Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Pokémon HG/SS

1 | Bir Pokémon Ustası Olmak!

     Nidorino, rakibi Gengar'ı önce bakışlarıyla süzdü, sonra hamlesini yaptı. Ama Gengar, onun için fazla hızlıydı, kendisini basit bir şekilde yana çekerek bu saldırıdan kurtuldu. Ama Nidorino inatçıydı ve sürekli olarak Gengar'ın üzerine gidiyordu. “Nidorino, mücadeleye Boynuz Saldırısı ile başladı.” dedi spiker. Fakat bu, Gengar için yeterli değildi. Gengar önce kendini sahanın boş bölümüne aldı ardından Hipnoz saldırısı yaptı. “Bu Nidorino'nun sonu olabilir.” diye ekledi spiker ve öyle olduda. Eğitmeni, Nidorino'yu PokéTopu'na geri çağırdı ve sahaya Onix'i sürdü. “Şimdi dev Pokémon saldırıya geçti.” dedi spiker, “Fakat Gengar sahanın diğer tarafına sıçradı, Gengar bugün formunda.”
 
     11 yıl önce, yukarıda bahsettiğim sahneyi Pokémon adı verilen ne olduğu hakkında pek bir fikrimin olmadığı ama okuldaki arkadaşlarımın reklamlara dayanarak sürekli olarak izleyeceklerini söyledikleri bir çizgi filmde -sonradan anime olduğunu öğrendim- görmüştüm. Doğrusu, ilgimi çekmeyi başarmıştı. İzlemeye devam ettim. 2.bölüm, 5.bölüm, 12. bölüm, 21. bölüm ve evet kararımı vermiştim: “Bir Pokémon Ustası” olacaktım. Ancak bunu başarmak o kadar kolay değildi ama imkansızda değildi, yani en azından öyle düşünmüştüm.
 
     İlk olarak, gerçek mekanlarda geçen, gerçek zamanlı bir RPG(?)(!) yapmayı denedik. 3-4 kişi antrenör, en az 2-3 kişide bu antrenörlerin Pokémonları(!) oluyordu. Bu deneme, sınıf öğretmeni tarafından “kavga” olarak algılanınca ne yazık ki tahta önünde tek ayak üzerinde durma cezasıyla sonuçlandı.

     Tabi ki bu bizim için yeterli değildi ve hemen 2. denememize giriştik : Tasolar. Önce basit bir oyun olarak algılanan bu taso oyunu zamanla ciddileşmeye başladı. Taso değiş-tokuşları ve savaşları gittikçe yaygınlaşıyordu ve bununla orantılı olarak öğretmenlerinde dikkatini çekmeye başlamıştı ve bir gün tasoların “görüldüğü yerde toplanması” kararını çıkardılar. Böylece bu girişimimizin bizden çok, içinden taso çıkan cipsleri üreten firmaya yararı olmuş oldu.
 
     Evet, sanırım artık yolun sonuna gelmiştik: “Pokémon Ustası” olmak artık imkansızdı, derken sıcak bir yaz günü, bir arkadaşım, adının Gameboy olduğunu sonradan öğrendiğim; arkasına küçük atari kasedi benzeri oyun kartuşlarının takılabildiği bir cihazla geldi. Cihazı bilmediğim doğruydu, ama içindeki oyun o kadar yabancı sayılmazdı. Altın sarısı bir kartuşu olan bu oyunun adı Pokémon Gold idi. Sanırım, artık “Bir Pokémon Ustası Olmak” amacıma ulaşabilirdim. Evet, ilk kez bir pokémon oyunuyla tanışmam bu şekilde olmuştu. Zaten ondan sonra da bırakamadım.

     Amacıma ulaşalı 10 yıl olmuş, bunu farketmemi birazda Pokémon Gold ve Silver'ın yeniden yapımlarının duyurulması sağladı: Pokémon Heart Gold ve Soul Silver, Nintendo DS'in en çok satan oyunlarından biri olmaya aday olan bu ikili, orijinal serinin çıktığı 12 Eylül 1999'un tam 10 yıl sonrası olan 12 Eylül 2009 tarihinde Japonya'da piyasaya çıktı, bu ayın sonlarına doğru da Avrupa için piyasaya çıkacaklar. Artık geri sayım başladı!
 
     Şimdi Celebi'nin zamanda yolculuk gücüyle 10 yıl öncesine gidelim ve neler olmuş bir hatırlayalım. Pokémon Gold ve Silver ikilisi, 1999'da Japonya, 2000'de de Amerika ve Avrupa için piyasaya çıkmıştı. Daha önceki Green/Red/Blue/Yellow serisine göre gerçekten farkedilen yenilikler taşıyan bu oyunlar, aynı zamanda Gameboy Color konsolununda en çok satan oyunları oldular. Bugünkü Pokémon oyunlarında standart hale gelen gerçek zamanlı saat uygulaması ilk kez bu oyunlarda kullanılmıştı. Ayrıca bugün değişik versiyonları olan saat, harita, radio gibi özelliklerine sahip PokéGear, bu oyunlar sayesinde Pokémon oyunlarının bir parçası haline gelmişti.

Pokemon Pokémon Pokémon Heart Gold Pokémon Soul Silver Gold Silver Nintendo Nintendo DS Gameboy Gameboy Color
FIFA World Cup 2010 Super Street Fighter 4
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Jack Rabbit Slims

15.4.2010 20:12:19

0
Oyun D&R mağazalarında 120, nette 110 lira.

Jack Rabbit Slims

6.4.2010 16:51:26

0
Bugün ShopTo'dan aldığım Soulsilver oyunu geldi.(PTT sağolsun çarşamba günü İstanbulda olan malı anca getirdi). Kutu içeriği falan harika. Karton kutuda yamulma falan da olmamış. Kesinlikle hakediyor bu parayı bu oyun. Tronixweb'den falan 65e alabilirsiniz orası da güvenilir diyorlar. Bence Türkiyeye gelmesini beklemeyin.

Jack Rabbit Slims

2.4.2010 19:16:54

0
Biri bana incelemenin 2. sayfasını anlatabilir mi? Bu shiny Pokémon işini hep merak ettim ve hiç anlamadım. Ayrıca Red Gyarados deyince aklıma geldi bu Diamond ve Pearl'deki Red Gyarados olayı neydi?

Jack Rabbit Slims

29.3.2010 17:27:15

0
Bugün ShopTo'dan aldım oyunu bakalım ne olacak.

My Curse

26.3.2010 19:15:22

0
Biraz fazla pahalı.

Jack Rabbit Slims

26.3.2010 16:36:42

0
Oyun Gittigidiyor'a geldi 110 lira ama pokewalkerlı mı bilmiyorum. Bu arada hala pokewalkerın ne olduğunu bilmiyorum. İnternetten alacaksanız Shopto ve Thehut hala tercihim.

Jack Rabbit Slims

22.3.2010 17:59:10

0
quote:

Orijinalden alıntı: cırık Gencaya Pokemon G/S oynamadıysan birçok şeyi kaçırmışsın demektir.GBA'ya çıkan o oyunlardan kat kat daha iyi bir oyun gerek seneryo olsun gerekse verdiği haz olsun çok farklıdır G/S ve yeri çok ayrıdır.POKEMON oyuncuları için devrimdir kısaca G/S ilk bölgeden bölgeye atlama bu oyunda olmuştur ki hala başka POKEMON oyununda yoktur(HG/SS dışında).Yani Johto'daki seneryo bittiği zaman Kanto'ya yani 1. nesillerin bulunduğu bölgeye gidebiliyorduk.Gündüz Gece döngüsü ilk bu oyunlarda görüldü ve D/P/PT'de kullanılan birçok özelliğin temsilcisidir bu 10 sene önce çıkan oyun :):):)...Eğer benim gibi orijinal oyunlardan oynamaktan hoşlanıyorsan kesinlikle bir yerden temin etmelisin.Olmadı en azından emulatörlerle oyna bu oyunu oynamalısın oynamazsan emin ol çok şey kaybedersin ...
Teşekkür ederim valla bu özelliklerden çoğunu bilmiyordum ama Kanto'ya gitme olayı bitirdi beni.

cırık

21.3.2010 22:37:03

0
Oyun yurtdışında neredeyse 100 lira :):):)...

Alpiral

21.3.2010 21:57:57

0
Açıkçası oyunun 100 lirayı fazla geçeceğini sanmıyorum. Zaten abartılı birşey olursa yurtdışından alınabilir.

cırık

21.3.2010 13:59:59

0
Gencaya Pokemon G/S oynamadıysan birçok şeyi kaçırmışsın demektir.GBA'ya çıkan o oyunlardan kat kat daha iyi bir oyun gerek seneryo olsun gerekse verdiği haz olsun çok farklıdır G/S ve yeri çok ayrıdır.POKEMON oyuncuları için devrimdir kısaca G/S ilk bölgeden bölgeye atlama bu oyunda olmuştur ki hala başka POKEMON oyununda yoktur(HG/SS dışında).Yani Johto'daki seneryo bittiği zaman Kanto'ya yani 1. nesillerin bulunduğu bölgeye gidebiliyorduk.Gündüz Gece döngüsü ilk bu oyunlarda görüldü ve D/P/PT'de kullanılan birçok özelliğin temsilcisidir bu 10 sene önce çıkan oyun :):):)...Eğer benim gibi orijinal oyunlardan oynamaktan hoşlanıyorsan kesinlikle bir yerden temin etmelisin.Olmadı en azından emulatörlerle oyna bu oyunu oynamalısın oynamazsan emin ol çok şey kaybedersin ...

_Calderon_

21.3.2010 13:27:03

0
quote:

Orijinalden alıntı: GencayA

D&R'da Platinum şu an 100 lira. Bence gelince yine öyle birşey olur. Ama doğru haklısınız Pokewalker fiyatı fırlatabilir, daha önce hiç öyle bir Ds oyunu olmadığı için ne olacağını da bilemiyor insan. Bu arada Pokewalker Pokedex gibi birşey mi? Ayrıca Silver ve Gold o kadar güzel miydi gerçekten benim oynama imkanım olmamıştı da. Heart Gold'a baktım biraz R4'te gayet güzel gözüküyor ama adam akıllı oynamak için orjinal almayı düşünüyorum. Bence Türkiye'nin gelmesini beklemek yerine Shopte ya da TheHut'tan ucuz ucuz alın oyunu. Ki Türkiyeye gelene kadar orada daha da ucuzlar. Bence en güzel Pokémon oyunları Ruby, Sapphire, Emerald. Şehir tasarımları vs. müthiş. Bir de 1. nesil Pokémonlarıyla olsa o oyunlar off of. Firered ve Leafgreen de en kötüleri. En güzel Pokémonlardan en kötü oyunu yapmışlar.
evet 1.nesilden sağlam bir oyun yapılsa süper olur

Jack Rabbit Slims

21.3.2010 13:16:57

0
quote:

Orijinalden alıntı: cırık Valla scribblenauts 140'tı ve sonuçta yeni gelecek oyun Pokemon'un en sevilen oyununun remake'i olunca Pokemon oynayan hardcore'cuların vazgeçilmezi oluyor en başında adı zaten Pokemon ayrıca ek olarak Pokewalker var hatırlasanıza D/P ilk geldiğinde 120 liraydı...
D&R'da Platinum şu an 100 lira. Bence gelince yine öyle birşey olur. Ama doğru haklısınız Pokewalker fiyatı fırlatabilir, daha önce hiç öyle bir Ds oyunu olmadığı için ne olacağını da bilemiyor insan. Bu arada Pokewalker Pokedex gibi birşey mi? Ayrıca Silver ve Gold o kadar güzel miydi gerçekten benim oynama imkanım olmamıştı da. Heart Gold'a baktım biraz R4'te gayet güzel gözüküyor ama adam akıllı oynamak için orjinal almayı düşünüyorum. Bence Türkiye'nin gelmesini beklemek yerine Shopte ya da TheHut'tan ucuz ucuz alın oyunu. Ki Türkiyeye gelene kadar orada daha da ucuzlar. Bence en güzel Pokémon oyunları Ruby, Sapphire, Emerald. Şehir tasarımları vs. müthiş. Bir de 1. nesil Pokémonlarıyla olsa o oyunlar off of. Firered ve Leafgreen de en kötüleri. En güzel Pokémonlardan en kötü oyunu yapmışlar.

cırık

21.3.2010 00:30:50

0
Valla scribblenauts 140'tı ve sonuçta yeni gelecek oyun Pokemon'un en sevilen oyununun remake'i olunca Pokemon oynayan hardcore'cuların vazgeçilmezi oluyor en başında adı zaten Pokemon ayrıca ek olarak Pokewalker var hatırlasanıza D/P ilk geldiğinde 120 liraydı...

_Calderon_

21.3.2010 00:25:14

0
quote:

Orijinalden alıntı: cırık Oyun Türkiye'de ne kadar olucak acaba aşırı uçuk bir rakam olmasa bari 200 falan olmasında yoksa yandığımız gün :(:(:(...
o kadar olmaz ya

cırık

21.3.2010 00:23:42

0
Oyun Türkiye'de ne kadar olucak acaba aşırı uçuk bir rakam olmasa bari 200 falan olmasında yoksa yandığımız gün :(:(:(...

ExOblivione

20.3.2010 23:21:45

0
Elinize sağlık. Keyifli bir ön inceleme/giriş yazısı olmuş. Çıkışına çok az kaldı Pokemon severler için heyecan doruktadır inanıyorum ki. Özel figurlü DSi bundle paketlerinin de satışa sunulacağını belirtmek isterim. hadin

Spartan 117

19.3.2010 13:57:14

0
İnceleme için teşekkürler.

_Calderon_

16.3.2010 21:31:16

0
harika bir oyun olacağa benziyor

Jack Rabbit Slims

16.3.2010 17:07:37

-1
Dokunmatik ekranın bu kadar öne çıkarılması harika olmuş oyunda
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Pokemon Heart Gold / Soul Silver Buğra Çiftçi 9 / 10 oy
KÜNYE
Pokemon Heart Gold / Soul Silver
+ TAKİBE
AL
4 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
6
OY
5,3
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız