Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Shogun 2 - Fall of the Samurai Ön İnceleme

1 | Samuray'ın Çöküşü

     Total War serisi Shogun 2 ile birlikte serinin ilk oyununa başarılı bir dönüş yapmıştı. Etkileyici grafikleri ve Feodal Japonya'da geçen İmparatorluk senaryosu - birimleri ile serinin hayranlarını tatmin etmişti. Shogun 2'ye gelen indirilebilir içerikler oyunun senaryosunu ve gerçekçiliğini arttırsa da, daha büyük anlamda oyunun her alanını geliştirecek bir ek paketin geliyor olması çok daha büyük bir heyecan yaratıyor.
 
     Shogun 2 - Fall of the Samurai, Rise of the Samurai indirilebilir içerik paketi gibi 19. yüzyıl Japonya'sının farklı bir dönemini konu alıyor. Rise of the Samurai orijinal oyunun 400 yıl öncesini işliyordu; Fall of the Samurai ise 400 yıl sonrasını işleyecek. Aynı zamanda oyunun pek çok alanında geliştirmeler yapılmış ki zaten Total War: Shogun 2'ye ihtiyaç duymadan tek başına çalışabiliyor.
  
     Hangi dönemi ve ulusları işleyecek henüz bilmiyoruz fakat yeni bir Total War oyununun geliştirildiği duyurulmuştu. Bu ek paket yeni oyuna kadar Total War serisinde göreceğimiz son büyük paket olabilir.

Kardeşleri birbirine kırdırmak...

     Fall of the Samurai, en çok her oyuncuya hitap etmesiyle dikkat çekiyor. Yani strateji oyunlarını sevip de Total War oyunlarını karmaşık bulan oyuncular Fall of the Samurai'da bu sıkıntıyı aşmış olacak. Çünkü bu ek paket ile Shogun 2 daha kullanıcı dostu bir hale bürünecek, hem oynanışı hem de içerdiği destek ile. Elbette bu serinin sağlam takipçilerini unuttukları anlamına gelmesin zira ayrıntı sevenler yine alışkın oldukları derinlikte içerikle karşılaşacaklar.
 
     Total War yapımcısı Creative Assembly, oyuncuların geri dönüşlerinden elde ettiği bilgiler doğrultusunda yeni bir eğitim sistemine yer vermeyi uygun görmüş. Oyunda bulunan devasa ansiklopedi çok kolay erişilebilir ve derinlemesine bilgi içeriyor olsa da yeni kullanıcılar bunu pek kullanmıyordu. Bu nedenle tüm ayrıntılarıyla neyin nerede ve nasıl yapıldığını anlatan bu ansiklopedi dışında artık eğitim videolarımız da bulunuyor. Bu videolar sayesinde hangi ünitenin nasıl saldırdığını ve kimlere karşı güçlü olduğunu görebildiğiniz gibi pek çok konuda görsel destek alabiliyoruz.

Gökhan Yılmaz diyor ki; Fall of the Samurai, Total War serisini oynamamış oyuncular için hazırlıklı geliyor. İki kat daha büyük savaşları ile ordunuzun başına geçme vakti geldi.

     Total War: Shogun 2'de Shogun olmaya çalışıyorduk ve senaryo bunun üzerinden devam ediyordu. Fall of the Samurai ise isminden de anlaşılacağı üzere ilerleyen yüzyıllarda nelerin meydana geldiğini anlatıyor. Bildiğiniz gibi Japonlar geleneklerine çok bağımlı bir millettir ve olaylar da işte buradan doğuyor. 400 yıl sonra gelenekçi Japonlar ve dış güçlerin teknolojilerine özenen kesim arasında çatışmalar doğuyor.
 
      Tüm klanları yönetme gücüne sahip olan Shogunate, Amerika, İngiltere ve Fransa gibi dış güçlerle iş birliği yapmaya başlar. Yeni silahlar ile daha da güçlenmek adına fabrikalaşma yoluna giden Shogunate, karşısında İmparatorluğu ve ona destek veren klanları buluyor. Böylece iki karşı güç ve onları destekleyen klanlar arasında iç savaş başlıyor.
 
      Biz bu iki taraftan birine destek veren altı farklı klandan birini seçerek oyuna dahil oluyoruz. Shogunate destekçisi klanlar Aizu, Nagaoka ve Jozai; İmparator'u destekleyen klanlar ise Choshu, Satsuma ve Tosa olarak belirlenmiş. Elbette Amerika, İngiltere ve Fransa senaryoya olduğu gibi oynanışa da etki ediyor, bunlara ileride değineceğiz.

Etraftaki barut kokusunu alabiliyor musunuz?

Yeni senaryoyla birlikte yeni bir de harita gelmiş ve böylece eski haritamızı kuzeye doğru genişleterek Ezo adasına sahip oluyoruz. Ayrıca artık adayı koştura koştura arşınlamamıza gerek kalmayacak zira ilk defa bir Total War oyununda tren yolu sistemi kullanılabilir olarak sunuluyor. Civilization serisinde olduğu gibi daha hızlı ulaşım için topraklarınızı tren yollarıyla donatarak ulaşım ağınızı örebiliyorsunuz. Ama artık dikkat etmeniz gereken bir nokta daha bulunuyor o da tren yollarının güvenliği. Düşmanlarınız bunu sabote ederek yolları bloke edebiliyor.

     Teknolojinin gelişmesi ve endüstri çağına geçmiş olmamız sadece kara ulaşımına yaramamış. Tren yollarının dışında deniz yolları da geliştirilmiş. Daha doğrusu artık daha ayrıntılı deniz savaşları yönetebiliyorsunuz. Buharla çalışan gemilerin eklenmesi ile toplam 21 farklı gemi tipine sahibiz ve bunlar zırhlı, ağır zırhlı veya topçu gibi farklı sınıflarda olabiliyorlar.

     Bir diğer yenilik de artık orduların deniz topçuları tarafından desteklenebiliyor olması. Savaş esnasında gemilerinizden topçu ateşi ile destek alabiliyorsunuz. Tabii düşman da buna karşı boş durmayarak kıyı kenarlarına yerleştirdiği silahlar ile gemilerinize karşılık verebilir.

Total War Shogun 2 Shogun Fall of the Samurai Creative Assembly Sega Ön İnceleme öninceleme
Diablo 3 Ön İnceleme Football Manager 2013
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Chidori

12.3.2012 13:04:14

0
Bekliyorum bende. Strateji sevenlerin denemesi gereken bir seri total war.

judith

8.2.2012 15:08:18

0
Machine Gun, Top , Rifle lara karşı Katana ruhu. harika. bence olur

Cannibal_Corpse

8.2.2012 13:58:06

0
quote:

Orijinalden alıntı: Gogoesteban

Yenilik derken başka bir zaman aralığında geçen oyunmu yapsınlar istiyorsun anlamadım
Evet başka zamanlara yönelmeliler diye düşünüyorum varsa yoksa rome medieval shugon vsvs birde oyundaki birimler artık fazla boğuyor beni eskiden ne güzeldi sadece piyonlar vardı şimdi haritanın üstü karınca yuvası oluyor bunalıyorum...

Gogoesteban

8.2.2012 12:53:17

0
quote:

Orijinalden alıntı: Cannibal_Corpse Artık bu firmanın bence başka yenilikler bulması gerek dönüp çevirip dolaşıp aynı oyunları yapıp duruyorlar ben sıkıldım yok shogun yok medieval yok rome biraz yenilik gerekmiyormu sizce?
Yenilik derken başka bir zaman aralığında geçen oyunmu yapsınlar istiyorsun anlamadım

siberarmi

8.2.2012 12:34:09

0
Fantastik ufuklara açılabilirler bence, hatta Lord of the Rings yaparlarsa bu şekilde çok güzel satabilir. Yada günümüze yakın bir zamanlarda 2 dünya savaşı zamanları beya 70ler 80lerde geçen bir tarz olabilir. Ama bu tarz atlamalar hep riziko, Anno serisi oyun mekaniklerini çok az değiştirip 2070 yılına modifiye etti kendini ve çokda iyi etti aslında. Ama oyunun fanları bunu hala sindiremediler kendi çevremede bile 2070i hiç denemeyip eski Annoları oynayanlar var hala.

Cannibal_Corpse

8.2.2012 12:16:46

-2
Artık bu firmanın bence başka yenilikler bulması gerek dönüp çevirip dolaşıp aynı oyunları yapıp duruyorlar ben sıkıldım yok shogun yok medieval yok rome biraz yenilik gerekmiyormu sizce?

siberarmi

8.2.2012 10:19:20

+1
Ben şahsen Roma 2 yi bekliyorum :) Bu ek paketi almam büyük olaslıkla, Empire Total War'dan öğrendim tek şey varsa, işin içine tüfekler, teknoloji girince sevmiyorum bu savaş olayını... O yüzden gelsin roma elinde odun olan assassinleri özledim :(

mithrandil245

8.2.2012 04:58:52

0
Oyunu kutulu aldım keşke almasaydım.İş şehir sayısında bitmiyor ülke bolluğu ve birim çeşitliliğinde bitiyor bana göre bu yüzden sıkıcı

NDS

7.2.2012 21:10:30

0
medieval 3 herkesin ortak beklediği oyunmuş

Ahayri

7.2.2012 19:57:58

0
Osmanlı ile 1. dünya savaşında oynamak istiyorum. Great Total War =D

by_endless

7.2.2012 18:44:22

+1
optimizasyonları iyi ayarlamaları beni sevindirdi Creative Assembly güvenim tam

Elsewiir

7.2.2012 17:00:34

0
"Yeni avatarlar ve haritalar gibi eklentiler bulunuyor fakat denediğimiz ön inceleme versiyonunda Multiplayer bölümü açık değildi." bu versiyona nerden ulasabiliriz. bu arada hala basvurular acıkmı bilmiyorum ama beta da multiplayer vardı.

vergosa

7.2.2012 16:02:29

0
valla blacktweety ben son cıkan oyun olan shogun 2 yı hd 6850 3 gb ram ve intel coreo 2 cuad 2.40 ghz sistemım ile savaşları medumda oynadım ama senın ram 8gb heralde son shogun 2 son cıkan oyunu high da oynarsın benım ram yetmedıgı ıcın medıumda oynadım

blacktweety

7.2.2012 15:19:06

0
Arkadaşlar çıkmış olan total war serilerini ve çıkacak olan total warı full detaylarla birlikde oynamak için hd 6850 , ,8 gb ram ve AMD Phenom II X4 970 işlemci yeterlimi sadece strateji oynanacak pcde işlemci dahamı ön plana çıkıyor stratejide

HA1990

7.2.2012 12:33:31

0
Aynen tamam iyi hoş japon kültürü ama Medieval offffffffff a:(

artenis

6.2.2012 22:38:10

0
Kesinlikle Medieval serisinin çok daha etkili bir seri ---

"BMW"

6.2.2012 22:14:56

+3
medieval 3 gelene kadar ben YOKUM ARKADAŞ. 3 çok ses getirecek ve şu grafikler medieval 2 için kullanılıp tekrar çıkartılsa zaten yeterli olur almak için.

GreenLatern

6.2.2012 22:03:45

0
Bu oyunu Oynamayı İsterim Doğrusu
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Total War: Shogun 2 - Fall of the Samurai 9 / 10 4 oy
KÜNYE
Total War: Shogun 2 - Fall of the Samurai
+ TAKİBE
AL
11 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız