Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

NHL 12

1 | NHL 12 ile yeni bir sayfa açılıyor

 
     Spor oyunları denilince bizim aklımıza hemen basketbol veya futbol geliyor. Ülkemizde de sevilerek takip edilen bu sporlara istinâden şaşalı biçimde her seneye yeni bir sürümü hazırlanan birçok spor türü mevcut. Amerikan futbolu, beyzbol ve buz hokeyini bunlara örnek olarak gösterebiliriz. Bu saydığım spor türleri bizim için pek bir şey ifade etmese de Amerika'da ve çoğu Avrupa ülkesinde bu türün oyunları sıcak kekler gibi satıyor. Bu spor türlerinin takipçileri oyunlarını da satın alma konusunda hiç tereddüt etmiyorlar. Birazdan incelemesini yapacağım oyun ise NHL yani EA Sports'un buz hokeyi ligini baz alarak uzun yıllardır devam ettirdiği bir spor oyunu serisi. Birileri bu seriyle ilgilenmeseydi sizce EA her sene yeni bir NHL oyunu çıkarır mıydı? Hiç sanmıyorum. Bir seneyi daha ardımızda bıraktık ve EA Sports buz hokeyi meraklılarına yeni bir NHL yapımı daha sundu. EA Sports'un basketbol dışında (2K ablukası) spor oyunlarında ciddi bir üstünlüğü olduğunu söylemeliyiz. Bu sene çıkışını yapan NHL 12 ise EA Sports'un sürekli kaliteli oyun sunma telaşının bir meyvesi daha olarak karşımıza çıkıyor. Bir aralar EA bizi tekkelleşiyor diye korkutsa da son yıllarda ortaya hep kaliteli oyun çıkarma çabalarından dolayı benden büyük bir alkışı alıyorlar. Adamlar, NBA Elite 11'i bile kötü bir yapım çıkarmamak uğruna zararı göze alarak son dakikada iptal ettiler. Daha ne olsun. EA, bizi şaşırtmaya kaldığı yerden devam ediyor.
 

NHL 12, sizi buzun üstünde çetin mücadelelerin yapıldığı sıcak bir arenaya davet ediyor.

 
    EA ile ilgili yazıp çizdikten sonra incelememizde konu alacağımız NHL 12'ye dönelim. Aslına bakaranız oyuna da dönmeden önce buz hokeyi ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan (e, doğal) oyunsever arkadaşlarımıza bu spor ile ilgili birkaç temel bilgi vermek istiyorum. Öncelikle buz hokeyi 2 takımla buzun üzerinde patenlerle oynanan bir spor türüdür. (Bu kadar basit?) 6'şar kişilik 2 rakip takım buz üstünde patenleri yardımıyla kayarak ellerindeki hokey sopalarıyla bir diski kontrol etmeye çalışıyorlar. Diski karşı kaleye sokan takım skor yapmış oluyor ve avantaj sağlıyor. Gol gibi ani anlayacağınız. Oyunda foul meydana geldiğinde hakem, foul yapan oyuncuyu bir süreliğine dışarıda tutuyor ve o ekibi 5 kişi oynatıyor. Maçlar 15 veya 20 dakikalık 3 devreden oluşuyor.

NHL 12'de 'AI Anticipation' adlı bir sistem sayesinde oyuncular diskin gideceği yöne daha rahat yönelebiliyorlar. Böylece kötü paslar veya sopadan kaçanları yakalamak daha kolay bir hâle bürünüyor.

    Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Slovakya. Bu ülkeler buz hokeyi konusunda en önde gelen ülkeler. NHL'nin açılımı ise Ulusal Hokey Ligi. En iyi buz hokeyi oyuncuları bu ligde oynarlar ve yıl sonunda Stanley kupasını kazanmaya gayret gösterirler.
 

    Fazla vakit kaybetmeden incelemeye bir yerden giriş yapalım. NHL 12 için EA Sports geçen seneki oyuna göre bu sene oynanış, görsellik, online extralar bakımından birçok yenilik getireceğini söylemişti. Öyle de olmuş. NHL markasını daha da öteye taşımak için yine varığını yoğunu ortaya koymuş EA Sports. Öncelikle oyunun olmazsa olmazı 'oynanış'tan giriş yapalım. EA, bu sene özellikle yapay zeka konusunda gerekli adımları atmış ve ortaya çok daha ciddi bir oyun çıkarmayı başarmış. NHL 12'de 'AI Anticipation' adlı bir sistem sayesinde oyuncular diskin gideceği yöne daha rahat yönelebiliyorlar. Böylece kötü paslar veya sopadan kaçanları yakalamak daha kolay bir hâle bürünüyor. Bu oyunun bütünlüğüne olumlu etki ediyor. Çünkü eskiden diskin kontrolünü sağlamak için doğru düzgün karşı saldırıya geçmek çok zor oluyordu. NHL 12'nin sadece bu yönüyle arcade'leştiğini söyleyebilirim. Bunun dışında oyun, simulasyon yönüyle ön plana çıkıyor.
 

Sıkı bir karşılaşmanın başlama anı

 
    Oyunda kullanılan fizik motoru, karşımıza gerçekçi mücadeleleri çıkarıyor. Belki FIFA 12'de göreceğimiz Impact Engine de NHL 12'nin yapısına uygun olabilirdi ancak bunun yerine eski motoru kullanmaya gitmişler ve EA Canada bunu bu sene biraz daha geliştirmeyi başarmış. 2 rakip oyuncunun çarpıştığı sahnelerde gerçeğe çok yakın darbe animasyonları ile karşılaşıyoruz. Saha kenarına çarpıp cam kırılmasınıu mı sayayım, yoksa bençe uçan oyuncuları mı? NHL 12, bu tarz animasyonlar konusunda gerekeni fazlasıyla yapıyor ve göze hoş gelen sahneleri ortaya çıkarıyor. Ama Impact Engine'i de ileriki yıllarda FIFA dışındaki spor oyunlarında da görmeye başlayabiliriz. Buna NHL serisi de dahil.
 
    NHL 12'ye göz atıldığında temel oynanış dinamiklerinin genel olarak aynı kaldığını söyleyebiliriz. En büyük farklılıklar arasında kalecinin yani 'goaltender'ın artık çok daha 'pis' oynamasını gösterebilirim. Artık kaleye çok fazla yaklaşan oyuncuyu düşürebiliyorlar. Ah, bir de bu kadar sık yapmasalardı bunu, daha iyiydi. Bunun yanısıra kalecilerin görüş alanını kısıtlamak amacıyla kale önünde oyunculara perdeleme yapmaları konusunda ayarlamalar da NHL 12'de yapılabiliyor. Az ama ince yenilikler olduğunu söyleyebiliriz. Zaten bir spor oyununda temel oynanış bellidir. Tek seferde çok büyük adımlar atmanız olanaksız olmuştur hep.
 

nhl nhl 12 ea sports buz hokeyi ps3 xbox360 buz hokeyi oyunu inceleme levent polater
Call of Juarez: The Cartel (PC) Bunch of Heroes
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

edwardweo

3.5.2012 14:48:37

0
oyunu shopto dan aldım elıme ulastı çok guzel bır oyun. NHL dısında avrupa liglerinin olmasıda ayrı bir keyif. sadece kamera açısı beni rahatsız etti onun değişip değişmediğini bilmiyorum menüleri daha karıştırmadım..

Avery

3.5.2012 14:24:34

0
Gitti gidiyor'da bir iki tane var NHL 12, 150 küsür lira onlar da. İlginç, PSN'den bile pahalı.

haskoy3167

25.4.2012 19:23:25

0
bu kadar zaman oldu oyun çıkalı hala psn de fiyatı 130 TL oha diyorum

El Presidente

25.4.2012 18:52:41

0
PC için yok mu?

edwardweo

19.4.2012 13:21:44

0
quote:

Orijinalden alıntı: Avery PSN TR'de 130 lira.
kutulu almak istiyorum. Ama oyun turkiye'de yok gibi olanlarda inanılmaz pahalı.

Avery

19.4.2012 10:18:17

0
PSN TR'de 130 lira.

edwardweo

19.4.2012 09:52:36

0
kucuklugumden beri buz hokeyi hastasıyım ancak ps3 ıcın bulamadım bu oyunu turkiyede.

01nisan

26.12.2011 14:31:39

0
Oyunu süper yapmışlar geceleri oynuyorum oyun bittikten sonra canlı ESPN den maçları takip etmeye çalışıyorum. Bu oyunu XBOX 360 da oynayan varmı. Oyuna tam alışamadım. Pasları bir türlü beceremedim.

FiréLord

27.10.2011 19:04:57

0
Buz hokeyi nedir ne değildir hiç bilmem ama şu oyunun çok zevkli olduğunu sürekli yazar çizerler , benim tek merak ettiğim maç içinde çıkan kavgalar

BSC Misafiri

29.9.2011 15:45:41

0
Şahsi görüşüm o çünkü. Sanki küfür etmişim gibi bir tavır takınıyorsun :) Ben orada gayet samimi ve düzgün bir şekilde fikrimi belirttim. Sen hala bana spordan ve çeşitliliğinden bahsediyorsun. Sende benim yazdığımı dikkatli okusaydın inceleme için teşekkür eder geçerdin.

One of Them

29.9.2011 12:00:35

+2
Bunun dolup içimizi boşaltmakla alakası yok. Şahsi görüşten bahsediyorsun ama bu oyunun incelemesini yapmayı uygun görmüş editörümüzün seçimini sorguluyorsun. Ben yağlı güreşi de bilirim diğer uğraştığımız sporları da bilirim. O tür uç sporların oyunu olsaydı emin ol onları da isterdim incelensin. Ülkedeki spor zihniyetinden bahsettim çünkü böyle bir düşünce hakim olmasaydı şu an zaten sen bu incelemeyi yadırgamamış olurdun ve biz de bu konuşmayı yapmazdık. Mesele oyunun kökeni değil. O sporu ister Amerika çıkartmış olsun ister biz çıkartmış olalım, spor spordur. Biz spor çeşitliliğini ülkemizde sağlayamamış isek, bu oyun sektörüne de yansır normal etkinliklere de. Dikkatli okusaydın ne anlatmaya çalıştığımı daha iyi anlardın da olayı bizim uğraştığımız sporlara vurmazdın.

Eric Cartman.

29.9.2011 01:05:10

+1
Muhteşem bir oyun... Demosunu, abartısız her gün oynamaktayım. "Battlefield 3" ve "Call of Duty : Modern Warfare 3" 'e bütçeyi ayarlamasaydım, kesinlikle alacaktım.

I-C-O

29.9.2011 01:02:03

0
Oynadığım tek buz hokeyi Atari'deydi

skullomania

28.9.2011 23:29:12

+1
eğer ülkemizde böyle bir imkan olsaydı bugün tıp fakültesi okumaz buz hokeyi sporcusu olurdum, nokta

BSC Misafiri

28.9.2011 18:32:00

-3
Benim ilk yazdığım yorum kendi görüşüm. Siz direk zihniyet olayına vuruyorsunuz durumu :) Ben bu tarz oyunlar oynanmasın gibi bir şey demedim. İncelenmeyi hak eden başka oyunlar varken böyle bir oyunun incelenmesini gereksiz buldum. Ortalığı karıştırmak isteyen yorumlarından belli de oluyor zaten :) Beğenmezsem yorumumu yaparım arkadaş. Olayı bütün sporlara vuran sizsiniz. Belki ben kümeste yaşıyorum ama en azından okuduğumu anlayıp düzgün bir şekilde cevap veriyorum ;) Çok dolmuş sizin içiniz.

ilterler1991

28.9.2011 18:04:27

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri @One of Them Sen git önce yağlı güreş sporunu öğren. Türk sporu diyorsun rugby'den bahsediyorsun. Bombasın. Zaten amerikan oyunlarını oynamıyoruz diye gelişmiyor Türk sporu :)
kardeşim tamamda amerikan oyunu diye düşünmemek lazım bu adamlar bulmasaydı bu oyunları biri mutlaka bulacaktı sırf amerikan oyunu diye böyle saçmalamamak lazım sen oyunu beğenmiyorsan çıkıp gidersin gelip ortalığı karıştırır gibi davranmışsın kusura bakma

eternal soul

28.9.2011 17:45:04

+1
bu oyuna gereksiz diyenler kümes içinde yaşıyorlar demek ki. @bsc misafiri, olay rugby-yağlı güreş falan filan değil. sporun her türlüsü güzeldir, önemlidir. beğenmiyorsan yorum da yazmazsın, oynamazsın olur biter (:

Celtic Warrior

28.9.2011 05:53:56

+1
Gayet güzel bir oyun.

BSC Misafiri

28.9.2011 01:05:00

+1
Bence haklı One of Them. NHL harika bir lig fırsat buldukça takip ediyorum ama Basketbol ve Futboldan başka bir şey bilmeyen bu Türk zihniyeti böyle oyunlara gereksiz olarak bakıyor eee gayet normal.

BSC Misafiri

27.9.2011 23:39:40

-3
@One of Them Sen git önce yağlı güreş sporunu öğren. Türk sporu diyorsun rugby'den bahsediyorsun. Bombasın. Zaten amerikan oyunlarını oynamıyoruz diye gelişmiyor Türk sporu :)

BSC Misafiri

27.9.2011 21:39:59

0
lütfen artık f1 2011 oyunun da incelemesini veri yani bsc editörleri ona göre oyunu alacam

One of Them

27.9.2011 11:59:13

+4
@BSC Misafiri Zaten böyle bir zihniyetten dolayı Türk Sporu kısıtlanmış bir halde. Koskoca ülkede spor anlayışı futbol ve basketboldan ibaret olması gerçekten çok üzücü bir durum. Kim bilir bazı insanlar buz hokeyi diye bir sporun olduğunu bilmiyordur belki de. Ülkemizde bu ve bunun gibi sporlara şahit olamasak da en azından oyunlarda bu sporların tadına varabileceğiz. İnceleme çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. Mümkünse ileride rugby oyunu incelemesi de görmeyi çok isterim :)

BlackTower_35

27.9.2011 08:46:09

+1
Herzaman sevdigim bir oyundur bu buz okeyi oyunu özellikle cok zevkli online karsılasmalar oluyor biraz fiyatı düssün alacagım..[:'(] Gereksiz bir inceleme olduguna katılmıyorum ben bu tür oyunlarında incelemeleri yapılmalı tabiki.[:'(]

BSC Misafiri

27.9.2011 04:37:57

-16
Gereksiz bir inceleme olmuş sanki. Bunun yerine Türk oyuncular için incelenmeyi hak eden başka oyunlar var. Site kalitesini arttıracağız diye boşa yapılmış bir şey gibi geldi. Yinede emeğinize sağlık. Saygılar.
  • 1
  • 2
  • 3
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

NHL 12 Levent Polater 9 / 10 oy
KÜNYE
NHL 12
+ TAKİBE
AL
1 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
 
+ Şimdiye dek yaratılan en düzgün buz hokeyi simulasyonu
 
+ Çoğu yönüyle arttırılmış yapay zeka
 
+ Be a Legend modu
 
+ Başarılı sunum ve grafikler
Eksiler

- Defansif yönde bazen yapay zeka sorunları ile karşılaşılabiliyor
 
- Ufak çaplı bug ve glitch'ler
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,8
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız