Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »
     Bir zamanlar ufak kulübesinde deneyler yapan zeki bir bilim adamı varmış. Zekiymiş zeki olmasına ama nedense başarıya bir türlü ulaşamıyormuş. Kurduğu hayaller deney tüpünden çıkan dumanla havaya uçup gidiyormuş. “Hımmm nerde yanlış yapıyorum” diye kara kara düşünürken birden radyodan gelen garip bir ses duymuş. “Hey ahbap, işler yolunda gitmiyor ha. İstersen seninle kimsenin bilmediği bilgiler paylaşabilirim. Tabii istersen..” demiş radyodaki sinsi ses. Bizimki de atlamış tabii hemen.

     O anda herşey birden aydınlanmış, adeta ilham gelmiş bizimkine. Adamın dediklerine uyup başlamış ne işe yaradığını bilmediği icadın yapımına.

     Ve bitirmiş de. Çalıştırma zamanı geldiğinde ise ilk başta biraz tedirgin olmuş, ama kolay ikna olan biriymiş ve çekmiş makinanın kolunu... İşte o an anlamış yanlış bişey yaptığını, ama artık çok geç diye düşünürken tek duyduğu şey radyodan gelen kahkahalar olmuş.
  
 
Don’t Starve açık dünyaya sahip bir oyun, ve her baştan başlayışınızda bu dünya sıfırdan üretiliyor. Herşeye sıfırdan başlama durumuna pek çok kez tanık olacağınız için bu diğer oyunlardan daha çok ön plana çıkıyor. Tüm oyuna başlamanızın nedeni ise öldüğünüzde oyunun sonlanması, zira Don’t Starve pek çok açıdan oyuncuya acımasız davranabiliyor. Neyin ne olduğunu bilmediğiniz bir dünyayı keşfederken ilk defa karşılaştığınız bir yaratık sizi ham yapabilir veya ateşinizi söndürmeye gelen ne idüğü belirsiz bir el sizi karanlıkta bırakıp başka düşmanlara yem edebilir. Sizin ise böylesine tehlikeli bir dünyada yapmanız gereken mümkün olduğunca hayatta kalmak ve açlıktan ölmemek.
 
Gezinmeye başladığınız gibi etrafta bolca toplayacak şey ve canlıyla karşılaşıyorsunuz. Tüm bunların ne işe yaradığını isterseniz oyunun wikisinden araştırabilirsiniz ama herşeyi oyunda keşfetmeye çalışmak çok daha keyifli olacaktır. Topladığınız kaynaklarla ve çalı çırpıyla, ıssız bir adaya düşmüşcesine başlıyorsunuz ilkel medeniyetinizin ilk adımlarını atmaya. Basit araç gereçler derken daha kompleks makinalar ve bu şartlarda lüks diyebileceğimiz bir gelecek sizi bekliyor, tabii hayatta kalabilirseniz.
 
Sol taraftan tüm üretim menülerine erişebiliyorsunuz ve neyin ne kadar hangi kaynağa gereksinim duyduğunu rahatça görebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken lazım olan kaynağı toplamak, bu kadar basit, hepsi bu. Değil işte! Oyunun dünyası ufak bir doğa parçası gibi kendi içinde belli başlı kurallara sahip. Siz kimseye dokunmasanız bile düşmanlarıyla çarpışan domuzcukları veya yem arayan tavşanları görebiliyorsunuz. Oyunda yapay bir besin zinciri var ve neyse ki biz en altta değiliz. 
 
 
Basit bir yaşamda, yani oyunun başlarında temel kaynakları toplayabilmek için kazıcı - kesici aletler; geceleri akli dengenizi, kışın ise sıcaklığınızı yerinde tutması için ateş ve aydınlatma; küçük hayvanları yakalayabilmek için balık oltası ve tavşan tuzağı gibi araçlar; yiyecekler organik olsun diyenlere çeşit çeşit tarlalar, arı kovanları; kendinizi bu garip dünyada korumak için zırhlar ve silahlar; misafirlerinizi ağırlamak için ev ve dolayısıyla yapı malzemeleri; gerek soğuğa gerekse de çeşitli canlılara karşı korunmak için kıyafetler... Daha bunlar giriş seviyesi, ileride ne kara büyüyer ne makinalar yapacaksınız... Sonuçta zeki bir bilim adamısınız, değil mi?!
 
Bu bahsi geçen geniiiş üretim sistemi sadece kaynak topla keyfine bak şeklinde işlemiyor elbette. En basitinden hayvanları sürekli avlamanın veya ağaçları kesip kesip dikmemenin cezasını ödüyorsunuz bir yerde mutlaka. Oyunda Naughtiness olarak geçen bir ceza puanlaması var, yani izleniyorsunuz kimse görmüyor sanmayın. Örneğin ormanları yok edip sanayileşmeye doğru giderken birden vurduğunuz ağaç ayaklanabilir ve sizi ölesiye kovalayabilir. Elbette tüm bunların önlemi var, kestiğiniz ağaçlardan düşen kozalakları yeni fidanlar dikmek için kullanabilirsiniz.
 
Tek tek açıklayıp da bazılarınızın keyfini kaçırmak istemem fakat oyunda sizi saatlerce oyalayacak eşya ve canlı çeşitliliğinin bulunduğunu söyleyebilirim. Bir de sürekli güncellemeler ile gelen yeni özellikleri eklerseniz baya uzun bir süre başında tutacaktır sizi. 
 
 
     Mesela kış güncellemesi sayesinde hava şartlarına tanıklık edebiliyorsunuz ve havalar soğuduğunda kış uykusuna yatacak değiliz ya ona göre hazırlıklı olmanız gerekiyor. Bu özellik bile oyunun tüm yapısını değiştiriyor. Sizi ısıtacak bir taş olmadan veya ateş yakmadan etrafta gezemiyor, kıyafetleriniz olmadığında donarak ölebiliyorsunuz. Geceler uzuyor, kış nedeniyle canlılar ortalıktan kaybolduğu için yiyecek sıkıntısı çekmeye başlıyorsunuz.
 
Diğer bir güncelleme ile gelen mağaralar ise zaten sınırsız ve devasa olan oyun haritasını neredeyse ikiye katlıyor ve yer altı mağaralarını ekliyor. Burada ise farklı canlılar ve kaynaklarla karşılaşabiliyorsunuz. Zindan zindan dolaşıp eşya arayanlar için birebir.

Kısacası Don’t Starve’da şu an sizi 20-30 saat oyalayacak kadar içerik var, tabii öldüğünüzde baştan başladığınızı düşünürseniz. Ve güncellemeler belirli tarihlerde gelmeye devam ediyor. Daha bahsedemediğim pek çok güzel ayrıntı bulunuyor ki tüm bunlar sizi oyuna saatlerce bağlamayı başarıyor. Örneğin bufalolar. Bu arkadaşlar (Arkadaş diyorum fark ettiyseniz, bu dünyada o kadar çok vakit geçiriyorsunuz ki bir süre sonra domuzlarla kuşlarla falan dostluk kurmaya başlıyorsunuz yanlızlıktan), neyse bufaloları ele alalım. Bunlar normalde size saldırmıyor fakat etinden, kıllarından ve hatta dışkısından gübre olarak yararlanmak için çeşitli tekniklerle kaynak toplayabiliyorsunuz. Normalde saldırmıyorlar fakat çiftleşme döneminde yanlarına yaklaştırmıyorlar. Sonrasında ise bir bakıyorsunuz ufaklıklar doğmuş sürüde, ve bu böyle oyun boyunca gidiyor, sürü kalabalıklaşıyor ve bir kısmı bazı nedenlerle ölüyor. Aynı şekilde oyunun başında küçük ve umursamadığınız bir örümcek yuvası ilerde dev bir kraliçe örümceğe ev sahipliği yapabiliyor gelişerek. Öldürecek kadar cesursanız, oyun kraliçenin başını şapka olarak takıp yavrularını kontrol etmenize izin veriyor, yani cesur olmanız mükafatlandırılıyor Don’t Starve’da. Oyun kesinlikle fiyatının karşılığını vermeyi bırakın bir sardı mı kat be kat fazlasıyla eğlenceye sürüklüyor oyuncuyu. Elbette medeniyet kurduğunuzda tek bir seferde ölüp de herşeyinizi kaybederseniz pek de hoş laflar etmiyorsunuz oyuna, yine de bu işin tadı bu şekilde çıkıyor, bu risk hayatta kalma temalı Don’t Starve’a yakışmış diyebiliriz. Herkese iyi oyunlar...
 
dont starve klei entertainment shank adventure demo ön sipariş steam minecraft tokyo jungle
Kutusuz: Thunder Wolves Kutusuz: Evoland
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Captain Alpaca

12.6.2013 00:38:13

0
Keşke multiplayer olsa

Carbon Fiber

11.6.2013 21:22:22

0
Oyun muhteşem ama 4 kere öldüm ya.. Ve rekor 8 gün.. 1 hafta sonra ölümüne oynayacağım.

Illuminn

11.6.2013 21:12:11

0
bağımsız oyunlar gün geçtikçe bol kaynaklı oyunları geride bırakıyor, helal olsun diyorum

BSC Misafiri

11.6.2013 21:08:03

0
ya bu wilsonun kolları neden siyahda yüzü VE ELLERİ beyaz ? kollARI KILLIMI YOKSA?

ShooterZone

6.6.2013 20:26:03

0
Oyunda işin püf noktası pencere modunda oynamak güvenli anlarda kaydedin eğer ölürseniz pencere modundan kapatın sonra en son kayıt olduğunuz yerden devam edin :)

ShooterZone

6.6.2013 12:45:16

0
Ben oynadım Medeniyeti kurdum sonra bir dışarı çıkıyım dedim.. Doğayla iç içe olıyım gerçekten iç içe olduk :D Herşey baştan başladı ve bu da amel defterimin kabarmasında büyük bir etken oldu sadece sabırlı ve azimli oyunculara tavsiye ederim :D

BSC Misafiri

6.6.2013 01:34:08

0
quote:

Orijinalden alıntı: -The Stig- şu oyuna oyundayız çekmeniz kadar güzel bişey olamazdı.. umarım ilerde düşünür ve gerçekleştirirsiniz ;)
İyide bu oyun tek kişilik :)

AJFA

6.6.2013 01:05:46

+1
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri Don't Starve, İsveç dilinde "Kutusuz" demek. Oyundaki ana karakterimizin annesi İsveçliymiş ve birgün oğlu (ana karakterimiz) turşu kutusunda sıkışıp kaldığı için kutuya girmemesi nasip olsun diye ona lakap olarak kutusuz demişler. İsveç mitolojisi ile ilgili bir gelenek aslında.
ahsıuashfuıashfıuasf bu neyin kafası lan. Kutusuz programın adı. Kutusuz adı altında 10larca oyun inceleniyor

- The Stig -

5.6.2013 17:43:32

0
şu oyuna oyundayız çekmeniz kadar güzel bişey olamazdı.. umarım ilerde düşünür ve gerçekleştirirsiniz ;)

- The Stig -

5.6.2013 17:41:01

0
şu oyuna oyundayız çekmeniz kadar güzel bişey olamazdı.. umarım ilerde düşünür ve gerçekleştirirsiniz ;)

vinorosso

5.6.2013 17:23:17

0
İndirelecekler listesine aldım

Piazzi

5.6.2013 17:10:30

0
Oldukça güzel bir inceleme olmuş. Elinize sağlık.

Ciddiyetsiz

5.6.2013 17:00:07

+1
mağraları merak eden varsa şuradan bakabilir. mağralar harici oyunla ilgili bayağı başka şeyler de serilerde var. ayrıca bir de pinti panda var ki belki don't starve oynayan tükiye'deki ilk insan olabilir :)

LifeSuxTR

5.6.2013 15:51:42

0
Mükemmel bir oyun.Parasını sonuna kadar hak ediyor.Mod desteğide gelmeye başladığında tadından yenmez ;)

bahoho

5.6.2013 13:56:22

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri Oyun gerçekten mütiş ya ayrıca yeni güncelleme ile gelen mağaralarıda bilmiyordum :)
dün wormhole a düştüm ben farklı bir yer znnettim meğer adanın öbür ucuna yollanmışım :D ayrıca eskide yuvarlak geçişler varken artık tek ada var "gocaman"

Executor06

5.6.2013 13:43:34

0
Daha önce ersin abi ile oyunun betasını konu almıştınız, o zaman da keyifle izlemiştim, teşekkürler.

C♯

5.6.2013 10:58:29

0
quote:

Orijinalden alıntı: Aelin-uial Çoklu oyuncu sistemi olsa, diğer oyuncularla etkileşim içinde olabilsek... Mesela her adada 5 veya 10 kişi olabilirdi. Yardımlaşma, dayanışma, geceleri gruplaşma. Çok güzel olurdu.
Klei en iyi single player oyunu yapmak için çalışıyormuş. Şu anlık böyle bir planları yokmuş

Ficus

5.6.2013 10:51:14

0
Bende far cry gibi birşey sanmıştım. Bu da iyi

Aelin-uial

5.6.2013 10:47:23

+1
Çoklu oyuncu sistemi olsa, diğer oyuncularla etkileşim içinde olabilsek... Mesela her adada 5 veya 10 kişi olabilirdi. Yardımlaşma, dayanışma, geceleri gruplaşma. Çok güzel olurdu.

BalrogTR

5.6.2013 10:31:50

0
10 numara bir oyun, 2 haftada bir büyük güncellemeler geliyor verdiğiniz paranın hakkını veriyor kesinlikle.

BSC Misafiri

5.6.2013 10:10:35

0
beklenen adam oyun daha önceden beta daydı daha yeni tam sürüm e geçti onun için yanlış anlaşılma olmasın.

İpleyen Adam

5.6.2013 07:27:21

0
Yaz için oyunumu buldum, teşekkürler BSC

Fingolfin.

5.6.2013 06:44:19

0
Oyun aşırı hoşuma git.Çok fazla sarıyor ama baya bi gün yaşayıp öldükten sonra insanın başlayası gelmiyor baştan.

Carbon Fiber

5.6.2013 02:13:57

0
Ağzınıza sağlık, çok güzel inceleme olmuş.. Yazın vakit geçirecek oyun arıyordum ben de, tüm haritayı çözeriz artık

digimon52

5.6.2013 01:53:30

0
Oyunun hikaye modu olsaymis cok daha iyi olacakmis gercekden. heralde günler gecikce oyunda daha da sorlasiyor.

HobyteBayFrodo

5.6.2013 01:52:10

-2
iyi güzelde bu oyunu skyrimin grafik kalitesinde fps yapsalarmış dadından yenmezmiş

BSC Misafiri

5.6.2013 01:42:54

0
Oyun gerçekten mütiş ya ayrıca yeni güncelleme ile gelen mağaralarıda bilmiyordum :)

bahoho

5.6.2013 00:16:04

0
Oyun bayadir vardi niye yeni yapildi anlamadim. Neyse onemi yok oyun cok iyi zaten. Inceleme icin tesekkurler.

K.Dot

5.6.2013 00:06:15

0
Harika oyun.Güncellemelerle daha da harika olmuş,olacak.

BSC Misafiri

4.6.2013 23:52:18

0
Don't Starve, İsveç dilinde "Kutusuz" demek. Oyundaki ana karakterimizin annesi İsveçliymiş ve birgün oğlu (ana karakterimiz) turşu kutusunda sıkışıp kaldığı için kutuya girmemesi nasip olsun diye ona lakap olarak kutusuz demişler. İsveç mitolojisi ile ilgili bir gelenek aslında.

BSC Misafiri

4.6.2013 23:49:56

0
39 gün dayandım sonunda artık her şey o kadar karıştı ki öldüm :D ama yinede ÇOK eğlenceliydi artık her şeyi evcilleştirip üretiyodum bütü karakterler açtım yani söylediğim 10 numara oyun :)

CILGIN_TURK_96

4.6.2013 23:47:13

0
inceleme için tesekkürler çok güzel olmus oyunda baya iyimis..

escober12

4.6.2013 23:28:23

0
oyun iyiymiş inceleme de güzel

Mr.Kertenkele

4.6.2013 23:26:01

0
Güzel bir inceleme,güzel bir oyun. Ha bide kutusuz ne demek oluyor?

Okisht

4.6.2013 23:19:39

0
Oyundayız videosunu bekliyoruz.

Tancredi

4.6.2013 23:17:50

0
Oyunu beta zamanında test etmiştim.Eğlenceli ve yaratıcı bir yapım ama öldüğünüz zaman bütün zevkiniz kaçıyor :)

_Türkolog_

4.6.2013 23:14:11

+1
Gökhan abi döktürmüş yine bu arada oyun çok güzel

Tokuchi Toua

4.6.2013 23:07:01

0
Oyun düşündüğümden daha iyiymiş.Bağımsız oyunlarında kalitesi her geçen gün artıyor.

DeliKulaBey

4.6.2013 22:59:51

0
Yüne harika bir inceleme. Oyun her nekadar güncellemelerle gelişsede bir süre sonra can sıkıyor. Ve kamera açısı ile o geliştikten sonraki dağınıklık , ı ı olmuyor.

Nathan.Drake

4.6.2013 22:52:33

0
Harika bir oyun harika bir inceleme
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Don't Starve 7/10 1 oy
KÜNYE
Don't Starve ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
18 kişi bu oyunu takip ediyor.
Bu oyun PC platformunda incelenmiştir.
2.0
4
OY
8,2
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız