Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Bunch of Heroes

1 | Dünyanın bize ihtiyacı var ama...

Son bahardaki oyun yağmurundan önce kendine yer edinmek isteyen küçük çaplı oyunlar da yavaş yavaş çıkmaya başladı. Daha önce Regnum serisiyle karşımıza çıkan Arjantin'li bağımsız yapımcı ekibi NGD Studios, yeni co-op oyunu Bunch of Heroes ile sessiz sakin bir çıkış gerçekleştirdi. İzometrik bakış açısıyla oynanan Bunch of Heroes'da dünya; yine, yeniden saldırı altında.

 
Zombilerin ve uzaylıların istila ettiği dünyada 4 kahramanımızın oluşturduğu özel birlik, dünyayı bu istiladan kurtarmaya çalışıyor. Tipik oyun veya film senaryolarından birisine ev sahipliği yapan Bunch of Heroes'da, hikaye nâmına göreceğiniz tek şey bundan ibaret olabilir.
 
Oyuna ilk giriş yaptığımızda oldukça kalitesiz bir menü yapısı bizleri karşılıyor. Menüdeki dört adet seçeneği, online oyun, offline oyun, ayarlar ve çıkış oluşturuyor. Sadece PC'ye çıkış yapmasına rağmen oyundaki işaretçilerin Xbox kontrollerine ait olması, ilk başta biraz şaşırttı. Oyundaki ayarlar bölümünde, sadece grafiksel ayarları yapabiliyorsunuz. Yani kontrol ayarlama seçeneği sizlere bırakılmamış. Müzik ise oyun içindeki menüden ayarlanıyor.

Hikaye sunumu oldukça kötü olsa da, oyun oynanışıyla cezbediyor.

Bunch of Heroes genel olarak 3 adet bölüm içeriyor. Bu bölümlerin her biri ise 3 adet farklı ana göreve ev sahipliği yapıyor. Bu ana görevlere girdiğimizde ise oyun içerisinde küçük görevler yapmamız isteniyor. Yani bir özet işi yapacak olursak, Bunch of Heroes'da toplamda 9 adet görev görev bulunuyor. Bu durum, multiplayer kısmında sadece co-op, single-player kısmında ise sadece campaign bölümü bulunan oyun için aşırı az seviyede.

Bu görevlerin içerisinde ise oldukça basit mini görevler bulunuyor. Ponpon kızı koru, ponpon kızı arabaya götür, başbakanın kızını koru, içerisinde insanların olduğu arabayı zombilerden koru falan filan. Görevler bu kadar basit şeylerden ibaret olsa da, Bunch of Heroes'da bizleri eğlendiren bir nokta var. O da oyunun yapısıyla birlikte gelen oynanışdaki eğlence. Bitmek bilmeyen zombiler, her karakterin sahip olduğu özel ataklar, sizi az da olsa eğlendirmeyi başarıyor.

Çok az görev sayısı, kötü hikaye sunumu... Oyun hikaye ve tek kişilik bölüm olarak kesinlikle vasat durumda.

Özel atak demişken açalım bu meseleyi. Oyunda dört karakterimiz var. Bunlardan birisi El Commandante isminde sigara bağımlısı, kafasında bir adet kızıl ordu şapkası bulunan yaşlı bir karakter. Bir diğeri, Jared Joe ismindeki kas yığını Amerikan arkadaş. Diğeri Captain Smith ismindeki hava güçlerinden emekli kaptanımız olurken, son karakter ise Agent Liu isminde bayan bir ajanı oluşturuyor.

Her karakterin bir özel atağı var demiştik. Bu özel atakları kullanabilmeniz için bir şart koşulmuş. Bu noktada bizden istenen şey, bu özel atağın barını doldurmak. Öldürdüğünüz düşmanlardan çıkan parlayan yuvarlak bir cismi toplayarak bu barı rahatlıkla toplayabilirsiniz. Karakterlerin özel ataklarına gelecek olursak El Commandante, sigaralarla yaptığı bombayı düşman üstüne fırlatıyor, Jarred Joe, yere sağlam bir yumruk çakıyor, Captain Smith ise hava güçlerinden yardım istiyor. Son karakterimiz Agent Liu, bir büyücü misali düşmanlara ateş topu fırlatıyor.
 
Bunch of Heroes'da her karakterde başlangıç olarak sınırsız mermi desteğiyle birlikte M4A1 silahı bulunuyor. M4A1'in veya ona benzer silahımızın tek dez avantajı, 10 adet mermi kapasitesinin olması. AK47, flame thrower, rocket launcher gibi silahlara ise havadan gelen yardım sandıkları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bu noktada karakterlerimiz, sadece iki adet silah içeriyor. Birisi M4A1 diğeri ise sandıklardan toplayacağınız silahlar.
 
Bu durumda eklemek istediğim bir şey var. M4A1'in mermi kapasitesi normal oynanış halindeyken 10 olmasına rağmen, görev için bir kişiyi bir noktaya götürürken taşıdığımızda bu mermi kapasitesi sınırsız oluyor. Gerçekten mantık dışı...

El Commandante ve onun puro bombaları uzaylıları bekliyor.

Oyunun grafiklerine gelecek olursak, Bunch of Heroes izometrik bir kamera bakış açısını kullanıyor. Buna "yukarıdan baktığımız" bakış açısı da diyebiliriz. Grafik açısından pek bir şey vaad etmeyen Bunch of Heroes'da çizgi film tarzında grafikler kullanılmış. Oyunun boyutu gereğiyle, grafiklerde fazla bir detay göze çarpmıyor. Bunch of Heroes'da ara video katkısı da yapılmamış. Oyuna girer girmez görevlerle iç içesiniz.
 
Seslere gelecek olursak arka planda çalan müzikler bölümden bölüme farklılık gösteriyor. Tercih edilen müziker ise Rock temasına ait. Ses olarak duyacağınız tek şey silah sesleri ve karakterlerimizin "Reloading" sesleri. Evet, sadece bu kadar.
 
Genel olarak Bunch of Heroes, aslında Magicka misali güzel bir potansiyele sahip olan fakat üzerine düşülmemiş bir yapım. Sanki yapım aşamasının yarısında yapımcıların canı sıkılmış da, başladığımız şeyleri bitirelim, planlarımızı iptal edelim demişler. Evet o derece içerik sıkıntısı var oyunda. Oyun sunduğu 4 kişilik co-op imkanı sayesinde, arkadaşlarınızla oynarken eğlenceli vakitler yaşatabilir. Eğer bu oyunu oynayan arkadaşım yok diyorsanız, sizler için bir sunucu bulma sistemi tasarlanmış. Ancak, yeni çıkan bağımsız yapımcı oyunlarının %80'inde de olduğu gibi Bunch of Heroes'un server browser sistemi de bozuk. Oyun bulmak isterken genellikle bağlantı hatasıyla karşılaşacaksınız.
 
Ha bu arada, oyunun Online menüsünde co-op'un altında bir de "Coming Soon" sekmesi bulunuyor. Yapımcıların düşündüğü yeni bir multiplayer seçeneği daha var yani. Tahmin edecek olursak, benim aklıma bu mod için Arena modu geldi.
 
Keşke biraz daha uğraşsalarmış. En azından videoda bize gösterildiği kadar...

bunch of heroes ngd studios indie action
NHL 12 StarFox 64 3D

İçeriğe ait yorum yok

Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Bunch of Heroes Samet Konuksal 6 / 10 oy
KÜNYE
Bunch of Heroes
Artılar
» Zevkli oynanış

Eksiler
» Birbirinin aynısı bölüm tasarımları
» İnsan mantığını zorlayan oyun hataları
» Senaryo bölümleri çok az
» Multiplayerdaki sorunlar
» ve saymakla bitiremeyeceğim diğer hatalar, sorunlar.
Editör Notu: Vasat!
5,5
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız