League of Legends 2022 Dünya Şampiyonası Sihirdar Kupası Tanıtıldı! Türkiye Büyük Finali 2022 Şampiyonu DenizBank İstanbul Wildcats Oldu!

Riot Games Türkiye Espor Müdürü Burcu Güzel: Yapıcı eleştirilere de her zaman açığız

11.09.2022 14:20 - Hamit Can Sayılgan

 
     Riot Games Türkiye Elektronik Spor Müdürü Burcu Güzel, Bölüm Sonu Canavarı'nın sorularını yanıtladı. 
 
     Merhabalar öncelikle Bölüm Sonu Canavarı adına sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür etmek isterim. Sizi tanımayanlar için; Burcu Güzel kimdir? Elektronik spor ne anlam ifade etmektedir?
 
     Riot Games’e 2016 senesinde proje yöneticisi olarak başladım. 2018 Ülker Arena’da gerçekleşen TBF’nin proje ekibinde yer alarak etkinliğin tüm koordinasyonunu üstlendim. Hem planlama hem de uygulama aşamasında esporun büyüsünü daha önce hiç olmadığı kadar çok hissettim. 2020 Mart ayından beri de ‘’Espor Müdürü’’ pozisyonunda, Şampiyonluk Ligi için lig yönetimi, yayın, prodüksiyon yönetimi alanlarında görev yapıyorum. Bunun yanısıra Riot Games’in diğer espor dallarında Türkiye’nin de dahil olduğu EMEA bölgesi içindeki yönetici ve yürütücü ekibin içinde yer alıyorum.
 
     Riot Games Türkiye’de Proje Yöneticiliği yaptığınız süreçte neler yaptınız?
 
     Bildiğiniz gibi oyun geliştirmeleri merkez ofisin sorumluluğunda ve Amerika’da bulunan ekipler tarafından yapılıyor. Ben, Riot Games Türkiye ofisinde çalışmaya bir mühendis ekibi ile başladım. O zamanlar Türk oyuncular için istemci üzerinde yer alan yerel ürünlerin geliştirilmesi, internet kafelerde kullanılan LoL Cafe uygulamasının geliştirilmesi gibi ürünler üzerine çalıştık. Şirket organizasyonel yapısının değişmesi ile birlikte zaman içinde tüm geliştirme ürünlerini merkez ofis ile birlikte çalışarak hayata geçiriyoruz.
 
     Riot Games Türkiye’de özellikle elektronik spor operasyonlarınızda bu zamana kadar sizi en çok zorlayan şey ne oldu?
 
     Espor ekosistemi çok geniş, çok çeşitli. Takımlar, profesyonel oyuncular, markalar, turnuva organizatörleri, vb. hepsinin bu ekosistemde farklı katkıları ve rolleri var. En önemli parça da tabii ki topluluk. Tüm bu öğelerle birlikte toplululuğun beğeneceği ürünler çıkarmanın ve bunları sürdürmenin tabii ki pek çok zorluğu var. Her birinin gereksinimlerini düşünmek, bunları harmanlamak ve doğru zamanda doğru platform ve içeriklerle seyirciye ulaşmak kolay değil.
 
     Ülkemizdeki elektronik spor topluluğundan memnun musunuz? Eleştirdiğiniz yönleri var mı? Var ise neler? Ülkemizde 0’dan 100’e bir elektronik spor topluluğunun büyük bir payı Riot Games sayesinde oluştu diyebiliriz. Sizce bu topluluğun daha da büyüme potansiyeli nedir? 
 
     Topluluğun büyüme potansiyeli tabii ki var. Her şeyden önce farklı oyunların espor platformlarını devreye sokarak farklı beğenilere hitap etmeye devam ediyoruz. Zaman zaman önceliklerimiz değişiyor olsa da nihai amacımız tüm espor platformlarında espor severleri her daim ilgiyle takip edecekleri ürünlerle buluşturmak ve topluluğumuzu, espor ekosistemimizi genişletmek.
 
     Riot Games Türkiye adına yapılan eleştirileri okuyor, bunun için çözüm üretiyor musunuz?
 
     Elimizden geldiğince her yorumu okumaya çalışıyoruz. En büyük isteğimiz topluluğumuza daha iyi bir seyir zevki sunmak ve sürdürülebilir platformlar yaratabilmek. Elimizdeki imkanlar doğrultusunda bunları gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yapıcı eleştirilere de her zaman açığız ve somut öneriler konusunda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.
 
     Riot Games Türkiye’nin elektronik spor adına gelecekteki projeleri ve hedeflerinden bahseder misiniz? 
 
     Riot Games Türkiye olarak, oyunu merkezine alan bir eğlence şirketine doğru evriliyoruz. Oyunlarımız, çizgi romanlarımız, animasyon serimiz, müzik projelerimiz, lisanslı ürünlerimiz ve tabii ki espor organizasyonlarımız için yeni nesil bir eğlence sağlayıcısı olarak oyuncularımızın hayatlarının her anında onlar ile birlikte olmak istiyoruz. Amacımız sadece tek bir alanda değil günlük hayatın değişmez kültürel bir değeri olabilmek. Her yıl yeni açılan yollarda karşımıza çıkan engelleri aşabilmek için gelişmeye devam ediyoruz. Tüm espor dallarında da amacımız sürdürülebilir ve seyir zevki yüksek, aynı zamanda kapsayıcı platformlar oluşturarak, espor severlerin değişmez adresi olmaya devam etmek. Tek bir oyun ve esporla çıktığımız yolda yenilerinin eklenmesi ile bir yandan buna adapte olmaya çalışıyor bir yandan da daha yenilerini Türk oyuncularla buluşturmak için heyecan duyuyoruz. 
 
     Sizin Elektronik Spor Müdür’ü görevinizde hedeflediğiniz şey nedir? “Şu noktaya ulaşırsam tamam, artık benim için bu pozisyon tamamlanmıştır.” Var mı?
 
     Kişisel hedeflerden ziyade organizasyon ve takım hedeflerinden bahsetmek daha doğru olacak. Hedeflerimiz dinamik, şunu yaparsak bitti diyemiyoruz. Her dönemin ve her ortamın değişik zorlukları, hedefleri ve topluluğun farklı beklentileri oluyor. Her zaman için değişmez hedefimiz ise bulunduğumuz alanlarda en iyi örnek olmaya devam etmek.
 
     Son olarak mühendislik tecrübelerinizi de göze aldığınızda çalışma hayatı olarak oyun sektörünü önerir misiniz? Ve bu sektöre adım atmak isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?
 
     Mühendislik tecrübemin görevimi yaparken bana çok yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Ve hangi meslekten olursa olsun, bu sektörde çalışmak isteyenlere tavsiyem esporun toplulukla iç içe, zaman içinde gelişmesi gereken asla yerinde saymayan bir sektör olduğunu unutmamaları.
 
     Burcu Güzel'e sorularımızı yanıtladığı için teşekkürlerimizi sunuyorum.
 
Hamit Can SAYILGAN / Bölüm Sonu Canavarı & Donanım Haber 

Tweet
league of legends riot games pc rts mmo
League of Legends 2022 Dünya Şampiyonası Sihirdar Kupası Tanıtıldı! Paylaş Türkiye Büyük Finali 2022 Şampiyonu DenizBank İstanbul Wildcats Oldu!
YORUMLAR 1
BSC Misafiri - 11.9.2022 17:56:29 0
oyunculara mesajım valorattan uzak durun özelikle tr serverine girmeyin
    Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

BSC KÜNYESİ
League of Legends
+ TAKİBE
AL
43 kişi bu oyunu takip ediyor.