Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Uncharted 2: Among of Thieves Multiplayer Beta

1 | Uncharted 2:'nin Multiplayer Modlarına Bakış.

Bilindiği üzere Naughty Dog’un PS3 için hazırladığı ilk oyun olan Uncharted: Drake’s Fortune çok beğenilmesine ve eşsiz bir tek kişilik oyun deneyimi yaşatmasına rağmen bazı otoritelerce ve oyun severlerce multiplayer oyun modları içermemesi nedeniyle eleştirilmişti. Naughty Dog bu eleştirelere kulak asmış olmalı ki hatırlanacağı üzere E3 2009 başlamadan kısa bir süre önce Uncharted 2: Among Thieves’in multiplayer modlar içereceği ve oyunun multiplayer beta’sının 3-28 haziran tarihleri arasında yapılacağı haberleri gün yüzüne çıkmıştı. Uncharted 2 betası sona doğru yaklaşırken edindiğim izlenimleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Uncharted 2 Multiplayer Betası, Competitive (rekabete dayalı) Playlist ve Cooperative (yardımlaşmaya dayalı) Playlist adında 2 ana oyun modu içeriyor. Competitive playlist kendi içerisinde deathmatch ve plunder adı altında ikiye ayrılıyor. En fazla (5’e 5 olmak üzere) 10 kişinin bulunabildiği, “Kahramanlar” veya “Kötü Adamlar” adlı taraflardan birisinde yer aldığımız, takım oyununa dayalı bir oynanış sunan, The Plaza ve The Village adlı 2 farklı haritada oynanabilen bu modun Deathmatch kolunda (adından da anlaşılacağı üzere) karşı takımın oyuncularını en çabuk sürede öldürüp 50 rakamına ulaşan takım oyunu kazanıyor. Plunder kolunda ise (Klasikleşen bir başka multiplayer modu olan Capture The Flag’e benzer bir şekilde) takımlar zamanla haritanın çeşitli yerlerinde beliren hazineyi kendi karargahlarındaki sandıklara ulaştırmak için mücadele ediyorlar. Hazineyi karargahına 5 kez ulaştırma başarısı gösteren takım oyunu kazanıyor.

Plunder kolunda ise (Klasikleşen bir başka multiplayer modu olan Capture The Flag’e benzer bir şekilde) takımlar zamanla haritanın çeşitli yerlerinde beliren hazineyi kendi karargahlarındaki sandıklara ulaştırmak için mücadele ediyorlar. Hazineyi karargahına 5 kez ulaştırma başarısı gösteren takım oyunu kazanıyor.
 
3 kişilik oyuncu desteği sunan Coop Playlist modunda ise Nepal Warzone adı verilen haritada ilerleyerek karşımıza çıkan düşmanlara karşı koymaya ve bize verilen görevleri yardımlaşarak yerine getirmeye çalışıyoruz.

Çok kullanışlı bir kontrol sistemine sahip olan oyunda Kare tuşuyla tekme,yumruk veya dipçik darbelerinden oluşan yakın saldırı hareketini gerçekleştirebilir yahut arkasından sessizce yaklaştığınız düşmanı boğabilirsiniz.Üçgen tuşu çevredeki nesnelerle etkileşim kurmanıza (yerden silah veya el bombası almak, yeni bir şarjör edinmek..vs) izin verirken, X tuşunu zıplamak ve tutunmak için Daire tuşunu ise siper almak, yerde yuvarlanmak ve tutunduğumuz yerden kendimizi aşağı bırakmak için kullanıyoruz. L1 tuşu nişan almamıza R1 tuşu ateş etmemize yararken, R2 tuşuyla biten şarjörü doldurabilir, L2 tuşuyla ise analoglarla işaretlediğiniz noktaya el bombası (yahut haritanın çeşitli yerlerinde bulunan tüpleri elinize alıp) fırlatabilirsiniz. ( L1 tuşu ile hedef aldığınız anda L2 tuşuna basarak imlecin bulunduğu noktaya el bombası göndermenin çok daha etkili, seri ve işe yarar bir özellik olduğunu da belirtmek istiyorum) L1 tuşuna basıp hedef aldığınız anda L3 tuşuna basarak kameranın sağ omuzdan sol omuza yahut sol omuzdan sağ omuza geçmesini sağlayabilir, R3 tuşuna basarak ise hedefinize daha yakından nişan alabilirsiniz.
 

Gelelim oyunun diğer önemli öğelerine; Denediğimiz versiyon Uncharted 2 multiplayer betası olsa da oyunun bu halde bile göz kamaştırıcı ve mükemmel grafikler sunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Oyunun karakter modellemelerinden çevre detaylarına kadar dört dörtlük bir grafiksel şölen olarak nitelendirilmesi yanlış olmaz.Bununla beraber oyundaki karakter seslendirmelerinin, silah ve patlama seslerinin ve müziklerin de gayet başarılı olduğunu, ayrıca atmosfere olumlu katkı yaptığını belirtmekte de fayda var. Tüm bunlar oyuna başarıyla entegre edilmiş bir kontrol sistemiyle birleşince ortaya gayet eğlenceli, oynanabilirliği yüksek ve keyifli bir multiplayer deneyimi çıkmış.

Peki Uncharted 2 betasında hiç mi eksik taraflar, rahatsızlık verici şeyler yok? Tabiiki var. Oyunda rahatsızlık veren noktalardan bahsedecek olursam; Lobby’de oyun için oyuncu aranırken bazen gereğinden fazla beklemek zorunda kalınabiliyor. Oyunda bazen bir yapıya tırmanmaya çalışırken görünmez bir boşluğa düşüp ölebilirsiniz, bazı objelerin (mesela merdiven) altında sıkışıp kalabilirsiniz(Oyuna geri dönmenin yolu bir bomba yardımıyla intihar etmek ) veya Plunder modunda hazinenin bir süreliğine ortadan kaybolduğuna şahit olabilirsiniz…vs Beta sürüm diyip bu hatalara şimdilik müsamaha göstersekte oyunun tam sürümüne kadar Naughty Dog’un titizlikle bu hataları düzeltmesini bekliyoruz.

Son olarak şunu söylemek istiyorumki; Uncharted 2, bu yılın en büyük oyunlarından biri olmaya aday ve bu yolda gerçekten büyük adımlar atarak ilerliyor. Playstatiton 3 sahibi aksiyon severlerin gözü kulağı bu oyunda olsun.

Uncharted 2: Among Thieves playstation 3 ön inceleme
COD: Modern Warfare 2 Pro Evolution Soccer 2010
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

İçeriğe ait yorum yok

Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Uncharted 2 : Among Thieves 6 / 10 30 oy
KÜNYE
Uncharted 2 : Among Thieves
+ TAKİBE
AL
9 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
5
OY
5,6
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız