Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Way of the Samurai 3

1 | Savaşan Beylikler Dönemi

Japon kültürü gerek ülkemizde gerekse de dünyada çok popüler olmasının nedenini her zaman merak etmişimdir. Çin ve Hindistan’ın yanında küçük bir kültür olmanın ötesine gidemeyen Japonya’nın insanı yine de diğer Asyalı toplumlardan farklı özelliklere sahiptir. Bunun nedeni bilim adamlarınca ada toplumu olmalarına bağlanıyor. Meiji döneminde “çağ dışı töreleri bırakma ve çağdaşlaşma” amacıyla yaptıkları büyük devrimler herkesin onlara saygı duymasını sağlamıştır. Yine de Japon kültürüne bu ilgi ve merakın başka nedenleri de olmalı. Mesela reklâm ve çabuk batılılaşmış olmaları gibi. Farklı özellikleriyle Japon kültürü kendisine gösterilen ilgiyi fazlasıyla hak ettiği düşüncesindeyim.

Günümüzde Samuray (Japonca’da Musha sözcüğü de kullanılır), Geyşa, Sakura (Kiraz Çiçeği) Origami, Nintendo, Playstation gibi sözcükler neredeyse her insan tarafından bilinir hale geldi. Nobel ödülü almış edebiyatçıları, başarılı sporcuları ve özellikle video oyunlarıyla Japonya tüm dünyada herkesin az-çok ilgisini çeker hale gelmiştir. Japonlar da her alanda kültürlerini tanıtmak için fırsatları değerlendirmişlerdir. Video oyunlarında bu fırsatı kaçırmalarını bekleyemezdik. Özellikle Batılıların bu alana ne kadar ilgi duyduklarını biliyoruz. Samuray filmlerine ve oyunlarına ilgi her zaman üst düzeyde olmuştur. Japon dövüş sanatları ise onların en ilgi çekici öğelerinden birisidir. Bu alanda Last Samurai ve Zatoichi gibi kaliteli filmlerin yanı sıra Onimusha, Tenchu, Ninja Gaiden gibi oyunlar da kendilerine iyi bir yer edinmişler ve dünyaca ünlü oyunlar olmuşlardır. Way of the Samurai ilk iki oyunuyla belli bir kitleye hitap etse de genel olarak pek tutulmadı. Serinin 3. oyunu da ilk iki oyunun izinden gidecek mi gelin görelim.
 
 Oyunumuz Türkçe’de “Savaşan Beylikler Dönemi” olarak geçen 15. yüzyıl ortalarından başlayıp 17. yüzyılın başına kadar devam dönemde Amana adlı (gerçekte böyle bir yer yok, hayal ürünü bir yer) bir yerde geçiyor. Basitçe anlatmak gerekirse Fujimori klanı, Ouka klanı ve Takatane köylüleri olmak üzere 3 büyük taraf bulunmakta ve bunlar oyunumuzun hikâyesine önemli bir etkiye sahipler. Fujimori klanının yüksek vergiler ve ağır çalışma şartlarını uyguladığı Amana’da çiftçiler ve köylüler arasında huzursuzluk çıkıyor.

Bunun en büyük nedeni de Fujimori klanının lideri Fujimori Shuzen’in yerine Lord Sakurai’nin geçmesidir. Ouka klanının Fujimori klanını devirmek için güç elde etmek istemesi ise hikâyenin başka bir yönü. Takatane köylüleri ise hayatta kalabilmek için barış istemekten başka çaresi olmayan zavallı köylüler. Oyunumuz işte bu şartlar altındaki Amana’da iç savaşların yoğun olduğu bir dönemde geçiyor. Oyunun başında kendi karakterimizi yaratarak işe başlıyoruz. Karakterimiz hiçbir efendiye bağlı olmayan bir Samurai, yani Japonca’daki adıyla Rônin. Ona isim verdikten sonra çeşitli kafa ve beden seçeneklerinden bazılarını kullanarak karakterimizi yaratıyoruz. Oynadıkça açılacak çeşitli silah ve karakterler de bulunacağını söyleyelim. Mesela açılan silahlardan birini oyunumuzun başında yarattığımız karakterimizin envanterine yerleştirmemiz mümkün olacak. Oyunumuza küçük bir köyde başlıyoruz, savaş sırasında yaralandığımız için bizi bulan köylüler yardım edip köylerinde ağırlıyorlar. Köyde çeşitli görevler alıp para kazanıyor ve silah bulabiliyoruz. Köyün atmosferinin çekici olduğunu söyleyemem, çünkü grafikler yeni nesil için çok yetersiz ve köy o kadar küçük ki birkaç evin arasında dolaşma hissinden başka bir şey uyandırmıyor. Bazı işleri halletmeden köyden ayrılmamız da mümkün değil. Sadece köy değil oyunun dünyası genel olarak çok küçük. Kasabalara gitsek bile burası eminim size de çok küçük gelecektir.

Way of the Samurai 3 PS3 xbox360
GOW 3 - Demo NBA Live 2010
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

11.4.2016 07:01:44

0
ben oyunda savaşamıyorum kılıcı elime alımıyorum nasıl oynanıyor

Gamer10

3.1.2011 17:20:22

0
çok güzel olacağını bekliyorum.. oldum olası samuray oyunları çok severim

BSC Misafiri

3.1.2011 14:39:13

0
en fazla haksızlık edilen oyunlardan biridir bunda seriye fazla bir şey katmayan yapımcısınında kabahati olduğu muhakkak ancak ben kesinlikle oynanması taraftarıyım bu seriyi başından beri takip ediyorum ve severekte oynuyorum incelemede oyunun 22 farklı sonu olduğundan bahsedilmemiş ki bence piyasada pekte rastlayacağımız türden bir durum değil kısacası denenmeli.

zebani666

6.11.2009 10:28:53

0
bu oyunu henuz oynamadim ama bana commodore 64'teki Usagi Yojimbo oyununu hatirlatti. o yuzden kesinlikle bi denicem.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Way of the Samurai 3 Alkan Adakaner 6 / 10 oy
KÜNYE
Way of the Samurai 3
+ TAKİBE
AL
2 kişi bu oyunu takip ediyor.
Editör Notu: Kötünün iyisi.
6,0
2.0
5
OY
6,4
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız