Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

G.I. Joe : The Rise of Cobra

1 | Konu, Oynanış ve Görev Sistemi

Aksiyon figürü olarak ilk çıktığı zamanlarda, G.I. Joe karakterleri hem ülkemizde hem de Amerika'da çok popüler olmuşlardı. Şahsen benim bile bir sürü G.I. Joe adamım vardı. Hepsini dövüştürür ve sonra öldürürdüm. Öldürürken de parçaladığım için, bir daha oynama şansım da olmazdı. Artık o devir kapandı. Aynı askerleri, TV'lerimizde kontrol edebiliyoruz. Yeni nesil çok daha şanslı yani. Kısa bir süre önce beyazperde de gösterime giren G.I. Joe: Rise of the Cobra filminin, bir de oyunu piyasaya sürüldü. Filmin pek parlak olmadığını anladıktan sonra, oyundan da çok büyük şeyler beklememem gerektiğini düşünmüştüm. Kısmen haklı da çıktım diyebilirim.

Klasik üçüncü şahıs perspektifinden oynanan bir aksiyon oyunu olan ROTC, Joe askerlerinin hemen hepsini kontrolümüze veriyor. Konusu pek iç açıcı olmasa da, az çok birşeyleri çözebiliyoruz oyunun yarısından sonra. İlk bölümlerde tutsak askerlerimizi kurtarıyoruz, daha sonra da MASS adı verilen silahı bulup yok etmeye çalışıyoruz. Tabi bu silahı bulmak o kadar da kolay değil. Dünyanın dört bir yanını dolaşıp, ipuçları da toplamamız gerekiyor. Dünyanın dört bir yanı derken, gerçekten de 4 ayrı ana haritada çeşitli görevlere çıkıyoruz. İlk bölüm, karlı olan bölüm. Toplam 5 ana görev ve bir de bonus görevden oluşuyor. Daha sonra çöl, orman ve kutuplar gibi değişik mekanlara da gidiyorsunuz. İklim koşulları değişse de, bu değişiklik sadece görsellerde kalıyor. Ne düşmanlarda ne de sizde herhangi bir değişiklik olmuyor.

İş kontrollere ve oyunun oynanış biçimine gelince, ROCT direk çuvallıyor. Bir kere oyunda kamera açısı değiştiremiyoruz. Kamera kendi kafasına göre takılıyor ve bu çoğu zaman istediğinizi görememeniz anlamına geliyor. Kamera genelde gitmeniz gereken yere dönüyor ama bonus kutularını açmak için gireceğiniz yan yollardan geri dönerken, körü körüne ilerlemek zorunda kalıyorsunuz. Askerleriniz otomatik nişan alıyorlar. Bir kere nişan aldıklarında, tek yapmanız gereken ateş etme tuşuna basılı tutmak ve adamızını da devamlı hareket ettirmek. Çünkü çok kolay ölüyorsunuz. Ama cephaneniz sonsuz. Bu durumu biraz kurtarıyor. Yeterince düşman öldürmeniz durumunda, özel güçleriniz de kullanıma açılıyor. Özel güç derken, komandonuz için el bombası, ninjanız için güçlü kılıç darbesi, kadın karakter için koruma kalkanı gibi güçler bunlar. Maksimum 3 tanesini aynı anda taşıyabiliyorsunuz ve kullandıkça, yeniden doluyor. Özellikle el bombası çok kullanışlı çünkü ileriki bölümlerde ağır zırhlı düşmanlarla karşılaştığınızda, binlerce mermi ve dakikalar harcayarak ancak öldürebiliyorsunuz onları. El bombası ve diğer ağır tahribat özelliği olan silahlarınız böyle durumlarda çok işe yarıyor.

Oyunda yalnız değilsiniz. Her göreve iki kişi karşılıyorsunuz. İstediğiniz zaman diğer askeri de kontrol edebiliyorsunuz. Hatta bir arkadaşınız da oyuna dahil olup diğer askerin kontrolünü alabiliyor. İki karakterin de farklı sınıflardan olması sizin yararınıza olacaktır çünkü oyun boyunca bulacağınız bonus kapılarını, her karakter açamıyor. Elektronik kapılar, c4 ile açılabilen kapılar veya üst kısmındaki borudan içeri girilerek açılması gereken kapılar var. Her sınıf bu kapılardan sadece birini açabiliyor. Combat Soldier, Commando, Heavy Weapons gibi sınıflar var. Başrol kahramanı bir Combat Soldier olduğundan ve silahı da hızlı olduğundan, ben hep onu seçtim ve yanıma da ağır silahlı birisini aldım. Bonus kapılarına geldiğinizde zaten adam değiştirmenize yarayan odacıklardan bulabiliyorsunuz. Bunlara girerek hemen adamınızı değiştirmeniz mümkün.

Bölümlere iki kişi çıkıyorsunuz ama arkadaşınızın yapay zekası sıfırın altında maalesef. Hedef alma sistemi zaten berbat olduğundan, arkadaşınız da arkasında düşman olduğundan duvarlara, boşluklara ateş ediyor. Çoğu zaman ateş etmeden bekliyor veya olmadık yerlere ateş ediyor. Bütün iş size kalıyor. Düşman da sizden saklanmak yerine, oldukları yerde durarak devamlı size ateş ediyorlar. Ölmeniz çok basit olduğundan, devamlı hareket halinde olup vurulmamaya çalışmanız gerekiyor. Enerjiniz azaldığında, bir süre beklerseniz kendiliğinden doluyor. Enerjiniz bittiğinde ölüyorsunuz. En kolay modda, adamınız öldüğünde 2 saniye sonra ayağa kalıyor. Sadece biraz puanınız düşüyor ve kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Normal modda ise checkpoint'den başlıyorsunuz. En zor modda ise bölüm başlarından başlıyorsunuz ki bunu hiç tavsiye etmiyorum. Oyunda ne kadar iyi olursanız olun, ortalık karıştığında 2-3 kere mutlaka öleceksiniz. Ayrıca en kolay modda bile ilerleyen bölümlerde zorlanacaksınız.

fm football manager inceleme fm 2014 football manager 2014 sports interactive ps vita pc
Call of Juarez : Bound in Blood Watchmen : End is Nigh
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

pc_1024

16.10.2009 17:21:32

0
katılıyorum gabriel

qabRiéL

24.9.2009 11:19:44

0
Ben pek beğenmedim. Hem konuyu hem gameplay'i.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

G.I. Joe: The Rise of Cobra Murat Şen 4 / 10 oy
KÜNYE
G.I. Joe: The Rise of Cobra ÇOKLU PLATFORM
Editör Notu: Vasat!
4,0
2.0
7
OY
5
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız