Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Splatterhouse

1 | Dökebildiğiniz Kadar Çok Kan Dökün

Yıllar önce oynadığınız, yeniden yapılsa da oynasak dediğimiz oyunlar vardır. 2D grafikleri ile 8 veya 16 bit döneminde deliler gibi oynadığınız oyunlar şimdi yapılsa nasıl olurdu diye çoğumuz merak etmişizdir. Yine de bu merakımız, beklentilerimiz bize neredeyse her zaman hayal kırıklığı ile dönmüştür. Bazı klasikler ya gerçekten oyun geliştirme konusunda uzman firmaların eline verilmeli ya da hiçbir zaman yeni oyunları yapılmamalı. Buna rağmen klasikleşmiş oyunların isim haklarını elinde bulunduran firmalar, bu oyunları herhangi bir geliştiricinin ellerine teslim ederek bu klasiklerin ünlerinden yararlanma amacındalar. Şimdi bir klasik daha yeni nesilde tekrar karşımıza çıkıyor. Namco tarafından 1988 yılında Arcade salonları için geliştirilen ve daha sonra 2. ve 3. oyunuyla karşımıza çıkan Splatterhouse, Xbox 360 ve Playstation 3 ekranlarında yeniden doğuyor. Splatterhouse'u hayata döndürmek ise o kadar kolay olmadı. İlk aşamada oyunun geliştiricisi Mark of Kri ve Afro Samurai'da çalışmış elemanların bulunduğu Bottle Rocket'dı, ama firma daha sonra oyunu tamamlayamadı ve Namco Bandai oyunu tamamlamak için harekete geçti, fakat Namco Bandai de Bottlerocket'dan bir kaç eleman kiralayıp oyunu öyle geliştirebildi. Anlayacağınız Namco Bandai için Splatterhouse'a hayat vermek hiç de kolay olmadı.

Bu yaratıkların hiç birini hayatta bırakmamalısınız

Splatterhouse, 13. Cuma veya Evil Dead gibi filmlerden etkilenmiş, aksiyon ve korku öğelerinin bulunduğu, 3. kişi bakış açısına sahip bir oyun. Tabi ki oyunumuzun konusu bu filmlerden farklılık gösteriyor. Splatterhouse'da Rick adlı bir genci yönetiyoruz. Rick, okuldan tanıştığı kız arkadaşı Jennifer ile evlilik planları yapan bir gençtir. Bir gün Profesör Henry West, Jennifer'ı malikanesine Nekrobiyoloji çalışmaları ile ilgili konuşmak için çağırır. Yanına Rick'i de alıp Profesör West'in malikanesine giden Jennifer burada West tarafından alı konulur ve erkek arkadaşı Rick ise ağır yaralı bir biçimde ölüme terk edilir. Oyunumuzun sinematiği de bu aşamada başlıyor. Kendini kanlar içerisinde bulan Rick ölmek üzeredir ve o anda yanında “The Terror Mask” adlı bir maske belirir. The Terror Mask, Rick'e maskeyi yüzüne takmasını böylece hem kendi hayatını, hem de Jennifer'ı kurtarabileceğini söyler. Rick de bu durumu sorgulayacak değildir, zira The Terror Mask onun tek umududur. Zaten Rick ölüme terk edildiğinde aklında kalan tek şey Jennifer'ın "Sonsuza kadar birlikte olmamızı diliyorum" sözleri olmuştur.

The Terror Mask ve Rick arasındaki ilişki sadece karşılıklı çıkara dayanıyor. Maske sadece kan isterken, Rick ise evlenmek üzere olduğu kız arkadaşı Jennifer'ı kurtarmak istiyor.

13. Cuma'daki Jason Voorhess'in hokey maskesi gibi olan The Terror Mask'i takıp hem Jennifer'ı kurtarmak, hem de intikamımızı almak için maceramıza başlıyoruz. Oyunun senaryosu ve diyalogları çizgi roman yazarı Gordon Rennie tarafından kaleme alınmış. Rennie'nin bir profesyonel olduğu özellikle The Terror Mask'in komik konuşmalarından belli oluyor. The Terror Mask tabi ki bize iyilik olsun diye yardım etmiyor, onun da tek istediği şey olabildiğince kan'dır. Maskemiz ancak kan sayesinde daha güçlü olabiliyor ve siz onu kanla besledikçe daha güçlü olacaktır. Zaten oyuna başlar başlamaz bize saldıran canavarlarla kan banyosu yapıyoruz. Aman Tanrım yoksa oyun böyle mi derken neyse ki bunun sadece bir sahnede böyle olduğunu anlıyoruz. Rick bu kadar gücü kaldıramıyor ve yavaş yavaş gelişmesi için maske ona bir şans tanıyor. Siz insanlar çok kırılgansınız diyerek Rick ile alay eden maske ona kendini nasıl geliştirmesi gerektiğini de yol boyunca açıklıyor. Bu aşamadan itibaren sayıları ve zorluk dereceleri gittikçe artan çeşitli türdeki yaratıklara karşı savaşarak oyuna devam ediyoruz.

Karşılaştığınız yaratıkların boyutlarının hiç bir önemi yok, çünkü Rick ve The Terror Mask'in gücü hepsine yeter

Splatterhouse genellikle kapalı mekanlarda ilerlediğimiz br yapıya sahip. Düşmanlarımız bizi hemen hemen hiç rahat bırakmıyorlar. Her mekanda gruplar halinde saldıran düşmanlarımıza karşı biraz arcade havasında olan hızlı ama zayıf vuruş, ağır ama güçlü vuruş, yakalama, koruma gibi çeşitli hareketlerle savaşıyoruz. Bazen düşman sayısının çok olması bilinçsiz şekilde tuşlara basmanıza neden oluyor. Son dönemlerin popüler oynanış elementi Quick Time Event'leri de (tuşlara ekranda görünen anlarda basmak) zayıflattığımız düşmanlara karşı kullanabiliyoruz. Oyunda aslında düşmanlarımız bizi zorlamıyorlar, ama toplu halde geldikleri için hepsine yumruk yetiştirmek zor olabiliyor. Bazen kullandığımız çivili sopa, testere gibi silahlar ise kısa süreli çözüm sunuyor. Düşmanlar genel olarak toplu halde gelip bizi zorlasa da yapay zekaları pek de iyi değil. Bir düşmanı yakaladığınız zaman arkanızda size vurmaya müsait düşmanlar bile öylece bakıyorlar. Yine de oynanışın zorlu olması oyunu oynanabilir kılıyor. Üstelik boss savaşlarının da genel olarak eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

Splatterhouse İnceleme Aksiyon Korku Namco Bandai PS3 Xbox 360
Create Dead Nation
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

wustti

13.5.2012 22:06:18

0
oyun 10 numara kesinlikle oynayın kaç kere bitirdiğimi hatırlamıyorum ayrıca survival arena bölümleri var orası da baya oyalıyor insanı ben zaten sega da da oynuyordum oyunun içinde eski halleri de var fiyatı da çok uygun mutlaka alın bence

Naughty Dog

12.6.2011 02:52:38

+1
Yeni Oynamaya başladım bence gayet güzel, Cell Tarzı grafikler iyi olmuş, Rick in orasının burasının kopması ilk defa görülen birşey ve Satan Mask ın Konuşmaları çok güzel.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Splatterhouse Alkan Adakaner 7 / 10 oy
KÜNYE
Splatterhouse
+ TAKİBE
AL
4 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
* Çizgi roman benzeri sunumu sizi oyuna bağlıyor
* Yetenek geliştirme seçenekleri
* Eğlenceli kombolar
* Başarılı müzikler
* The Terror Mask'in seslendirmesi
* Eğlenceli diyaloglar
Eksiler
* Bu nesle yakışmayan grafikler
* Bazı ses efektleri oldukça kötü
* Tekrar eden savaş sahneleri
* Düşük yapay zekaya sahip düşmanlar
* Bazen hantallaşan kontrol yapısı
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,1
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız