Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Little Nightmares atmosferini yansıtan GYLT adlı oyun geliyor: İşte tüm detaylar

 
Tequila Works, Parallel Circles tarafından geliştirilen ve Tequila Works tarafından yayınlanacak olan aksiyon, korku, macera oyunu GYLT, 6 Temmuz tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Animasyon ve çizgi film tarzıyla, karanlık atmosferi ve gizlilik unsurları ile beraber karşımıza çıkmaya hazırlanan bu yapım içerisinde en büyük korkularımızla yüzleşmeye çalışacak ve bu kapsamda küçük bir kız karakteri kontrol edeceğiz. Oyun içerisinde küçük kız karakteri kontrol ettiğimiz sürece farklı farklı korku unsurlarının karşımıza çıktığını görebilecek ve bu kapsamda onlardan kaçınmak ve kendimizi kurtarmak için elimizden geleni yapmaya koyulacağız.
 
GYLT içerisinde gerçek dışı bir dünyada yer alacak ve bu kapsamda karşımıza farklı farklı tehlikelerin ve yaratıkların çıktığını görebileceğiz. Bu yaratıklardan kaçınmanın yolu ise küçük kız karakterimizi doğru bir şekilde yönlendirmek ve bu tehlikelerden uzak durmak olacak. Oyun içerisinde ürkütücü yaratıklar, farklı tarzda korku sekansları ve daha fazlası bizlere aktarılacak ve biz de bu kapsamda farklı farklı eylemleri gerçekleştirebileceğiz ve arka planda bizlere sunulan hikayeyi deneyimleyebileceğiz.
 
Little Nightmares atmosferini andıran bir yapım
 
 
 
Karanlık bir atmosferle ve ürkütücü yaratıklarla dolu bu yapım içerisinde elbette arka planda bizlere bir hikaye anlatılıyor ve bu hikaye kapsamında da biz de ilerlemeye koyuluyoruz. Oyunun diğer yandan tarzı, atmosferi ve yapısı Little Nightmares oyununu anımsatıyor. Bu oyun üçüncü şahıs bir kamera bakış açısıyla karşımıza gelirken Little Nightmares oyunu yandan görünümlü bir yapıya sahip olarak karşımıza çıkıyor. Elbette Sadece bu kamera bakış açıları ile beraber değişkenlik gösterse de oyunun atmosferi ve içerisinde bulunduğu korku unsurları ve çevre unsurları birbirleriyle oldukça benzerlik gösteriyor. Elbette oyunlar belirli oranlarda birbirlerinden ilham alabiliyor ancak kendi içlerinde yaptığı farklı işler de bulunuyor.
 
Farklı farklı korku unsurları ile yüzleşebileceğiniz ve bu küçük kızın korkularının üstesinden gelmek için uğraşacağınız yapım içerisinde farklı farklı bölgeler bulunuyor ve her bölgenin kendine ait yapısı, atmosfere ve farklı tehlikeli unsurları yer alıyor. Öncelikle bir bölgeye adım attıktan sonra burayı keşfetmeye çalışıyor ve burada bulunan korku unsurlarını aşmaya çalışıyoruz. Oyunda arklı kısımlar ve bölgeler bulunduğundan dolayı sürekli olarak kendimizi ilerlerken bulabiliyor ve her bir farklı kısımda ise tuhaf olaylarla karşılaşabiliyoruz.
 
Oyunda gizlilik unsurları büyük yer kaplıyor
 
 
 
Birçok oyundan esintiler taşıyan bu yapım içerisinde gizlilik odaklı bir yapı bizleri bekliyor. Karşımıza çıkan çeşitli korku unsurlarına karşı istersek gizlenip ilerleyebiliyor istersek de elimizdeki farklı nesnelerle beraber karşı gelebiliyoruz. Yani elimizde eğer bir el feneri veya ışıklandırma cihazı varsa onunla beraber bu korku unsurlarının üzerine tutabiliyor ve onları bu ışıkla beraber kör ederek geldikleri yere gönderebiliyoruz. Yani yapım içerisinde silahlı çatışma veya direkt olarak büyük aksiyonlardan ziyade daha çok çevredeki nesneleri kullanmaya yönelik ve daha ağır bir yapı var.
 
Oyun içerisinde farklı farklı yapabileceğimiz eylemler ve aksiyonlar bulunuyor ve bunun dışında yaptığımız seçimler de oyunun gidişatına etki ediyor diyebilirim. Diğer taraftan karşı karşıya kaldığımız bu yolculukta yaptığımız eylemlerin her birinin duygusal bir sonucu bulunuyor ve bu sonuçla da ne yazık ki oyun içerisinde yüzleşebiliyoruz. Bir yandan korkunç şeylerle uğraşırken diğer yandan ise kendimizi hayata tutmaya çalışıyor ve farklı evrenlerden gelen bu tehlikelerle beraber yüzleşmeye başlıyoruz. Oyundaki amacımız tabii ki bu tehlikelerden uzak durmak bu tehlikeleri alt etmek için elimizdeki nesneleri kullanmak ve kendimizi diğer zorluklara doğru hazırlamak.
 
Bulmaca kısımları da yer alıyor  
 
 
 
GYLT içerisinde sadece bu özellikler bulunmuyor bunun yanı sıra çeşitli bulmaca kısımları da karşımıza çıkıyor. Elbette korku oyunlarının içerisinde her zaman bulmaca unsurları yer alıyor ve biz de bu bulmacaları çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu oyunda da karşımıza çeşitli tarzlarda bulmacalar çıkıyor ve bulmacaları çözmek için de etrafı keşfetmeye çalışıyor ve bulmacanın nasıl bir yapıda olduğunu çözmeye uğraşıyoruz. Dolayısıyla oyun içerisinde farklı farklı bulmaca sekansları bulunuyor ve bunları çözmeden de ne yazık ki ilerleyemiyoruz.
 
Oyunda kolaydan zora doğru bir bulmaca kısmı bulunuyor. Yani Öncelikle karşımıza kolay bulmacalar geliyor ve daha sonra oyunun ilerleyen kısımlarında daha zorlu bulmacalar ve kafa karıştırıcı bulmacalar da karşımıza çıkabiliyor. Hikaye odaklı macera aksiyon ve gizlilik oyunu içerisinde bu kapsamda bulmacalar da büyük yer kaplıyor ve bu bulmacaları da sürekli olarak çözmeye uğraşıyoruz .Eski bir maden kasabasında geçen ve bu maden kasabasında neler olup bittiğini öğrenmeye çalıştığımız yapımda tüylerimizin diken diken olacağı bir oyun dinamiği bizleri bekliyor.
 
İlgi çekici sanat tarzı
 
 
 
Oyunun sanat tarzına bakacak olursak karşımıza daha çok animasyon ve çizgi tarzı çıkıyor ve oyun içerisinde yer aldığımız kısımlarda hem karakterin çizimleri hem de düşmanların ve çevrenin tasarımları oldukça animasyon benzeri karşımıza geliyor. Dolayısıyla bunlara bakacak olursak oyun içerisinde hem ilgi çekici bir sanat tarzı bulunuyor hem de görselliğiyle de dikkat çeken bir yapı bizlere aktarılıyor diyebilirim.
 
Oyunda bizlere Amerika'nın bir bölgesi sunuluyor ve bu bölge içerisinde kendi yolunuzu bulmaya çalışıyoruz. Elbette bu bölge hayal ürünü olarak karşımıza çıkıyor ve gerçek dünyadaki bölgenin farklı bir versiyonuyla karşılaşıyoruz. Oyun içerisinde burada olduğumuz kısımda sadece korku unsurları bulunuyor ve bizleri sürekli olarak korkutacak tehlikeler yer alıyor. Bizim de amacımız bunları aşmak ve kendi yolumuza devam etmek oluyor.
 
 
 
Oyun içerisinde farklı gizlilik sekansları bulunuyor ve yapacağımız hamlelerle beraber karşımıza çıkan tehlikeleri aşabiliyoruz yani oyunda bir yandan gizlilik unsurları ön planda olurken diğer yandan ise bulmaca ve aksiyon sekansları da karşımıza çıkabiliyor. Ancak oyun içerisinde sürekli olarak kendimizi gizlenirken bulabiliyor ve tehlikeleri alt etmek için de kendimize ait bir strateji belirleyebiliyoruz. Yani oyun içerisinde bir yaratığın bulunduğu bölgeyi aşmaya çalışırken etrafta bulunan nesneleri kullanabiliyor ve kendimize ait bir strateji oluşturarak bu yaratığı aşmaya çalışıyoruz.
 
İsterseniz gizli isterseniz de doğrudan ilerleyebileceğiniz bir yapı
 
 
 
Oyundaki bu zorlukları aşmak için kullanacağımız unsurlar bizim seçimimize bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Yani oyunda istersek gizli olarak ilerleyebiliyor istersek de yaratıklarla beraber yüzleşebiliyoruz. Bunun seçimi tamamen bize ait. Dolayısıyla oyun içerisinde nasıl oynamak istiyorsanız o şekilde oyun oynayabiliyor ve hikayeyi deneyimleyebiliyorsunuz.
 
6 Temmuz tarihinde çıkış yapacak oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve oyunun çıkış yaptığı gün bu durumdan haberdar olabilirsiniz. Bunun dışında oyunda Türkçe desteği yer almıyor ancak oyunda anlatılacak olan hikayenin çok karmaşık olacağını düşünmüyorum. Zaten yeri geldiği zaman ara sahnelerle ve farklı sinematik sekanslarla beraber bizlere anlatılacak olan hikayenin özünü buralardan anlayabiliriz.
 
Bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız ve hem korku hem de gizlilik odaklı yapımları seviyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Oyun gerçekten de ilgi çekici bir yapıya sahip görünüyor ve bizlere de bu oyuna bir şans vermek düşüyor.
 
Oyun fragmanı
 
 

Bu haberin bağlantısı
URL
GYLT Little Nightmares benzeri
Resident Evil Village Satmaya Devam Ediyor: 8 Milyon Satışa Ulaştı! Yakuza Serisinin Yan Oyunu Geliyor: Çıkış Tarihi, Ekran Görüntüleri

İçeriğe ait yorum yok

Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
GYLT
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız