgım oyunda Türkçe alt yazı yoktu ve ingilizcem de pek iyi sayılmaz. Zaten ben "hikaye" derken oscarlık bir senaryodan bahsetmiyorum. Benim anlatmak istedigim: Oyuna kendini kaptırıp gidiyorsun, hele bir de oyuna iyice dalarsan oyunu oynadıgın süre içerisinde dünyayla iliskin kopuyor, tamamen kendini oyuna kaptırıp gidiyorsun...

.:SyLaR:.

13.9.2010 02:32:14

0
Oscar degilde emmy alır çünkü öyle bi yapmışlarki single player kısmını dizi gibi her bölüm farklı bi yerdeyiz her bölüm farklı bi olay cod 4 gibi bütünlük yok.

djx

13.9.2010 02:13:00

0
BU OYUN OSKAR ALIR

BSC Misafiri

12.9.2010 23:10:18

0
:D hayır tam bir fps hastasıyım ben aslında ma cod sağolsun bütün fps oyunları onun başarısı sonucu onun çizgisine kaymaya başladılar çok seyrek artık benim istediğim tarzda oyunlar...eskiden mesela far cry vardı wolfnstein vardı mohaa vardı hatta cod 1 de süperdi ama ne olduysa cod 4 ten sonra birşeyler oldu...bende artık far cry 3 ü bekliorum crysis bile benim görüşüme göre codun dinamiklerine kayacak bakın görün moh zaten öyle oldu bu kesin gibi birşey(inşşallah yanılırım) battlefield giirişi coddan yaptı :D nerede o eski fpsler :D

ego555

12.9.2010 22:50:44

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri bu oyundan en ufak bir beklentim yok bu modern zımbırtılarda zaten oldu olası hiç sarmadı beni...BU OYUNUN OYNANIŞ DİNAMİKLERİ İYİ DEĞİL.yani ne bileyim bir film gibi...böyle olmamalı.Oyunu oynayabilmeliyiz biz resmen film izliyoruz yok ağır çekime almalar yok amerikan askeri havayı basmalar cpt price helikoptere uç falan...ya tamam bunlarda olabilirde bu oyunda çok fazla...yani biraz düşman kodlarla STRATEJİ geliştirerek savaşabilelim böyle olayı bir kahramanlık kurgusundan öte daha çok oynayan kişiyi tatmin edebilme seviyesine taşısalar çok süper olur.Mesela ilk iki oyunu oynayan benim ne demek istediğimi çok iyi anlarlarlar.onlarda daha çok aksiyon ama daha bi çaresizlik bi savaşın içinde olma durumu var.Ben tam olarak şöyle birşey istiyorum... far cry+call o duty 4-6+operation flash point operation flash pointin yerine farklı bir şeyde koyabilirsiniz onu koymamdaki amaç ciddiyet,taktik imkanı veya buna takım ruhuda diyebilirisniz bunların hiçbirisi cod 4-5-6 da yok lütfen beni
Senin,oyunun,FPS,değil,aga. Starcraft,falan,oyna

BSC Misafiri

12.9.2010 22:47:01

0
bu oyundan en ufak bir beklentim yok bu modern zımbırtılarda zaten oldu olası hiç sarmadı beni...BU OYUNUN OYNANIŞ DİNAMİKLERİ İYİ DEĞİL.yani ne bileyim bir film gibi...böyle olmamalı.Oyunu oynayabilmeliyiz biz resmen film izliyoruz yok ağır çekime almalar yok amerikan askeri havayı basmalar cpt price helikoptere uç falan...ya tamam bunlarda olabilirde bu oyunda çok fazla...yani biraz düşman kodlarla STRATEJİ geliştirerek savaşabilelim böyle olayı bir kahramanlık kurgusundan öte daha çok oynayan kişiyi tatmin edebilme seviyesine taşısalar çok süper olur.Mesela ilk iki oyunu oynayan benim ne demek istediğimi çok iyi anlarlarlar.onlarda daha çok aksiyon ama daha bi çaresizlik bi savaşın içinde olma durumu var.Ben tam olarak şöyle birşey istiyorum... far cry+call o duty 4-6+operation flash point operation flash pointin yerine farklı bir şeyde koyabilirsiniz onu koymamdaki amaç ciddiyet,taktik imkanı veya buna takım ruhuda diyebilirisniz bunların hiçbirisi cod 4-5-6 da yok lütfen beni

FERFEROS

12.9.2010 19:06:48

0
quote:

Orijinalden alıntı: [DMC] multiplayere istediginizi soyleyebilirsiniz ama COD MW2 nin signlesi muhtesem oyun degil FILM !
Senaryosu sürüklüyor.Mesela MW3 'ü merakla bekliyorum.Hikaye olarak ne olacak.?Makarov ölecek mi? Ama senaryosu yine de bir F.E.A.R. serisiyle yarışamaz.

BSC Misafiri

12.9.2010 19:01:24

0
quote:

insanı bu kadar içine çeken, hikayesi oldukça etkileyici, oldukça gerçekçi... başka bir oyun daha var mı?
oyunu oynamışsın ama büyük ihtimal altyazıları tam okumamış ya da senaryoyu tam anlamamışsın galiba.

Connor.Kenway

12.9.2010 18:58:46

0
quote:

Orijinalden alıntı: [DMC] multiplayere istediginizi soyleyebilirsiniz ama COD MW2 nin signlesi muhtesem oyun degil FILM !
100% katılıyorm.

Zebercet

12.9.2010 18:47:22

0
quote:

Orijinalden alıntı: SyLaR25 Ben dogruları yazdım ama bazı insanlar dogruları kabul etmekte zorlanıyor benide ilgilendirmiyor zaten ben yazıcagımı yazdım düzgünce okuyan ve objektif bakan herkez bana hak verir ama gözü fanlıktan kör olmuş kişiler hala bildiklerini okur.
ya sen ne biçim bir adamsın? yahu anlamıyorum bir oyuna kötü dedim diye bir küfretmediğin kaldı.Sanane babanın şirketimi?ben kötü dedim diye şirket iflasmı edecek?yada şöyle söyleyeyim benim oyuna kötü dememi şirket ipleyecekmi? insan gibi tartışmayacağım arkadaşım hadi eyvallah dedim ama hala devam ediyosun.anlıyorum egonu tatmin etmeye çalışıyorsun tamam anlayış gösteririm ama nolur sus artık.Allah aşkına sus

devmanetihad

12.9.2010 18:38:13

0
multiplayere istediginizi soyleyebilirsiniz ama COD MW2 nin signlesi muhtesem oyun degil FILM !

QbLaY!!!

12.9.2010 17:55:55

0
quote:

Orijinalden alıntı: [DMC]

vasat mi
Laf ola beri gele,vasatmış.

BSC Misafiri

12.9.2010 17:13:02

0
insanı bu kadar içine çeken, hikayesi oldukça etkileyici, oldukça gerçekçi... başka bir oyun daha var mı? Oyunu oynamıyorum, adeta yaşıyorum. Daha önce bir çok oyun oynamıştım. Ama Call Of Duty'yi ilk defa oynuyordum ve oynadıktan sonra dedim ki: "Bu oyunsa benim şimdiye kadar ki oynadıklarım neydi?" CAD 4'ü hatırlayın: Oyunun başlangıcında helikopterdeyken karşımda oturan kişinin (sanırım Cpt. Prıce'tı, tam hatırlamıyorum.) o sigarasını içtikçe ortalığın aydınlanması, sonra geminin görünmesi, yağmur... Sonra halatla gemiye inmemiz ve birçok insanı öldürdükten sonra "Oh be bitti" dediğimiz anda (beklenmedik anda) bombanın patlaması, birden yere düşmem, kulaklıktan gelen o ses (vızıltı), ekranın kararıp, kararıp düzelmesi ve sallanması, sonra yine aynı kişinin (Cpt. Prıce olarak hatırladığım kişi) bana elini uzatıp kaldırması, sonra geminin su almaya başlaması ve koşarak gemiden uzaklaşmaya çalışmamız ve son olarak o helikoptere son anda atlayışım, sonra yine aynı kişinin tam elim kayar

.:SyLaR:.

12.9.2010 00:36:31

0
Ben dogruları yazdım ama bazı insanlar dogruları kabul etmekte zorlanıyor benide ilgilendirmiyor zaten ben yazıcagımı yazdım düzgünce okuyan ve objektif bakan herkez bana hak verir ama gözü fanlıktan kör olmuş kişiler hala bildiklerini okur.

otomania

12.9.2010 00:14:47

0
Waw'a vasat dedin ama waw da vurdugumuz adamın kolu,bacagı,kafası kopuyordu vurdugumuz yere göre tepki veriyordu bu mw2 de yoktu. 2-Sesler mw2 den bin kat daha gerçekçiydi tam savaş atmosferi vardı. 3-Map'leri mw2 den kat kat daha güzeldi ve çok büyük map'leri vardı tank bile kullanabiliyorduk.Mw2 de ise küçücük map'ler vardı. 4-Perkleri ve silah dengeleri çok güzeldi ne çok vasat nede çok astronomik damageli silah vardı.Mw2 de ise saçma saçma perkler(marathon ve p90 a bile akimbo yapılmasına izin verdiler).İnsanı çileden çıkaran hayvani derecede güçlü silahlar(g18 ve o taa fi tarihinden kalma shotgun,gl,thumper) 5-Oyun çıktıktan sonra treeyarch bi ton bedava map ve hataları düzeltmek için patch çıkardı.IW ise pc de bile map'leri parayla sattı oyuna 2 kuruşluk patch bile yapmadı hileler kol geziyor glich kaynıyor puan tablosu rezalet. @SyLaR25 Hocam düşüncelerime, duygularıma te4rcüman olmuşsun gerçekten.. MW2 Mp modunda denge ve hile denetimi konularında berbattı.. Oyund

venom417

11.9.2010 20:26:26

0
bıktım şahsen call of oyunlarından,savaş savaş savaş nereye kadar dünyada adam kalmadı anasını satıyım

bekir_sahin_38

11.9.2010 02:50:07

0
cool story bro

Gold Kick

8.9.2010 13:26:12

0
İYİ BİR OYUN OLUR İNŞALLAH ANCAK TREYARCHA PEK GÜVENMİYORUM. BİDE OYUNDA İNŞALLAH Cpt.PRICE'Yİ GÖRÜRÜZ NE KADAR INFINITYNİN KARAKTERİDE OLSADA

devmanetihad

8.9.2010 13:19:49

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri gene vasat bir oyun bizleri bekliyor :(
vasat mi

BSC Misafiri

8.9.2010 12:38:27

0
gene vasat bir oyun bizleri bekliyor :(

Zebercet

7.9.2010 20:40:50

0
quote:

Orijinalden alıntı: SyLaR25

Ne alaka ben orda mw2 nin waw dan düşük yönlerini söyledim forumda artist kaynıyo.Madem multiplayer olarak oynamadın her yönünü denemeden nasıl vasat diyebildin onu merak ediyorum.Sen oyunu oynama sonra vasat de.O fikir belirtmek degil karalamadır
tamam birader tartışmaya girmicem hade eyw

BSC Misafiri

7.9.2010 20:26:30

0
BSC Misafiri 07.09.2010 17:58:56 bu oyun 4 gün sonramı çıkıo ? Hayır arkadaşım.9 KASIM 2010 da çıkıyor.Karıştırman normal.

.:SyLaR:.

7.9.2010 20:14:08

0
quote:

Orijinalden alıntı: Arkham_Asylum

saydığın özelliklern 5 inden 4 ü multi kısmına ait bre adam ben single dışında multi ye hiç takılmadımki single üzerinden yorum yapıyorum hem sana göre güzel bana göre değil nedir bu tartışma çıkarma merakı adam akıllı yorum yazamaz,düşüncelrimizi belirtemez olduk
Ne alaka ben orda mw2 nin waw dan düşük yönlerini söyledim forumda artist kaynıyo.Madem multiplayer olarak oynamadın her yönünü denemeden nasıl vasat diyebildin onu merak ediyorum.Sen oyunu oynama sonra vasat de.O fikir belirtmek degil karalamadır

BSC Misafiri

7.9.2010 17:58:56

0
bu oyun 4 gün sonramı çıkıo ?

Zebercet

7.9.2010 17:19:48

0
cod oyunlarından bi tek waw ı istediğim grafiklerde oynayamamıştım optimizasyon kötüydü umarım bu böyle olmaz bu arada bu waw'la ilgili ikinci mesajım kimse beni waw düşmanı sanmasın beğenmesemde oynayıp bitirmiştim

TheCapedCrusader

7.9.2010 17:10:52

0
cod 5 i kaldıran pc bunuda kaldırır sanırım

aksiyon95

7.9.2010 15:55:47

0
Single player kaç saat olacak acaba.MW 2 yi 6 saatte bitrmiştim ben.Bu oyununsingleplayer ı 12 saat olsa hiç fena olmaz yanii.:)

aksiyon95

7.9.2010 15:52:02

0
World At War'daki gibi adam vurulduğu yada yandığı zaman kollarının kopması, kaburgalarının gözükmesi gerçekten güzeldi.Umarm aynı şey Black Ops dada olur.MW2 de sağlam oyundu ama adamları vurduğumuz zaman vişne suyu gibiçıkıyordu kan. LOTROZAN teşekkür ederim sana.Gerçekten yazdğım oyunları oynayabileceğimi söyleyince çok sevindim.Kasarak oynamaktan bıkmıştım savaş oyunlarını.

lotrozan

7.9.2010 11:25:50

0
quote:

EKRAN KARTI:ATI Radeon HD 3400 Series 512 MB RAM İŞLEMCİ:Pentium(R) Dual-Core CPU E500 @ 2.50 GHz 2.50 GHz BELLEK(RAM):2,00 GB Modern Warfare 2 yi çok akıcı bir şekilde oynuoyrum.Hiç takılma ve kasma olmuyor.COD:4 te ise birkaç ölümde hafif kasmalar oldu.COD 5 i oynayamadım.Kasım kasım kastı.Bazı bölümleride açmadı.Shader 4.0 ı desteklemiyor galiba ekran kartım.Sizce bu oyunu kaldırır mı bilgisayarım.BAD COMPANY 2 yide kasarak bitirdim.Ayrıca şu oyunları çalıştırı mı bilgisayarım? -FİFA 11 -MAFİA 2 -BLACK OPS -MEDAL OF HONOR 2010 lütfen cevap yazın bu Black Ops u ve üstte saydığım oyunları oynayabilir miyim?
mafia 2 yi bilemem ama diğerlerini rahat oynarsın

alpereneyo

7.9.2010 09:45:20

0
Evet dediğin gibi olabilir ama Soğuk Savaş 1947 ile 1991 arasında geçiyor fakat Reznov 2.Dünya Savaşı'nda görev yapıyor ve ölmüyor da çünkü o ikinci dünya savaşının sonuna kadar oyunda bulunuyordu yani (1939-1945)arası
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri iyide reznovun ölmesi gerekmiyormu? :S 2.dünya savaşı ve modern savaşlardan bahsediyoruz

Zebercet

7.9.2010 08:08:03

0
quote:

Orijinalden alıntı: SyLaR25

Waw'a vasat dedin ama waw da vurdugumuz adamın kolu,bacagı,kafası kopuyordu vurdugumuz yere göre tepki veriyordu bu mw2 de yoktu. 2-Sesler mw2 den bin kat daha gerçekçiydi tam savaş atmosferi vardı. 3-Map'leri mw2 den kat kat daha güzeldi ve çok büyük map'leri vardı tank bile kullanabiliyorduk.Mw2 de ise küçücük map'ler vardı. 4-Perkleri ve silah dengeleri çok güzeldi ne çok vasat nede çok astronomik damageli silah vardı.Mw2 de ise saçma saçma perkler(marathon ve p90 a bile akimbo yapılmasına izin verdiler).İnsanı çileden çıkaran hayvani derecede güçlü silahlar(g18 ve o taa fi tarihinden kalma shotgun,gl,thumper) 5-Oyun çıktıktan sonra treeyarch bi ton bedava map ve hataları düzeltmek için patch çıkardı.IW ise pc de bile map'leri parayla sattı oyuna 2 kuruşluk patch bile yapmadı hileler kol geziyor glich kaynıyor puan tablosu rezalet. Şimdi bunlara bak ve hangisi vasat söyle.
saydığın özelliklern 5 inden 4 ü multi kısmına ait bre adam ben single dışında multi ye hiç takılmadımki single üzerinden yorum yapıyorum hem sana göre güzel bana göre değil nedir bu tartışma çıkarma merakı adam akıllı yorum yazamaz,düşüncelrimizi belirtemez olduk

.:SyLaR:.

7.9.2010 05:04:57

0
quote:

Orijinalden alıntı: Arkham_Asylum oyun grafik olarak yine mükemmel olacaktır ona lafım yok amma lütfen waw gibi olmasın çok çok vasat bir oyundu mw ve mw 2 ile kıyaslandığında tabi oyunların geçtiği dönemler farklıydı ona bişey demiyorum ama farklı bişey vardı waw da bişeyler eksikti sanki neyse umarım bu waw gibi olmaz ama aynı şirketin yapıyo olması beni ürkütüyo
Waw'a vasat dedin ama waw da vurdugumuz adamın kolu,bacagı,kafası kopuyordu vurdugumuz yere göre tepki veriyordu bu mw2 de yoktu. 2-Sesler mw2 den bin kat daha gerçekçiydi tam savaş atmosferi vardı. 3-Map'leri mw2 den kat kat daha güzeldi ve çok büyük map'leri vardı tank bile kullanabiliyorduk.Mw2 de ise küçücük map'ler vardı. 4-Perkleri ve silah dengeleri çok güzeldi ne çok vasat nede çok astronomik damageli silah vardı.Mw2 de ise saçma saçma perkler(marathon ve p90 a bile akimbo yapılmasına izin verdiler).İnsanı çileden çıkaran hayvani derecede güçlü silahlar(g18 ve o taa fi tarihinden kalma shotgun,gl,thumper) 5-Oyun çıktıktan sonra treeyarch bi ton bedava map ve hataları düzeltmek için patch çıkardı.IW ise pc de bile map'leri parayla sattı oyuna 2 kuruşluk patch bile yapmadı hileler kol geziyor glich kaynıyor puan tablosu rezalet. Şimdi bunlara bak ve hangisi vasat söyle.

aksiyon95

7.9.2010 02:26:12

0
alpereneyo 06.09.2010 22:27:17 Ben de sizin gibi Cod hayranıyım ama bir şey sormak istiyorum: Genelde Cod'da görmeye alışık olduğumuz Captain John Price ve Captain John MacTavish serinin bu oyununda bulunacak mı? ----------------------------------------------------- Onlar İnfinity Ward'ın karekterleri.Treyarch'ın yaptığı oyunlarda yer almazlar bence.Ama bir fragmanda bir adam aynı Captain Price'a benziyordu.Mac Tavish bana imkansız gibi geliyor,çünkü modern savaşlarda yer aldı o.Bu oyunda yer alacağını zannetmiyorum.

aksiyon95

7.9.2010 02:19:18

0
EKRAN KARTI:ATI Radeon HD 3400 Series 512 MB RAM İŞLEMCİ:Pentium(R) Dual-Core CPU E500 @ 2.50 GHz 2.50 GHz BELLEK(RAM):2,00 GB Modern Warfare 2 yi çok akıcı bir şekilde oynuoyrum.Hiç takılma ve kasma olmuyor.COD:4 te ise birkaç ölümde hafif kasmalar oldu.COD 5 i oynayamadım.Kasım kasım kastı.Bazı bölümleride açmadı.Shader 4.0 ı desteklemiyor galiba ekran kartım.Sizce bu oyunu kaldırır mı bilgisayarım.BAD COMPANY 2 yide kasarak bitirdim.Ayrıca şu oyunları çalıştırı mı bilgisayarım? -FİFA 11 -MAFİA 2 -BLACK OPS -MEDAL OF HONOR 2010 lütfen cevap yazın bu Black Ops u ve üstte saydığım oyunları oynayabilir miyim?

BSC Misafiri

7.9.2010 01:41:09

0
Arkham_Asylum bro bence sen wawı bi orj al sonra 4 arkadaş bul bi 4kişili coop nazizombies at fikirlerin değişir.

Valientee

7.9.2010 01:18:05

0
quote:

oyun modları counter-strike modları gibi olmuş gun game , zombi felan . bir surf eksik :)
Gungame modu counter strike'dan çıkmadı ayın şekilde zombi de.

mj 23

7.9.2010 00:44:27

0
çok güzel olacak

Zebercet

6.9.2010 22:41:47

0
oyun grafik olarak yine mükemmel olacaktır ona lafım yok amma lütfen waw gibi olmasın çok çok vasat bir oyundu mw ve mw 2 ile kıyaslandığında tabi oyunların geçtiği dönemler farklıydı ona bişey demiyorum ama farklı bişey vardı waw da bişeyler eksikti sanki neyse umarım bu waw gibi olmaz ama aynı şirketin yapıyo olması beni ürkütüyo

FERFEROS

6.9.2010 22:35:49

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri Tomahawk ne ya??????????? kac saattir arastiriyorum bulamadim
Bir çeşit balta.Kızılderililer kullanmış zamanında Aşağıda resmi var

alpereneyo

6.9.2010 22:27:17

0
Ben de sizin gibi Cod hayranıyım ama bir şey sormak istiyorum: Genelde Cod'da görmeye alışık olduğumuz Captain John Price ve Captain John MacTavish serinin bu oyununda bulunacak mı?

BSC Misafiri

6.9.2010 22:20:11

0
Tomahawk ne ya??????????? kac saattir arastiriyorum bulamadim

BSC Misafiri

6.9.2010 22:15:34

0
aydogdu1453 şuana kadarki çıkan tüm cod oyunları devrim yaratmışken böyle bir oyuna ban öylemi ? hikaye yaratıcı deil demişsin aklındaki hikayeyi yazda bakalım senin hikaye anlayışın neymiş. ayrıca oyunu oynamadan hikayenin kötü olduğunu nasıl anladın?

Mahatma Gandhi

6.9.2010 22:01:49

0
Çok güzel bir oyun olacak kanımca Tomahawk forever

theraptorx

6.9.2010 21:02:14

0
Treyarch, insallah utandirir bu kez beni ama Cok umutlu degilim.

waltran

6.9.2010 20:04:02

0
oyun modları counter-strike modları gibi olmuş gun game , zombi felan . bir surf eksik :)

OrcsCaptan

6.9.2010 19:04:15

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri iyide reznovun ölmesi gerekmiyormu? :S 2.dünya savaşı ve modern savaşlardan bahsediyoruz
Belkide torunudur

aydogdu1453

6.9.2010 19:02:40

0
Hep aynı hikaye.Cilala cilala sürr piyasaya.Biraz yaratıcı olsunlar arkadaş.Benden koskoca bannnnnnnn.

MicRos0FT

6.9.2010 19:00:56

0
Tesekkürler

.:SyLaR:.

6.9.2010 17:48:38

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri iyide reznovun ölmesi gerekmiyormu? :S 2.dünya savaşı ve modern savaşlardan bahsediyoruz
Öyle düşünürsek cpt.price nasıl hala yaşıyor

BSC Misafiri

6.9.2010 17:27:27

0
iyide reznovun ölmesi gerekmiyormu? :S 2.dünya savaşı ve modern savaşlardan bahsediyoruz

Furkán

6.9.2010 17:11:39

0
Merakla bekliyorum..

bluebest

6.9.2010 13:03:06

0
Mw2'nin alternatifi olabilecek kalitede olsa yeter. Oynanabilirlik çok önemli, grafik önemli değil. Mw2'deki serilik bunda da olursa tadından yenmez;)

lotrozan

6.9.2010 12:48:30

0
cod serisi hiç güzel değil özellikle de mw2 küfür etmeyin şaka yaptım sistem canavarı olmayacak bu oyun değilmi?

Cafraline

6.9.2010 12:24:49

0
Güzel inceleme elinize sağlık.

dodomoco

6.9.2010 12:19:49

0
grafiklerden umutlu değilim moh bu oyuna basacak yazık edecekler güzelim seriye

omerkaya1905

6.9.2010 11:50:23

0
insallah zombi mod cod 5 gıbı olur online oynamak muhtesem oluyor

COD B.OPS

6.9.2010 11:21:05

0
çok umutluyum cod serisinin bütün oyunlarini oynamis biri olarak.COD MW 2 DEN DAHA IYI OLACAGI KESIN.

BSC Misafiri

6.9.2010 11:13:19

0
oyunun single player moduna elimi sürmem bile (belki) moh içinde geçerli kisininde multisine dalıcam direk zaten oyun firmaları oyuncuyu neyin tatmin ettiğini biliyorlar single playerla kalan oyunlar ne kadar güzel olurlarsa olsunlar 1-2 ay içinde unutuluyor multiplayera yönelik sağlam bir adım atarsan oyuna ilgide çoğalıyor ve oyun pazarındada büyük alanı kendine alıyor (ıw) gibi şahsen görüsüm oyun parazırın %25 onların ellerindedir şatıs rakamlarına bakarsak

BSC Misafiri

6.9.2010 11:13:05

0
Bc 2 de koca mapte adam kovalamaktan sıkıldım diyen arkadaşa katılaraktan squaddeathmatch isla inocentes diyorum en küçük map burası burdada spawnkiller kişiler çok oluyor ama yinede oynanır

BSC Misafiri

6.9.2010 11:12:12

0
arkadaşlar sizce cod black posu mu yoksa ac brotherhoodu m u orjinal alayım 2sinide çok seviyorum 2sininde orjinalini oynmak istiyorum ve multisinide sizce hangisi yani ac orjinal olcak drmdende orjinal olcakta sizce hangisini almalıyım (ya anladınız işte)

Connor.Kenway

6.9.2010 10:20:19

0
Çok güzel bir inceleme. Grafikler de mükemmel

Connor.Kenway

6.9.2010 10:17:02

0
of süper bir oyun. İnceleme güzelmiş. Grafikler mükemmel.

kakarot

6.9.2010 09:51:03

0
cod 5 grafikleri gayet iyidi kafa kol kopuyordu bunda göremedim ve mp grafikleri sp ye göre düşürülmüştü map ve silahlardan çok belli ediyordu bu.

iARDAs

6.9.2010 08:53:17

0
Online iyice şaşırmış... Bir sonraki Call of Duty de artık Transformers robotları filan olucak gibi.

Furkan*

6.9.2010 06:12:28

0
Merakla bekliyoruz :)

Starblind

6.9.2010 04:21:02

0
quote:

Orijinalden alıntı: TheJudas güzel inceleme olmuş ama hala kafam karışık medal of honor mu alsam cod mu diye
Call Of Duty Medal Of Honor'u ezer geçer
quote:

Orijinalden alıntı: TheJudas güzel inceleme olmuş ama hala kafam karışık medal of honor mu alsam cod mu diye
Cod tabii ki.

TheJudas

6.9.2010 02:12:21

0
güzel inceleme olmuş ama hala kafam karışık medal of honor mu alsam cod mu diye

Kartal Göz

6.9.2010 02:01:36

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri "Call of Duty: Black Ops oyun motoru olarak Treyarch’ın World at War’da da kullandığı grafik motoru IW Engine’i kullanacak." Modern Warfare 2 hangi grafik motorunu kulaniyordu ?? insallah Black ops'un grafikleri guzel olur
MW2'nin grafikleri sağlamdı kanımca, grafikte daha da ilerisine geçerler yerlerinde saymazlar.

Lincourt

6.9.2010 01:45:51

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri "Call of Duty: Black Ops oyun motoru olarak Treyarch�ın World at War�da da kullandığı grafik motoru IW Engine�i kullanacak." Modern Warfare 2 hangi grafik motorunu kulaniyordu ?? insallah Black ops'un grafikleri guzel olur
Modern Warfare 2'de aynı motoru kullanıyordu. İlk MW'da. Zaten motorun adı Infinity Ward'tan geliyor. yazıda hepsine yer vermek istemedim konu Treyarc olduğu için :) . aynı motor olsa da tabi ki geliştirilmiş hali kullanılıyor her seferinde. IW Engine'ı kullanan oyunlar ; * Call of Duty 2 (2005) * Call of Duty 4: Modern Warfare (2007) * Call of Duty: World at War (2008) * Quantum of Solace (2008) * Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009, IW 4.0) * Call of Duty: Black Ops (2010)

Xerias

6.9.2010 01:33:52

0
BC3 değil Battlefield 3 çıkacak önümüzdeki sene.

BSC Misafiri

6.9.2010 01:06:59

0
bu oyunu kısmetse multı alıcam ama bc3 ude beklıorum umarım od a ıı olur ıksıı arasında kalırsam yandık bc3 ne zaman cıkıcak bu arada duyurusu yapıldımı ???

BSC Misafiri

6.9.2010 00:56:35

0
cod2,cod4,cod5 ve cod6 hala milyonlarca kişi tarafından oynanıyor ve progamerlerin ilk seçtiği oyun şuanda cod4. bu başarının büyük payı infinity warda bağlı olsada codwaw'daki cooperative nazi modu beni benden aldı götürdü.eğer blackopsda nazi olursa bu oyunu 100 kere alırım Allah aşkına treyarch nazi moduyla ilgili bi ekran görüntüsü yayınla.

celalkd

6.9.2010 00:46:48

0
..oyunun saniye başına 60 frame olacağı da açıklanmıştı." Kane and Lynch 60 frame için handycam hilesi yapmamş mydı :) umarım güzel grafiklerle animasyonlarla ve bol aksiyonla (bbc2de kocaman mapte adam kovalamktan sıkıldm) karşımıza çıkar.

Antrim

6.9.2010 00:42:00

0
güzel inçeleme sanırım artık oyunun kötü olma gibi bir şansı yok.

devmanetihad

6.9.2010 00:31:00

0
youtubede izledigimiz mp videolari beta dan.. duvarlar cok parliyor insallah full surumde duzelir bu oyundan cok umutluyum

OrcsCaptan

6.9.2010 00:30:49

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri "Call of Duty: Black Ops oyun motoru olarak Treyarch’ın World at War’da da kullandığı grafik motoru IW Engine’i kullanacak." Modern Warfare 2 hangi grafik motorunu kulaniyordu ?? insallah Black ops'un grafikleri guzel olur
Evet CoD WaW'daki grafik motorunu kullanacak zaten videolarda da anlaşılıyor.Yanlız oyunun oynanabilirliği pek güzel olmayacak gibime geliyor

Bilge Dede

6.9.2010 00:28:47

0
Oyun inşallah mw2den biraz farklı olur Treyarch den pek bişey beklemiyorum

BSC Misafiri

6.9.2010 00:24:18

0
"Call of Duty: Black Ops oyun motoru olarak Treyarch’ın World at War’da da kullandığı grafik motoru IW Engine’i kullanacak." Modern Warfare 2 hangi grafik motorunu kulaniyordu ?? insallah Black ops'un grafikleri guzel olur

Sp!deR

6.9.2010 00:09:48

0
Güzel inceleme. Eline sağlık.

Momaq

5.9.2010 23:59:06

0
Elinize sağlık

FERFEROS

5.9.2010 23:55:31

0
Çok harika olacak.Okuyorum şimdi.Elinize sağlık

OrcsCaptan

5.9.2010 23:54:45

0
Elimde kendi Call of Duty yapımcılarıyla konuştuğum bir mail var tüm ayrıntıları yakında yazacağım.Karakterler , görevler v.b ve bir süpriz daha bekliyor bizi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Call of Duty: Black Ops Levent Polater 9 / 10 oy
KÜNYE
Call of Duty: Black Ops ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
198 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
28
OY
8,8
PC TEST SİSTEMİMİZ
 • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
 • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
 • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
 • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız