Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

King of Fighters XII

1 | Giriş, Karakter Sistemi ve Oynanış

Son 20 yılda dövüş oyunlarında neler değişti diye bir gözden geçirsek, bir sürü şeyin değiştiğini görürüz. 2 boyutlu "button mashing" denen türlerden, daha stratejik ve daha dikkatli oynanması gereken 3 boyutlu oyunlara kadar geldik. Bu türde, iki çeşit oyun vardır aslen. Butonlara deliler gibi basarak rakibi alaşağı ettiğiniz oyunlar, bir de daha sakin ve ne yaptığınızın daha bilincinde olup da oynadığınız oyunlar. King of Fighters, normalde her iki türden izler taşısa da, yavaş ve düşünerek oynanması gereken, profesyonel dövüş oyuncularına hitab eden bir oyun. 15 senelik bir geçmişi var ve bu zaman içerisinde bir sürü bölümü çıktı piyasaya. Ülkemizde arcade salonları popülerken, Street Fighter'dan hemen sonra King of Fighters gelirdi. Özellikle seçilebilir dövüşçü sayısı bakımından rakipsiz sayılırdı. Türe bir çok yeniliği getiren ve bunların diğer dövüş oyunları tarafından benimsenmesini ve taklit edilmesini sağlayan da yine King of Fighters'dır.

12. oyun, Japonya'da arcade salonlarında büyük ilgi görmüş söylendiğine göre. Biz ise, konsola port edilmiş versiyonundan bahsedeceğiz. Oyunlar arasında büyük farklar olmasa da, bu tarz oyunları kalabalık ve gürültülü bir arcade salonunda oynamak gibisi yoktur. Biz alelade gamepad'imizle veya biraz daha şanslıysak arcade stick'imizle, evimizin odalarından birinde oynamak durumundayız King of Fighters'ı. Yine de üzülmemek lazım, çünkü 12. bölüme gelene kadar her zaman gelişen seri, 12. oyunda da siz hardcore dövüş oyunu fanatiklerini üzmeyecek.

Oyun, tam bir arcade havasında açılıyor. Açılışta, bütün karakterleri kısaca tanıtan hızlı bir video karşılıyor sizi. Karakterlerin çoğu, daha önceki serilerden tanıdığımız popüler karakterler. Hem kendileri, hem kıyafetleri hem de hareketleriyle aynen bu oyunda da yer alıyorlar. İlk başlarda dikkatinizi çeken şey, karakter sayısının azlığı olacak. Şu ana kadar en az karakter sayısı 12. bölümde oluyor. Bunun sebebi ne bilmiyorum ama dev gibi karakter seçme ekranlarına alışınca, bu oyundaki ekranı görmek biraz can sıkabiliyor.

Oyuna, daha önce de olduğu gibi 3 karakter seçerek başlıyoruz. Daha sonra bu karakterlerin sıralamasını belirliyoruz. Hemen ardından özel hareketlerin kolay veya normal yapılabilmesini ayarlıyoruz. Kolay modda, neredeyse tek tuşla özel hareketleri yapabiliyoruz. Normal modda ise, biraz daha zor oluyor özel hareketleri yapmak. Neyse ki oyun içinden ulaşacağımız menü içerisinde, her karakterin bütün hareketleri gösteriliyor. King of Fighters dendiğinde, enteresan hareketler akla gelir biliyorsunuz. Bu oyunda da hareketler biraz komplike. Öyle kafanıza göre tuşlara basarak düşmanı yere sermek pek mümkün olmuyor. Orta zorluk seviyesinden itibaren, rakipler sizi ciddi anlamda zorlamaya başlıyor. İster istemez kendinizi strateji yaparken ve özel hareketleri ezberlemeye çalışırken bulabiliyorsunuz.

Hareketler çok çeşitli ama kontroller öyle çok zor değil. 4 tuş var normalde. Hızlı yumruk ve tekme, güçlü yumruk ve tekme. Tetik tuşlarını da tekme ve yumruk tuşlarına bir arada basılacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Özel hareketler konusunda çok yardımı oluyor. Oyunu daha önce hiç oynamadıysanız ki bu imkansız gibi birşey olmalı, oyuna alışmanız biraz zaman alacaktır. Çünkü KoF, nerede olursa olsun kontrolleriyle ve hareketleriyle kendini diğer oyunlardan ayıran bir oyun. Bu yüzden, Street Fighter'da usta iseniz, Kof'da olamayabiliyorsunuz.

Tom Putzki World of Tanks Röportaj PC
Star Ocean : The Last Hope Call of Juarez : Bound in Blood
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

17.10.2010 00:07:53

0
slm bu oynu nerden ındırdın kardes ben aylardan berıdır arıyorum bulamadım da veysel_tyson @

BSC Misafiri

21.3.2010 17:44:13

0
bana yardımcı olun ya acamıyorum bu oyunu

BSC Misafiri

21.3.2010 16:43:07

0
ben bu oyunu acamıyorum yardımcı olurmusunuz?
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

King of Fighters XII Murat Şen 6 / 10 oy
KÜNYE
King of Fighters XII
Editör Notu: Kötünün iyisi.
6,5
2.0
9
OY
6,9
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız