Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Super Stardust Delta

1 | Önüne Çıkan Herşeyi Yok Et

Ateş ve buz, hareket ve silah, kaç veya kovala, yaşa veya öl... Super Stardust Delta ile gezegende aksiyon hiç bitmeyecek.

     Oyunumuz, Terramarque ve Bloodhouse'un 2007 yılında aldığı birleşme kararı sonucu ortaya çıkan Housemarque Firması tarafından geliştirilmiştir. Yenilenen yüzüyle önce Super Stardust HD ile PS3'e, daha sonra Super Stardust Portable ile PSP'ye iki oyun geliştirildi. Super Stardust HD dönem itibariyle çoğu kişi tarafından severek oynansa da, Super Stardust Portable ile bir anlamda hezimet yaşandı. Çünkü PSP'nin ikinci bir analog çubuğuna sahip olmaması oyunun kontrol edilmesini oldukça zorlaştırıyordu. Tüm bu olumsuzluklar PS Vita'nın çıkmasıyla son bulurken, yüksek potansiyele sahip Super Stardust Delta adeta yeniden hayat buldu.

     Dilerseniz Super Stardust Delta'nın PS Vita'ya hayat veren özelliklerinden biraz bahsedelim.

     Çıkış oyunları arasında en çok tercih edilenlerden biri olan Super Stardust Delta, PSN üzerinden 15,49 TL gibi bir fiyata satın alınabiliyor. Rengarenk yapısı, mini oyunları ve yüksek dozlu eğlencesi ile aldığı her kuruşu sonuna kadar hakettiğini söyleyebilirim.

     Her oyun incelememizde olduğu gibi Super Stardust Delta'da da oyunu çalıştırmadan önce Kullanma Klavuzuna gözatıyoruz. Biliyorsunuz ki PS Vita oyunlarının kutulu sürümlerinde, oyunla ilgili herhangi bir kitapçığa rastlamıyoruz. Bunun yerine, her oyunun LiveArea ekranına enteğre edilmiş Kullanma Klavuzları mevcut. Böylece hem maliyetler düşürülmüş, hem de bizi kutuları üzerimizde taşıma zahmetinden kurtarmış.

Yolculuğa çıkmak için ilk adım.

     Oyunu çalıştırdığımızda ilk olarak karşımıza Playstation Network bağlantısını gerçekleştiren bir ekranla karşılaşıyoruz. Bağlantı hızımıza göre bir süre bekliyoruz ve ardından oyun verilerinin otomatik olarak hafıza kartına kaydedildiğini gösteren bir uyarı ile karşılaşıyoruz. Tüm bunları aştıktan sonra Ana Menümüze kavuşuyoruz. Oldukça sade tasarlanmış ana menümüzde hemen bir olay dikkatimizi çekiyor. Gyroskop teknolojisine bağlı olarak PS Vita'yı aşağı, yukarı, sağa veya sola doğru hareket ettirdiğimizde uzayın derinliklerine doğru kısa bir bakış atıyoruz. Yıldız bulutlarının uzay boşluğunda yaptığı görsel şölen, 5 inç OLED ekranda büyüleyici görünüyor.

Menüde yer alan seçenekler ise şu şekilde.

     PLAY: İki katagoriye ayrılan oyna bölümü.
     Arcade: İlerlemeli bir katagori. Kurtardığımız her gezegen sonrasında yeni gezegenler de göreve başlıyoruz.

     Planets: Sadece seçtiğimiz tek bir gezegende oynayabildiğimiz bir katagori.
 
     MINI-GAMES: 5 katagoriye ayrılan mini oyunların bulunduğu bölüm.
     Crush: PS Vita'nın arka ve ön dokunmatik yüzeylerini aynı anda kullanarak 5 aşamada oynadığımız bölüm.
     Disc Slide: Ön dokunmatik ekranda uzay aracımızı kontrol ederek meteor yağmurundan kaçmaya, aynı zamanda yeşil renkli gök taşlarını toplamaya çalıştığımız bölüm.
     Orbit Bomber: PS Vita'nın Gyro-Sensörünü kullanarak nişancı yeteneklerimizi ortaya çıkarıyoruz. 5 aşamadan oluşan bölümde, uzay aracaımızı üzerimize gelen meteor yağmurundan ve düşman araçlardan korumaya çalışıyoruz.
     Rock and Rool: PS Vita'nın SIXAIX özelliğini kullanarak yuvarlak bir meteor taşıyla yeşil gök taşlarını toplayıp puan kazanmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de kırmızı göktaşlarından ve diğer uzay araçlarından kaçmaya çalışıyoruz.
     Trucker: 30 tane yeşil göktaşını topladığımız bölüm.

      HIGH SCORE: Online sistemine bağlı olarak PS Vita kullanıcılarının Super Stardust Delta oyununda kazandıkları puanları lider tahtasında görebiliryoruz.

      OPTIONS: Bu seçenek altında oyun ile ilgili ayarlara ulaşabiliyoruz. Kontrol ayarlarını dilediğimiz gibi özelleştirebiliyoruz.

      GAME STATISTICS: Oyunla ilgili bir takım istatistiklerin yer aldığını görüyoruz. Toplam oynama süresi ve toplam skorlar gibi... 
 
     Hemen Arcade kısmından giriş yapıyoruz ve oyunumuzda neler var neler yok görüyoruz.

     Arcade kısmı altında Delta ve Pure olmak üzere iki kısım var. Delta'da hem fiziksel butonları, hem de dokunmatik yüzeyleri kullanarak oynayabilirken, Pure'de sadece fiziksel butonları kullanarak oyunumuzu oynayabiliyoruz. Arcade modu seçimini yapmadan önce şunu da belirteyim. Arkadaşlarınızın oyunda kazandıkları puanları bu ekranda görebiliyorsunuz.

super stardust delta sony playstation game oyun psvita vita housemarque
PS Vita: MotorStorm RC İncelemesi Fifa Football

İçeriğe ait yorum yok

Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Super Stardust Delta Ersin Çakı 8 / 10 oy
KÜNYE
Super Stardust Delta
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,0
2.0
1
OY
10
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız