Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Dragon Age Origins : Awakening

1 | Grey Warden

Dragon Age çıkalı çok olmadan Bioware’in önceden de sözünü verdiği indirilebilir içerikler ve onların ardından da Dragon Age Origins : Awakening çıktı. DA: Origins’ın yakaladığı başarıdan sonra bu eklentiden de daha azını beklemek olmazdı. Peki tekrar o başarıyı yakalayabildi mi onu görelim şimdi.

     Awakening’den bahsetmeden önce hem ilk oyunu oynamayanlara, hem de oynayıp da hikayeyle ilgili basit bir hatırlatma isteyenlere, ilk oyunda yaşananları genel olarak anlatayım (İlk oyunu oynamamış olup da hikayeyi öğrenmek istemeyenler sonraki paragraftan devam etsinler): Oyuna başlandığında karakter, yaşadıklarından sonra Grey Warden'ların arasına katılır ve Grey Warden'lar olarak, Darkspawn adındaki lanetli varlıklara karşı kralın liderliğinde, kurulmakta olan orduya katılırlar. Zaten, hali hazırda Darkspawn'a karşı savaşmak için kurulan Grey Warden tarikatının orada bulunması gerekmektedir.

Bilinen şudur ki: Archdemon adı verilen ve bu hastalıklı yaratıklara liderlik eden, tanrısal güçleri bulunan yaratığı etmenin tek yolu, bir Grey Warden tarafından öldürülmesidir. Ölümcül olan, Grey Warden tarikatına giriş ritüelinde üç savaşçıdan sadece bizim karakterimiz kurtulabilmiştir. Darkspawn’a karşı olan savaşta kral ve ordusu yenilgiye uğramış, en büyük dostları tarafından ihanete uğramışlardır ve olayların sorumlusu olarak sağ kalan iki Grey Warden suçlanmıştır. Gelişen olaylar sonucunda; Ferelden ülkesindeki bir çok ırkı kendi taraflarına çekmişler, ihaneti ortaya çıkarmışlar, sonunda Archdemon’u yok etmişler ve lidersiz kalan Darkspawn kalabalığı yer altına çekilmek zorunda kalmıştır.

     Demin söylediğim gibi ilk yakaladığı başarıyı yakalayacak bir oyun olmasa da bu, Awekening’i başarısız bir oyun yapmaz. Oyun içerisindeki birtakım hatalar ve ruhsuz takım arkadaşlarımızdan bahsetmek isterim öncelikle: Oyun içerisindeki çeşitli hatalar can sıkıcı olabiliyorken çok da büyütecek, oyun üzerinde fazla etkileri yok. Onun yanında genellikle MMO’larda rastladığım “şu kadar adam öldür, yerden şu kadar taş ve odun topla” şeklindeki görevler de bence fazlasıyla gereksizdi ve sadece oyun üzerindeki bazı toprakları doldurmak amacıyla yapılmışlar gibiydi. Takım arkadaşlarımızla kurduğumuz diyaloglar eski oyuna nazaran daha az olduğundan güzel işlenmiş hikayeleri olmasına rağmen onlar hakkında akılda kalıcı anılar bulmak zor denebilir. Buna bağlı olarak da ilk oyundaki çok eleştirilen ve Bioware üzerinde bazı kesimlerin tepkisine yol açan romantizm faktörü de ortadan kalkıyor haliyle. Diğer karakterlere hediye edeceğiniz bazı eşyalar hem bazı diyalogları açmanızı sağlayacak, hem de çantanızda biraz yer açacaktır.

İlk oyundan geri dönüş yapan Oghren’ın diyalogları ise beni oyun boyunca güldürmeye yetti. Görebileceğiniz en iyi sarhoş Dwarf tiplemesi ve oyundaki en canlı karakter diyebiliriz kendisine. Takımdan eksik edilmemesi önerilir. Diğer karakterlerin bu kadar da sağlam etkileri olmasa da hepsinin de değişik kişilikleri var. Yanınıza aldığınız değişik karakterlerin birbirleri ile oyun akışına bağlı olarak değişen diyaloglarını da kaçırmamanız gerek. İlk oyundan bazı karakterlere rastlayabilirsiniz ama takımınıza katılmalarını beklemeyin, katılmayacaklar. Yaşasın kötülük! Nihahahah!

Dragon Age Origins : Awakening İnceleme PC PS3 Xbox 360 Bioware
MotoGP 09/10 Mount & Blade: Warband
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

=lachesis=

24.5.2010 22:41:48

+1
bir ara oynarım inceleme için teşekkürler

Travis Touchdown

1.5.2010 21:44:33

0
20-25 lira olsa alacaktım ama 40 lira biraz fazla kaçmış. oyunun kendi 60 zaten

Wassermann

18.4.2010 02:09:21

0
quote:

Orijinalden alıntı: thereisno_spoon

25 saatlik bir dlc?
10 saatte bitirmiştim. Oyun süresi bana göre kıstas değil, ek paketi açarken bile modullerden dosyayı gösterip açıyorsunuz. Ek paket havası hiç yok oyunda.

thereisno_spoon

18.4.2010 01:53:56

0
quote:

Orijinalden alıntı: Wassermann Çıktığı zaman bitirdim. Ek paketten ziyade DLC havası var. Dragon Age'in hikayesi ilgi çekici idi fakat bu oyun ona nazaran hikaye olarak yavan kalmış. Ayrıca oyunda aşırı şekilde bug bulunuyor, bazı bug'lar ilerleyememenizi sağlıyor. Genel olarak yakışmayan bir devam oyunu olmuş bence, yine de Dragon Age'i oynayıp beğenenlerin denemesi gerekiyor diye düşünüyorum.
25 saatlik bir dlc?

Wassermann

18.4.2010 01:46:32

0
Çıktığı zaman bitirdim. Ek paketten ziyade DLC havası var. Dragon Age'in hikayesi ilgi çekici idi fakat bu oyun ona nazaran hikaye olarak yavan kalmış. Ayrıca oyunda aşırı şekilde bug bulunuyor, bazı bug'lar ilerleyememenizi sağlıyor. Genel olarak yakışmayan bir devam oyunu olmuş bence, yine de Dragon Age'i oynayıp beğenenlerin denemesi gerekiyor diye düşünüyorum.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Dragon Age : Origins Sarper Seydioğlu 8 / 10 oy
KÜNYE
Dragon Age : Origins
+ TAKİBE
AL
10 kişi bu oyunu takip ediyor.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,5
2.0
13
OY
6,6
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız