Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Frozen Synapse

1 | Hikaye ve yapı

Bağımsız oyun stüdyoları genellikle yeni deneyimler vadeden yaratıcı projelerle karşımıza çıkıyorlar. Üç yapımcıya sahip olan Mode 7 de bu firmalardan biri ve yapılmamışı denemeyi ve farklı şeyler arayan oyunculara değişik bir kurgu sunmayı amaçlıyor.

     Frozen Synapse, özel birliklerinizi kontrol ettiğiniz sıra tabanlı bir taktik oyunu. Emrinize sunulan saldırı timinin her adımını planlayarak rakibin askerlerine adım adım üstünlük sağlamaya çalışıyorsunuz. Başarılı olmanız, karşınızdaki rakibin her hareketini önceden görmek ve olasılıklara göre plan yapmak üzerine kurulu. Bu nedenle bir sonraki tura geçmeden önce her şeyi iyice hesaplamış olmanız gerekiyor, yoksa tüm askerlerinizi kaybedebilir ve görevi başarısızlıkla sonuçlandırabilirsiniz.

     Oyunun konusu Markov Geist ismindeki bir şehirde geçiyor. Şehrin hakimiyeti geniş bir organizasyon olan Enyo: Nomad’ın elinde bulunuyor. Öyle bir teknoloji düşünün ki bu şehir, bilgisayar ortamına Shape denilen şekillerle aktarılmış ve ilk başlarda iletişim ağı olarak kullanılan bu teknoloji sonradan şehrin kimliği haline bürünmüş. Siz bu ağda Tactics olarak isimlendirilen bir sistemin rolünü üstleniyorsunuz. Yani kısaca şekiller ile simgelenen bir dünyanın gelişmiş zekaya sahip stratejistisiniz. Kritik durumlarda olaylara el atıyor ve SWAT benzeri özel birliklerin görevlerde neler yapacağını tek tek planlıyorsunuz. Kontrolü elinde tutan Enyo: Nomad dışında ayrılıkçı bir görüşe sahip Petrov’s Shard grubuna yardım etmek için Nomad’ın sistemlerine sızdırılıyorsunuz.

Karşınızda roket atan biri varsa adamlarınızı bir arada tutmak pek de akıllıca olmayabilir.

Oyuna başlayabilmek için bir hesap oluşturuyor ve Amerika ile İngiltere’de ikamet eden sunuculardan birine giriş yapıyorsunuz. Eğer arkadaşlarınızla oynamak istiyorsanız aynı sunucuda bulunmanız gerekiyor. Ayrıca istatistikleriniz ve sıralama bilgileriniz sunucu bazlı değişiyor.

     Ana menüde tek kişilik senaryoya başlama, yapay zekaya karşı tek seferlik maç ayarlama, eğitim bölümlerine girme ve multiplayer maçlara dahil olma gibi seçenekleriniz bulunuyor. Bunların yanı sıra oyuncu sıralamaları, istatistiklerinizin bulunduğu profil sayfanız, oyuncu arama ve arkadaş listeleri gibi ekranlar mevcut.

     Senaryo bölümüne başladığınızda sizi 50’den fazla görev bekliyor. Bu nedenle tek başınıza oynamayı planlıyorsanız sizi uzun bir süre oyalayacaktır. Fakat oyunun asıl keyifli kısmı multiplayer olduğu için oyuna hakim olduktan sonra senaryo bölümünü bırakabilir ve gerçek oyunculara karşı mücadele etme yolunu seçebilirsiniz.

Oyuncu eşleştirme sistemi hızlı çalışıyor olsa da, istediğiniz oyun modlarını bulmaması veya oynamak istemediğiniz anlarda bile maç tekliflerinin gelmesi gibi aksaklıklar barındırıyor.

Göreve başladığınızda tüm alanı yukarıdan takip edebileceğiniz bir kamera açısına sahip oluyorsunuz ve bölümdeki tüm askerlerin yerlerini görebiliyorsunuz (Oyun moduna bağlı olarak). Yöneteceğiniz askerler makineli tüfek, pompalı tüfek, roket atar, el bombası ve keskin nişancı tüfeği gibi o asker için düşünmeniz gereken stratejiyi tamamen değiştiren silahlar kullanıyorlar. Her silahın menzili, atış süresi ve etkisi bulunduğu için bu asker sınıflarını birer satranç taşı gibi düşünebilirsiniz. Oyun alanınız da satranç tahtanızı oluşturuyor. Genelde dörtgenlerden oluşmuş odalar ve siper almanıza olanak veren objeler bulunuyor. Bu bölümleri birden çok odaya sahip geniş ofisler gibi düşünebilirsiniz.

     Tüm bu sistemi kontrol etmenize yarayan bir zaman çizelgesi ve askerlerinizi yönlendirmenize yarayan komut menüleri bulunuyor. Bir askerin bir turluk süre içerisinde ne tarafa nişan alacağına, nereye ve nasıl yöneleceğine karar verirken, gerekli zaman hesaplamalarını iyi yapmanız ve askerlerin çevreyi iyi kullanmalarını sağlamanız gerekiyor. Elbette bu yönergeleri kafanıza göre vermiyorsunuz, nasıl hareket edeceğiniz düşmanın bulunduğu yere bağlı. Onun bu tur içerisinde yapacağı hamleleri düşünmeniz ve bunlara göre davranmanız gerekiyor. Yani aslında iki taraf da rakibinin neler yapacağını bilmiyor ve kendi hesaplamalarına göre bir senaryo yazarak oynuyor.

Önceki turları tekrar tekrar izleyerek rakibin karakteristiğini çözerseniz 2-3 tur sonrasını planlayabilirsiniz.

Her tur gerçek zamanda akmakta olan bir çatışmanın zaman dilimlerini oluşturuyor. Mesela 5 saniyelik bir turu 10 dakika boyunca planlayarak kendinizi saniyede onlarca ihtimali hesaplayan bir bilgisayar gibi görebilirsiniz.

     Bu ihtimalleri hesaplarken tüm senaryoyu kafanızdan yazmıyorsunuz. Rakibin askerlerini yapabilecekleri hamleler doğrultusunda simüle edebiliyor ve senaryoyu oyun alanında oluşturuyorsunuz. Mesela düşmanın bu turda keskin nişancısını köşeye çekip koridora nişan alacağını, makineli tüfeğe sahip askerini cama yaklaştırıp arka tarafı kollayacağını ve başka bir askerini arkanızdan dolaştırıp ani bir baskın yapacağını simüle edebiliyor ve kendi hamlelerinizin bu durumda başarılı olup olmayacağını test edebiliyorsunuz. Elbette bunun aynısını rakibiniz de yapıyor. Bu yüzden bazı durumlarda stratejinizi rakibi kandırmak için beklenmedik hareketlerle kurmanız gerekebiliyor. Nasıl bir strateji seçerseniz seçin taktiklerinizin işe yaraması için doğru kararları vermelisiniz.

Frozen Synapse Mode 7 Matrix Games Strateki Sıra tabanlı Turn Based Indie Bağımsız İnceleme
Terraria Pro Evolution Soccer 2011 3DS
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

bloodTime

4.6.2011 20:49:48

0
BSC Misafiri 04.06.2011 14:56:05 he ondan 2 kilo ...sen beğenmediysen başarılı olmaz dogrudur... inceleme için teşekkürler...

razzraziel

4.6.2011 15:07:56

+1
Hunted'ın video incelemesi aksilik çıkmazsa önümüzdeki hafta içerisinde gelecek.

BSC Misafiri

4.6.2011 14:56:05

-1
Pek başarılı olacağını sanmıyorum.Ben beğenmedim.Çünkü artık yeni model Oyun Konsollarına yakışacak oyunları seviyorlar.Bence bu diğerleri gibi yükselmez.Oyuncuları sınırlı kalır diye düşünüyorum.Mesela Star Wars veya Uncharted gibi yükselemez.NPG çıktığından beri artık herkes ona yakışan oyunları oynamayı tercih ediyor.Bu oyun klasik bir oyun konsolu oyununa benziyor.Tabi diğer arkadaşlarımızın düşüncelerine de saygı duyuyorum ama benim fikrim böyle.İyi günler...

BSC Misafiri

4.6.2011 14:26:39

0
Bişey sorcam Hunted The Demons Forge'nin incelemesini yapıcakmısınız ?

ShafakCool

4.6.2011 14:20:26

0
Oyun Steam'de hep top sellersta. Bu güzel inceleme için teşekkürler.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Frozen Synapse Gökhan Yılmaz 8 / 10 oy
KÜNYE
Frozen Synapse ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
1 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
- Derin strateji yapısı
- Harika müzikler
- Aynı anda birden fazla oyuna katılabilmek
- Tekrar oynanabilirlik ve uzun oyun süresi
Eksiler
- Menülerdeki bazı hatalar
- Maçların dengesiz başlayabilmesi
- Zayıf hikaye anlatımı
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,2
2.0
1
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız