Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »
Prime World, son yıllarda alternatiflerin arttığı ve popülerleşen MOBA oyunlarından önemli özelliklerle farklılaşıyor. Hem ileri seviye hem de giriş oyuncuları, bu farklı evrende kendilerine bir yer bulabilir. Burada amaç üç hatlı haritada düşmanları avlayıp sonrasında evlere dağılmak değil. Bu ayrıntılara girmeden önce Prime World’ün büyük bir bölümünü oluşturan fakat tamamı diyemeyeceğimiz MOBA kısmına ve nasıl oynandığına bir bakalım.

Klasik MOBA haritasında amaç yine düşmanın kulelerini ve sonrasında da üssündeki binaları yok etmek vasıtasıyla kazanmaya çalışmaktır. Bu esnada genelde 5’er kişilik takımlarla oynarsınız ve seçmiş olduğunuz karakterler arasında belli bir düzen - takım oyunu yakalamaya çalışırsınız. Takımdaki karakterler kendi aralarında ne kadar uyumla oynar ve yeteneklerini yerinde kullanırlarsa düşman karşısında bir o kadar baskınlık kazanır. Rakip karakterler öldükçe para ve XP kazanan Hero’larınız daha da gelişmeye başlar ve oyun sonunda galibiyet yazısını görürsünüz.

MOBA türü aslında göründüğünden çok daha karmaşıktır, zira sürekli olarak aynı oyun döndüğünden oyuncular pek çok farklı stratejiler geliştirmişlerdir. Nasıl ki bir futbol oyununda veya satrançta pek çok farklı taktik ve strateji bulunuyorsa burada da aynı şey geçerli olmaktadır. Alıp kullanacağınız eşyalardan, pozisyon değiştirmenize, reflekslerinizi hızlı bir biçimde kullanmanızdan takım içi iletişiminize kadar pek çok hareketiniz önem kazanır.
 
 
Prime World’ün MOBA kısmını diğerlerinden farklı kılan bir kaç detay bulunuyor. Bu kısım Savaş Alanı olarak adlandırılıyor ve iki farklı krallığın karşı karşıya geldiği bir hikaye üzerinde oturtulmuş. Stratejik noktalardan, geçitlerden, bataklıklardan ve aralara gizlenmiş yaratıklardan oluşan klasik haritada alan kontrolü adında farklı bir özellik bulunmakta. Belirli noktalardaki bayrakları çekerek o alanı takımınız adına çeviriyor ve ana vatanınıza katmış oluyorsunuz. Ana vatan topraklarında savaşmak karakterlerin yeteneklerine eksta bonuslar katmakta. Bu nedenle bu özellik oyunun ileriki noktalarında kritik bir rol oynadığı gibi karakterlerin sadece ana vatan topraklarına ışınlanabilmeleri nedeniyle de ayrı bir önem taşır.

Diğer farklı bir özellik ise ekstradan eklenmiş olan mini oyun. Normalde her yola bir oyuncu gittiğinde iki kişi fazlalık olacağından bunlardan birinin ormanda gelişmesi takımın genel olarak toplayacağı XP puanını daha yüksek tutmaktadır. Yani aynı yolda iki kişi XP’leri paylaşacaklarına farklı yerlerde kasmaları daha avantajlıdır fakat bir kişi ormanda takılsa bile 5. kişi yine bir yola gitmek zorunda kalır. Prime World’de ise bu beşinci kişi isterse ana üsteki mini oyun ile gelişerek (Ki ben de dahil bazı oyuncular bu mini oyundan nefret edebilir) fazladan kazanacakları bazı bonus Scroll’ları toplayabilirler.

Ana oynanıştaki son önemli değişiklik ise tüm kaynakların tek olması. Yani para ve XP ayrımı bulunmuyor Prime World’de. Herşey tek bir kaynak olan Prime’a bağlı. Adam öldürdüğünüzde veya haritadaki yaratıkları kestiğinizde Prime kazanırsınız ve bunları yine daha önceden belirlemiş olduğunuz yetenek setleri üzerinde kullanırsınız. Bu noktada oyun oldukça geniş bir şekilde dallanıyor. Yetenek setleri bir noktada oyunun diğer yarısı olan Kale oynanışıyla alakalı olduğu için biraz da kalemize göz atalım.
Evet burası krallığımızın kalesi ve biz de buranın lorduyuz. Buranın ne işe yaradığına girmeden önce diğer oyunlardan örnek vermemiz gerekirse League of Legends’da maçlarda kazandığınız puanlarla seviye atlayarak 30. seviyeye kadar 30 tane rün, yine seviyelerinizin miktarına göre kabiliyetler seçerek diğer oyunculardan çok daha farklı bir sihirdarla oyuna girersiniz. Yani sizin seçmiş olduğunu aynı sihirdar seviyenizle ve seçeceğiniz büyülerle aynı sihirdarı almış olan oyuncuyla bu şekilde farklılaşır. Bu yapılandırmaları önceden menülerde hazırlayıp oyuna öyle girersiniz.
 
 
Dota 2’de ise bu olay tamamen farklıdır. Maça girmeden önce daha önce oynamış olduğunuz hiç bir maçın size etkisi yoktur ve her maç birbirinden bağımsızdır. Seviyeniz ne bir skill kazandırır ne ekstra güç. Her oyuncu maç başında eşittir ve maç bittiğinde herşey orada kalır.

Prime World’de ise kazandığınız Prime puanlarıyla kalenizde geliştirmeler yapabilir, duvarları genişletebilir ve pek çok üretim yapabilirsiniz. Bu kısmı tarayıcı tabanlı oyunlara benzetebiliriz, görselliği dışında. Belli bir binaya pazardan alabileceğiniz hammaddelerle üretim atayıp bu sisteme özgü bir ekonomiyi yürütmek durumundasınız. Bu kısım ayrı bir oyun gibi görülebilir, aynı şehir geliştirir gibi kalenizin nüfusunu, üretim kapasitesini ve görünüşünü geliştirmeye çalışırken Prime Kristalleri üreterek karakterlerinizin yeteneklerini burada geliştirmeye başlıyorsunuz.

Buradaki yetenek çeşiti son derece fazla olduğu için sunulan kişiselleştirme miktarının sınırsız olduğunun farkına varmışsınızdır. Bu kısımda bulunan çeşitlilik uzun bir emekle elde edilebildiği için oyuncuyu bağlayan ve yaptıklarının kalıcı olduğunu hissettiren bir özellik olmuş diyebiliriz. Bu yetenekleri depolamak için bile kale içerisine gerekli binaları inşa etmeniz gerekiyor. Bu yetenekleri yine kale içerisinde geliştirebildiğiniz gibi aynı koleksiyon kartları gibi diğer oyuncularla takas edebiliyor veya ayrı Hero’lara atayarak tüm yetenek sistemini baştan yaratabiliyorsunuz. Her Hero’nun beraberinde getirdiği yetenek seti bu şekilde tamamen değiştirilebiliyor.
 
 
Prime World görselliğiyle çok dikkat çekici olmasa da oyuncuları memnun edecek bir yapıya sahip. Özellikle bayrak çekerek bir alanı topraklarınıza kattığınızda çevrenin buna göre değişmesi oldukça hoş tasarlanmış. Diğer efektler ve çevre böylesine renkli bir dünyanın yaratılmasında büyük rol oynuyor. Kale tasarımı ve Hero’ların farklı skinlere sahip olabilmeleri gibi pek çok kişiselleştirme sizi uzuuun bir süre oyalayacak çeşitlilik sunuyor. Bunların sürekli güncellemelerle arttırıldığını da hesaba katarsak bitmek bilmeyen bir içerik bulunuyor Prime World’de.

Şu an için seçilebilir 62 Hero bulunuyor fakat Hero’lar aynı özelliklere sahip iki farklı versiyonuyla karşımıza çıktığı için bunu 31 olarak görebiliriz. Bir Hero’nun aynı özelliklere sahip farklı isimde ve görünüşte karşılığı bulunuyor diğer krallıkta. Bu nedenle Dota 2’deki gibi aynı oyunda birden fazla aynı Hero olmasa da, bu sadece görsellik ve isim farklılığından ibaret olduğu için League of Legends’daki gibi aynı sihirdarı karşı takımdan birinin daha alabileceğini söyleyebiliriz. Bu Hero’lara ayrı ayrı hikayeler yazıldığı gibi hepsine tek tek Türkçe seslendirme yapılmış olması da Türk oyuncular için ekstra güzellik. Ayrıca oyun henüz betada olmasına rağmen menülerinden Quest’lere kadar neredeyse tamamen Türkçeleştirilmiş.

Sonuç olarak Prime World, klasik MOBA oynanışını şık görsellere sahip bir tarayıcı tabanlı şehir geliştirme oyunuyla birleştiriyor ve oyunculara farklı bir alternatif sunuyor. Türkçe desteği, oynanışı değiştiren farklı özellikler ve tamamen özelleştirilebilir Hero’larıyla uzun soluklu oyunculara daha fazla geliştirme sunuyor. Ücretsiz olarak kaydınızı yaptırıp hemen oynayamaya başlayabilirsiniz diyerek farklı bir MOBA oyunu arayan oyuncular için denenmeli diyoruz. Herkese iyi oyunlar.
Prime World Nival F2P MOBA Kutuuz Video İnceleme
Kutusuz: The Swapper Video Analiz - GTA V Oynanış Videosu
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

19.6.2020 02:04:55

0
oyunda kimse kalmadı artık savaş aramalar 3 5 dakika sürüyor yıllardır savaşta bilerek ölen ve kaçanlara oyunca ceza diye uzun zamanlı eşleşmeye tabi tutuyorlar ceza dandik olunca her kez ihlal ediyor haliyle çok kişi olunca cezalı kişiler artık daha hızlı savaş eşleşmesi yapıyor oynamaya değmez basit boş bir oyun ben yıllarca oynadım tafsiye etmem

BSC Misafiri

13.7.2013 06:13:58

0
kapaktaki abla :ı

FyleMona

13.7.2013 00:46:00

0
Ben rus serverı açıldığından beri oynuyorum oyunu. Kahraman gelişimleri ve grafik olarak da gayet başarılı buluyorum. Kahramanları herkes istediği gibi geliştirebiliyor ve bu da oyuna renk katıyor. Lol ya da dotayla kıyaslamıyorum. Her oyun zaten aynı tür olduktan sonra bir noktada birbirine benzer. Bence önemli olan üzerine ne katıldığıdır. Farklı oyun modları ve kahramanlarıyla yenilikçi, eğlenceli olduğu kanısındayım.

BSC Misafiri

11.7.2013 18:50:47

0
moba gibi sınırları olan bir oyuna böyle yenilikleri getirebildiği için bile saygı duyulması gereken bir yapım bence. bende dota 2 oynuyorum bütün gün lakin bu oyunu da getirdiğ iyenilliklerden ötürü hoş buldum açıkçası. mobaların hepsinde bir kardeşlik vardır zaten o yüzden dota çakması lol kırması laflarını bırakalım.

--MichaeL--

11.7.2013 08:28:45

0
indirdim oyuna 5dk dayanamadım resmen lolun yan sanayisi berbat bir oyun.heleki o seslendirmelere deyinmiyorum bile vakit kaybı.

biggame

11.7.2013 04:05:20

0
lolün yanında cok sıkıcı

Wolf Larsen

10.7.2013 22:46:34

0
quote:

Orijinalden alıntı: acheron

dotadan çarpmadan moba diye bir oyun yapamazsın. moba diye bi tür yok ki moba demek dota çakması demek sonradan uydurulmış bir terim. biz yıllarca warcraft 3 dotası oynarken moba diyen yoktu bu çakma oyunlar biz dota çakmasıyız diyemeyeceği için direk, hadi moba olsun dedi adı
ben zaten direk çarpmamışlar dedim yaniolduğu gibi alıp temasını değiştirmemişler lol ve hon gibi, yaratıcı eklentileri var

Executor06

10.7.2013 21:59:17

0
Oynanış olarak lol'e çok benzettim, kale geliştirme vs gibi şeyler katarak farklılık yapmaya çalışmışlar ama bence olmamış. Bu türe gitmez öyle şeyler.

alik01

10.7.2013 21:37:12

0
Bakacağız

lalala25

10.7.2013 21:29:06

0
Oyunu oynuyorum 1 haftadır. Yapıncıların ülkemize desteği çok iyi. Fakat türkçe seslendirmeler çok zorlama. Oyunu indirin oynayın hak vericeksiniz. Oyunçeviri dublaj ekbiyle anlaşsalar daha iyi olurmuş türkçe seslendirmeler oyundan soğutabilir.

Illuminn

10.7.2013 21:27:39

-2
videoyu seslendiren yüzünden 3. dakikaya kadar bile dayanamadım, yahu bir şeyler anlatıyor gibi anlatın direkt ne kasılıyorsunuz bu kadar

acheron

10.7.2013 21:20:39

-1
quote:

Orijinalden alıntı: edikey Çok yaratıcı bi oyun, direk dotadan çarpmamışlar
dotadan çarpmadan moba diye bir oyun yapamazsın. moba diye bi tür yok ki moba demek dota çakması demek sonradan uydurulmış bir terim. biz yıllarca warcraft 3 dotası oynarken moba diyen yoktu bu çakma oyunlar biz dota çakmasıyız diyemeyeceği için direk, hadi moba olsun dedi adı

Deswaaa

10.7.2013 21:15:17

0
hiç bir moba türü dota 2 gibi olamaz grafik olarak ve eğlence olarak çok daha iyi

Whitfield

10.7.2013 15:31:27

0
Denemek lazım

Mr.Yengeç

10.7.2013 15:30:21

0
güzele benziyor

BSC Misafiri

10.7.2013 15:26:11

0
bu oyunada çoluk çocuk doluşmadan 1 yıl oynanır popilerleşir bırakırı< örnel : lol

Ahmet Can Albayrak

10.7.2013 15:08:54

0
Kapalı beta açıldığından beri oynuyorum. Kendi kahramanını yaratma olayı sayesinde tüm mobaları unutturdu bana. Kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim.

Wolf Larsen

10.7.2013 12:21:10

0
Çok yaratıcı bi oyun, direk dotadan çarpmamışlar

MovieClipS

10.7.2013 11:24:07

0
bakalım bi şu oyuna bayağı değişik geldi.
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Prime World 6/10 2 oy
KÜNYE
Prime World
Bu oyun PC platformunda incelenmiştir.
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız