Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Fist of the North Star: Ken's Rage

1 | You're already dead...

 
    Naruto Shippuuden: Ultimate Ninja Storm 2'den sonra başka bir Anime uyarlaması oyun ile karşınızdayım. Hokuto no Ken yani İngilizce adı ile Fist of the North Star animesi 90'lı yıllarda çıkmış olup bitmesinin üzerinden uzun zaman geçmiş bir anime serisi olarak biliniyor. Dragon Ball serisi dönemlerine denk gelen bir yayınlanma sürecinde olan Japonca orjinal ismiyle Hokuto no Ken, aksiyon dozajı yüksek seyrine doyum olmayan sahneleriyle unutulmayan anime serilerinden biridir. Dragon Ball'ın gölgesinde kalıp unutulan bu yapımı uzun yıllardan sonra ise sonunda birileri hatırladı; Tecmo Koei. "Dragon Ball'ın tonlarca oyunu oluyor da neden Hokuto no Ken'in olmuyor?" diyen Tecmo Koei hem Japonya hem de Batıya duyurdu Fist of the North Star oyununu. İlk duyurulduğunda sadece Japonya sınırları içerisinde olacağını düşündüğüm oyunun Batı için de çıkacak olması beni seriyi de vakti zamanında izlemiş biri olarak mutlu etmişti. Duyuruluşundan çıkışına kadar olan süreçteki ekran görüntüleri, videoları da Tecmo Koei'nin işi şansa bırakmak istemediğini gösterir nitelikteydi. Peki Fist of the North Star animesi, oyunu nasıl bir konu işliyor, oynanış elementleri nasıldır, grafikler bugünkü nesil konsollara yakışıyor mu? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını aşağıdaki paragraflarda bulabilirsiniz.
 

- Yumruklarımın tadına bakmak isteyen var mı?

 
    Hokuto no Ken veya Fist of the North Star dünyası, post-apokaliptik yani 'kıyamet sonrası senaryo' temasını işliyor. Son zamanlarda çoğu oyunda gördüğümüz bu konuyu Hokuto no Ken animesinin eski yıllara dayanması nedeniyle affediyoruz. 20. yüzyılın sonlarında, dünya nükleer savaş sonrası bir harabe içerisindedir ve insanlar yaşamak için çok zorlu bir yaşam mücadelesi içerisindedirler. Okyanuslar kurumuş, şehirler ve doğa tamamen yok olmuştur. Hayatta kalanlar ise sınırlı sayıdaki güçleriyle ufak kabileler ve topluluklar oluştururlar ve yiyecek, içecek bulmak için büyük çaba sarfederler. Fakat insanlık zaten böyle bir krizin içerisindeyken bu da yetmezmiş gibi yağmacı çeteler de Hokuto no Ken dünyasında çok büyük yer kaplarlar. Akıllara ilk olarak Mad Max film serisini getiren bu çeteler, küçük kasabalardaki insanları yiyecek ve içecek stoğu için hiç düşünmeden öldürebiliyorlar.

Fist of the North Star animesini konu alan oyunumuz çoğu bölümde animeden bağımsız bir ilerleyişe sahip

 
    Oyundaki ve mangadaki ana karakterimiz Kenshiro için bu Post-apokaliptik dünyanın iyilik için çalışan süper kahramanı tanımlamasını yapabiliriz. Bruce Lee'yi andıran karakteri ve eski Çin dövüş sanatı olan Hokuto Shin-ken üzerinde çocukluğundan beri çalışarak ustalaşması sayesinde Kenshiro, rakiplerinin en zayıf noktalarını kolayca tespit edip, vücutlarını patlatan bir dövüş makinesi. Kaybolan sevgilisi Yuria'yı bulmak için karış karış dünyayı gezen Kenshiro, bu süreçte insanların karşılaştığı zorluklara da yardım eli uzatır. Kenshiro'nun gizemli geçmişi senaryo ilerledikçe ve gerçekleri gördükçe daha da aydınlanıyor ve senaryonun ne kadar derinlere dayandığını farkedince animeye daha da bağlanmanız kaçınılmaz oluyor.
 

    Tecmo Koei diyince benim aklıma hemen Dynasty Warriors geliyor. Dynasty Warriors serisi ile eskiden haşır neşir oluyordum fakat çıkan her yeni oyunun bir öncekinin kopyası gibi gelmesi nedeniyle bir süredir ara vermiştim. Peki nedir Dynasty Warriors stili oynanış? Koca bir haritamız var, ve seçtiğiniz kahramanınızla 3D Beat'em up tarzında önünüze gelen onlarca düşmanı pataklamaya çalışıyorsunuz. Hikaye ilerlemesi ve ödül keşfetmek bakımından oldukça keyifli bir sistem olsa da bir süre sonra monoton bir oynanışa doğru sürüklendiğinizi farkediyorsunuz. Fist of the North Star'ın da Tecmo Koei tarafından yapılacağını ilk duyduğum andan beridir böyle bir sistemi benimseyeceğini düşünmüştüm ve tahminlerim boşa çıkmadı.

- Hep siz kullanacak değilsiniz ya o motoru!

 
     Fist of the North Star'da ilerleyiş aynen Dynasty Warriors serisinde olduğu gibi gidiyor, kötü bir yanı daha var, Dynasty Warriors'taki haritalarımız daha büyük bir alanı kaplarken, Fist of the North Star'da haritaların oldukça çizgisel ilerlediğine şahit oluyoruz. A noktasından B noktasına gidiyor bu aradaki çizgide ise karşımıza çıkan onlarca düşmanı öldürmek zorunda kalıyoruz. Karşımıza çıkan her mücadeleyi ne kadar başarılı tamamlarsak o kadar iyi ödül alıyoruz. Etraftaki kutulardan ve kırılabilen eşyalardan çıkan eşyalarla can barımızı doldurabiliyoruz. Alternatif yolları izlerseniz bonus görevlerle de karşılaşmanız mümkün. Böylece daha fazla puan toplayabiliyorsunuz. Puanların ne işe yaradığına ileriki paragraflarda okuyabilirsiniz.
 
     Kenshiro dışında farklı karakterlerle de haşır neşir olma şansımız var. Serinin Shin ve Rei gibi favori karakterleri de kendine has dövüş stilleri ile rakiplerini yok etmeye hazırlar. Kenshiro, ağır ve düz darbelerde ustayken, Rei seri ve keskin saldırılar sergiliyor. Özel tip karakterlerin ise roket atar veya yay gibi silahlar kullanarak uzak mesafeden hedeflerini avladıklarını görüyoruz. Karakterlerimizin saldırılarını gerçekleştirirken bir-iki farklı tuş arasında kombinasyonlar sergileyebiliyoruz. Doğru kombinasyonlar gerçekleştirdiğinizde birden fazla düşmana hasar verebilen etkili saldırılar ortaya çıkarabiliyorsunuz. Ayrıca karakterlerimizin yapabileceği "Signature Move" saldırıları var ki bunları doğru anda yaptığınızda karşınızdaki düşman sayısını çok büyük ölçüde azaltmanız mümkün. Binlerce yumruk atabilir veya tek bir tekme kesmesi ile onlarca düşmanı aynı anda ortadan kaldırabilirsiniz. Bunlara ek olarak daha güçlü olan "Hyper Signature Move" saldırıları da oyunda bulunuyor. Bunu sergilediğinizde Kenshiro'nun en 'cool' saldırılarından biri olan parmağı ile bir anda düşmanın kafasını sıkma hareketini görüebiliyorsunuz. Buradaki espri ise Kenshiro, parmaklarını düşmandan çektiği anda düşmanın sadece 5 saniyesi olması. Bu 5 saniye bitince ise düşmanın kafası patlıyor. Bu kısa süreçte Ken'in en klasik ve anime literatürüne geçmiş sözlerinden biri olan "You're already dead..." (Sen çoktan ölüsün) lafını duyuyorsunuz. Düşman farketmiyor ama bir kaç saniye sonra öleceğini Ken ona haber veriyor, gerçekten tüyleri diken diken eden sahneler...
 

Fist of the North Star: Ken's Rage ps3 xbox 360 inceleme tecmo keoi 3D beat'em up anime hokuto no ken Fist of the North Star: Ken's Rage ps3 xbox 360 inceleme tecmo keoi 3D beat'em up anime hokuto no ken Fist of the North Star: Ken's Rage ps3 xbox 360 inceleme tecmo keoi 3D beat'em up anime hokuto no ken
Two Worlds II Red Dead Redemption: Undead Nightmare
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

İçeriğe ait yorum yok

Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Fist of the North Star Levent Polater 8 / 10 oy
KÜNYE
Fist of the North Star
+ TAKİBE
AL
1 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar

 • Grafikler
 • Çevre öğeleri
 • Kombolar
 • Animasyonlar
 • Başarılı anime uyarlaması
Eksiler

 • Müzikler
 • Az sayıda saldırı çeşidi
 • Monotonlaşan oynanış
 • Çizgisel ilerleyiş
 • Düşman çeşidi yetersiz
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,6
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
 • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
 • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
 • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
 • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız