Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Style Boutique

1 | Konsolu pembeye boyamak

Video oyun kavramı genelde erkek çocuklarıyla / erkeklerle bağdaştırılır. Diğer istisnalar dışında neden kızlar oyun dünyasından böylesine uzak kalmıştır ? Bunun sebebini “kadınları anlamak zordur” kalıbının altında mı aramalıyız? Çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu oyun geliştirme ekiplerinde mi? Cevap vermesi güç… Şimdilik bir tek bilinen var ki; en janjanlı kafa koparma komboları, en gerçekçi araba sürme deneyimi veya orta dünyada kahraman olma vaatleriyle aklı çelinen erkek oyuncunun zihniyetine nazaran; bayan oyuncuları ancak zarafet ve güzellikle kandırabilirsiniz.

Benim bu konuda en çok tuhafıma giden endüstriyel hareket; bayan oyuncuları çekmek adına “konsolu pembeye boyamak”. Bu gerçektende oyun tutkunu olan dişi hardcore oyuncuları etkileyebilir ancak hayatında hiç oyun oynamamış birini etkilemek için sadece renk değişimi; futboldan da pek hazzetmeyen bir bayana pembe şortla top koşturan futbolcuları izletmek gibi olmuyor mu ?

Nintendo, oyun sektörünün bu uyuyan kesimini hem Nintendo DS hemde Wii ile keşfetti. Ödülünü ise satış rakamlarındaki tatminkâr sonuçlarla almaya devam ediyor. Beyin egzersizleri, spor - fitness oyunları ve hayvan besleme simülasyonları derken (aslında buda göreceli bir oyun) Nintendo; kadınların giyim tarzlarına olan düşkünlüğü, modaya merakı ve alışveriş çılgınlıklarını bir araya getirerek oyun dünyasına Style Boutique’i kazandırıyor. Siz bu kadar kısa bir açıklama ile oyunu sunduğuma bakmayın. Style Boutique, bir Nintendo DS kartuşundan beklenmeyecek geniş içerik, detay, yapılabilecek pek çok gerçekçi öğe ve fikirlerle karşımıza çıkıyor. Bayanlara özel hazırlanmış bu oyunu incelemeye geçmeden oyunlarla pekte haşır neşir olmayan bayan oyuncular bulmalıydım.

Etrafımda tanıdığım kızlara oynatıp, onlardan aldığım fikirlerle size farklı bir inceleme sunacaktım ki; bilhassa bayanların ilgisini çekmek için yapılmış böylesine geniş içerikli bir oyunu ancak onların gözünden, yine bu oyunla ilgilenecek olan oyunculara aktarabilirdim. O kısma geçmeden, Style Boutiqe’in genel duruşu hakkında zatıâliniz benimle birlikte alışveriş merkezi kokan bir tura çıkacaksınız.

Nintendo DS’imizi bir kitap gibi yan tutarak oynadığımız Style Boutique bizi cıvıl cıvıl bir açılış ekranıyla karşılıyor. Ana menü moda dergisi tadında hazırlanmış. Alıştığımız 3 boş kayıt kutusunun yerine bizi tek bir başlangıç noktası bekliyor. Bu aslında oyunun ne kadar geniş olduğunun ilk belirtilerinden birisi. Style Boutiqe’te ki hayatımıza bir giyim mağazasının ( Primavera ) çalışanı olarak başlıyoruz. Her oyunda olduğu gibi yapımın ilk bölümleri tamamıyla oyunun genel mantığı ve kontrol şemasının oyuncuya tanıtılmasıyla geçiyor. Patroniçemiz Grace bu safhada bize karşı hayli yufka yürekli ve yardımsever oluyor. Bir giyim mağazası çalışanı olarak işimiz belli; müşterileri zevkleri doğrultusunda kıyafetlere yönlendirerek hem onları tatmin etmek hem de kasamızı doldurmak. Oyuncuların zorlanmaması adına oyunun bu ilk adımları yavaş yavaş atılıyor ve bizleri pekte zorlamayacak kaprissiz müşterilerle ilgileniyoruz. Her başarılı müşterinin ardından namımız bizimle birlikte yürüyor ve temelinde bir hikaye ile işleyen Style Boutique’te bir süre sonra kendi dükkanımıza sahip oluyor, oyuna da tam anlamıyla bu anda başlıyoruz.

Style Boutique DS Nintendo Puzzle İnceleme
WipeOut HD Fury Muramasa: The Demon Blade
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

İçeriğe ait yorum yok

Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Style Boutique Talha Aynacı 8 / 10 oy
KÜNYE
Style Boutique
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,1
2.0
10
OY
5,4
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız