Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

StarFox 64 3D

1 | Tilki Döndü, Dolaştı..

Nintendo DS ve 3DS’in çıkış oyunlarına baktığınızda, bir kader ortaklığına şahit olursunuz. Her iki el konsoluda Nintendo 64’e ait oyunların yeniden yapımlarını çıkış listesine misafir etti. Bunu Nintendo’nun eski oyunlarını temcit pilavı gibi tekrar tekrar oyuncuların önüne sunması olarak yorumlayabilirsiniz. Bana soracak olursanız, bu hiçte günü kurtarmak adına yapılmış, oyunsuz geçen günleri doldurmak amacı güdülmüş bir hamle değil. Video oyun tarihinin en önemli kırılma noktalarına ev sahipliği yapan ve sunduğu yeniliklerle bugün kontrollerimizin olmazsa olmaz parçalarını ilk defa kendi bünyesinde barındıran Nintendo 64, sahip olduğu oyunlarıyla da kesinlikle devrinin parlayan yıldızıydı. Ancak... Ancak Playstation karşısında Nintendo 64 hiçte beklendiği satış rakamlarına ulaşamadı.

Nintendo 64 klasiği ellerimizde

Demem o ki, Nintendo 64 zamanında yeterince oyuncuya ulaşamamışken, oyunlarının yenilenmiş halleriyle oyunculara sunulma çabası bence isabetli bir karar.  14 yıl önce çıkışını gerçekleştiren Star Fox 64’de bu yeniden uyarlama furyasının bir parçası olarak Nintendo 3DS için çıkışını gerçekleştirdi. Arcade shooter türünün sonu gelmez aksiyon heyecanını başarılı bir şekilde “rayına” oturtan Star Fox 64 3D’de,  Arwing isimli uzay gemimizle gezegen gezegen dolaşıp en kıvrak manevralarımızla gök yüzünde “tilki” dalaşına giriyoruz.

      Avrupada Lylat Wars veya Star Wing adıyla da anılan Star Fox 64’de kurnaz pilotumuz Fox McCloud’un, Venom gezegenine sürülen kafadan kontak bilim adamı (bilim maymunu ?) Dr. Andross’un, Lylat yıldız sistemini tehdit eden faaliyetlerini durdurmak adına Star Fox ekibiyle çıktığı yolculuğa şahitlik ediyoruz. Böylece Lylat’ın huzurunu korumak uğruna canını feda eden babamızın da intikamını almak için gün doğuyor bizlere. Star Fox evreni hayvanlardan devşirme karakterleriyle meşhur olmuşken, bu durumu çocuksu bulup yadırgamak olmaz. Basit gibi görünen karakterlerin her birinin kişilik sahibi olması ise gerçekten dikkate değer bir nokta.

14 yıl önce çıkışını gerçekleştiren Star Fox 64’de bu yeniden uyarlama furyasının bir parçası olarak Nintendo 3DS için çıkışını gerçekleştirdi.

Star Fox 64 3D, görsel olarak, yenilenmiş ve temeline sadık kalan bir oyun. Onu bu kadar özel kılan en önemli detay elbetteki gözlüksüz 3D desteği.  Her biri benzersiz tasarıma ve tehlikelere sahip olan Lylat Sistemi gezegenlerinde mücadelemizi sürdürürken karşılaştığımız hava koşulları, meteor yağmurları,lav ve su efektleri yanı sıra bu efektlerin derinliği ve gemimiz Arwing’le olan etkileşimi 3D olarak etkileyici bir hale bürünmüş. Örneğin denize doğru alçaldığınızda gemi kanatlarının suya olan etkisi 3D olarak görülmeye değer. Uzayın derinlik hissi, manevra, patlama ve lazer harikası silahlarımız da  bir o kadar başarılı. Yeni bir arka plan, görsel değişiklikler ve daha zengin renk paleti bu oyunu daha önce defalarca deneyim etmiş olan oyuncular içinde bir kez daha Arwing’le havalanma hissi uyandıramaya yeter de artar bile. Poligon sayısı artırılarak iyileştirilmiş tüm görsel detaylar daha yumuşak bir  kazandırsa da, ben 3DS’in bundan daha başarılı işler çıkarabileceğinden eminim.

3D özelliği başarılı bir şekilde kullanılmış.

Nintendo 64 versiyonundan aşina olduğumuz müzikler beraberinde, karakterler yeniden seslendirilerek güncellenmiş. Görev başlarında komutanımızın verdiği kısa bilgiler biraz geçiştirme ayarında (gerçi kim bir köpekle tilkinin, kainatın gidişatı üzerine ciddi bir tartışma sürdürmesini dinlemek ister ki ?)  ancak savaş anlarında yaşanan hararetli konuşmalar ve yardım çağrıları sizi havaya sokacak kadar yeterli. Bir süre sonra bu diyaloglar da kendini tekrar etmeye başlıyor.

StarFox 64 3DS Nintendo
Bunch of Heroes Orcs Must Die!
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

28.8.2013 18:41:34

0
Oyun çok güzel,yapa zekada çok iyi ama en çok hayvan karakterlere belli bir hava katmaları güzel olmuş,insan karekter olsa bu kadar sevmezdim

BSC Misafiri

28.8.2013 18:41:31

0
Starfox ASAULT oynundaki çekiçi mavi tilki Krystal Starfox serisine bir hava katmıştı ama bu oyen oyunda onun yerini alabilen biri yok mağlesef

BSC Misafiri

28.8.2013 18:41:26

0
Generel Peper ve Fox McChould !da laf söyletmeyiz

Bowser Zeki

15.10.2011 17:18:37

+2
Arkadaşım oyunu oynadınmı? Grafikler bu resimlerde gerçekten kötü gibi görünüyor. Ama 3D Trailer falan izlesen hiçde kötü olmadığını anlarsın.

turbo-powwer

11.10.2011 21:47:58

-2
İyi hoşta yıl 2011 grafikler çok kötü görünüyor ne kadar el konsolu olsada.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Star Fox 64 3D Talha Aynacı 8 / 10 oy
KÜNYE
Star Fox 64 3D
+ TAKİBE
AL
2 kişi bu oyunu takip ediyor.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,2
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız