Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Pokémon Oyunları Rehberi

1 | Tanımlar 1

Tüm Pokémon oyunlarında senaryo çok doğrusal olsa da, bu belirli yolda düşe kalka ya da rahat bir biçimde ilerleyebilmemiz tamamen bizim tecihlerimize bağlı. Doğru strateji ile hiçbir GYM liderine takılmadan ve belki de hiç “blacked out” olmadan oyunu tamamlayabilmemiz mümkün.

     Oyunlardaki hikâye ilerleyişi ve buna göre yapılması gereken stratejilerden önce, teknik terimlere ve detaylara bir bakalım.

Türler Pokémon'lar ve onların saldırı türleri; normal, ateş, su, savaşan, elektrik, çimen, uçan, zehir, toprak, karanlık, böcek, ejderha, kaya, hayalet, çelik, buz ve psişik olmak üzere 17 gruba ayrılır. Bu türlerden bazılarının diğerlerine karşı üstünlüğü varken bazılarının diğer türlere karşı herhangi bir zayıflığı ya da üstünlüğü bulunmamakta, hatta bazı türlerin diğerlerine karşı hiçbir etkisi de olmamaktadır. Tabi ki her bir Pokémon sadece 1 türe ait olmayabilir. Birden fazla türe sahip olan Pokémon'ların maruz kaldıkları saldırılardan etkilenme oranları sahip oldukları 2 türün, yapılan saldırı çeşidine karşı olan dayanıklılıklarının bileşkesi şeklinde hesaplanır.
 
Saldırı Türleri Yukarıda saydığım saldırı türlerinin hepsi toplamda 3 ayrı başlığa ayrılır: Physical, Special ve Other.

Physical saldırılar adından da anlaşıldığı gibi fiziksel olarak bir Pokémon'un karşısındaki Pokémon'a yaptığı saldırılardır. Örnek olarak Hi Jump Kick, Slash, Tackle ve Arm Thrust gibi saldırıları gösterebilirim.

Special ise oyuncunun Pokémon'unun direkmen fiziksel bir temas kurmadan yaptığı saldırılardır. Örnek olarak Ember, Zap Cannon, Octazooka ve Ice Beam gibi saldırılar gösterilebilir.

Other Attacks ise oyuncunun Pokémon'unun ya da rakibin “durumunu”(yazının devamına bakın detaylar için), oyuncunun HP, Attack ve Sp. Attack veya Speed miktarını artıran saldırılardır. Örnek olarak Aqua Ring, Recover, Teleport ve Toxic gibi saldırıları gösterebilirim.
 

Level Sistemi Yendiğimiz her Pokémon karşılığında edindiğimiz tecrübenin rakamlara dökülmüş hali olan EXP Puanları belli bir seviyeye gelince Pokémon'umuz Level atlar. Level atlayınca değişen tek rakam “lv” harflerinin yanında yazan rakam değil tabi ki. HP'nin yanısıra Attack, Defense, Speed, Sp. Attack, Sp. Defense gibi verilerde artış gösterir. Bu doğal olarak saldırılarımızın etki gücü ile birlikte defans özelliklerimize kuvvetlendirir. Ayrıca her Pokémon, kendisi için özel olarak belirlenmiş bir Level düzeyine eriştiğinde gelişir. Tabi ki tek gelişme şekli Level atlama sistemi değildir.
 
Abilities Bir diğer önemli unsur ise Türkçeye “Kabiliyetler” olarak çevirebileceğimiz “Abilities”. Ability kavramı ilk olarak 3. nesil oyunlar olan Sapphire ve Ruby ile ortaya çıktı. Abilities kavramını kısaca: “Her Pokémon'da bulunan ve onlara savaş esnasında katkı sağlayan özellik” şeklinde tanımlayabiliriz. Örneğin Static adlı Ability'ye sahip bir Pokémon'a karşı savaştığınızda, rakip Pokémon, herhangi bir fiziksel saldırısında “Paralyze” olma durumuyla karşılaşabilir. Ya da mesela Ice Body Ability'sine sahip Pokémon buz fırtınası esnasında herhangi bir şey yapmadan HP'sini arttırabilir. 

     Bazı Pokémon'ların 2 adet Ability'si olabilir fakat bunlardan sadece bir tanesi sürekli kalacaktır. 

Alternatif Ücretsiz MMO Oyunları Battlefield : Bad Company 2 Strateji Rehberi
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

ozmen_bey

8.9.2014 23:56:52

0
pc de oynayabileceğim düzgün bir pokemon oyunu var mı?

gezizekalı

26.5.2010 17:06:36

0
quote:

Orijinalden alıntı: CrasHh Mükemmel olmuş.Kısa ve öz.

Jack Rabbit Slims

26.5.2010 15:09:21

0
quote:

Orijinalden alıntı: warlic

İllaki olur.
quote:

Orijinalden alıntı: catres
quote:

Orijinalden alıntı: CrasHh Mükemmel olmuş.Kısa ve öz.
BSC'de daha devamı var.

catres

25.5.2010 11:40:54

0
quote:

Orijinalden alıntı: CrasHh Mükemmel olmuş.Kısa ve öz.
BSC'de daha devamı var.

CrasHh

24.5.2010 22:09:28

0
Mükemmel olmuş.Kısa ve öz.

Abyss

23.5.2010 22:02:11

0
quote:

Orijinalden alıntı: rasmon

Oyun çıktı da incelemesi kaldı
Çıktıktan sonra işte.

rasmon

23.5.2010 21:54:43

0
quote:

Orijinalden alıntı: warlic Teşekkürler fena olmamış.Pokémon Black and White incelemesini bekliyorum.
Oyun çıktı da incelemesi kaldı

Antrim

23.5.2010 21:04:17

0
bir oyuncu bunları okumak yerine oyunu açıp kendini geliştirmesi daha dogru.

Abyss

23.5.2010 19:50:15

0
Teşekkürler fena olmamış.Pokémon Black and White incelemesini bekliyorum.

White Cluster

23.5.2010 16:48:02

0
Teşekkürler.Bu yazıda Octazooka isimli bir saldırı olduğunu öğrenmiş oldum.

Allen Walker

23.5.2010 16:41:56

-1
Teşekkürler ama bu konu anlatımı kısa olmuş :)

Alpiral

23.5.2010 12:48:31

0
Katkılarından dolayı Diva ve Link347'ye teşekkürler.
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Pokemon Heart Gold / Soul Silver Buğra Çiftçi 9 / 10 oy
KÜNYE
Pokemon Heart Gold / Soul Silver
+ TAKİBE
AL
4 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
13
OY
5,6
DOSYA KONULARI VE TAM ÇÖZÜMLER
29 Aralık 2016 Perşembe
En Etkileyici Assassin’s Creed Videoları Şu sıralar filmiyle gündemde olan Assassin's Creed serisinin en etkileyici videoları derledik. Kaan Bolat
18 Ağustos 2016 Perşembe
Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Rehber Derin oynanış dinamiklerine sahip oyunun tüm detaylarına beraber bakıyoruz. Burak Gezgin
16 Aralık 2014 Salı
2015 Hediye Satın Alma Rehberi Bir oyuncuya yılbaşı hediyesi olarak alınabilecek bazı şeyleri bir arada topladık. Tunahan Başol
17 Kasım 2014 Pazartesi
Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Yeni nesil GTA V hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Tunahan Başol
11 Kasım 2014 Salı
Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz en iyi yapımları sizler için derledik. Tunahan Başol
11 Ekim 2014 Cumartesi
Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu Oynarken canımızı artırmak için başvurduğumuz yollardan ilginç olan 10 tanesini sizler için derledik Tunahan Başol
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız