Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Steam’e 839 Milyon Dolarlık Dava: Rekabeti İhlal Ediyor!

 
 
PC oyuncularının uğrak noktası olan Steam platformu büyük bir davayla karşı karşıya. Dijital haklar aktivisti Vicki Shotbolt, Birleşik Krallık'ta temyiz mahkemesine oyuncular adına bir başvuruda bulundu. Bunun sebebi ise Steam platformunun pazarda rekabeti engelleyici bir şekilde davranması.
 
839 milyon dolarlık bir dava
 
 
 
Açılan davanın boyutuna bakacak olursak 839 milyon dolarlık (656 milyon sterlin) bir sayıdan bahsedebiliriz. 5 Haziran tarihinde temyiz mahkemesine başvuran Shotbolt, 14 milyon PC oyuncusunun adına bu davayı açtığını belirtiyor. İddiaya göre Steam platformunun kurucusu Valve Corporation, PC için yayınlanan oyunlar ve içerikler konusunda adil olmayan bir şekilde davranıyor. Bu da Birleşik Krallık'taki oyuncuların bu ürünler için çok fazla para ödemesi gerektiği anlamına geliyor.
 
Aktarılan bilgilere göre Steam, Birleşik Krallık'taki rekabeti kasıtlı olarak engelliyor. Rekabet ihlali sonrasında platformun Birleşik Krallık'taki yasalara uygun hareket etmesi bekleniyor. Eğer bu eylem ve dava başarılı olursa, her sınıftan kullanıcı 22 ila 44 sterlin tazminat almaya hak kazanabilir.
 
Dava sonucunun yaklaşık olarak birkaç yıl içerisinde ortaya çıkması bekleniyor. Dava sürecinde ortaya çıkan ücretler ise üçüncü taraf kişilerce ve hukuk danışmanları tarafından ödeniyor.

Bu haberin bağlantısı
URL
Kaynak Videogameschronicle oyun firmalar oyunlar 2024
PlayStation 5 Konsollarına Discord Sesli Sohbet Özelliği Geliyor BLAST Premier: Spring Final 2024'te Grup Aşaması Tamamlandı!
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

14.6.2024 13:02:23

0
Steam bir platformdur. Dava hakim durumun kötüye kullanılması davasıdır. Abıda 102 kapsamında değerlendirilir. Geçenlerde pazarı böldüğü iddiasıyla Avrupa birliğinden ceza yedi o yüzden tüm ülkelerde aynı para birimine geçti. Burada Steamin fiyat belirleme yetkisi yok. O yüzden kendisi hk bu dava muhtemelen ret yiyecektir Abıda 102 den. Ama haksız rekabet Sec. 5 kapsamında belki kabul edilebilir

Mütercim Bey

13.6.2024 22:56:48

0
quote:

Orjinalden alıntı: BSC Misafiri Adamlar haklı, rekabete engel fiyatlandırma politikası, 60 dolarlık oyunu 60 sterline satmak adil değil, heryerde 60 dolar seviyesinde olmalı tüm ülkelerde, o fiyatlandırma da ezilen ülkeler kalksınlar ekonomilerini suçlasınlar fiyatları koyanları değil, abd bazlı alınacaksa oyunlar her yerde 60 dolara satılmalı aaa oyunlar, sonuçta Steam ABD bazlı bir şirket
Söylediklerinizde haklısınız ancak burada suçlu olan Steam değil, oyun fiyatlarını bölgelere göre yine oyun şirketleri belirliyor. Steam sadece fiyat tavsiyesi veriyor. Ben özellikle İsviçrelilere üzülüyorum. 80 Frank istiyorlar ki 89 dolardan fazlasına tekabül ediyor 70 dolarlık oyun için. Yaklaşık %30 fazladan ödüyorlar. İngiltere'de bu oran %10 civarı.

BSC Misafiri

13.6.2024 22:06:01

0
Yayincilara para basip oyunlarin PC'de sadece kendi platformunda cikmasini saglayan Epic dururken Steam'e satasmak da nerden baksan buyuk omurgasizlik.

BSC Misafiri

13.6.2024 22:05:52

0
Adamlar haklı, rekabete engel fiyatlandırma politikası, 60 dolarlık oyunu 60 sterline satmak adil değil, heryerde 60 dolar seviyesinde olmalı tüm ülkelerde, o fiyatlandırma da ezilen ülkeler kalksınlar ekonomilerini suçlasınlar fiyatları koyanları değil, abd bazlı alınacaksa oyunlar her yerde 60 dolara satılmalı aaa oyunlar, sonuçta Steam ABD bazlı bir şirket
    Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Sektörel Haberler
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız