Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Pokémon Black & White

1 | Yeni Bir Başlangıç

     Herşeyin 1996 senesinde Green ve Red adlı iki oyunla başlamasından sonra aradan geçen bu uzun süre içerisinde Pokémon oyunları serisi, önce başlangıçtaki gibi renklerden, ardından elementlerden, sonrasında ise değerli taşlardan aldı adını. Bu 15 yıllık sürenin ardından ise tekrardan renklere dönüşü yaşıyoruz Black ve White ile. Ama bu durum bir dönüşten ziyade yeni bir başlangıç havasında.
 
     Pek çok devrimsel özelliği beraberinde getirecek olan Black ve White'ın, ilk olarak neden yeni bir başlangıç özelliği taşıdığını anlatarak başlayalım. Öncelikle, Black ve White oyunlarında bulunan 156 yeni 5. nesil Pokémon, önceki nesillerdeki 493 Pokémon ile evrim yönünden hiçbir bağlantıya sahip değil, yani yepyeni Pokémon'lardan oluşuyor 5. nesil. Ayrıca o kadar dikkat çekici bir özellik olmasada ilk Pokémon oyunlarının geçtiği Kanto Kıtası'nda Route 1 ile başlayan yol isimleri, Johto'da aynen devam etmiş, Hoenn'de üç basamaklı sayılardan başlayıp, Sinnoh'ta da 200'lerden devam etmişti. Black ve White'ın yer aldığı Unova Kıtası'nda ise tekrardan Route 1'den başlayan yol isimleri aynı zamanda yeni bir başlangıcın işareti olarak kabul edilebilir. Oyundaki bir diğer yenilik ise, ilk kez bir profesörün bayan olması. Prof. Juniper, daha önceki oyunlardaki profesörlerin yaptığı gibi oyunumuzda önemli bir yere sahip olacak.

Herşey "siyah" ve "beyaz" kadar net!

Oyundaki “devrimsel” özellikleri anlatmaya, mevsim döngüsü özelliğiyle başlayalım. Önceki Pokémon oyunlarında bahsi bile geçmeyen bu kavram, B/W ile oyunun önemli parçalarından biri haline geliyor. Oyunda tüm mevsimler bulunmakta ve tüm bu mevsimleri gerçek sürelerinin aksine 1'er ay süre ile yaşayabiliyoruz. Yani toplamda 4 ay içerisinde tüm mevsimleri görmüş olacağız (Tabi ki “bu kadar sabırlı değilim” diyenler, DS'in tarih ayarlarını karıştırarak bu süreyi daha da azaltabilirler.). Mevsimlerin değişimi ile birlikte çevresel faktörlerde doğal olarak değişiyor. Görsel değişime örnek olması için resmi inceleyebilirsiniz. Tabiki tüm değişim sadece oyuna estetik bir hava katmak için değil. Örneğin sonbahar mevsiminde ulaşmanızın mümkün olmadığı yüksek bir yere, kış mevsiminde,o yükseltinin çevresinin kar ile kaplanması ile oluşan bir yol ile ulaşabileceğiz. Bunun gibi birkaç ayrı düzenlemedemutlaka olacaktır. Mevsime göre renk değiştiren Pokémon, Deerling ve oyunun mevsimine göre form değiştiren gelişmişi Sawsbuck, mevsim değişimi sistemini süsleyen güzelliklerden. Mevsime özel Pokémon'ların bulunacağınıda hatırlayım. Mevsim değişimleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi oyunların çıkışlarından sonra bildirebileceğiz.

Herşeyin 1996 senesinde Green ve Red adlı iki oyunla başlamasından sonra aradan geçen bu uzun süre içerisinde Pokémon oyunları serisi, önce başlangıçtaki gibi renklerden, ardından elementlerden, sonrasında ise değerli taşlardan aldı adını. Bu 15 yıllık sürenin ardından ise tekrardan renklere dönüşü yaşıyoruz Black ve White ile. Ama bu durum bir dönüşten ziyade yeni bir başlangıç havasında.

     Pokémon animasyonlarıda B/W'de farklı bir kullanım ile karşımıza çıkıyorlar. İlk Pokémon oyunlarında tamamen sabit olan Pokémon ikonları, ilk olarak Crystal oyununda olmak üzere hareketlenmeye başlamışlardı. Fakat bu hareketleri, Pokémon savaşlarının en başındaki küçük giriş hareketlerinden ibaretti. B/W'de ise bu uygulama tamamen değişiyor. Aktif olan Pokémon ya da Pokémon'larımız savaş boyunca hareket halindeler, yaptıkları saldırıları takip eden görüntü açıları, savaşlara daha dinamik bir görünüm kazandırıyor.
 
     Yeni savaş sistemi de etkileyici yeniliklere sahip. Triple Battle ve Rotation Battle adlı iki yeni savaş düzeni seçeneği karşımıza çıkıyor. Triple Battle'da adında da anlaşıcağı üzere sahaya, rakibimizle beraber üçer Pokémon sürüyoruz. Solumuzdaki Pokémon rakibin sağdaki Pokémon'una, sağımızdaki Pokémon ise aynı şekilde rakibin soldaki Pokémon'una saldıramıyor. Ortadaki Pokémon'larda ise bu konuda bir kısıtlama yok. Rotation Battle'da ise yine aynı şekilde sahaya üçer Pokémon sürüyoruz, fakat bu Pokémon'lardan sadece ortada olan saldırabilme seçeneğine sahip, ortaya istediğimiz Pokémon'u, sahayı çevirerek alabiliyoruz.

Mevsimler oyununun önemli özelliklerinden

     Can alıcı yeniliklerden biri de TM kullanımındaki yeni düzenleme. Bildiğiniz gibi eski oyunlar da her TM'yi (saldırı öğretme aracını) sadece bir kez kullanabiliyorduk. B/W ile bu sınırlama kalkıyor ve aynen HM'lerde olduğu gibi TM'leri de artık istediğimiz kadar kullanabiliyoruz.
 
     Senaryo dahilinde ilk kez 1 GYM'in 3 lideri olması dikkat çekiyor. Hangi lider ile savaşacağınıza ise başlangıç Pokémon'unuzu seçerken karar vermiş oluyorsunuz.
 
     Her Pokémon oyununda olduğu gibi yine bir “kötü takım” ile mücadele ediyoruz : Team Plasma. Fakat bu sefer durumda biraz farklı. Onların amaçları dünyayı ele geçirmek falan değil. Pokémon'ların insanlar tarafından adeta bir araçmışcasına kullanılmasını engelleyip, Pokémon'ları özgürleştirmek gibi marjinal bir amaca sahip olan Team Plasma ile uzun maceramız boyunca sık sık karşılaşacağımız aşikar.

F.E.A.R. 3 Homefront
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

encoding06

16.3.2013 15:17:40

0
pokemon vaz geçilmezdir

Manstein

30.8.2012 23:57:55

0
güzel'e benziyor fakat keşke eski pokemonlar olsaydı alışana kadar uzun zaman geçer

KingSize14

13.7.2012 01:54:07

0
Her serisini oynadım ve oynamayan hayranı olmayan bu zevki alamaz pokemon ayrı bir şeydir çoğu kişi için bir çizgi filmden ötedir.

Finalawaken

13.3.2012 15:22:09

0
quote:

Orijinalden alıntı: granatwarfar Bu insanlar ne anlıyor bu pokemon'dan? Nedir bu pokemon tandansı? Yemin ediyorum anlamıyorum.Hele koca koca adamlar oynuyor.Tamam ben de daha 3 4 sene öncesine kadar ps1'de digimon oynuyodum ama aynı şey değil ki? Grafik yok oynanabilirlik yok.Gerçekten ne enstantaneleri var da oynuyorsunuz bu oyunu merak ettiğim için soruyorum.
Oynamadığın için anlamıyorsun, oyun dikkat ettiysen çok elit bir kitleye hitap ediyor. ''Allah 1 Metin 2'' diyen bebelerin pokemon oynadığı görülmemiş bir şey.

BSC Misafiri

9.11.2011 18:26:25

0
granatwarfar çok gereksiz bir mesaj atmışsın madem pokemonla ilgilenmiyorsun buraya neden giriyorsun.! Bu arada Senin Gİbi Düşünen Çok Az Var !!!!!!! Bikere oyunda grafik değerlendirilmezzzzzzz. S!rJohN Oyunları sadece grafiklerin kalitesine göre değerlendiren ''granatwarfar'' gibi 10 yaşlarındaki moronlar sadece GTA , COD , PES , FIFA , Counter Strike gibi oyunları anlayabilir... Zekalarını aşan RPG oyunları oynayamazlar. Mesajın çok hoşuma gitti.

Zierox

2.9.2011 01:22:19

0
Bu nesilde pikachu yok ama.Onlar öldü

Quaresma_Q7

24.5.2011 06:00:30

-1
pikaçu seni seçiyorumm oyununu hiç oynamadım ama çizgi filmi harikaydı..pikaçu balbazar skortil çarizard çarmeliyon en sevdiğim pokemonlardı... oyunu pek bir şeye benzemiyor gibi ama fanatiklerinin çok hoşuna gittiği belli.. iyi forumlar

Hyperkin

8.3.2011 21:27:45

0
@YourDooM & S!rJohN +1 diyorum, +1... Ülkemiz maalesef oyun konusunda "lan wii bebe konsolu", "PSP varken DS mi oynanır olum" tarzında tiplerle dolu. En basitinden 3DS lansman başlıklarına bakarsanız ne kadar çok "hater" olduğunu görebilirsiniz. Daha önce DS oynamama rağmen DS'im olmadığı ve bu oyunu oynayamadığım için üzülüyorum. Son olarak şu resmi koyuyorum:

S!rJohN

8.3.2011 20:01:43

+1
Biz sadece tartışılan oyunu sevmeyip/anlamayıp/oynamayıp yorum yapanlara kızıyoruz... Tabiki kimse beğenmek zorunda değil...Ama tüm zamanların en çok satan oyununlarının en başlarında gelen bir oyuna bu kadar laf söylemekte ayıp :D

GodOfWar58

7.3.2011 15:29:29

-2
Size ne adam oyunu beğenmemiş.Size mi düştü adamın zevklerini tartışmak. Belki adam 30 yaşında sen nasıl oyunu beğenmedi diye onu 10 yaşında görürsün. Asıl senin yaptığın kaldıramamızlıkta başka birşey değil.Oyuna o kadar bağımlısı olmuşsun ki veya fanboy olmuşsunki oyuna kötü yorum gelince deliriyorsun ve etrafak çamur atıyorsun.Bunu yapanların yaşı kaç biliyor musun?Neymiş internet kafeye gitcekmişiz, baklavasına adam öldürcekmişiz.Sen hiç Fps oynamamışsın galiba.Git bi Bad Company 2 aç,multiplayera gir ve takım ruhu ne oynada gör.Neyse siz Pokemon'unuzu oynayın, Dragon Age 2 çıkıcak bende onu bekliyim...

BSC Misafiri

28.2.2011 19:18:00

0
Pokemon bir klasiktir ya. "Grafik yok,oynanabilirlik yok" ne demek !? Killzone gibi bir görsel,GoW gibi bir oynanış mı bekliyorsunuz anlamadım ki . Zamanında Pokemon un sunduğu eglenceyi birkac oyun dısında hangi oyun sunabildiki ? Pokemon'a çamur atmayı bırakın gidip internet cafelerde baklavasına adam öldürün. Elinizden fazlası gelmez nasılsa.

Haykıran Bıngıldak

28.2.2011 15:14:49

0
Şu oyunla ilgili gram bilgisi olmayan çakma oyuncular şuraya gelip oyunla ilgili yorum yapmasalar.Ortamı germekten başka bir işe yaramıyor da. Biz sizin dead spacesinize killzone'nuza laf ediyormuyuz. Hayret bişey ya sanki sony- microsoft size para veriyor. Bu arada inceleme için teşekkürler.

BSC Misafiri

26.2.2011 02:27:53

0
S!rJohN +1

BSC Misafiri

26.2.2011 02:27:49

+1
Pokemon oyunlarının amacını, konusunu, neden bu kadar ilgi gördüğünü anlamayan arkadaşlar ne diye gelip de anlamadıkları şeyler hakkında yorum yazar ben de onu anlamıyorum. İnceleme yazısı çok güzel olmuş, oyunun yenilikleri hakkında yeterli bilgi verilmiş. Oyun çıktıktan sonra geniş bir inceleme yazısı bekliyoruz. Ben Black alacağım bu arada :)

S!rJohN

26.2.2011 00:04:28

0
Pokemon için zeka oyunu demedim zaten ; sadece anlamadıkları ve beceremedikleri her oyunu (özellikle grafikleri iyi değilse) çamur atmaya başlıyorlar.

Promozom

25.2.2011 21:17:18

-1
@s!rjohn yanlış anlama ama ben 10 yaşımdayken bile gameboyda pokemonları oynuyordum.neresi zekâ istiyor ki?(oyuna kötü demiyorum ama o kadar aşağılama adamı)

S!rJohN

25.2.2011 18:26:21

0
Oyunları sadece grafiklerin kalitesine göre değerlendiren ''granatwarfar'' gibi 10 yaşlarındaki moronlar sadece GTA , COD , PES , FIFA , Counter Strike gibi oyunları anlayabilir... Zekalarını aşan RPG oyunları oynayamazlar.

Wolf Larsen

25.2.2011 17:02:31

0
Sen sor diye

granatwarfar

25.2.2011 14:32:22

-3
Bu insanlar ne anlıyor bu pokemon'dan? Nedir bu pokemon tandansı? Yemin ediyorum anlamıyorum.Hele koca koca adamlar oynuyor.Tamam ben de daha 3 4 sene öncesine kadar ps1'de digimon oynuyodum ama aynı şey değil ki? Grafik yok oynanabilirlik yok.Gerçekten ne enstantaneleri var da oynuyorsunuz bu oyunu merak ettiğim için soruyorum.

Chip n Dale

25.2.2011 13:15:11

0
Teşekkürler, sanırım white versiyonun alıcam

Alpiral

25.2.2011 01:51:14

0
Katkılarından dolayı Diva ve FlashFire'a teşekkürler.

Promozom

25.2.2011 01:36:34

0
hepsinden 1 puan mı?
  • 1
  • 2
  • 3
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Pokemon Black/White Buğra Çiftçi 10 / 10 oy
KÜNYE
Pokemon Black/White
+ TAKİBE
AL
3 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
1
OY
9
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız