Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Infinity Blade

1 | Malkoçoğlu hikayesi

Gelişen teknoloji ile birlikte oyunlarda da büyük değişimler görüyoruz. Çok daha gerçekçi grafikler, daha geniş mekânlar ve harekete duyarlı sistemler gibi farklı teknolojiler ile oyun sektörü her geçen gün daha da gelişmeye devam ediyor. Tabi bu teknolojik gelişimin bir de diğer yüzü var. Özellikle Apple'ın çıkardığı iPhone telefonundan sonra çok daha gelişmeye başlayan cep telefonundaki oyun sektörü, hiçte azımsanmayacak bir boyuta ulaştı. Öyle ki son dönemin parlayan yıldızlarından Angry Birds, 50 milyondan fazla indirilerek hem yapımcısını güldürdü hem de ulaşılması zor bir rekora imza attı.

     Bana soracak olursanız, yakın bir döneme kadar cep telefonlarındaki bu oyunlara oldukça uzaktım. Şimdiye dek saatlerce oynadığım tek oyun herhalde çoğu telefon sahibinin yakından hatırlayacağı Yılan adlı oyundur. Gelin görün ki oldukça geniş bir oyun yelpazesine kavuşan cep telefonlarındaki oyunlar, benim bile dikkatimi çekmeye başladı. Angry Birds, Plants the Zombie ve Cut the Rope derken geçtiğimiz günlerde çıkışını yapan Infinity Blade'te favori oyunlarım arasına katıldı.

Oyunun başındaki bu sahne bile grafiksel açıdan büyülemeyi başarıyor.

Infinity Blade ilk olarak Ağustos ayı sonlarında ortaya çıktı. Yeni nesile damgasını vuran firmalardan Epic Games'e bağlı olan Chair Entertainment, oyunun ünlü grafik motoru Unreal Engine 3 ile çalışacağını açıklayınca hepimiz oldukça şaşırmıştık. Temelleri ilk olarak Epic Citidel teknik demosu ile atılan oyun daha sonra isim değiştirerek Infinity Blade ismini almıştı.

     Infinity Blade’e başladığımızda daha ne olduğunu anlayamadan kendimizi oyun içerisinde buluyoruz. Büyük bir şatoda rakiplerimizi geçerek şatonun zirvesine ulaştığımızda ise bir hayli güçlü olan God King’in kılıcının tadına bakıyoruz. Ekran kararıyor ve 18 yıl sonra ibaresi ile birlikte şatoya yeni bir karakterin yanaştığını görüyoruz. İşte bu noktada oyunun basit hikayesini de anlamış oluyoruz. God King tarafından her mağlubiyete uğradığımızda belli bir dönem geçiyor ve onu yenene kadar oğuldan oğla, malkoçoğlu gibi babamızın intikamını almaya ve God King’i hacamat etmeye çalışıyoruz. Her karakter ölümünden sonraki sürelerde ise değişimler olabiliyor. Yani kimisinde 18, kimisinde ise 22 yıl sonra Şatoya gelebiliyoruz.

Epic Games'e bağlı olan Chair Entertainment, oyunun ünlü grafik motoru Unreal Engine 3 ile çalışacağını açıklayınca hepimiz oldukça şaşırmıştık.

Peki ilk seferde yenemediysek daha sonra nasıl yeneceğiz?” dediğinizi duyar gibiyim. İşte bu noktada yapım ekibi farklı bir teknik kullanarak karakter özelliklerini olduğu gibi bırakmış. Yani karakteriniz öldüğünde seviyenizden elinizdeki silahınıza, hatta kostümlerinize kadar her şey aynı kalıyor. Bir nevi tüm özellikleriniz atanızdan yadigar kalmış oluyor. Tabi her seferinde karşılaştığınız düşmanların seviyesinde de artış meydana geliyor.

İksir ve para keselerine dikkat!

Oyun çizgisel bir ilerleyişe sahip olsa da RPG öğeleri ile bezenmiş. Öncelikle oynanışta sadece dövüş kısımlarında ve gideceğiniz yönlerde oyuna müdahale edebiliyorsunuz. Yani karakteriniz ilerliyor ve bir alanda duruyor. Diyelim önünüzde büyük bir kapı, sağınızda ise merdivenler var. Bu iki yönde de mavi bir ibare yer alıyor ve hangisine dokunursanız karakterinizde o yöne doğru kısa bir sahne ile ilerlemiş oluyor. Bu ilerleme sırasında karaktere müdahale şansına ise izin verilmemiş. Aynı şekilde etraftaki para ve kasaları da bu yöntem ile topluyoruz. Bu yöntemi kullandığımız bir diğer nokta ise düşmanlarımız oluyor. Yol boyunca karşımıza çıkan düşmanların üzerinde aynı işaret beliriyor ve dokunduğumuzda savaş sistemine de girmiş oluyoruz.

Infinity Blade Epic Citidel Epic Games Chair Entertainment RPG iPhone iPod Touch iPad
Battlefield: Bad Company 2 - Vietnam Back to the Future: The Game
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

İçeriğe ait yorum yok

Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Infinity Blade Ersin Kılıç 8 / 10 oy
KÜNYE
Infinity Blade
+ TAKİBE
AL
1 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
+ Göz alıcı grafikler
+ Eğlenceli dövüş sistemi
+ Deneyim, büyü ve eşya sistemi
 
Eksiler
- İlerleyiş kısmı çok sınırlı
- Oyun kısa ve hep aynı döngüde ilerliyor
- Kameradaki bazı aksaklıklar
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,5
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız