Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

ModNation Racers PSP

1 | Oyna, yarat, paylaş

Yeni nesil konsollar ile birlikte oyun çeşitliliği de bir hayli azaldı. Piyasaya daha çok FPS, yarış, TPS türünde oyunlar cirit atarken kaliteli oyunları bir kenara bırakırsak bu yapımların hep birbirleri ile benzerlik içerisinde olduğunu görüyoruz. Tabi arada bazı firmalar çıkıyor ve oldukça farklı yapımlar ile de oyuncuların beğenisini kazanıyor.

 
     Sony’yi yeni nesil sistemlerinde her ne kadar çok eleştirsem de, bu işin hakkını veren firmaların başında geliyor. Gerek konsollara çıkan özel oyunları ile gerekse de yeni yapımlar ile firma oyuncuların karşısına gerek kendisi, gerekse de destek verdiği firmalar ile çıkmayı başarıyor. Nitekim Media Molecule imzasını taşıyan Little Big Planet serisi de bu örneğe en iyi uyan yapımlardan birisidir. Sony’nin oyna, yarat ve paylaş temalı ilk oyunu olan Little Big Planet’ten sonra ise tabi ki ModNation Racers geliyor. Çıktığı dönemde PS3 versiyonunu ele aldığımız oyunun şimdi de PSP versiyonunu irdeliyoruz.
 
     Sony’nin desteği ile United Fronts Games tarafından yapılan oyunu kaba tabir ile özetleyecek olur ise Mario Kart temelleri üzerine kurulmuş diyebiliriz. Kısacası yarış sırasında bitiş çizgisine en önde ulaşmaya çalışsak da yaptığımız bazı hınzırlıklar ile de rakiplerimizin ayağını kaydırmaya çalışıyoruz. Yani oyun alanına dağıtılmış olan bazı kutuları alıyor ve aldığımız özelliğe göre rakiplerimizi engellemeye çalışıyoruz. Aldığımız bu özellikler arasında füzeler, ses dalgaları veya yıldırım gibi özellikler bulunuyor. Tabi rakiplerinizle uğraşmak yerine sizi çok daha hızlı yapan bazı özelliklerde mevcut.

Oyun grafiksel olarak çok etkilemese de yaratma kısımları ile bu açığı kapatıyor.

Oyunun bu özellik sisteminde ön plana çıkan etken ise katlanma mantığı olmuş. Yani bir füze aldınız, bu füzeyi almadan ikinci, hatta üçüncü füzeyi aldığınızda bu özelliğiniz katlanarak daha etkileyici bir hale bürünüyor. Hatta Hydra adı verilen bu saldırıda füzeler rakibinizi takip bile edebiliyor.

     Pist oluşturmada öncelikle deniz kenarı, orman ve çöl gibi pist temasını seçiyoruz. Daha sonra ise dağlar, kanyonlar ve tepeleri dilediğimiz genişlikte ve büyüklükte oyun alanımıza adapte edebileceğiz zemin özelliklerini belirliyor ve son olarakta ağaçlar, evler gibi unsurlar ile pistinizi zenginleştiriyorsunuz. Tabi yarış çizgisinin nerede başlayıp nerede bittiğini de sizin belirlemeniz gerekiyor. Karakter oluşturma kısmında da zengin bir seçenek listesi sunulmuş. Oyunda ilerledikçe çok daha farklı eşyalar ile karakter seçenekleri de bir hayli farklılık gösterebiliyor.

Modnation Racers’ın en önemli özelliği ise tabi ki oyna, yarat ve paylaş kısmı oluyor. Oyunda tıpkı PS3 versiyonunda olduğu gibi kendi karakterlerinizi, aracınızı ve pistlerinizi yaratarak diğer oyuncular ile paylaşabiliyorsunuz.

Yaratma kısmında PS3’te de bulunan Auto Populate özelliği PSP versiyonunda da bulunuyor. Kısaca anlatacak olur ise diyelim ki pistinizi tamamlamak üzeresiniz fakat yolun gidişatı sizi memnun etmedi. Otomatik seçeneğini tıklıyor ve sistemin pist gidişatını en uygun şekilde yerleştirmesini izliyorsunuz. Tüm bu oluşturduğunuz özellikleri diğer oyuncular ile paylaşabildiğiniz gibi sizde diğer oyuncuların oluşturdukları karakter, araç ve pistlerden yararlanabiliyorsunuz. Oyunun kütüphanesine girdiğinizde oldukça yaratıcı paylaşımlar ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca bu sıralamanın popüleriteye göre olması da arama kısımlarında bir avantaj sağlıyor.

     Oynanış kısmında bazı pist özellikleri de bulunuyor. Örneğin pistte bazı tuzaklar ile karşılaşabilir veya zeminde bulunan hızlandırıcılardan yararlanarak bir adım öne çıkmaya çalışabilirsiniz.

Özel ataklar sizi bir anda geriye düşürebilir.

Oyun PS3 versiyonu ile aynı oynanışa sahip olsa da PSP’nin tasarımından dolayı bazı zorluklar ile de karşılaşabiliyorsunuz. Öncelikle dönüşlerde tam verim alamayacağınızı söylemeliyim. Hele ki drift yaptığınız kısımlarda kontrolü kaybedebiliyorsunuz. Bu da oyunun oynanış bütünlüğünü bozan en büyük etkenlerden birisi oluyor. PS3 ile aynı özelliklere sahip olan oyunda ayrıca lobi kısmına da yer verilmemiş. Yarışları direk olarak ana menülerden seçiyor ve ona göre giriş yapıyorsunuz. PS3 versiyonunda ise o sırada var olan oyuncular ile geniş bir alanda karşı karşıya gelebiliyordunuz. Ayrıca yarış, pist ve karakter yaratma gibi kısımların ayrı bir alanda var olması oyuna da ayrı bir hava katıyordu.

     Sonuç olarak ModNation Racers PSP sahipleri için bu türün en iyi örneklerinden birisi. Uzun süreli oynamalarda sıkıcı bir havaya bürünse de PS3 versiyonu ile büyük bir benzerlik gösteren oyun grafiklerdeki bazı problemler ve kontrol zorluklarına rağmen işin hakkını fazlasıyla veriyor.

Modnation Racers United Front Games Sony PSP PS3 Yarış Modnation Racers United Front Games Sony PSP PS3 Yarış
Inazuma Eleven Knights Contract
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

vfdg

6.3.2011 12:43:47

0
güzel inceleme

BSC Misafiri

2.3.2011 17:33:52

0
biraz geç oldu sanki :D
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

ModNation Racers Ersin Kılıç 7 / 10 oy
KÜNYE
ModNation Racers
+ TAKİBE
AL
1 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
+ Eğlenceli oynanış
+ Karakter, pist ve araç tasarlama
+ Tasarlanan herşeyin paylaşılabilmesi
Eksiler
- Belli bir süre sonra sıkabiliyor
- Kontroldeki zorluklar
- Yarışların benzerlik göstermesi
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,2
2.0
2
OY
8,5
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız