Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Röportaj: World of Tanks

1 | Wargaming.net

-15 yıldan uzun bir süredir piyasada olsanız da, Türkiye pazarına yeni giriş yaptığınız söylenebilir. Öncelikli olarak firmanızdan bahsedebilir misiniz?

Tabii ki… Ancak ilk olarak 15. yılımızı kutluyor olmamızdan ötürü ne kadar mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Wargaming, üniversitede okurken bir fikre inanan gençlerin kurduğu bağımsız bir şirket. Kurucularımızdan biri, oyunların tüm gelişim süreçlerinin içinde bulunan harika CEO'muz Victor Kislyi. İlk oyunlarımız, daha çok hardcore strateji severlere yönelikti; ilki de sıra ve hex tabanlı bir strateji oyunu olan Massive Assault'tu. Wargaming'in attığı bu ilk adımı, Square Enix'in yayıncılığını yaptığı hardcore GZS oyunumuz “War of Glory” takip etti. Sonrasında hardcore oyunların kısıtlı bir kitleye hitap etmesi, kutulu oyunları gün geçtikçe cazibesini yitirmesi ve internetin geldiği nokta gibi nedenlerden ötürü yönetim kadromuz, çevrimiçi oyunlar için yeni yollar ve fırsatlar değerlendirmeye başladı. Akla gelen ilk fikirler arasında free-to-play bir MMORPG yapmak vardı. Bu, yapımcılarımız için de yeni bir alan olacaktı ve Doğu Asya'da bulunan oyunlar arasında nitelik/nicelik açısından büyük bir rekabet vardı. Oturduk, geçmiş deneyimlerimizi ele aldık ve neler yapabileceğimizi konuştuk. Mükemmel bir fikir geldi aklımıza: Tanklar!

Bugün, 203 farklı ülkeden 60 milyon oyuncuyu çılgın bir savaşın içine sokan World of Tanks tam bir fenomen. İlk olarak Rus oyuncuları etkisine alan WoT çılgınlığı, kısa süre sonra Amerika, Avrupa ve Çin'i de etkisi altına aldı. Bugünse tüm dünyada bu çılgınlığı görebilirsiniz. Bu süreç, bu gelişim, şirket yapımızda da kendini gösteriyor. Şu anda Minsk, Kiev, St. Petersburg, Paris, Londra, Berlin, San Fransisco, Şikago, Seattle, Singapur, Seul, Avustralya ve Tokyo'da 15 ofisimiz bulunuyor. Amacımız belli: Dünyadaki tüm oyunculara yüksek kalitede oyun deneyimi sunmak. Bunun için canla başla çalışıyoruz diyebilirim.

-Yerel televizyon kanallarına baktığımızda World of Tanks’ın reklamlarını görüyoruz. Oyunla ilgili çoğu internet sitelerinde de varsınız. Türk oyuncuları önemseyen bir yapıda olduğunuz belli. Türkiye’deki oyuncuları sizin için değerli kılan şey nedir?

Türkiye'ye adımımızı atarken, sadece bu pazarın yüksek potansiyelini düşünmedik. Türkiye'ye adım atmadan önce bizi asıl yakalayan şey, ülkedeki oyun topluluğu oldu aslında. Türkiye’deki oyuncuların coşkularını ve tutkularını gördük; rekabete dayalı oyunlara bayılıyorlardı. World of Tanks de sadece tank sürme üzerine bir oyun değil, biliyorsunuz. Oyun, sunduğu türlü strateji ve taktik yöntemleriyle oyuncu grupları ve klanlara mükemmel bir eğlence sunuyor. Çünkü her şey, takım oyunuyla ilgili.

Son yıllarda duyurduğunuz oyunlara baktığımızda Free to Play odaklı gittiğinizi görüyoruz. World of Tanks, World of Warplanes, World of Warships bu oyunlardan bazıları. Sizi bu pazara iten şey ne oldu?

Pek çok insan, mağazada kutulu olarak satılan oyunların geliştirme sürecini tümüyle bilmez. O nedenle oyun için gerekli olan geliştirme sürecini belirlemek riskli bir iştir. Oyuncuların, geliştirdiğiniz oyunu oynayıp oynamayacakları ya da rekabetin ne şekilde gelişeceği gibi şeyleri düşünmek zorunda kalırsınız vesaire. Bu yüzden ilk olarak kendimize, oyuncuların istedikleri eğlenceyi sunabilecek ve sürekli olarak güncellenen -yaşayan- çevrimiçi bir oyun geliştirme hedefi koyduk. Abonelik sisteminin World of Tanks oyuncularına uygun olmadığını o zamanlar anlamıştık. Özellikle World of Warcraft gibi tanınmış bir isim hâline gelmemişse, bu sistemi oturtmak bir hayli zordur.

O nedenle piyasaya daha küçük ölçekli girip, sağlıklı bir oyuncu topluluğu kurmak ve bu yolla dikkatleri üzerimize çekmek istedik. Bir anlamda amacımız, tank savaşlarının sunduğu deneyimi bedavaya ve herkese sunmaktı. Hiçbir şey ödemenize gerek yok; oyunu indirin ve eğlenmeye bakın. Sonra World of Tanks, bizim bile beklemediğimiz bir patlama yaşadı. Dünya çapında binlerce oyuncu sayesinde World of Tanks'i oynayanların sayısı gitgide arttı. Şu anda tam 203 ülkeden 60 milyonun üzerinde kayıtlı oyuncumuz var! İşin en başında oyunculardan para almaya kalksaydık, takdir edersiniz ki bu kadar oyuncuya ulaşmamız mümkün değildi.

Röportaj: Maestia Röportaj: Prime World
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

classcocuq

12.5.2015 03:20:53

0
Madem bu kadar türkiyeyi umursuyorlar o zaman buraya server koysunlar 120ping le oynuyoruz yabancilar 40/50 ping le adelet mi bu simdi ?

GurcellOnline

10.5.2015 19:18:35

0
Sadece ubuntu degil tum linux tabani ihmal ediliyor malesef :(

kuyu0kazici

10.5.2015 16:07:16

0
şu oyunu niye ubuntu için yapmazlar hiç anlamıyorum... mac için var ubuntu için yok... ubuntu üvey evlat...

LaNeT02

22.7.2013 18:06:52

0
Zombi modu çıkarsa yakında tanklarda uçmaya başlar sırada vampirlermi var :D
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

World of Tanks Samet Konuksal 8 / 10 oy
KÜNYE
World of Tanks ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
14 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
0
OY
0
DOSYA KONULARI VE TAM ÇÖZÜMLER
29 Aralık 2016 Perşembe
En Etkileyici Assassin’s Creed Videoları Şu sıralar filmiyle gündemde olan Assassin's Creed serisinin en etkileyici videoları derledik. Kaan Bolat
18 Ağustos 2016 Perşembe
Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Rehber Derin oynanış dinamiklerine sahip oyunun tüm detaylarına beraber bakıyoruz. Burak Gezgin
16 Aralık 2014 Salı
2015 Hediye Satın Alma Rehberi Bir oyuncuya yılbaşı hediyesi olarak alınabilecek bazı şeyleri bir arada topladık. Tunahan Başol
17 Kasım 2014 Pazartesi
Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Yeni nesil GTA V hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Tunahan Başol
11 Kasım 2014 Salı
Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz en iyi yapımları sizler için derledik. Tunahan Başol
11 Ekim 2014 Cumartesi
Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu Oynarken canımızı artırmak için başvurduğumuz yollardan ilginç olan 10 tanesini sizler için derledik Tunahan Başol
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız