Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Watchmen : End is Nigh

1 | Hikaye ve Karakterler

Xbox 360 için oyunlar iki yolla piyasaya çıkıyorlar. DVD ile veya XBLA yoluyla. DVD ile çıkan oyunlar genelde daha kaliteli, uzun ve yüksek bütçeli oluyorlar. XBLA ile de "arcade" denilen daha basit oyunlar piyasaya sürülüyor. Bazı oyunların ek paketleri de Live yoluyla indirilmeye sunulabiliyor. Son zamanlarda, XBLA yoluyla satın alınabilen daha kaliteli oyunlar da görmeye başladık. Gelecekte bütün oyunların bu yolla piyasaya sürülebileceğinin konuşulduğu günümüzde, böyle bir gelişme biz Türk oyuncuları için iyi mi olur kötü mü olur bilmiyorum. Watchmen oyunu da, iki bölüm halinde XBLA oyunu olarak piyasaya sürüldü. 1600 puana satın alınabiliyor. Her iki bölüme toplam 3200 puan vermek durumundasınız ve bu da neredeyse normal bir oyunun fiyatına denk düşüyor.

Oyun iki ayrı bölümden oluşuyor ve bunların toplamı 7-8 saat sürüyor. İlk bölümdeki göreviniz, hapishaneden kaçan bir suçlunun peşine düşmek ve ondan hesap sormak. İkinci bölümde ise kaçırılan bir kızın peşinden gidiyoruz. Konular derinlemesine işlenmemiş. Bölüm aralarında konunun gidişatına yönelik çizgi romanımsı videolar gösteriliyor. Tam anlamıyla Watchmen tarzı olan bu videoları izlemek çok eğlenceli. Zaten Watchmen'i Watchmen yapan da bu tarz çizimler olmuştur. Bu videolar sayesinde bölümler birbirlerine çok iyi bağlanıyorlar.

Oyuna başlamadan önce iki karakterden birini seçmeniz gerekiyor. Rorschach ve Night Owl. Bu iki karakter bir arada görevlere çıkıyorlar. Bu da demek oluyor ki, isterseniz bir arkadaşınızla aynı konsol üzerinden iki kişi de oynayabiliyorsunuz. Her iki karakterin de farklı hareketleri ve birbirlerine göre izleyeceği farklı yollar olabiliyor. Rorschach genelde kapı altlarından sürünerek diğer tarafa geçerken, Night Owl duvarlardan tırmanıp diğer tarafa geçiyor. Bu esnada kısa bir süreliğine kahramanlarımızın yolları ayrılıyor. Her iki karakterin de konuları aynı olsa da, bu kısa farklılıklar, oyunu bitirdiğinizde diğer karakterle de oynama isteği uyandırabilir sizde.

Oyun, karanlık ve kasvetli mekanlarda geçiyor. Çoğunlukla yağmur yağmakta. Etraf pislik içinde. Fareler yollarda cirit atıyor, binalar kırık dökük, çöpler konteynerlerden taşmış. Klasik New York ara sokakları diyeyim ben, siz anlayın. Oyunun atmosferi müthiş. Bir anda sizi dünyasına sokuveriyor. Hem dış mekanlarda hem de iç mekanlarda, inanılmaz detaya girilmiş ve harika bir dünya yaratılmış. Kısaca, oyunun grafilerinin harika olduğunu söylemeye çalışıyorum. İlk başta mekan tasarımları ve detaylar dikkatinizi çekeceğinden, direk oradan bahsettim. Yerdeki suyun yansımasından gözünüzü alan elektrik direklerine kadar, etrafta sizi şaşırtan bir sürü detay var. Ayrıca karakterlerin de hareketleri çok gerçekçi. Kahramanlarımız en ince ayrıntısına kadar modellenmişler. Özellikle Rorschach'ın yüzü, muhteşem olmuş. Night Owl'un da pelerini dikkatinizi çekecek. Düşmanlar daha yavan modellenmişler doğal olarak ama kötü durmuyorlar.

batman villians scarecrow Victor Zsasz Calender Man League of Assassins Joker Deadshot Professor Pyg Catwomen Anarky Mr. Freeze
G.I. Joe : The Rise of Cobra Overlord 2
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

İçeriğe ait yorum yok

Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Watchmen: The End is Nigh Murat Şen 8 / 10 oy
KÜNYE
Watchmen: The End is Nigh
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,0
2.0
8
OY
5,8
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız