Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Hunted: The Demon's Forge

1 | Kötülüğün Merkezine Yolculuk

Inxile Entertainment adı oyuncuların büyük bölümüne yabancı gelecektir. The Bard's Tale adlı oyun ile adını duyuran bu firma şimdi de Hunted: The Demon's Forge ile karşımıza çıkıyor. Interplay Entertainment'in (bu firma Fallout'un yaratıcısıdır) kurucusu Brian Fargo'nun da çalıştığı inXile Entertainment, bünyesinde 200 çalışanı bulunan oldukça büyük bir firma. Kaliforniyalı geliştiricinin Bethesda gibi bir dev firma ile anlaşıp bir aksiyon-rpg oyunu hazırladığını açıklaması bizi heyecanlandırmıştı. Aslında Brian Fargo ve Bethesda (her ne kadar sadece yayıncı olsa da) isimleri heyecanlı olmamızın tek nedeniydi. Tabi oyunun ilk videolarındaki ilgi çekici atmosfer de dikkatimizden kaçmamıştı. Peki ya sonuç mu? Aslında Bethesda'nın geliştirdiği kaliteli oyunlara karşın bekleneni veremeyen yapımları yayınlaması ve inXile Entertainment'in de dev kadrosuna rağmen 1. sınıf bir geliştirici olamaması durumu Hunted: The Demon's Forge'ta da devam ediyor.

Wargar'lar toplu halde saldırdıklarından büyük bir sorun oluyorlar

Hunted: The Demon's Forge, Ortaçağ Avrupası'ndaki peri masallarından etkilenmiş bir oyun. Elf'ler, insan yiyen yaratıklar ve çok daha fazlasını bu oyunda bulmamız mümkün. Zaten oyunun teknolojik olarak da Ortaçağ'dan daha ileriye gitmemesi dikkatinizden kaçmayacaktır.

Oyunumuzda E'lara adlı bir Elf kadın savaşçı ile Caddoc adlı bir insan savaşçının macerası konu edinilmiş. Caddoc, rüyalarında sürekli Seraphine adlı bir büyücüyü görüyordur. Sonunda bu büyücü ile karşılaşan kahramanımız onun yönlendirmesi ile insanlara saldırıp onları köleleştiren hatta yiyecek olarak kullanan Wargar adlı yaratıkların dünyasına yolculuk etmeye başlar. Tabi bu sırada bu ikili başlarını ne gibi büyük bir belaya soktuklarının farkında değildir; çünkü yaratıkların içtikleri gümüş rengindeki sıvı (adı bilinmiyor) onların gücünü 10 katına kadar çıkarmaktadır. Seraphine'in yönlendirmesi bir yana E'lara ve Caddoc'ın önlerine maddi olarak cazip teklifler gelmesi de onların maceraya devam etmelerini sağlıyor. Yani bir yandan Caddoc'ın kabuslarından kurtulma mücadelesi verirken, diğer yandan da para peşinde koşuyoruz.

E'lara ve Caddoc farklı dövüş yeteneklerine sahipler ve bu farklılıklar aynı zamanda birbirlerini tamamlayıcı unsurlar içeriyor

inXile Entertainment yetkilileri Hunted: Demon's Forge'u geliştirmeye başladıkları andan itibaren co-op bir macera sunma felsefesini benimsemişler. Bunun için de ok kullanma konusunda uzman olan ve bir yandan da kılıç taşıyan E'lara ile kılıç ustası olan ve bir yandan da kurmalı yay kullanan Caddoc karakterleri yaratılmış. Bu karakterlerin ortak noktası ise her ikisinin de büyü kullanma konusunda oldukça iyi olmaları. Oyunda asla birbirlerinden ayrılmayan bu ikilinin sönük karakterler olmadıklarını belirteyim. Her ikisinin özelliklerini göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekiyor. Örneğin E'lara'yı seçip yakın dövüşe girerseniz işiniz gerçekten de çok zor olacaktır. İki karakter arasında denge ve ayrım oldukça iyi sağlanmış. E'lara uzaktan ok ile düşmanları avlarken Caddoc ise yakın dövüşe girerek dikkatleri E'lara'nın üzerinden çekmek zorunda. Yani ister yapay zeka tarafından yönetilen bir karakter seçin, ister oyunu arkadaşınızla oynayın bu tür taktikleri iyi kullanmak zorundasınız.

İki karakterimiz de en az düşmanları kadar tehlikeliler

Oyuna başladığınızda siz de benim gibi “ne kadar berbat bir oyun” diyebilirsiniz. Bunun nedeni ise oyunun gerçekten de çok kötü bir başlangıcının olması ve karakterlerimizin henüz özelliklerini bilmiyor olmamız. Dyfed adlı kasabaya geldikten sonra ise işler bir anda değişiyor. Bu kasabanın atmosferi oldukça iyi olduğu gibi karakterlerimizin özellikleri hakkında da daha ayrıntılı bilgi sahibi oluyoruz. Örneğin oyunu oynadıkça yeni silahlar, büyüler, özel saldırılar (patlayan veya zırh delen oklar, öfke saldırıları gibi) alacaksınız. Bu gibi unsurlar oyunun RPG yönünün kuvvetli olduğu konusunda sizi ikna edecektir. Karakter gelişimini ise topladığımız bazı kristaller ile yapıyoruz. Açıkçası Hunted'ta bu kadar ayrıntılı bir gelişim sisteminin olmasını beklemiyordum. Üstelik silahlar arasında da büyük farklar var. Örneğin oklar hızına ve etkisine göre farklılık gösteriyor. Hızlıca kullanabildiğiniz okların etkisi azken, yavaş kullandıklarınızın ise etkisi çok fazla. Kılıçlarda da benzer bir durum söz konusu. Ayrıca kalkanlar ve diğer zırhlar da yine farkı özellikleri ile emrinizde olacaktır. Silahları öldürdüğümüz düşmanların üzerinden veya çevredeki silahlıklardan alma şansımız var. Silahlar ve büyülerin çeşitliliği konusunda hiç şikayetçi olmayacağınızı düşünüyorum.

Dead or Alive: Dimansions tecmo Nintendo 3DS İnceleme Dövüş
Fable III Dead or Alive Dimensions
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

12.4.2012 17:26:01

0
oyun açılıyor oyun dışında Sesi var ama oyundayken Ses Çıkmıyor options tan sesler kısık idi açtım ama herseferinde Oto Sesler Kısılıor Sessizde bu oyun 0ynanmaz kanımca nasıl düzeltebiliriz ?

BSC Misafiri

17.8.2011 23:58:42

0
Ben şahsen oynadım bu oyunu ve bana kalırsa çok iyi bi oyun oynadıkça sarıyo insanı gerçekten tavsiye ederim

BSC Misafiri

10.8.2011 10:05:29

0
Bence gayet güzel bi oyun olmuş ama oyunun başı gerçekten sıkıcı editöründe belirttiği gibi Dyfed kasabasına kadar! Ondan sonra aksiyon düşmüyor. Sonuda çok süpriz bir şekilde bitiyor :)

burakcakay

6.8.2011 01:14:02

0
Bethesda ismini duyup, ayrıca RPG oldugunu öğrenip de tereddüt etmeden kurduğum bu oyunu yarım saat oynadım oynamadım hemen bilgisayarımdan kaldırdım. Tamamen hayal kırıklığıydı. Skyrim ya da Diablo 3 bir an önce gelmeli..

necip_uysal

3.8.2011 05:33:05

0
inceleme için elinize sağlık ama oyun gereksiz boş bir oyuna benziyor. denememekte yarar var

FadeToßlack

20.7.2011 10:06:43

0
Gördüğüm en boş beleş oyunlardan biriydi.

bigbooss

20.7.2011 09:21:29

0
grafik vs. berbat bir oyun.

kafein.

20.7.2011 01:40:00

0
İnceleme için elinize sağlık. Yanıma birini bulursam fiyatı düştüğünde kesin alacağım. Böyle bir co-op fırsatı kaçmaz.

Beyinacici

22.6.2011 14:37:01

0
Meraba arkdaslar oyun aynı makinada 2 kişi olarak oynanıyormu ? baktım bulamadım teşekkürler.

Hobo.

20.6.2011 11:55:38

0
İnceleme için teşekkürler, her ne kadar beklentilerimizi karşılamayan bir oyun olsada..
  • 1
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Hunted: The Demon's Forge Alkan Adakaner 7 / 10 oy
KÜNYE
Hunted: The Demon's Forge
+ TAKİBE
AL
5 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
* Eğlenceli dövüş sistemi
* Atmosfer
* Karakter gelişim seçenekleri
* Hoş diyaloglar
*Yapay zeka
Eksiler
* Grafikler
* Kontrol yapısındaki bazı sorunlar
* Daha fazla çevre araştırması olabilirdi
* Yakın dövüş sistemi yeterince ayrıntılı değil
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,0
2.0
2
OY
7
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız