Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Killzone 3

1 | Helgan ve Vekta

Savaş....İnsanoğlunun değişmeyen kaderlerinden birisi. Tarihin ilk yıllarından bile önce birçok savaş yaşanmıştır. Bu savaşların birçoğu tarih kitaplarında yer alsa da bu kitaplara yansımayan ne kadar çok savaş vardır kim bilir? Tarih boyunca çıkan bu savaşların büyük bir çoğunluğu aşk, para, toprak gibi nedenlerden çıksa da sömürge sebebi ile çıkan birçok savaşı da tarih kitaplarında okuduk. Maalesef günümüzde bile bu sömürge durumundan savaşa giren birçok ülke bulunuyor. Biraz basite indirgemek gerekirse kaynak sıkıntısı çeken birçok ulus, kaynak olarak daha zengin ve güç olarak ise daha zayıf ülkeleri sömürgesi altına alıyor. İşte Killzone serisinin arka planında da bu sömürgecilik unsurları yer alıyor.

     Killzone serisi nedense hikaye olarak hep eleştirilerin odağında yer almıştır. Muhtemelen ana hikâyenin oyun üzerinde etkisinin çok az olmasından kaynaklanıyor bu durum. Yapım ekibi de bunun farkında olacak ki serinin yeni oyunu Killzone 3 için hikayenin çok daha ön planda olacağı müjdesini veriyorlar. Yazının bu kısmında serinin oldukça karışık ve günümüze olan göndermelere de sahip hikâyesinden ve ikinci oyunun sonuna biraz değineceğim. Bu nedenle henüz ikinci oyunu oynamamış olan oyuncular için spoiler yani keyif bozucu bilgi olabilir.

Yeni silahlar oyunun en dikkat çeken yönlerinden sadece birisi olacak.

Killzone serisi hikaye yönünden bir çok eleştiri alsa da aslında oldukça sağlam ve 300 yılı aşkın bir hikayeye sahip. Bu hikâyenin başı ise 2055'li yıllara dayanıyor. Kısaca özetlemek gerekirse insanoğlu dünyanın artık iyice suyunu çıkarmış ve bilinen tüm kaynaklar bitmek üzere. Bu nedenle ülkeler arasında büyük bir savaş var. Bardağı taşıran son damla ise nükleer silahların atılmasıyla başlıyor. Zaten kaynak sıkıntısı çeken dünya bu nükleer tehdit ile birlikte yaşanamayacak bir hale geliyor. Tabi savaş sonucu insan ırkının büyük bir çoğunluğu da yitirilmiş oluyor. Savaş bittikten sonra ise zengin şirket ve devletler bir araya gelerek yeni bir oluşum içerisine giriyorlar. Oluşumun amacı ise güneş sisteminde yeni gezegenler bulmak ve insanlığın kaderini bu gezegenlerde sürdürmek olacaktır.

Fakat deneme fırsatı yakaladığımız Killzone 3'e geçebilmek için olayları direk olarak sonuca bağlayacağım.

Uzun bir keşif süresinden sonra yaşanabilir olarak adlandırılan iki gezegen Helgan ve Vekta keşfedilir. Vekta ekosistemi ve doğal şartları ile dünyaya daha çok benzemektedir. Helgan gezegeni ise tam anlamıyla bir nükleer santral gibidir. Doğal kaynaklar yönünden oldukça zengin olan Helgan gezegeni nükleer fırtınalar ile sarılı bir haldedir. Kısacası iki gezegene de büyük ölçüde bir göç başlar. Vekta gezegeninden Helgan'a gıda ve sağlık yardımı yapılırken Helgan'daki kaynaklar ise Vekta'ya aktarılır. Bu iki güç arasındaki alışveriş ve barış, tırmanan gerilim ve Scolar Visari'nin doğuşu ile farklı bir boyut kazanacaktır.

Visari'nin ölümü hiçte beklediğimiz gibi karşılanmayacak.

Bu gerilimin tırmanma aşamasında tabi ki daha bir çok savaş ve olay yaşanıyor. Fakat deneme fırsatı yakaladığımız Killzone 3'e geçebilmek için olayları direk olarak sonuca bağlayacağım. Sonuç olarak Helgan gezegeninde yaşayan insanlar yoğun radyasyon sonucu büyük bir değişime girerler. Vücutlarındaki bu değişim üçüncü, dördüncü kuşağın doğması ile birlikte çok daha farklı bir hale gelmiştir. Daha dayanıklı ve Helgan şartlarına alışkın bir hale gelen halkın kaderi ise başa geçen Scolar Visari ile tam anlamıyla değişiyor. Killzone 1'in başındaki konuşması ile artık insan olmadıklarını ve kendilerine Helgast diyeceklerini açıklayan Visari, büyük bir başkaldırışın da temsilcisi haline gelir. Bu dakikadan sonra Helgast'ların amacı ise Vektan'ı işgal etmek olacaktır. Nitekim ilk oyunda amansız gelen Helgast saldırılarına karşı direniyorduk. PSP için çıkan Liberation'da ise farklı bir konuya değinen seri ikinci oyunda ise bizi savaşın çok daha çetin ve zorlu geçeceği Helgan'ın kalbine indiriyordu.

Killzone 3 Guerrilla Games FPS Sony
Dead Space 2 Crysis 2
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

AXU

28.1.2011 19:20:28

0
quote:

Orijinalden alıntı: kubiilay türkçe destegi sanırım bizim ülkemizde yapiliyor.sadece türkce türkiyedeki oyunlarda olucak böyle olursa çok mantıklı olur cünkü yurt dışından gidip adam oyun almaz türkiyenin gercek rakamlari ortaya çıkar bence. O yüzden oyun cıktıgında belli olur türkçe destegi - ( ben böyle düşünüyorum yanlış olabilir)
Yurt dışına giden adam zaten oyunu oynayacak kadar yabancı dil biliyor demektir. Bence oyunun alım yerini fiyatlar belirler

LifeisJustaGame

21.1.2011 17:01:19

0
Konu Goty savaşına dönmüş resmen bu sene çıkacak kaliteli oyun sayısı çok kimse bence oyunları görmeden konuşmamalı, pişman olur gibime geliyor. Bu arada inceleme güzel ama arkadaşların dediği gibi tam video incelemesini bende bekliyorum.

David Attenborough

2.1.2011 14:05:14

0
quote:

Orijinalden alıntı: SONY_55

Ne o dünyada ki oyun piyasasının kalbi bsc'de mi atıyor.Dünyanın ilk 10'unu bsc mi belirliyor.Hem o video çekildiğinde daha gt5 yeni çıkmıştı.Listede olmaması çok doğal karşılıyorum..Sen crysis 2'nin goty olmasını beklersen daha çok beklersin.O yüzden sen hayaller dünyasında yüzmeye devam et..
Hatırlatmam gerekir ki o video Gt5 incelemesinden sonra çekilmişti.Oyun gayet güzel olmuş ama 5 yıllık koca bekleyişe değmemiş görünüyor. Bu arada Crysis 1 ve Warhead genel olarak 9.5 puan ortalamasını tutturmuş bir oyun.Serinin devamında da aynı performansını devam ettirecek gibi görünüyor. Uncharted 3 ve Gear of War'dan başka ciddi bir rakibi yok gibi.Tabii bir sürpriz olur da Diablo 3 bu sene çıkmazsa

kubiilay

2.1.2011 13:57:04

0
türkçe destegi sanırım bizim ülkemizde yapiliyor.sadece türkce türkiyedeki oyunlarda olucak böyle olursa çok mantıklı olur cünkü yurt dışından gidip adam oyun almaz türkiyenin gercek rakamlari ortaya çıkar bence. O yüzden oyun cıktıgında belli olur türkçe destegi - ( ben böyle düşünüyorum yanlış olabilir)

GT_55

2.1.2011 13:47:58

0
quote:

Orijinalden alıntı: KingofEvil

Kendinizi fazla heveslendirmeyin.Gran Turismo icinde ayni seyleri soyluyordunuz.Ciktiginda yilin ilk 10'u icine bile giremedi.Crytek ise isini saglama almis gorunuyor.Odullu senaristi ve olaganustu gercekcilikteki cry engine 3 ile goty'e en yakin oyun olarak goruyorum.
Ne o dünyada ki oyun piyasasının kalbi bsc'de mi atıyor.Dünyanın ilk 10'unu bsc mi belirliyor.Hem o video çekildiğinde daha gt5 yeni çıkmıştı.Listede olmaması çok doğal karşılıyorum..Sen crysis 2'nin goty olmasını beklersen daha çok beklersin.O yüzden sen hayaller dünyasında yüzmeye devam et..

BSC Misafiri

2.1.2011 13:13:45

0
birazda türkçe den bahsetseydin bi heyecanla onu bekliyoz sonuna geldik bişey yok. türkçe nasıl kullanılmıştı türkçemi oynadın türkçe desteği yokmuydu.

David Attenborough

2.1.2011 12:01:58

0
quote:

Orijinalden alıntı: SONY_55 Hadi geow 3 neyse de cyrsis 2'nin ismi bile anılamaz unchartedin yanında..Boş hayaller kurmayalım..
Kendinizi fazla heveslendirmeyin.Gran Turismo icinde ayni seyleri soyluyordunuz.Ciktiginda yilin ilk 10'u icine bile giremedi.Crytek ise isini saglama almis gorunuyor.Odullu senaristi ve olaganustu gercekcilikteki cry engine 3 ile goty'e en yakin oyun olarak goruyorum.

SiPAHi_

2.1.2011 11:36:32

0
inceleme icin ellerinize saglik. Vidyo incelemeyide full surumu cikinca bekliyorum takipcisiyim. Killzone 3 betasi teknik anlamda Killzone 2 onune gecemedi fakat ; Betadan sonra yeni gelen SS ler , vidyolar, gifler ve aciklamalar oyunun full surumde teknik anlamda cok cok daha iyi olucaginin bir gostergesi. Yeni gelen gorseller beta dan cok cok daha fazlasi, isiklandirmalar, kullanilan renk paleti, kaplamalar, fizik yeni gorsellerde Killzone 3 un full surumunde dahada iyi olucaginin belirtisi.
Bu arada Killzone 3, Uncharted 3, The Last Guardian, hepsi benim icin 2011 in GOTY kazanmis adlediyorum :) Muthis oyun projeleri birini birinden onde tutmak guc. Nevarki evet 2011 de bir tanesi GOTY ye ulasicak. Benin sahsi nacizane fikrim kimsenin sans bile tanimadigi aklina getirmedigi, 6 senedir uzerinde calisilan dunyada ilk defa Avatar Animasyon filiminde uygulanan teknigi bir oyuna basarili bir sekilde entegre eden hepimizi saskinliga ugraticak gercekcilige sahip L.A.Noire GOTY alir.

GT_55

2.1.2011 11:08:42

0
Hadi geow 3 neyse de cyrsis 2'nin ismi bile anılamaz unchartedin yanında..Boş hayaller kurmayalım..

David Attenborough

2.1.2011 10:53:54

0
quote:

Orijinalden alıntı: ReJim Uncharted 3' ın yanında diğerlerinin işi cidden zor. Ama Killzone yabana atmak olmaz. Daha detaylı incelemeyi bekliyoruz. Ellerinize sağlık
Asıl Gears of War 3 ve Crysis 2 varken diğerlerinin işi zor.

ReJim

2.1.2011 10:23:36

0
Uncharted 3' ın yanında diğerlerinin işi cidden zor. Ama Killzone yabana atmak olmaz. Daha detaylı incelemeyi bekliyoruz. Ellerinize sağlık

GT_55

31.12.2010 21:18:48

0
Kz3 goty'i falan alamaz uncharted 3 varken.Hele the last guardian çıkarsa hiçbirine bir şey kalmaz...

Unzerstörbar

31.12.2010 21:13:25

0
Herkes GOTY demis oyuna , Ne is anlamadim. UC3 , Geow3 Aklima direk bu ikisi geldi , Ama bu ikisininde KZ3 ü cok rahat geride birakacagindan eminim...

emulert

31.12.2010 21:05:42

0
quote:

eskiden HAlo cular vardi simdi de Crysis ciler mi cikti :D neyse ki Killzone onune geleni Tokatlamaya devam eder...
Kardeşim mağarada felan mı yaşıyon? PC grafikleri ile konsolu mu karşlıştırıyorsun? Daha crysis 1 i bile konsollar kaldıramadığı için sadece pc platformuna çıkarmışlardı. Sen yarın bir gün 8bit nes oyunlarını da pc ile yarıştırırsın :D

SerhanUygur

30.12.2010 08:40:14

0
eskiden HAlo cular vardi simdi de Crysis ciler mi cikti :D neyse ki Killzone onune geleni Tokatlamaya devam eder...

David Attenborough

30.12.2010 08:13:29

0
Crysis 2 varken goty olması biraz zor görünüyor.

Stygián

28.12.2010 19:18:05

0
Ps3 alma isteğimi yeniden alevlendiren oyun...

Slauson

27.12.2010 20:20:03

0
2011 GOTY: KillZone 3

uranus666

22.12.2010 00:06:08

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri Crysis killzone'u param parça eder grafikleriyle
önce bir çıksında sonra kim kimi parçalar o zaman konuşuruz :D

BSC Misafiri

21.12.2010 23:19:07

0
Crysis killzone'u param parça eder grafikleriyle

okean

21.12.2010 00:00:37

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri Arkadaşlar Killzone 2 çıktı ama Killzone 3'ü 15-20 dk oynadık felan demişler başlıklarda. Ya öyle şey olur mu? Killzone 3 daha yapılıyor.
Hintliler sağolsun Killzone 3 Beta'sını oynayan arkadaşlar bile var aramızda yapılıyor olması oynanmasına engel değil ki. Resistance 3 de bitmiş mesela Insomniac kendisi söyledi, önümüzdeki 4-5 ayı oyunun cilalanmasına ve hatalarının giderilmesine ayıracağız dediler.

Salvatuon

20.12.2010 23:54:06

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri ben killzone 2 yi oynamadım sizce killzone 2 yimi alim yoksa biraz daha bekliyip killzone 3 ümü alim SAYGILAR
2. elde çok ucuza bulabiliyorsun, Killzone 3 çıkana kadar alıp oynamalısın. PS3 alma sebebidir Killzone oyunu

Rodrin

20.12.2010 19:56:28

0
Biri gelmiş ordan laf atar. Yok kz2yi oynadımı skirmish oynadı mı? emeğe saygı var burda. misafir kz2 çıkalı yıl oldu kz3te bitti sayılır şubatta çıkıcak ohhooo.....

BSC Misafiri

20.12.2010 18:26:30

0
Arkadaşlar Killzone 2 çıktı ama Killzone 3'ü 15-20 dk oynadık felan demişler başlıklarda. Ya öyle şey olur mu? Killzone 3 daha yapılıyor.

BSC Misafiri

20.12.2010 13:46:44

0
ben killzone 2 yi oynamadım sizce killzone 2 yimi alim yoksa biraz daha bekliyip killzone 3 ümü alim SAYGILAR

keyn

20.12.2010 01:50:50

0
Incelemeyi yapan arkadasa iki sorum olacak ; 1-] KZ2 oynadi mi?.. Oynadiysa hic Skirmish modunu acip Hard veya Elite gibi seviyelerde botlara karsi mac yapti mi ?.. 2-] Elindeki surumun zorluk derecesi nedir, oynarken hic olmus mu ?..

Lincourt

20.12.2010 01:50:08

0
GoldPunch ; Oyunun ön inceleme sürümü olduğu için içerik kısıtlamalıydı. Yani sadece bir kaç bölümü, yazıda da bahsettiğim kısım vardı. Uranus666; Sesler özellikle karakterler arası diyaloglarda daha iyi gözüküyor. Bunun dışında atmosfer ve ses efektleri yönünden ikinci oyuna bznediğini söyleyebilirim. BERGX; Oyunun tam sürümü geldiğinde tabi ki video inceleme yapacağız. Teşekkürler :)

BERGX

20.12.2010 01:37:45

0
keske video inceleme olsaymıs boyle okuyarak olmuyor bu oyun en kısa zamanda video incelemesını beklıyoruz

uranus666

20.12.2010 01:35:45

0
elinize sağlık çok güzel bir inceleme,sesler konusunada değinseydiniz keşke ,killzone 2 de sesler çok iyidi...yeni oyunda sesler baştan değiştirilmiş diye duydum acaba daha mı iyi olmuş ?

celalkd

20.12.2010 01:23:02

0
Killzone ilk PS3 oyunum benim için yeri özeldir. Tüfek ve move alıp sonuna kadar tadını çıkarmak istiyorum pahalıya patlıcak ama değer -yani umarım- :) Bu arada Killzone'da yeşil renk nerdeyse hiç yok her yer kırmızı koca gezegen kırmızı yav -Guerilla sosyal msj da veriyo böylece :p -

GoldPunch

20.12.2010 01:14:41

0
Ersin, elindeki oyunda dil seçenekleri mevcut muydu ? Yoksa İngilizce'mi oynamak zorunda kaldın ?

Kronokrator

19.12.2010 21:04:15

0
quote:

Orijinalden alıntı: Daxteroy GOTY olmaya aday bir oyun geliyor. Üstelik Türkçe.
aday değil, direkt GOTY

Daxteroy

19.12.2010 21:01:39

0
GOTY olmaya aday bir oyun geliyor. Üstelik Türkçe.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Killzone 3 8 / 10 23 oy
KÜNYE
Killzone 3
+ TAKİBE
AL
57 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
2
OY
9,5
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız