Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Total War: Shogun 2 Ropörtajı

1 | Osmanlı Üzerine

Creative Assembly firması özellikle strateji severler için oldukça önemli bir firmadır. Total War serisi ile büyük beğeni toplayan firma ile yeni oyunları Shogun 2 üzerine konuştuk. Bizi Japon tarihine geri götüren oyunun sitemizde yayınlanan ön incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

 
Bölüm Sonu Canavarı: Total War oyunları Türkiye'de strateji severler tarafından büyük bir merak ile takip ediliyor. Bu bağlamda Türkçe dil desteği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
 
Creative Assembly: Tarihin en ilgi çekici bulduğumuz dönemlerinden yapabileceğimiz en iyi oyunu yaratmak istiyoruz ve aralarından seçim yapılacak çok şey var. Gelecekteki bir Türkçe içeriği göz ardı edemem. Daha önce olumlu tepkiler alan Empire’daki Osmanlı’ları hatırlayın.
 
BSC: Shogun 2 ile Japon tarihine geri döndünüz. Batıyı bırakıp tekrar doğuya yönelmedeki en büyük etken nedir?
 
CA:  Köklerimize dönmek için çok iyi bir fırsattı. İlk Shogun ve Total War’un başladığı yerdi. Geriye dönüp, o günden beri geliştirdiğimiz yeni teknolojileri oyuna eklemek çok çekici geldi. Ekibimizdeki birçok kişi ilk Shogun’u oynadı ve The Creative Assembly’e bu yüzden katıldı ve bu proje üzerinde çalışmayı sevdiler.

Ok animasyonları üzerinde çok durulmuş.

BSC: Bundan önceki Total War oyunlarında kan unsuruna yer verilmemişti. Yaş sınırlaması tabi ki bir etken ama gerçekçiliği arttırmak adına kan efektlerini kullanmayı veya opsiyonel kullanmayı düşünüyor musunuz?

CA: Hayır. Kan efektini dahil etmek yaş sınırımızı yükseltir.Yaşı 16’nın altında olan ve böyle bir şey sonucunda oyunu oynayamayacak birçok hayranımız var. Oyun deneyiminin kan olmadan da çok iyi olduğunu düşünüyoruz. Binlerce samuray birbirlerine saldırmaları başlı başına daha etkileyici görünüyor.

BSC: Yay ve ok animasyonları oyunun tartışılan noktalarından birisi. Son videolarda yay animasyonlarının düzeldiğini görüyoruz. Peki savaş alanında okları görebilecek miyiz?

CA: Evet kesinlikle, okçuların kodları için çok çalıştık- sadece ok animasyonları değil, atıcıların attığı ateşler zemine, duvara veya düşmanın suratına yapışmadan önce, gittiği yolunda iz bırakacak. Oyunda görünecek okların sayısı sistem özellikleri ve ayarlarına bağlı olacak.

Gelecekteki bir Türkçe içeriği göz ardı edemeyiz. Daha önce olumlu tepkiler alan Empire’daki Osmanlı’ları hatırlayın.

BSC: Serinin eski oyunlarında diplomatlar bulunuyordu. Total War: Shogun 2'de bu özellik tekrar yer alacak mı?

CA: Tam olarak değil. Diplomasi sistemini merkeze aldık böylece tek bir tuşla, başka bir klanla görüşmeleri başlatabileceksiniz. Burada bir nokta var, Muhatap olacağınız klanla karşılaşmak zorundasınız. Bu da haritadaki gezintilere zorluk getiriyor. Anlaşmalara bağlı kalmak Shogun 2’de çok önemli, yani ya anlaşmanın sonuna kadar sözünüzü tutun ya da sonuçlarını hazır olun.

BSC: İç isyanlar konusunda oyuncuların bazı şüpheleri var. Yeni oyunda iç isyanlara yer verilecek mi? Olacak ise ne gibi farklılıklar bulunuyor?

CA: Eğer halk sorunlarını soruyorsanız, evet. Yeni yerler alırken ve genişlerken nüfusunuzu memnun etmek zorundasınız aksi takdirde isyanlar ve isyancılar nedeniyle klanınız yok olabilir.

Oyun atmosfer olarakta, seçilen çağı yaşatacak.

BSC: Süvarilerin savaş sonrası dağılan küçük bir birliğin peşine düşmeleri gibi eski oyunlarda bazı aksaklıklar bulunuyordu. Yeni oyunda bu konuda ne gibi değişikliklere yer verildi?

CA: Empire ve Napoleon oyunlarının sonlarına doğru “ezici etki” vardı(Oyunun kazanacağınızı anladığınız ve oyunun sonlarına doğru başıboş kalmış düşman ordularını yok etmek için harcadığınız). Shogun 2 için bunu yeniledik. Artık, Kyoto için elinizi attığınızda, ittifaklarınızın size karşı saldırgan olduğu, oyunun son bölümü başlar. Saldırganlarla karşılaşırken, tansiyonu yükselten ve oyununu bitirmek için heyecanlanacağınız Kyoto savunmasını yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 
BSC: Söz yapay zekadan açılmışken, Shogun 2'nin serinin en iyisi olacağı biliniyor. Bu gelişmeyi diplomasi alanında mı yoksa savaş alanında mı daha çok hissedeceğiz?

CA: Bunu oyun sırasında hissedeceksiniz. Yapay zekâyı yapabildiğimiz kadar sinsi, işbirlikçi ve dürüst yapmaya çalıştık. Bu sayede hem savaşta hem de görev haritasında olacaklar ve oyuna çok daha zorlu çekişmeler isteyenlere yardımcı olmak için “Legendary” modunu ekledik.

2010'un Taçsız Kralları Özgür Kirazcı ve PS İletişim Ekibi Ropörtajı
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

termit0

23.2.2012 14:16:38

0
Medieval2 TW(Ortaçağ)-Empire TW(1700-1800) aradaki tarih ne oldu CA? 100 yıllık tarihlerini gözümüze sokup 600 yıllık tarihi "tarihe karıştırıyorlar"

Roxy.

7.10.2011 15:05:26

0
quote:

Orijinalden alıntı: GrawX Ottoman Empira Total War (Osmanlı İmparatorluğu) Yapsınlarda Görelim Bütün Dünyanın Kökünü Kazımış Atalarımız Yaparlarmı Hiç Böyle Bişey ;) Kendilerine Empire Serisini Bende Severek Oynuyorum Ama Osmanlıyı Hiçde Olduğu Gibi Yapmıyorlar Kendilerine Trampetli Mızıkalı Fülütlü Ordu Elemanları Yapıyorlar Osmanlıyada Koysunlarya Mehter Takımı Cokmu Zordu Şimdi Allah İçin Birbirimizi Kandırmayalım Tehter Takımı Az Orduları Korkutmamış Uzaklardan Sesleriyle Pehh Pehh ;) Bunlar Anca Soysuz Atalarının Yalancı Zaferlerini Empoze Etsinler
sonuna kadar haklı

GrawX

14.2.2011 11:17:15

+5
Ottoman Empira Total War (Osmanlı İmparatorluğu) Yapsınlarda Görelim Bütün Dünyanın Kökünü Kazımış Atalarımız Yaparlarmı Hiç Böyle Bişey ;) Kendilerine Empire Serisini Bende Severek Oynuyorum Ama Osmanlıyı Hiçde Olduğu Gibi Yapmıyorlar Kendilerine Trampetli Mızıkalı Fülütlü Ordu Elemanları Yapıyorlar Osmanlıyada Koysunlarya Mehter Takımı Cokmu Zordu Şimdi Allah İçin Birbirimizi Kandırmayalım Tehter Takımı Az Orduları Korkutmamış Uzaklardan Sesleriyle Pehh Pehh ;) Bunlar Anca Soysuz Atalarının Yalancı Zaferlerini Empoze Etsinler

Fingolfin.

13.2.2011 00:43:49

0
Güzel bi oyun olcak inşallah

MyPLanet

13.2.2011 00:29:32

0
Haa bakayım haa bakayım işallah güzeldir ben diplomasıdan çok şey bekliyom diploması çok geniş olmalı bence

Chidori

12.2.2011 23:35:59

0
Güzel bir oyun olacak gibime geliyor haydi hayırlısı. Röportaj için teşekkürler.

Nike

11.2.2011 18:50:03

0
Oyunun optimizasyon özürlü olmaması tek temennim bunun dışında yapay zeka geliştiyse eğer güzel bir oyun bizi bekliyor demektir.

joker00

10.2.2011 17:48:24

0
hakikaten osmanlıyı ele almalı süper olmuş ayrıca güzelde bi inceleme olmuş

DeliKulaBey

10.2.2011 17:43:01

0
osmanlıyı ele almaları cok iyi olu empire total war 1700-1800 dü empire 2 total war cıkartsınlar oda 1800-1900 sonra bidi mustapha total war cıkartsınlar.oh ne ala daa ne isterik ..:)
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Total War: Shogun 2 Gökhan Yılmaz 9 / 10 oy
KÜNYE
Total War: Shogun 2
+ TAKİBE
AL
28 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
2
OY
10
DOSYA KONULARI VE TAM ÇÖZÜMLER
29 Aralık 2016 Perşembe
En Etkileyici Assassin’s Creed Videoları Şu sıralar filmiyle gündemde olan Assassin's Creed serisinin en etkileyici videoları derledik. Kaan Bolat
18 Ağustos 2016 Perşembe
Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Rehber Derin oynanış dinamiklerine sahip oyunun tüm detaylarına beraber bakıyoruz. Burak Gezgin
16 Aralık 2014 Salı
2015 Hediye Satın Alma Rehberi Bir oyuncuya yılbaşı hediyesi olarak alınabilecek bazı şeyleri bir arada topladık. Tunahan Başol
17 Kasım 2014 Pazartesi
Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Yeni nesil GTA V hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Tunahan Başol
11 Kasım 2014 Salı
Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz en iyi yapımları sizler için derledik. Tunahan Başol
11 Ekim 2014 Cumartesi
Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu Oynarken canımızı artırmak için başvurduğumuz yollardan ilginç olan 10 tanesini sizler için derledik Tunahan Başol
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız