Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

SOCOM: Special Forces

1 | Takım Oyunu

Playstation 2 döneminde oyun dünyasına adım atan ve PSP ve PS3 platformlarında da karşımıza çıkan SOCOM serisindeki maceramıza devam ediyoruz. Üçüncü kişi bakış açısına sahip olan seri Playstation 3'teki 2. oyunu Socom: Special Forces ile karşımıza çıkıyor. Şimdiye kadar Slant Six Games ve Zipper Interactive tarafından geliştirilen seride sıra M.A.G adlı oyunuyla adından iyice söz ettiren Zipper Interactive'de. Sanırım Slant Six Games'in Resident Evil: Operation Racccon City üzerinde çalışması Zipper'ın seriye tekrar el atmasını sağlamış. Aslında bu bir bakıma da iyi olmuş, çünkü serinin yaratıcısı da olan bu stüdyo Slant Six Games'e göre çok daha tecrübeli ve Sony'nin bir parçası olduğu için de maddi olanakları daha fazla. Zaten serinin Playstation 3'teki ilk çıkarması olan Socom: U.S Navy SEALs Confrontation da Slant Six Games tarafından geliştirilmiş ve çok büyük eleştirilere maruz kalmıştı. Bu eleştirilerin nedeni de tabi ki oyunun kalitesinin bir Playstation 3 oyunu için çok düşük olmasıydı. Şimdi Zipper Interactive çok daha ciddi bir yapımla karşımıza çıkıyor. Peki beklenen başarı yakalandı mı?

Bu takım olarak çözmemiz gereken bir sorun

Socom: Special Ops'ta yine Malezya'ya gidiyoruz. Daha önce bazı Socom oyunlarında da karşımıza çıkan "ClawHammer" adlı yarı-askeri grup ile "Naga" adlı yerli direnişçilere karşı mücadele verdiğimiz oyunun senaryosu derin olmak bir yana sıradanlığın en üst seviyesinde diyebiliriz. Bir bakıma 5 kişilik takımımızla bütün Malezya'ya karşı savaştığımızı söyleyebilirim. İkinci sınıf Hollywood filmlerinin bir çoğunda buna benzer senaryolar ile karşılaşabilirsiniz. Yolumuza çıkan yüzlerce düşmanı öldürmek ve düşmanların yerleşim yerlerine sabotaj yapıp NATO birliklerinin bu topraklarda rahatça istediğini yapması için 6 günlük senaryo boyunca çeşitli görevleri yerine getirmemiz gerekiyor. 5 kişilik birliğimizde Cullen Gray adlı İngiliz kumandanı yönetiyoruz. Chung ve Forty-Five adlı iki Koreli ve bölgelere göre isimleri değişen 2 Batılı karakter de emrimizde oluyor. Bu karakterlerden Cullen dışında sadece Forty-Five adlı Koreli kadın karakteri yönetmemiz mümkün. Onu da sadece gizlilik görevlerinde kullanabiliyoruz.

Oyunumuz tamamen takım oyununa dayanıyor. Bazen yoğun düşman saldırıları karşısında tek kurtuluşunuz takım arkadaşlarınız olacaktır.

Diğer Socom oyunlarındaki gibi genellikle açık alanlarda geçen oyunumuzu ne Operation Flashpoint: Red River gibi gerçekçi bir yapıya sahip, ne de Bad Company 2 gibi gerçekçilikten uzak. Tam anlamıyla bu iki oyunun arasında bir denge tutturulduğunu söylemek mümkün. Tabi Socom: Special Forces bu oyunlardan farklı olarak TPS türüne giriyor. Yanımızdaki askerler Red River'daki gibi ölmeleri mümkün ve herhangi bir tanesi öldüğünde de oyunumuz doğrudan bitiyor, buna rağmen oyunda öyle 1-2 kurşunda ölebileceğimiz bir gerçekçilik de yok. Bazen yanı başımızda bomba patlamasına rağmen karakterlerimizin hala hayatta olması dikkatinizi çekecektir. Zipper Interactive gerçekçilik konusunda bence güzel bir denge yakalamış. Her ne kadar bazı şeyler size garip gelse de örneğin Bad Company 2'deki gibi takım arkadaşlarımızın ölümsüz olması saçmalığına oyunda izin verilmemiş. Bu da görevleri yaparken çok daha dikkatli olmanızı gerektiriyor. Zaten oyunumuz tatiksel bir aksiyon olarak tanımlanabilir.

İşte takımımızın lideri Cullen Gray

Special Forces'ta tıpkı Operation Flashpoint gibi takım arkadaşlarımıza emirler vererek düşmana baskınlar yapıyor, sabotaj görevlerini yürütüyor ve bazen de belli bölgeleri bir süre için korumanız gerekiyor. Emrimizdeki 4 kişi iki takımdan oluşuyor. Her karaktere olmasa da her takıma ayrı ayrı emirler vermeniz mümkün. Bazen düşmanı kuşatmak için takımları farklı noktalara gönderebiliyorsunuz. Bence iki ayrı takım fikri oldukça iyi, eğer 4 kişiyi ayrı ayrı yönetmeye kalksaydık oyunun aksiyonunun hızına yetişmemiz mümkün olmazdı. Buna karşın 4 kişiyi aynı anda yönetmek de uygun olmazdı, çünkü görevlerimiz geniş alanlarda geçmiyor. Oyunun genellikle tek ve dar bir yol üzerinden ilerleyen yapısında 4 kişiyi aynı noktaya hareket ettirmeye çalışmak tam anlamıyla işkence olurdu. Genellikle açık alanlarda geçen Special Forces'ın buna rağmen pek fazla hareket özgürlüğü sunmaması onu Bad Company 2 ve Call of Duty benzeri aksiyon oyunlarına yaklaştıran bir etken. Yine de geliştirici ekip takım kontrolünü oyunun yapısına uygun şekilde başarıyla ayarlamış.

socom 4 Special Forces Zipper Interactive Move sony ps3 tactical shooter İnceleme
Mount & Blade: With Fire and Sword Darkspore
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

legaboys

9.2.2015 22:48:42

0
https://www.youtube.com/channel/UC_vWGpjH6SKRgJi0hIcVqVQ Arkadaşlar desteklerinizi bekliyoruz kanalımızda warface ve minecraft videoları vardır.istege gore windows ve android oyun ve uygulamalar incelenir.

BSC Misafiri

23.1.2015 22:15:48

0
Aklinizda olsun oyunun baştaki güncelleme kisminda %98'e gelince durma sorunu var ve bu sorun hemen hemen herkesde oluyor oyunu takasla aldim daha oynayamadan pişman durumdayim üstelik guncellemesi çok uzun sürüyor

BSC Misafiri

23.1.2015 22:15:47

0
Aklinizda olsun oyunun baştaki güncelleme kisminda %98'e gelince durma sorunu var ve bu sorun hemen hemen herkesde oluyor oyunu takasla aldim daha oynayamadan pişman durumdayim üstelik guncellemesi çok uzun sürüyor

Connor.Kenway

13.5.2011 15:24:41

+1
teşekkürler.

BSC Misafiri

12.5.2011 15:45:12

0
ben ps3 oyunu olan kıllzon nun pc olmasını isterim

I-C-O

11.5.2011 11:25:22

0
Ellerinize saglik güzel inceleme olmus. Bu oyun asla Ps2 deki Socomun yerini tutamaz. Socom 4 ün betasini oynamistim Fena degildi. Ah su Psn de bir gelse

LoSt_Jack

10.5.2011 22:11:18

0
quote:

Orijinalden alıntı: evo_4 Arkadaşlar biraz sabredin. Herkese meraba ben Erdinç İyikul, askerden dönünce video incelemeler artacaktır.
video inceleme olsun olmasın olursa güzel olur yani ama bu site gerçekten harika pc yi açınca yapıcağım ilk şey yeni sekme açıp bölümsonucanavarına tıklamak oluyor..Harikasınız

aygun61

10.5.2011 19:28:38

+1
quote:

aygün61, Daha önce de 1 ay sonra video incelemeler rayına oturacak diye açıklama yapmıştık. Buna 10 gün kaldı. Bu yaz aylarında video inceleme görmekten bıkacaksınız ve yazılı inceleme yapın diyeceksiniz. Buna emin olabilirsin. Teşekkürler. Alkan Adakaner.
Açıklama için teşekkürler. Bekliyoruz.

batangunes87

10.5.2011 18:52:38

0
video incelemleri izleyince, incelenen oyunları daha çok öğrenmiş oluyoruz iyi olup olmadığını... oyunların hikaye modunuda anlatacak biri ola daha iyi olur inallah.

batangunes87

10.5.2011 18:48:37

0
keşke pc'ye çıksa :))

emReA.dhiozy312

10.5.2011 18:19:26

0
brink video inceleme olcakmı ? onuda yapın bnce

evo_4

10.5.2011 15:28:10

+7
Arkadaşlar biraz sabredin. Herkese meraba ben Erdinç İyikul, askerden dönünce video incelemeler artacaktır.

Bernhard

10.5.2011 15:25:19

0
GodOfWar58; Ne dediğinizin farkında mısınız? Oyunu oynadıktan sonra tabi ki öyle düşüneceğim. Herhalde inceleme yapan birisinin cümlenin başında "oyunu oynadım" demesi komik olurdu. Siz o cümlenin başına "oyunu oynadım" cümceliğini de getirin en iyisi.

SiPAHi_

10.5.2011 14:52:09

0
@ ulascayanoglu na katiliyorum. Bende hard zorluk modunda oynuyorum son bolumdeyim ilk baslarda pek anlamadiysamda ozellikle 5. bolumde oyun cokdaha guzel bir hal aliyor. Oyunu yeni oynuyacaklara en onemli tafsiyem oyuna hard zorluk modunda baslamaniz diger seviyelerde biraz basit kacabilir. Zira elite seviyesinde oyunu bitirmenin gercekten buyuk caba gerktigini okumusdum ki hard seviyede bile bazi bolumler azda olsa zorluyor. inceleme icin tesekkurler.

GodOfWar58

10.5.2011 14:27:44

+4
İnceleme için teşekkürletde
quote:

Special Forces'ı oynamasaydım pek bir şey kaybettiğimi düşünmezdim.
Oyunu oynamazsana birşey kaybedip kaybetmediğini anlayamazsın ki.İlk önce oyunu oynaman gerekir ardından birşey kaybedip kabetmediğine bakarsın ;)

Bernhard

10.5.2011 14:23:41

+10
aygün61, Daha önce de 1 ay sonra video incelemeler rayına oturacak diye açıklama yapmıştık. Buna 10 gün kaldı. Bu yaz aylarında video inceleme görmekten bıkacaksınız ve yazılı inceleme yapın diyeceksiniz. Buna emin olabilirsin. Teşekkürler. Alkan Adakaner.

aygun61

10.5.2011 13:48:07

-2
Video İncelemeler'den iyice umudumu yitirmeye başladım. Bsc sitesinin en önemli özelliği olan Video İnceleme'ler epeyce bir azalmaya başladı. Onu geçtik İncelemelerde bir halli geç çıkıyor. İnşallah bunları düzeltirsiniz. Çünkü birçok kişi Video İncelemeler için siteye giriyor, ondan sonra siteyi beğenip üye oluyor, yorum yazıyor.

ulasc

10.5.2011 08:33:05

+2
Ben hard seviyesinde bitirdimn ve çok beğendim, elite seviyesinde deneyeyim dedim ama maalesef çok zor geldi, elite seviyesinde bitirmek için sanırım gerçekten savaştaymışız gibi hareket etmek gerekecek... Ben oynarken bitki örtüsü hep canlı göründü gözüme hatta sürünürken onları ezdiğim hissiyatını bile vermişler ve zaten oyunun ana amacı multiplayer (ben onun için aldım) ve bunda da çok başarılılar dediğiniz gibi...

bilalorg

9.5.2011 23:08:46

-5
bu sefer ilk yorum benden :D inceleme için teşekür en kısa zamanda oynicam
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

SOCOM: Special Forces Alkan Adakaner 8 / 10 oy
KÜNYE
SOCOM: Special Forces
+ TAKİBE
AL
6 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
* Seslendirmeler oldukça iyi
* Müzikler hoş
* Co-op desteği
* Move desteği başarılı
Eksiler
* Kontroller bazen zorlayabiliyor
* Yapay zeka hataları
* Bölümlerin tasarımındaki sorunlar
* Grafiksel birkaç hata
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,0
2.0
1
OY
7
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız