Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

WarioWare D.I.Y.

1 | Yapımcı koltuğuna oturun

Eleştirmek kolaydır. Ortaya çıkmış olan bir eser, emek, yapı veya herneyse işte; dudaklarımızın arasından çıkacak olan iki cümle, kalemden akan birkaç mürekkep damlasıyla talan edilir. Bir sinema filmi, yediğiniz bir yemek, bir resim veya oyun. Eleştirirken hepimizin odaklandığı nokta tabii ki eksikler ama hiç düşündünüz mü, bir oyun yapılırken hangi evrelerden geçer ? Müziğinden grafiğine, kontrollerinden hikayesine… E hadi sıkıysa biz yapalım o zaman!

Bugüne kadar bizi zeka ve espri dolu mini oyunlarıyla defalarca mest eden Warioware serisi bu sefer sadece içi tıka basa eğlence yüklü bir kartuş ile gelmiyor. Warioware Do it Yourself, sizi yapımcı koltuğuna oturtarak kendi mini oyunlarınızı yapma imkanı tanıyor ve bunu oyuncuya muazzam imkanlar tanıyarak destekliyor. Şahsen hayranı olduğum serinin bu yeni oyunu yine her zamanki gibi her yaştan her cinsten her ülkeden her gezegenden canlıların kesinlikle eğleneceği, güleceği ve oyunculuk seviyesini zorlayabileceği mini oyunları içeriyor.

Biz Warioware serisi ile ilk kez 2003 yılında tanışmıştık. El konsollarının fenomeni GBA ile çıkışını gerçekleştiren Warioware, Inc. : Micro Games ile harika vakit geçirmediğini idda eden varsa beri gelsin. Tabii bu noktada yapımcı koltuğunda ki ismide gözetmek lazım. Intelligent System, Nintendo’nun birinci parti oyun yapımcısı ekiplerinden birisi olarak her zaman için “oyun” denilen kavramı başarı ile temsil etti. Bugün biz harekete duyarlı kontrol sistemlerinden bahsede duralım, onlar Warioware : Twisted! İle 2005 yılında harekete duyarlılığının dibine vurdu. Paper Mario : TTYoD, Fire Emblem ve Super Metroid gibi Nintendo’nun kült oyunlarına imza atan ekibin Do it Yourself’de ki esas amacı tüm bu yılların birikimini ufacık bir kartuşa sığdırarak sizi oyunun bir parçası olmaktan çok oyunun ta kendisi yapıyor.

Bahsettiğim gibi, diğer Warioware oyunlarına nazaran Do it Yourself’de tonla mini oyunun yanı sıra ana temamız oyun yapmak. Arka planından, çizimlerine; renk paletlerinden oyunun kontrollerine ve işleyişine, müziğine ve ritmine, baştan aşağı size ait olan, sizin emeğiniz kokan ve herşeyden önemlisi sizin zekanız ve espri yeteneğinizle ortaya çıkacak yapımlar bu ufacık kartuşun içerisinde sizleri bekliyor. Tabii bu konuda yapımcı ekibin harika yol göstericiliği en önemli rehberimiz olacak.

Hani hikaye kurgusu olarak hiçbirşey beklemediğimiz oyunda Herşey Warioware dünyasının saygın profesörü Dr. Crygor’un gördüğü rüya ile başlıyor. Ardından Super MakerMatic 21'i geliştiren Crygor, Wario'nun zengin olma yolundaki hayallerine kapı aralamış oluyor! Bizde Wario'nun yanında oyun geliştiricisi olarak lanse edilerek işe başlıyor ve oyuna dahil oluyoruz. Warioware D.I.Y. bize "oyun" denilen olgunun aslında arka planı, oyuncuları, senaryosu ve iyi bir müziği olan bir tiyatro olduğunu söyleyerek kendi dünyasına davet ediyor.

D.I.Y.'in ana menüsünde bizi 5 farklı bölüm bekliyor. Diamod City haritası üzerine yerleştirilmiş binalar olarak tasarlanan bölümlerin hemen hepsi oyun başında aktif değil. Zaten daha önce Warioware oyunlarında olduğu gibi hemen mini oyunlara geçip oyun oynayamıyorsunuz. Hikayenin hemen başında sizden bir canavar çizmenizi isteyen oyun böylece size ilk mini oyununuzu geliştirmenizi de sağlamış oluyor. Tabii bu koca okyanusta küçük bir balık misali. Bakalım oyunda bizi daha neler bekliyor!

Harita üzerinde bizleri bekleyen 5 bölümden D.I.Y Shop; oyun oynayabileceğiniz, müzik dinleyebileceğiniz ve hatta karikatür okuyabileceğiniz zengin içerikli ve oyunda ilerledikçe içeriği daha da zenginleşecek hediye paketi şeklindeki binamız. Ardından WarioWare,Inc. geliyor ki oyunun ana temaıs tamamen burada geçiyor. WarioWare, Inc. size oyunun başından sonuna kadar nasıl oyun yapmanız gerektiği üzerine çok keyifli dersler veren bir bölüm. Oyunda ki pek çok karakteri ve mini oyunu açmanız için önce burada biraz kafa patlatmanız gerekecek.

WarioWare D.I.Y. Nintendo Intelligent System DS İnceleme
Prince of Persia: The Forgotten Sands Demon's Souls
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

cosmoid

21.7.2010 10:40:33

0
paylaşım için saol

ByKryL

15.6.2010 01:47:32

0
İnceleme için teşekkürler hocam :)
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

WarioWare D.I.Y. Talha Aynacı 9 / 10 oy
KÜNYE
WarioWare D.I.Y.
Editör Notu: Editörün Seçimi.
9,0
2.0
18
OY
5,1
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız