Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Tüm Zamanların Değeri Bilinmemiş 20 Oyunu

1 | The Saboteur, Mega Men 7, Alpha Protocol ve dahası

     20-) The Saboteur
 
     The Saboteur, kapatılan Pandemic Studios’un atacağı son kurşundu. 2. Dünya Savaşı temalı, açık dünya oynanışa sahip bu oyun yüksek beklentilere gelen kötü inceleme puanları yüzünden cevap veremedi. Oyunun ana karakteri olan Sean Devlin’in alkolik, huzur bozan bir adam olmasının yanı sıra oyunun uç noktalarda dolaşması, kaba dili ve şiddet ögeleri de bu oyunun istenilen başarıyı gösterememesine sebep oldu. Geliştirici Pandemic Studios’un bu oyun türünde yeni bir türev üretmek için çok şeyi bir oyuna sığdırmak istemesi belki de bu oyunun düzensiz oyun içi elementlere ve kötü kontrollere sahip olmasına neden oldu.
 
      Genel olarak oyuncu kitlesi de bu puanlara bakarak oyunu satın almadı; en azından büyük çoğunluğu. Ama her şeye rağmen bu oyunu satın alan kısım bu oyunun bir önceki neslin en etkileyici aksiyon macera oyunlarından olduğu fikrine katılacaktır. Oyunun bir kült yapım olmadığında hemfikiriz ancak Sean Devlin’in orijinal imajı ve Paris’i çok kasvetli bir atmosferde keşfetme deneyimi bir devamı hak ediyordu ya da en azından yapımcıyı iflastan kurtalmalıydı.

The Saboteur'un karanlık atmosferi, her yaştan oyuncuya göre değildi

     19-) Mega Men 7
 
     Capcom’un Mega Men’i 80’lerin en ünlü oyun serilerinden biriydi. Platform tarzında bir oyun olan Mega Man kendine özgü önemli bir fan kitlesine sahipti. Ama art arda çıkarılan oyunlarda zamana ayak uydurmak için yeni ögeler kullanılması bu fan kitlesini kimi zaman kızdırmadı değil özellikle 16-bitlik Mega Men 7’den nefret etmeyi neredeyse bir görev haline getirdiler.
 
     Aslında Mega Men 7, bu nefreti hak eden bir oyun değildi. Mükemmel platform ögeleri zamanının önünde olan grafikleri oynanabilir olmasına yetiyordu. Bu başlayan nefret ateşiyle birlikte SNES platformuna atlama da gecikilmesi serinin daha sonraki oyunlarının da hayranlar tarafından yetersiz görülmesine sebep oldu.
 
 

     18-) Alpha Protocol
 
     Alpha Protocol’e FPS yaklaşımı yapmak zaten çoğu oyuncunun yaptığı başlıca hataydı. Kaldı ki Obsidian Entertainment, FPS konusunda uzman bir firma değil. Tamam biraz adil yaklaşırsak oyunun pazarlamasının iddialı olması ve razor-sharp tekniğiyle grafikleri keskinleştirilmiş videolarda görülen RPG-shooter karışımı oynanış beklentileri yükseltti. Bu oyun birçok övgüyü aksiyon içeriğiyle değil casusluk ögeleri ve hikaye anlatımıyla hak ediyor.
 
     Bilim kurgu ögelerine sahip olmasına rağmen daha kabul edilebilir imajlardaki NPC’leri ile Alpha Protocol oyuncuyu içine hapseden zekice kurgulanmış hikayesi sayesinde bu türün meraklıları tarafından övgülere layık görüldü. Shooter mekaniklerindeki aksaklıkları görmezden gelirsek geçtiğimiz jenerasyonun en az değer verilen oyunlarından biri Alpha Protocol.

Alpha Protocol, düz bir FPS'den çok daha fazlasıydı

     17-) The Legend of Dragoon
 
     Milenyumun başında, Sony tarafından piyasaya 4 CD’lik heyecan verici bir JRPG olarak pazarlanmaya çalışılsa da oyun medyası bu oyuna çok temkinli yaklaştı. Şişirilmiş, sıradan bir JRPG olarak eleştirilmişti. Sony’nin Square Enix ile rekabet etmek için çıkardığı sıradan bir oyun gibi dursa da The Legend of Dragoon aslında sadece biraz dikkatli yaklaşılsa hak ettiği övgüleri alacak bir oyundu.

     Oyunun hikayesi tamamen türe farklı bir şey getirmese de oyunun hikayesinin gidiş yoluna puan vermek istiyoruz. The Legend of Dragoon’ın kendine özgü hikaye örgüsüne bir de zaman odaklı, sıra tabanlı dövüş sisteminin ekleyince yapılan eleştirilere rağmen oynanması gereken bir oyun olduğu kanıtlıyordu.
 

Batman’in Oyunu Yapılması Gereken 10 Düşmanı Öldüğüne En Çok Sevindiğimiz 12 Kötü Adam
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

hgwxx/7

2.10.2017 00:07:36

0
Tesekkurler muhtesem liste.

Scorpionx55

19.9.2014 16:28:10

0
Psi-ops favorilerim arasındaydı

Flying Dutchman

14.9.2014 09:24:24

0
Alice Madness Returns'ü şiddetle tavsiye ederim oynamayan çok şey kaçırır.

coax47

14.9.2014 06:36:21

0
Fahrenheit vardı ama hatırlanmıyo bile. http://www.youtube.com/watch?v=wOz-Yo0llk8

BSC Misafiri

13.9.2014 08:07:37

0
beyond good evil harbi oyundu muhteşem oyundu. 12-13 yıl önce oynamıştım o zamanlar hep iyi oyunlar vardı bu oyun gibi

Xedos.

11.9.2014 02:23:11

0
cross platform oyun sitelerinin ortak hatası bu. 20 oyun okuyorsunuz ama bunlardan yarısı bile sizin açınızdan hiç bir zaman ulaşılır olmamış. kaç kişi evinde hem xbox, hem ps, hem pc, hem md vs tutup oyun oynayabilir ki? maddi açıdan hepsine sahip olabilecek biriyim ama zaman, satın alınamayacak bir kaç şeyden biri. istesem de oynayamam. e o zaman bu yazının ne kadarlık kısmı beni ilgilendirir? birçoğu gibi 1/4'ü...

wipau

10.9.2014 23:54:18

0
The Saboteur gta dan sonra en iyi açık dünya oynanışına sahip bir oyundu kesinlikle ama tutulmadı adı şanı duyulmadı. Sonuna kadar sıkılmadan oynadığım senaryosu etkileyici bir oyundu. gizlenmek geçmişimize gidip araba yarışı yapmak fln ama araba kontrolleri kötüydü oynadıkça alışıyordunuz. hatta kuzenime flnda oynatmışımdır.

Sulu Çor Kağan

10.9.2014 17:01:11

0
Chrono Cross da olmalıydı listede.

S.P.E.C.I.A.L.

10.9.2014 14:53:37

+1
Saboteur kesinlikle. Diğerlerine pek katılamıyorum. Belki Beyond Good & Evil hariç, ama onu da bitiremedim, zamanına göre fena oyun değil ama şu an oynamak için çok sabırlı olmak lazım. Ben şahsen kalan kısmını YouTube'dan izleyerek bitireceğim. Ama 2.'si çıkarsa keyifle oynarım. Onun dışında Fahrenheit (değerini bilen vardır ama çok daha tanınmayı hak eden tarihin en iyi 5-10 oyunundan biri) Singularity de sayılabilir. Çok iyi olmasa da iyi bir oyundu, beni şaşırtan bir oyundu. Metro'dan iyiydi mesela pek çok şeyi, ama yer yer rezalet grafikleri vardı biri hayrına remake'ini yapsa hiç fena olmazdı. Prey de bir shooter oyunundan beklenmeyecek kadar iyi. Daha bitirmedim ama konusu ve senaryosu gerçekten ilgi çekici. Spec Ops bence abartılıyor. Sırf bir ters köşesi var, gerisi standart shooter. Hikayede o kadar bir şey yok. Yenilerden: Among the Sleep, Kraven Manor var, Gone Home da belki sayılabilir. Ve tabii yine nispeten popülerlikleri olsa da The Walking Dead ve The Wolf Among Us da bahsedilebilecek oyunlardan.

BSC Misafiri

10.9.2014 12:11:09

0
Spec ops the line en sevdiğim oyun hiç sıkılmamışımdır oynamaktan bize o duyguyu çok iyi veriyor ilk güzel bi pc aldığımda ilk oynadığım oyundu ve bayaadır oyunlarla alakam yoktu o grafikleri falan görünce de oyuna aşık olmuştum zaten yani ilk göz bebeğim diyebilirim umarım 2.oyunu çıkar:( ...(duygulandım gine)

Heroesmania

10.9.2014 00:07:44

0
Listede kendi efsanem The Legend of Dragoon 'u görmek güzel. Gerçekten de ilgiyi bu kadar hakeden bir oyunun bu kadar gölgede kalması üzücü. Oyuncuyum diyen kitlenin belkide %99'unun oyunun adını bile duymamış olması asıl üzücü kısım :)

quar7

9.9.2014 22:58:15

+1
Alice: Madness Returns içlerinden benim için sıyrılan oyun. :/ Bitiremedim ona yanıyorum.

BSC Misafiri

9.9.2014 18:40:43

0
Operation Flash Point Red River ,USAME BİN LADEN-İ, DENİZE ATTIKLARI HAFTA-ÇIKMIŞTI,VE OYUNU OYNADIKTAN 6 GÜN SONRA USAME BİN-LADEN-i , ABD DENİZE ATTI.! -FAKAT OYUNUN İNTRO VİDEOSUNDA ,KOMUTANINIZ SİZİ BİLDGİLENDİRİYORDU,VE ARADA USAME BİN LADEN-İ DENİZE GÖMDÜK DİYORDU. -OYUN 2008-2009 YILLAIRNDA GELİŞTİRİLMEYE BAŞLANDI, USAME BİNLADEN İN YAKALANMASINDAN YAKLAŞIK 1 -2 YIL ÖNCE, VE NEREDE YAKALANDIĞIDA OYUNDA ANLATILIYORDU. ENTERESAN DİMİ ! -AYRICA SHİFT OYUNUDA SİERRANIN CRYSİS E RAKİP OYUNUYDU, FAKAT NEDENSE DEVAMI YAPILMADI VE GÜZELDİ. -BEN AYRICA OUT CAST İ DE EKLEMEK İSTERİM,SWORD OF SİLVER İLE BİRLİKTE.

firkateyn

9.9.2014 18:18:32

0
Okurken keyif aldığım hoş bir yazı olmuş. Sık olmasa da arada böyle güzel oluyor. Geçen sene incelemeler az geliyordu bize. Bu sene içerik olarak dolu dolu ilerliyor site. Önümüzde çıkacak olan güzel oyunlara da inceleme gelirse harika olacak. [incelemeler uzun olmasada olur. Zaten yarım saat olsa oynanış olur,inceleme değil. Biz sizlerin tarafından özenle hazırlanılmş kısa incelemelere razıyız :) ]Başarlar dilerim tüm editörlere. Dipnot: Bir de sitenin şu yorumların gümleme olayını çözerseniz çok güzel olacak. Aynı zamanda foruma siteden girerken hata veriyor sürekli.

bocekgrafik

9.9.2014 18:06:45

0
Büyük resimleri image değil de simage yapın ki sayfayı genişletmesin. Ayrıca, dosya Konusunun devamı için verdginiz link bozuk.

BSC Misafiri

9.9.2014 17:58:54

0
VE ARMA 2 YOK ? YADA ARMA ARMED ASSAULT ? HALEN KIYMETİNİ BİLMEDİĞİNİZ Bİ SERİ ARMA EDİTÖRLERİN BİLE UMRUNDA DEĞİL YA ANLAMIYORUM VALLAHA. Hitmeni sevip arma yı sevmeyecek adam yok ama halen kıymeti bilinmiyor.

bughunt

9.9.2014 17:08:07

0
quote:

Orijinalden alıntı: free`LeyChe Listede Brothers: A tale of two sons'da olabilirdi. The Darkness 2'ninde aynen değeri bilinmedi. Ama benim bir numaram kesinlikle SPEC OPS THE LINE. Öyle bir atmosferi vardı ki adeta duygularınla oynuyordu oyun.
SPEC OPS THE LINE,shooter oyunlarında benim için ayrı bir yeri var,grafikleri biraz daha iyi olabilse tam bir başyapıt. Darkness 2 ,tek solukta bitirdiğim,seslendirme,sanat tasarımı ve hikayesiyle müthiş eğlenceli bir oyun.kısa olduğundan olsa gerek değeri bilinmedi:(

porsux

9.9.2014 17:03:52

0
kesinlikle sorunlu bir oyundu özellikle yapay zeka açısından ama benim hoşuma gitmişti çünkü çok geniş arazide geçiyordu ve 2000 yılına göre bence tactical shooter olarak 40-50 den fazlasını hakediyordu. Kim bilir belki birgün Codemasters pat diye I.G.I. '3 ü duyurur... ondaydı sanırım isim hakları

free`LeyChe

9.9.2014 16:11:37

+1
Listede Brothers: A tale of two sons'da olabilirdi. The Darkness 2'ninde aynen değeri bilinmedi. Ama benim bir numaram kesinlikle SPEC OPS THE LINE. Öyle bir atmosferi vardı ki adeta duygularınla oynuyordu oyun.

ShadowofDeath06

9.9.2014 15:59:04

0
Deadpool ve Brütal Legend da güzel oyunlardı

musAKka

9.9.2014 15:51:13

0
Liste genel anlamda güzel ancak içlerinde değeri bilinen birçok yapım da var. Hepsi için underrated diyemeyiz. Bir de vurguladıklarından örnek olarak Project I.G.I. gözüme çarptı. Oyun oldukça sorunluydu ama ne yapıp edip bitirmiştim. Birçok yerde 30-40 gibi puanlar aldı ama bana göre hakkı 60-70 arasıydı. Yani iyi sayılmazdı oyun ama çöp ötesi de değildi.

Sertug91

9.9.2014 15:32:25

0
L.A Noire oynadığım en iyi oyunlardan bir tanesiydi ama kimse değerini bilmedi

Sir Maximus is BACK

9.9.2014 14:41:09

-1
The saboteur oynadığım en berbat oyunlardan biriydi.

porsux

9.9.2014 14:31:00

+4
100 - Fallout New Vegas 99 - Penumbra (Seri) 98 - Bully 97 - Assassins Creed 3 96 - Duke Nukem Forever 95 - Bioshock Infinite * 94 - Alan Wake * 93 - Diablo 3 ... 92 - Frontlines Fuel of War 91 - Battlefield 2142 90 - SSX 2012 89 - Beyond Good & Evil 88 - L.A. Noire * 87 - Vampire: The Masquerade - Bloodlines 86 - Legacy of Kain Soul Reaver * 85 - Kingdoms of Amalur: Reckoning 84 - Far Cry 2 83 - F.E.A.R. 3 82 - Bioshock 2 81 - Dragon Age 2 80 - Remember Me 79 - Line of Sight: Vietnam 78 - Vietcong * 77 - Ghost Recon Future Soldier 76 - Dark Souls * 75 - Driver San Francisco 74 - Psychonauts * 73 - Soldier of Fortune 2 72 - Chaser 71 - Kill Switch 70 - Rogue Trooper 69 - Resident Evil 5 * 68 - Dustforce * 67 - Spintires * 66 - Pure 65 - Trials Fusion 64 - Ridge Racer Unbounded 63 - The Fall 62 - The Swapper 61 - Mark of the Ninja * 60 - Murdered : Soul Suspect 59 - The Bureau: XCOM Declassified 58 - Shadow Warrior 57 - Hard Reset 56 - Amnesia (A Machine for Pigs) 55 - Machinarium * 54 - The Godfather * 53 - Blood 52 - Swat 4 51 - Cryostasis * 50 - FUEL 49 - Binary Domain 48 - Deadlight 47 - Dear Esther * 46 - S.T.A.L.K.E.R. 45 - Darksiders * 44 - DmC : Devil May Cry 43 - Kane & Lynch 2 : Dog Days 42 - The Thing * 41 - Darkness 40 - Obscure 39 - Split Second * 38 - Flatout 2 * 37 - The Saboteur 36 - Need For Speed The RUN 35 - Warhammer 40,000: Space Marine 34 - The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena 33 - Call of Juarez Bound In Blood 32 - Mirrors Edge 31 - Prototype 30 - Manhunt * 29 - Velvet Assassin 28 - Death to Spies 27 - Singularity 26 - System Shock 2 25 - Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth 24 - Prey 23 - GUN 22 - Im Alive 21 - Project I.G.I. * 20 - X - Men Origins: Wolverine 19 - Turok 18 - Enslaved Odyssey to the West 17 - Call of Duty World at War 16 - Syndicate 15 - Time Shift * 14 - Metro 2033 * 13 - Alice Madness Returns 12 - Wolfenstein (2009) 11 - Braid 10 - Wanted : Weapons of Fate 9 - Medal of Honor Airborne 8 - The Suffering * 7 - Sniper Elite * 6 - Iron Storm ************ 5 - Cold Fear 4 - Brothers In Arms Hell's Highway * 3 - Spec Ops : The Line 2 - Alone In The Dark 1 - Freedom Fighters ***********... Sıralamayı rastgele yaptım (ilk sıra hariç) Freedom Fighters benim oynadığım en iyi TPS. Devamının neden gelmediğini hiçbir zaman anlayamadım. Aynı şekilde Iron Storm'un neden sevilmediğini bence uzmanlar araştırmalı. Şu ana kadar savaş gerilimi hissini en iyi verebilen oyundur açık ara. Liste tamamen benim düşüncelerime göre. Tüm zamanların deyince böyle uzun bir liste çıkıyor ortaya. * koyduklarımı vurgulamak için yaptım.. Resistance 3, Dante's Inferno, Killzone 2, Catherine, Demon Souls, Battlefield 1943, Shadows of the Damned, Bayonetta vs gibi oyunlarda eklenebilir bu listeye belki ama ben bu oyunları oynayamadığım için eklemedim. Bu yorumu 7. yada 8. gönderişim

cemecem21

9.9.2014 14:11:37

+1
Güzel bir yazı olmuş ama açıkçası ben Rayman'in de olmasını beklerdim. Beğenilmesine rağmen satışlarına cevap veremeyen bir oyun oldu. Tearaway de aslında olabilirdi ama onun Ps4'teki performansı o durumu değiştirecek Lost Odyssey'de olduğu gibi konsol kurbanı(yanlış anlaşılmasın Xbox360'a lafım yok ama oyun multiplatform olması gerekirken -yazıya göre de konuşuyorum- sadece orada kalmasından bahsediyorum) olmayacak diye düşünüyorum. Aynı şekilde dünden beri yoruma atmaya çalışıyorum ama buraya bir türlü yorumu atamadım. Defalarca kez üst üste denedim olmadı. Şimdi forumda da paylaşılınca ancak yazabiliyorum.

Dovah

9.9.2014 14:09:01

+3
Yorumlar neden gitmiyor

hllvtnsvr

9.9.2014 13:58:18

0
Spec Ops: The Line gerçekten bir başyapıt. Call of Duty için zaman harcayacağınıza Spec Ops ile savaşın gerçek yüzünü görün.
  • 1
  • 2
  • 3
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Bölüm Sonu Canavarı 8 / 10 41 oy
KÜNYE
Bölüm Sonu Canavarı ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
426 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
0
OY
0
DOSYA KONULARI VE TAM ÇÖZÜMLER
29 Aralık 2016 Perşembe
En Etkileyici Assassin’s Creed Videoları Şu sıralar filmiyle gündemde olan Assassin's Creed serisinin en etkileyici videoları derledik. Kaan Bolat
18 Ağustos 2016 Perşembe
Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Rehber Derin oynanış dinamiklerine sahip oyunun tüm detaylarına beraber bakıyoruz. Burak Gezgin
16 Aralık 2014 Salı
2015 Hediye Satın Alma Rehberi Bir oyuncuya yılbaşı hediyesi olarak alınabilecek bazı şeyleri bir arada topladık. Tunahan Başol
17 Kasım 2014 Pazartesi
Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Yeni nesil GTA V hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Tunahan Başol
11 Kasım 2014 Salı
Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz en iyi yapımları sizler için derledik. Tunahan Başol
11 Ekim 2014 Cumartesi
Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu Oynarken canımızı artırmak için başvurduğumuz yollardan ilginç olan 10 tanesini sizler için derledik Tunahan Başol
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız