Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Fragile : Farewell Ruins of the Moon

1 | Neden gururlanmayayım ki ?

Az önce deliler gibi bastığım joypad tuşları ve oynadığım oyunun rehavetinden dolayı olsa gerek, joypad’imi köşeye bırakıp terleyen avuçlarımı pantolonuma siliyor ve bitirdiğim oyuna gururla bakıyorum.

Neden gururlanmayayım ki ? An be an yaşadığım hikayenin her adımında baş karakter olarak dünyayı yine muhtemel bir olası kıyamet gününden kurtarmıştım. Ekranda yazılar kayadursun, aklımda oyunun hikayesinden geriye kalanları canlandırmak istedim. Kafasını patlattığım, yeri geldiğinde katır katır kestiğim, iri kollarımla ümüklerini sıktığım yaratıkların cehenneminden geriye; akılda kalıcı, içime işleyecek bir hikaye kalmadığını o zaman anladım.

Oyun dünyasında pek az oyun vardır ki sadece grafikleri ve oyunda sunduğu adrenalin patlaması ile değil, duygusal hikayesi ile de gönlümüzde yer etsin. Bu konuda dikkatinizi çekecek olan bir diğer detay ise yüreğimize işleyen pek çok oyunun Japon menşeyli yapımlar olduğudur. İşte Fragile : Farewell Ruins of the Moon’da bu kategoriye dahil edebileceğimiz deneyimlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Yapımcılığı, bir zamanlar Namco çatısı altında RPG oyunlarına imza atmış ( PS2’de Venus and Braves, Seven; Gamecube’de Baten Kaitos; Ve en güncel oyunları Xbox360 ve PS3 sistemleri için Eternal Sonata) tri-Crescendo tarafından üstlenilen RPG oyunu Fragile duyurusu ile sevinci ve hüznü aynı anda yaşamıştım. Çünkü oyun, kalplere dokunan bir melodiye sahip duygusal bir tanıtım videosunun ardından sadece Japonya bölgesi için duyurulmuş; ancak batı bölgeleri için herhangi bir çıkış tarihi verilmemişti.

Hem bir Nintendo hayranı hem de bir Nintendo Wii sahibi olarak, platform için çıkmış onca parti ve casual oyuna nazaran bu tarz yapımların çok az çıkması, çıkanlarında Japonya sınırlarını aşamamasının ne kadar sinir bozucu olduğunu pekala iyi bilerek, bu duyuruyu unutmaya ve yeni Fatal Frame 4 faciasını içime sindirmeye çalıştım. Takip edenleriniz bilecektir; Fatal Frame 4, Nintendo Wii konsoluna özel olarak çıkmış ancak oyun Japonya sınırlarını aşamamıştı.

Bu umutsuz bekleyişe son veren isim ise, artık bu işi kendilerine görev edinmiş XSEED ekibi oldu. XSEED ekibi daha önce pek çok kez Japon menşeyli oyunları batıya, daha doğrusu Amerika kıtasına lokalize etme sorumluluğunu üstlenmişti. Resmi duyurusundan bir sene sonra XSEED ekibi; Fragile’ı batıya taraflarınca aktarılacağını duyurmasının ardından Fragile oyunu ile yeniden yakından ilgilenmeye başladım.

Fragile : Farewell Ruins of the Moon Wii preview ön inceleme
Assassin's Creed 2 Lucidity
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Santa Esmeralda

21.5.2014 06:21:13

0
konuya ne olmuş

BSC Misafiri

1.11.2013 14:10:18

0
deneme

encoding06

16.3.2013 15:12:00

0
benden de olsun deneme

caiz2005

25.10.2009 03:15:41

0
benden de deneme....

bubirdeneme

7.10.2009 16:59:53

0
deneme

By_e

2.10.2009 11:44:19

0
deneme
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Fragile: Farewell Ruins of the Moon 5 / 10 5 oy
KÜNYE
Fragile: Farewell Ruins of the Moon
2.0
3
OY
3
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız