Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Metro 2033

1 | Nükleer Felaket Sonrası Yaşam Savaşı

     Ruslar ve diğer Doğu Avrupalı ulusların dünyası gerek Batı Avrupa gerekse de diğer milletlerden oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Bunun nedeninin ne olduğu konusunda emin değilim, ama acımasız iklim şartlarında yaşamaları olabilir. Bu acımasız koşullar buradaki insanları da şüpheci, tedirgin, sert yapıyor olabilir. Yaşamın anlamsızlığı, hayatın zorluğu, umutsuzluk üzerine büyük düşünürlerin buradan çıkmasının nedeni sadece iklim mi bilemiyorum. Nihilizm (Yaşamın anlam ve değerden yoksunluğu) gibi bir düşünce akımı bile ilk Rus Edebiyatçılar arasında ortaya çıkmıştır. Dostoyevski'nin Ölü Evinden Anılar'ını okurken Rusya'nın (daha doğrusu Sibirya) o karanlık atmosferi hissetmemek mümkün mü? Bu tür umutsuz öyküler Rusların ve Doğu Avrupalı ulusların yaptıkları oyunlara bile yansıyor. S.T.A.L.K.E.R serisini oynayanlar nükleer savaş sonrası insanların durumunu anlatan bu oyunun karanlık atmosferini ve acımasız dünyasını iyi bilirler. Şimdi de Metro 2033 ile yine nükleer patlama sonrası en az S.T.A.L.K.E.R kadar karanlık bir dünyada geçen maceraya adımımızı atıyoruz. Doğu Avrupa ve Sibirya'nın karanlık atmosferine tekrar giriyoruz.

Metro 2033, Dimitri Gulkovsky'nin aynı adlı romanında uyarlanmış bir oyun. Kitabın yazarı da bizzat oyunun hikaye akışı ve dünyasının yaratılmasında rol oynuyor. Zaten diğer FPS oyunlarının aksine Metro 2033'ün gerek hikaye anlatışı, gerekse de atmosferine bir edebiyatçının ellerinin değdiği belli oluyor. İlerleyişimiz birilerini öldür, bölümü geçten ziyade bir film veya kitap havasında oluyor. Yapımcıların oyunun geliştirme aşamasında kendilerine yeraltında bir stüdyo kurmaları dahi işlerini ne kadar ciddiye aldıklarının bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Gulkovsky romanındaki atmosferi oyuna da uyarlamak için iyi çalışmış gibi görünüyor. Bazen bir FPS oynadığınızı unutup bir filmi izlermiş gibi hissedebilirsiniz. Özellikle çatışmların olmadığı bölümlerde oyun tam anlamıyla bir film.

     Yıl 2013 büyük bir nükleer felaket yaşanır ve Moskova'da yaşayanlar bu felaketin etkilerinden kurtulmak için kendilerini Metro tünellerine atarlar. Büyük felaket sonrası insanlar yeraltında yaşamaya alışmak zorunda kalır, çünkü dışarıda radyasyonun etkisi hala devam etmektedir. Dışarda geçmişten kalanlar yıkık binalar, huda arabalar, donmuş toprak ve kirli sudan ibarettir. Tabi sadece geçmişin izlerinden ibaret değil dışarıdakiler, yeni konuklarımız da var. Tünellerde Neo-Nazilere ve bazı çetelere karşı mücadele ederken, dışarıda daha büyük bir tehlike bizi bekliyor. Tünellerde adından sıkça söz edilen grup olan Dark Ones ve bir grup başı boş mutant bizim en büyük korkumuz oluyor. Dark Ones'ın oyunun senaryosunun geneline büyük etkisi olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Ana karakterimiz Artyom da sırf Dark Ones'ın psişik güçlerinden etkilenmediği için önplana çıkıyor. Bunun yanında oyunda da gördüğümüz kadarıyla oldukça da zeki birisi.

     Metro 2033'ü klasik FPS oyunlarından ayıran bir çok etken bulunuyor, ama benim en çok dikkatimi çeken şey hikaye anlatımının derin “macera” oyunlarındakine yakın kalitede anlatılmasıydı. Hatta hikaye anlatımı ve sunum o kadar hoşuma gitti ki ne kadar az çatışma sahnesi olursa o kadar çok zevk aldım diyebilirim. Özellikle “Khan” adlı karakterle birlikte hayaletlerin (evet bir de hayaletler var, ama onlarla savaşmıyoruz) olduğu bölümdeki mücadelemiz oyunda en çok beğendiğim kısımdı. Son dönemlerde sunum konusunda bu kadar başarılı bir oyun oynamamıştım. Artyom'um bölümler arası geçişlerde hikayeyi anlattığı o umuttan yoksun, vazgeçmiş, sakin ses tonu da atmosfere sizi bağlıyor. Çatışma sahnelerinin de pek iç açıcı olmaması nedeniyle kendinizi tamamen hikayeye odaklıyorsunuz. Hikaye sunumu konusunda S.T.A.L.K.E.R'dan çok daha iyi bir iş çıkarıldığını söyleyebilirim. Her ne kadar oyunda S.T.A.L.K.E.R'da çalışmış elemanlar olsa da ikisi birbirinden oldukça farklı özelliklere sahip oyunlar.

Metro 2033 PC Xbox 360 4A Games THQ FPS Korku
Tatsunoko vs Capcom : Ultimate All-Stars Just Cause 2
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Xabir

25.7.2014 16:26:37

0
Müthiş bir oyun olmuş yapanların eline koluna sağlık. Hala oynamamak gibi bir hata yapan varsa kesinlikle oynasın İnceleme için teşekkürler.

BSC Misafiri

19.3.2013 19:33:33

0
Şu ana dek oynadığım en iyi 2-3 fps den birisi. Kalitesi tartışılmayacak kadar aşikar bir oyun. Muazzam bir senaryo anlatımı var. Yazıdada belirtildiği gibi aynen film izliyormuşsunuz gibi ama bu film değil aslında tam olarak çünkü oyunu yaşıyorsunuz. Film - oyun arası bir yerde. Ama grafiklerin 8.0 olduğuna kesinlikle katılmıyorum benim bu yorumu yazdığım yıl 2013 mart ayı şu anda bile sağlam grafikleri var ki siz bu grafikleri 2009 senesinde düşünün...Vuruş hissinide genel kanının aksine bilhassa beğendim. Gerçekçi oluşu arkadaşlara kötü hissettirmiş olabilir.Ama alıştıktan sonra keşke her fps oyununda böyle hissetsem diyeceksiniz..

erkanerce

6.11.2012 20:28:57

0
Beni sarsan sasirtan ve etkileyen tek oyun dur mukemmel ve dahihane ayrica metro lastlight i da beklemekteyim

Dustywaffe

6.11.2012 18:49:06

0
Mükemmel bir hikaye ve mükemmel bir oyun.

Evo9

6.11.2012 02:51:57

0
güzel oyun.

imgbar

6.11.2012 02:24:10

0
İnceleyen arkadaşın emeğine sağlık. oyunun az satmasını cod serisi gibi bir reklam yapamamasına, ve bu tarz oyunların pek tutulmamasına bağlıyorum yani insanlar genelde sınırsız mermi, bolca cephane seviyorlar. oyuna gelince tam bir şahaser. eliştirilere bir yerde katılmıyorum vuruş hisi, evet yok sıfır. THQ oyunu mümkün olduğu kadar gerçekçi yapmış, gerçek hayatta cod daki gibi adamı vurdugunuzda pırt pırt die bi ses gelip nişangahmı hareket ediyor hayır gerçekte olmayan bir şeyi gereçeğe yakın bir atmosfer yaratmaya çalıştığın bir oyunda olmaması çok gerçekçi :D ama dediğim gibi bi çok kişi elinde G36 C ile sınırsız bir mermi ile çatara çutara adam vurduğu oyunları sevior. Sonuç oyun gerçek bir baş yapıt......

[A]narchy

1.1.2011 06:52:05

0
quote:

Orijinalden alıntı: msw

Hocam siz hiç, Stalker serilerini (soc, cs, cop) oynayıp üstüne de dayanamayıp bikaç kere oynadınız mı?
pek siz hocam kitapı okuyup oynamayı denedınızmı ?

erdemguven

1.1.2011 02:17:24

0
quote:

Orijinalden alıntı: Emrah D. Gültekin 1. Klasik FPSlerden ayıran bir çok etken ne mesela? 2. Nerelerde Stalkerdan daha iyi iş çıkarılmış?
metro 2033 üde stalker 1 ve 2 yi bitirdim. arkalarındaki farkı ben şöyle analtırım iki oyunda çok başarılı. tabiki metro 2033 yeni bi oyun olduğundan dx11 özelliğiyle falan grafikler daha güzel. oyunda tünel tasarımı çizimi çok harika. özellikle sesler müthiş ötesi. yankılanması falan muazzam. oynanabilirği metro 2033 ün çok zevkli düşman askerlerle çatışmak çok gerçekçi. dışarıya çıkıldığındaki atmosfer çok iyi verilmiş. kulağımız hafif tıkanıyor sessler boğuk geliyor sanki hakaten dışardasın üşütüyo seni:Dyaranaldıkça yüze taktığımız oksijen maskesinin çatlaması kırılması çok iyi.. ben stalkerden birazdaha beyendim. şuyüzden. stalker de harika harita tasarımı o araziler arada çıkan inşaaht binalari o içleri falan müthiiiş aslında. sabah akşam oluşu gölgeler yanlızlık hissi mükemmel. fakat oyun çok free geldi bana. bi konuya bağlı gitmiyo. ben o tarz olayı sevmiyorm. çözemiyorum bazen görev çıkmıyo bilmemne. ya bitane haritada devamlı bi ana konu olması benim hoşuma gidiyo. metro 2033 zaten bi konuya bağlı olmak zorunda oda açık bi harita yok ama stalker de görev bulamayınca kapadığım çok oldu malesef. stalker in o güzzel grafik motoruyla daha bilimsel bi oyun hayal ediyorum. saçma sapan uçan ateşmiş görünmez yaratıkmış onları kapasınlar. hakikatten kimyasal değişime uramış ürkütücü yaratıklar olsun. birde belli bi seneryo devamlı bi konu bi göver göstersin haritada. arada demo video falan çıksın o grafiklerle tadına doyum olmaz. stalkeri oynadıysam sırf grafikleri için oynadım. hiç unutmam bee 2 sene evvel bayram namazına erken kalktım sabah 6 gibi o oyunu açtım oynuyorum. oyunda sabaha karşı 3-4 falandı. uzakta bi ışık var. harita orayı gösteriyor. tırsa tırsa fenerle ilerliyorum. gün ağrıyo. birde ne göreyim. bi köy. bi evin içinde yanan ışıkmış oyunda saat 5 olduğunda hafif göründü uzakta :) yani o atmosfer beni varya acayip mahfetmişti oyunda....

Vasili Zaytsev

1.1.2011 01:15:38

0
Metro 2033 iyidir iyi. Pc'niz Optimum Sistem Gerekreksinimlerini Karşılıyorsa Oyundan Tat Alırsınız.

22mert

1.1.2011 01:11:49

0
şu ana kadar oynadığım en iyi oyunlardan bir tanesi hatta favori 5 oyunu sayarsam kesınlıkle metro 2033 ü katarım

BSC Misafiri

31.12.2010 22:46:30

0
grafik 8.0 mı :D bugüne kadar gördüğüm en iyi grafiğe sahip oyun tabi incelemeyi yapan arkadaş 800x600 da oynamadıysa :D bundaki grafik hangi oyunda var allah aşkına..1366x768 very highta oynadım ağzım açıkta kaldı 1980x1080de oynsam nolurdu acaba 99 puan veriyorum oynayın şimdiye kadar ne kaçırdığınızı anlarsınız...

BSC Misafiri

4.12.2010 10:31:34

0
oyunu inceleyen anlatan arkadaş gerçekten düşündüğüm şeyleri birebir yansıtmış aynen katılıyorum oyun beni gerçekten çok etkiledi aslında daha oyunun ortalarındayım ama oyuna action olarak bakmayın bence bir konu işlenmiş o konuyu çok güzel aktarmışlar oyunu oynarken tüylerim diken diken oluyor korkudan değil ama oyunun sarışı çok etkiledi beni gerçekten bölüm geçişleri arasında artyomun o hüzünlü sesi sizi etkilyor baya

KaganY

5.11.2010 18:05:23

0
Konu işleyişi bence oynanabilirlik olarak yeterli seviyede

ZEPHYR

29.10.2010 20:29:12

0
bence gayet güzel iş çıkarılmış half life tadı aldım daha ne yapsınlar adamlar herkes beğenip beğenmeme konusunda özgür tabi ama bu oyun da beğenilmiyorsa geriye ne kalıyor merak ederim ? bu sene gayet güzel oyunlar çıktı buda onlardan biri bence.

Project Scorpio

29.10.2010 19:08:56

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri hayatımda oynadım en berbat oyunlardan 1isi .grafiklerden başka hiç 1şey gzldildi.silahın vuruşunu hissetmek mümkün dil canavarlar elbiseler silah çeşitliligi berbat ötesi hele oyunun son bölmü irenç 1tane evrim geçirmiş insan bizi kovalıyor biz kaçıoz ,o kadar övüldüki bu oyun ...harcadım vakte acıdım.Allah tan kısaydı
İntihar et.

BSC Misafiri

29.10.2010 19:00:48

-1
hayatımda oynadım en berbat oyunlardan 1isi .grafiklerden başka hiç 1şey gzldildi.silahın vuruşunu hissetmek mümkün dil canavarlar elbiseler silah çeşitliligi berbat ötesi hele oyunun son bölmü irenç 1tane evrim geçirmiş insan bizi kovalıyor biz kaçıoz ,o kadar övüldüki bu oyun ...harcadım vakte acıdım.Allah tan kısaydı

sNaP_21

28.6.2010 01:00:06

0
son zamanlarda grafik ve konu olarak oynadığım en iyi oyunlardan biri,Metro 2033.

agolas

27.6.2010 22:56:37

0
SAYIN BSC YÖNETİCİLERİ VE EKİBİN GERİ KALANI ACEBA LÜTFEDİPTE METRO 2033 VE ALIENS VS PREDATOR OYUNLARININ VİDEO İNCELEMELERİNİ YAPACAK MISINIZ??

Ozai

21.6.2010 18:15:44

0
Ben Cave turunda kaldım arkadşlar geçemiyorum. kapı açıldığında gaz maskesini takıyorum, aşağıda yaratıklar falan geliyor 1 tüp kullanıyorum ilk akın bittiyinde 2 akın bittiyinde ise maskeyi çıkartmak zorunda kalıyorum. e o zamanda ölüyor adam. turu baştan da oynadım bişey deyişmedi anlamadım ben birşey :S

thedevilhimveryself

21.6.2010 11:22:09

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri arkadaşla ben oyunu suan oynuyorum çok ta beğendim ama bir bölüm var geçemiyorum c kapısı var burdan oyuna başlıyoruz korna çalıyorum kapı açılıyor bu bölümün sonunda bir tank var bunu patlatamıyorum çıldıracam oyunu bitiren var mı lütfen acil yardım şimdiden teşekkürler buraya yazarsanız sizin cevabınızı görürüm acil lütfen....
Tank patlatılmayacak. Geçtiği köprünün desteklerine ateş edip yıkacaksınız

BSC Misafiri

21.6.2010 09:54:39

0
arkadaşla ben oyunu suan oynuyorum çok ta beğendim ama bir bölüm var geçemiyorum c kapısı var burdan oyuna başlıyoruz korna çalıyorum kapı açılıyor bu bölümün sonunda bir tank var bunu patlatamıyorum çıldıracam oyunu bitiren var mı lütfen acil yardım şimdiden teşekkürler buraya yazarsanız sizin cevabınızı görürüm acil lütfen....

BuRDeN

10.4.2010 04:46:06

0
S.TA.L.K.E.R. pc de oynadığım en sağlam ve en tedirgin edici atmosferli oyunlar arasında üst sıralardadır. Bu oyun maalesef atmosfer konusunda S.T.A.L.K.E.R. 'ın yanına yaklaşamıyor. Tamam grafikler, hikaye anlatımı ve kurgusu falan iyi güzel de herşey bununla bitmiyo ki mesela yaratık animasyonları kötü olmuş, bazen düşmanlar headshot yapmanıza rağmen ölmüyolar. Ayrıca oyunun optimizasyon sorunu var. Zotac GTX 295 ekran kartı, i7 920 işlemci, 3x2gb ocz gold edition ram li makinam var ama oyunda antialisingi açamıyorum kasıyo çünkü. Bunlar hep oynanışı baltalayan ve keyif kaçıran şeyler.

BSC Misafiri

10.4.2010 02:32:47

0
Bence hikaye anlatımı stalker'dan çok çok ileride ki oyunda en öenmli şeydir bence,o olmadıktan sonra günlüktür oyunlar

The Echoes

31.3.2010 20:27:44

0
quote:

Orijinalden alıntı: ISIran Küleye cıkıp lazeri kurmamız.Yaratıkların ana noktasının koordinatlarını diğer takım arkadaşlara yollayıp orayı füzelerle ucurmasını sağlamak.Oyunun amacıda zaten yaratıkları yok etmek öyle değil mi :) D6 da farkındaysan orda 2 arkadaşımızı bırakıyoruz bilgisayarın başına onlarda D6 dan yolluyorlar füzeleri ben öyle düşünüyorum :)
[spoiler=5199921547]peki hunter oyunun balında nereye gitti?..ona ne oldu?..ara ara görüğümüz o kapıdan geçme hayalleri de ne?..ayrıca Dark ones le neden saavaşmadık [/spoiler]

ISIran

31.3.2010 20:23:22

0
Küleye cıkıp lazeri kurmamız.Yaratıkların ana noktasının koordinatlarını diğer takım arkadaşlara yollayıp orayı füzelerle ucurmasını sağlamak.Oyunun amacıda zaten yaratıkları yok etmek öyle değil mi :) D6 da farkındaysan orda 2 arkadaşımızı bırakıyoruz bilgisayarın başına onlarda D6 dan yolluyorlar füzeleri ben öyle düşünüyorum :)

The Echoes

31.3.2010 20:16:25

0
Oh be...mesj atıcak yer buldum sonunda...Yaptığım bir aptallık yüzünden 14 Nisan a kadar Pc oyunları bölümğnden banlıyım...burada rahat konuşayım bari .. oyunu aldım,bitirdim...yaklaşık 9 saat falan sürdü..Seviye olarak normalde oynadım sanırım ortadakiydi...En zorda oynamak ister gön,l ama arada bekleyen bir sürü oyun var be normal hali bile çok zorladı... herneyse..oyun hakkındaki değerlendirmemi 14 Nisandan sonra yaparım burada oyun hakkında bir soru sormak istiyorum.. Spoiler den buyrun [spoiler=3357208316]Arkadaşlar oyunu 9 saatte bitirdim..Mümkün olduğunca bütün altyaazıları ve konuşmaları okudum..fakat nasıl oldu ise oyunun hikayesini son kısımda anlamadım... şimdi bizim Hunter bir yere gidiyor ve bize mesaj bırakyor..Polis e götür diyor..sonra biz baya bir bölüm uğraşarak bunu başarıyoruz..peki bundan sonra ne oluyor?..Librarianlardan D6 nın yerini öğreniyoruz falan ama ben d6 nın bile ne olduğunu tam oalrak anlamadım... sakıncası yoksa bir arkadaş burada yardımcı olabilirmi..sonnunda o kuleye çıkıp neden o Lazeri oraya koyduğumuzu falan açıklarsa çok minnettar kalıcağım [/spoiler]

Sivarge

31.3.2010 19:33:41

0
quote:

bu oyunda nasıl koşuluyor bilen varmı ? bir türlü beceremedim.
Sol stick in üzerine basıp ileri doğru yöneltmen gerek koşmak için.

asar_can

31.3.2010 18:55:38

0
bu oyunda nasıl koşuluyor bilen varmı ? bir türlü beceremedim.

ISIran

30.3.2010 21:56:29

0
Oyun bence gayet güzeldi.Ama editöründe dediği gibi canavarlar biraz vasat kalmış.Ama oyundaki güzel sahneler senaryonun ilerleyişi oldukça iyi.Heleki arkadaşlarla ilerlemek tünelde bir nebze olsa bize rahatlık hissi veriyor.Tek ilerlerken adam biraz tırsıyor.Hele oksijen maskesinde nefes alıp vermesi adamın beni baya baydı.İçim daraldı resmen.Oyunda bir nevi hayaletlerde var.Fakat savaşmamıza gerek yok doğru ilerlediğimiz takdirde :)

Bernhard

26.3.2010 17:17:23

0
AbuzerGulmez Teşekkür ederim. Şu sıralar Nintendo incelemelerinden biraz uzak kaldım. Kadromuz genişledikçe Wii ve NDS incelemelerine da zaman bulacağımı umut ediyorum. Yıllar önceki incelemelerimin hala hatırlanması inanın beni çok mutlu etti. Sağlıcakla kalın.

Stoonna

26.3.2010 15:43:25

0
Güzel bir inceleme olmuş sayın Adakaner.Tebrik ve teşekkürlerimi sunarım. Yanlız,sizin NDS veya Wii alanında incelemelerinizi okumak isterim.Yıllar önce okudum NGC inceleme ve tam çözümlerinizin yenilerini bekliyoruz. Oyun oynamanın ve dostluğun sonsuzluğunda... Sevgi ve saygılarımla.

IQT__35

26.3.2010 15:13:40

0
METRO 2033'ün S.T.A.L.K.E.R' dan ayrılan en önemli özelliği insanı derinden etkileyen hikayesidir..Yoksa oynanış olsun atmosfer olsun S.T.A.L.K.E.R. METRO 2033'ün bir basamak üstünde..Oyunun grafiklerine gelince..Gerçekten orta düzey bir bilgisayar için kasıntı bir oyun olduğu açık..Oyunun güzel olması kadar bi o kadar da bag bulunmasını değinmeden edemicem..Bunun için yamalara ihtiyaç duyacağız..Genel olarak METRO 2033 insanı derinden etkileyen hikayesi ve gözalıcı atmosferiyle oynamaya değer bir oyun..Herkese bol eğlenceler..

Onurcan91

26.3.2010 14:46:54

0
Bu kez biraz farklı bir FPS oynacağız gibi gözüküyor özellikle hikayenin romandan alıntı olması olayı çok güzel olmuş bence..

Reanimate

26.3.2010 12:56:08

0
metro 2033 64 bit desteklimi yani oyun tam anlamıyla 64 bit olarak çalışıyomu ?

By_e

26.3.2010 12:19:59

0
Video incelemesi biraz ötelendiği için vakit kaybetmemek adına yazılı incelemesi sizlerler. Önümüzdeki hafta bir boşluk yakarlarsam video incelemesini çekmeyi düşünüyorum.

Bernhard

26.3.2010 10:19:13

0
Video incelemeler çok zaman aldığından malesef her oyunun video incelemesini yapamıyoruz. Aslında biz de istiyoruz her oyunun video incelemesini yapmayı ve elimizden geldiğince öyle yapıyoruz, fakat zaman sorunumuz oluyor. O nedenle bazı incelemeleri yazılı olarak sunuyoruz.

9600_G_T

26.3.2010 10:05:26

0
video ıncelemesı yokmu

evo_4

26.3.2010 10:03:13

0
Güzel inceleme, teşekkürler. Bende bir inceleme yazmayı düşünüyorum bu oyun için.

sahafiec

26.3.2010 09:58:49

0
...

Bernhard

26.3.2010 09:54:06

0
Her incelemede grafiksel ayrıntılardan bahsetmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Artık o kadar çok video, walkthrough yayınlanıyor ki oyun çıkmadan grafiksel kalitesini anlamak mümkün oluyor. İnternetin yaygın olmadığını dönemlerde grafiklerden uzun uzun bahsetmek gerekiyordu, ama artık bu şart değil. Örnek: http://xbox360.ign.com/articles/107/1078872p1.html sadece puanlama bölümünde grafiklerden bahsedilmiş. Bunun yanında uzun uzun bahseden siteler de bulunmakta. Anlatmak istediğim bu bir seçim meselesiydi, unutkanlık değil. Seçimim yanlış olabilir, bir dahaki incelemede belki başka bir yol izlerim. Bu anlamda deneme yazısıydı.

freshmind

26.3.2010 07:43:34

0
İncelemede neden oyunun grafiksel detaylarına değinilmemiş :S Ben mi yanlış okudum yoksa..

Bernhard

25.3.2010 23:07:07

0
Msw Evet Stalker'ı defalarca oynadım ve çok beğendim. Hala da bilgisayarımda duruyor. Benim için çok özel bir oyundur, fakat genel olarak Stalker bu oyundan iyi dememişim farkındaysan. Sadece hikaye sunumu olarak daha çok beğendim. Metro 2033 bir arkadaşın da dediği gibi kitap okur gibi ilerleyen bir oyun. Lütfen stalker ile hikaye sunumu açısından kıyasladığımı unutmayın, yoksa ben de genel özelliklerine baktığımızda stalker'ı bu oyundan daha fazla beğendiğimi incelemede belirttim.

BSC Misafiri

25.3.2010 22:49:34

0
Gerçekten iyi bir oyun olmuş.Bu kadar iyi senaryo sunan oyunlar çok az en son MW2 bu konuda iyi bir iş çıkarmıştı.Örneğin oyunda amcası ölmüş (uncle) diye ağlıyan bir çocuğu sırtımıza alıp,kısa bir yolculuktan sonra ailesine kavusturduğumuz bölüm son derece güzeldi.Çatışmayı bırakıp kitap okur gibi oynadığımız bölümler göz ardı edilmeyecek kadar güzel.

BSC Misafiri

25.3.2010 22:49:13

+1
Stalkerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr başka birşey demiyorum oyuncuların böyle hikayelere karnı tok atmosfer varya atmosfer işte o önemli bize stalker bunları yaşattı hissettirdi onun için metro 2033 onun eline su dökemez ama hakkını yememek lazım güzel grafiklere kısa hikaye moduna sahip çok beklediğimize deymedi diyebilirim ben bu kadar şişirilen oyunu daha uzun olmasını beklerdim sıradan bir oyun gibi geldi benim için geçti bana s.t.a.l.k.e.r 4 haberi verin havada kaparım...

BSC Misafiri

25.3.2010 22:49:03

0
güzel oyun ama çok zor yapılmış oyunda zorluk yaşıyoruz paso ölüyoruz.silah eksikliği mermi eksikliği para eksikliği, kıtlıkta doğdu kıtlıkta ölecek bizim metro cengaveri.

msw

25.3.2010 22:45:56

+1
quote:

Orijinalden alıntı: Bernhard Hikaye sunumu konusunda S.T.A.L.K.E.R'dan çok daha iyi bir iş çıkarıldığını söyleyebilirim
Hocam siz hiç, Stalker serilerini (soc, cs, cop) oynayıp üstüne de dayanamayıp bikaç kere oynadınız mı?

Bernhard

25.3.2010 21:43:03

0
System Shock Fallout 3'ten senaryo sunumu olarak daha başarılı buldum, senaryonun derinliği konusu ise ayrı bir konu bence. Emrah Klasik FPS'lerden ayıran birkaç farkı yazdım incelemede, buradan ayıran farktan kast ettiğim şey "diğer fps'lerde asla olmayan" değildir. Basit bir FPS oyunu olmaktan kurtaran şeyler. Stalker'dan hikaye sunumu açısından daha iyi iş çıkardığını da söyledim, stalker'ın diğer yönlerden daha iyi bir oyunu da.

System Shock

25.3.2010 19:56:31

0
Fallout 3'den senaryo sunumunda iyi mi? Bir daha düşün derim...

Lifetaker

25.3.2010 18:38:47

+1
Bence çok güzel bir oyun.

Porno Graffitti

25.3.2010 18:17:22

0
1. Klasik FPSlerden ayıran bir çok etken ne mesela? 2. Nerelerde Stalkerdan daha iyi iş çıkarılmış?

BSC Misafiri

25.3.2010 14:21:49

-3
O kadar iyi bir oyun değil ama bilim kurgu tarzında bıraz neyse ama oynanabılırlıgı ıyı.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Metro 2033 Alkan Adakaner 8 / 10 oy
KÜNYE
Metro 2033
+ TAKİBE
AL
22 kişi bu oyunu takip ediyor.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,0
2.0
30
OY
5,9
PC TEST SİSTEMİMİZ
 • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
 • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
 • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
 • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız