Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Kickstarter Röportajı: The Dead Linger

1 | Geoff Keene İle Söyleşi

 
   Oyun endüstrisini yakından takip edenlerin son dönemde sıkça duyduğu bir etkinlik Kickstarter projeleri. Büyük ya da küçük her türlü projenin yer aldığı oluşum sayesinde, başarılı fikirler de hak ettiği desteğe sahip oluyor. Böylece hem bağımsız yapımcıların hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri mümkün hale geliyor, hem de oyuncular bu yapımları düşük bir ücret karşılığında satın alabiliyor.

   Biz de önümüzdeki haftalarda Kickstarter'ın meşhur projelerini ağırlayıp, yapımcılarla oyunun detaylarını konuşma fırsatı yakalayacağız. Böylece siz oyunculara Kickstarter'daki başarılı projeleri göstermiş olacak ve belki de sürecine katkıda bulunmanıza vesile olacağız. Bu haftaki röportajımızın konuğu Sandswept stüdyosunun CEO'su, Geoff Keene.

   Sandswept Studios'un 2011'den beri üzerinde çalıştığı bir proje olan The Dead Linger, Kickstarter'da en popüler projelerden biri. Hayatta kalma temalı bir zombi oyunu olan The Dead Linger; her yeni oyunda rastgele oluşturulan devasa açık dünya oynanışı, 16 kişiye kadar destek verebilen multiplayer modu ve onlarca silah desteğiyle birlikte oldukça değişik bir tarzda bir oyun. Bağış miktarları ise şimdiden istedikleri miktarın çok üstlerinde. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan röportajımıza geçelim.

The Dead Linger'ın logo tasarımı

Erkut Köse: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Firmadaki konumunuz nedir?

Geoff Keene:Benim adım Geoff Keene, Sandswept stüdyosunun CEO'su ve aynı zamanda The Dead Linger'ın proje lideriyim.

Erkut Köse: Firmanın kuruluş hikayesinden biraz bahsedebilir misiniz?

Geoff Keene: Sandswept stüdyosu 2007'nin Aralık ayında ben ve babam tarafından kuruldu. Önceleri basit projeler üzerinde çalıştık, daha sonra ise ilk resmi oyunumuz olan DETOUR'u steam üzerinden yayımladık. O tarihten itibaren ise The Dead Linger üzerinde çalışıyoruz.

Erkut Köse
Piyasada bir çok zombi temalı shooter oyunu var. The Dead Linger'ı onlardan ayıran özellikler nelerdir?

Geoff Keene: Öncelike The Dead Linger zombi temalı bir shooter'dan ziyade, zombi temalı bir hayatta kalma oyunudur. Bu oyun açık bir dünyada geçiyor. İnsanların hayatta kalma çabası ve zombilerle mücadelesi, yapımın esas odaklandığı noktayı oluşturuyor.

Erkut Köse: Senaryo nedir?

Geoff Keene: Oyun Amerikan tarzda bir dünyada geçiyor. Şehirlerden mahallelere, çiftliklerden ormanlara, dağ ve denizlere kadar her türlü çevre birimi mevcut. Eğer güzel fikirlere sahipseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz. Böylece sizin fikirlerinizi de oyuna ekleyebiliriz.

Erkut Köse: Ne tür bir grafik motoru kullanıyorsunuz?

Geoff Keene: Oyunu OGRE 3D grafik motoru üstünde tasarlıyoruz. Ancak temeldeki motoru kendimiz geliştiriyoruz.

Erkut Köse: Oyunda mod desteği düşünüyormusunuz?

Geoff Keene: Oyuna mod desteği eklemek bizim de aklımızda olan bir unsur. Ancak oyunu tamamen bitirdikten sonra böyle bir şeyi hayata geçirmek istiyoruz.

Erkut Köse diyor ki; The Dead Linger'ı diğer zombi oyunlarından en önemli fark, bu oyunun tamamen keşfedilebilir, geniş bir dünyada geçmesi.

Erkut Köse: Oyunda ne tür silahlar kullanabileceğiz? Araç kullanımı mümkün olacak mı?

Geoff Keene: Yapımda yakın dövüştan uzak dövüşe değin her türlü deneyimi sağlayabilecek onlarca silah bulunacak ve bunlar çok gerçekci bir biçimde yapımda yer alacak. Böylece oyuncular en keyif aldıkları silahı kullanma şansı yakalayacaklar. Araçlar da oyunda bulunmasını istediğimiz şeylerden biri. Ancak onların oyuna dahil edilmesi için Alpha testinin sonlarını veya Beta'yı beklemeniz gerekecek.


Erkut Köse:Oyunda her başlangıçta yeniden tasarlanan 25.000 km'lik bir şehir var ve biz her binaya girebiliyoruz. Bu nasıl gerçekleşiyor?

Geoff Keene: Bunun için aslında 25.000 kilometrelik şehir yerine 25.000 kilometrelik bir dünya desek daha doğru olur. Yani her binaya, her eve, her çiftliğe ve her ormana girebilir, özgürce bu mekanları keşfedebilirsiniz.

Erkut Köse: Yapım sürecinde esinlendiğiniz kaynaklar nelerdir?

Geoff Keene: Esinlendiğimiz ilk kaynak "The Zombie Survival Guide" isimli kitap. Diğeri ise yıllar önce piyasaya çıkmış olan The Walking Dead romanı.

The Dead Linger dünyasının her yanı zombilerle dolu.

Erkut Köse: Kickstarter hakkında ne düşünüyorsunuz?

Geoff Keene: Kickstarter bütün takım için harika bir deneyim oldu. Çok güzel bir yardım topladık ve onların sayesinde daha hızlı bir şekilde ilerleyebiliyoruz. Oyuncuların böyle projelere destek olması muhteşem bir şey ve Kickstarter buna yardımcı oluyor. Bu fırsat bize verildiği için çok minnettarız.

Erkut Köse: The Dead Linger haricinde başka bir projeniz var mı?

Geoff Keene: Bu proje haricinde daha önce piyasaya sürdüğümüz DETOUR oyunumuz var. O oyundan iyi veya kötü çok şey öğrendik. Kendisine Steam'dan ulaşabilirsiniz.

Erkut Köse: BölümSonuCanavarı takipçilerine söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Geoff Keene: The Dead Linger ile ilgilenen oyuncuları Kickstarter sayfamıza ve forumlarımıza bekliyoruz.

23 Studios - Semih Sancar Röportajı Özel Röportaj - Trials Evolution
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

10.8.2013 01:55:05

0
oyun süperde çok kötü bir şey var oyunu yükledim tmmmı o zmna kdr bir sorun yok patcher ile çalıştırmayı denedim patch filan yaptı 35 tane filan sonra oyunun fullscreen i filan var onlari ayarladim oyuna girdim ama olmadı TDL.exe çalışmayı durdurdu hatası geliyoru oyuna giremeden atıyor yani sorun nerden kaynaklarniyor lütfen söylermisiniz

BSC Misafiri

21.6.2012 17:44:35

0
nasıl firmaya mesaj atıcaz?

BSC Misafiri

20.6.2012 19:02:41

0
leona katılıyorum ama tps hayır fps daha iyi olurdu birde oyunda her şey olmalı ben mesaj attım xd ormanda hayvan yakalayıp pişirp yeme gibi XD ama bir kısmı 2d olacakmış birnevi the walking dead'e benzeyecek gibi ama bende bu oyunu 4 gözle bekleyenler arasındayım inşallah oyun erken çıkar demo yüklerim XD sonra full versiyonunu torrentden cap diye yüklerim kafalarını uçururum zombilerin XD

BSC Misafiri

20.6.2012 19:02:33

0
the dead linger yapımcılarına mesaj attım mesajım şu idi bu arada yanlış yazmış olabilirim :D The Dead Linger things that must be in the torch, animals, zombie types, whether you hunt in the forest with animals, it is best to cook food, this would be the character's psychology, the character power agility defense:), as well as adding the stats (this would be great too: D), if you want to you subject to the mini-games (for fun, by the way), the surviving people task import (increases the game's fun: D) I would add to the game like that one of these suggestions, please my these article might be something wrong:)

BSC Misafiri

26.4.2012 11:19:08

0
OYUN DAN BEKLENTİLERİM ÇOK UMARIM 3 EVDEN 2 SİNE GİREBİLİYORUZDUR :D ESİN GÜNDÜZLERİ DAHA AZ ZM ÇIKAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM KREDİ KARTIM OLSA 25-30 DOLAR BİŞEY YATIRIRDIM BU FİRMAYA BÖLE OYUNLAR YAPAN AZ HATDA BENİM FİKİRLERİM VAR AMA NASIL MESAJ ATICAM BİLMİYORUM :(

besttrr

25.4.2012 16:36:35

0
Fikir çok güzel ancak çok tecrübesiz bir frima iyi bir iş çıkarma ihtimallerini çok düşük görüyorum o yüzden hiç bel bağlamıyacağım bu oyuna...

BSC Misafiri

25.4.2012 16:23:49

0
çok fazla zombi oyunu var ama open world zombi oyunu yok bu kadar büyük bir şehir yapacaklarına göre grafiklerden biraz kısacaklar

BSC Misafiri

25.4.2012 09:45:52

-2
bence artık zombiler yetti ... zombi zombi zombi... mesela neden mutant ya da chimeira değil ? Zombileri artık zombiye uçan kafa atmak için, ıslatıp dövmek için ya da elektrik halısıyla müdahele etmek için kısacası zombileri benim gibi pataklamak isteyenler için [link=www.joygame.com/zombirock/]ZombiRock[/link]'ı tavsiye ederim...

Kinclave

25.4.2012 05:07:20

-3
bence artık zombiler yetti ... zombi zombi zombi... mesela neden mutant ya da chimeira değil ? Zombileri artık zombiye uçan kafa atmak için, ıslatıp dövmek için ya da elektrik halısıyla müdahele etmek için kısacası zombileri benim gibi pataklamak isteyenler için [link=http://www.joygame.com/zombirock/]ZombiRock[/link]'ı tavsiye ederim...

BSC Misafiri

25.4.2012 05:05:44

-3
bence artık zombiler yetti ... zombi zombi zombi... mesela neden mutant ya da chimeira değil ? Zombileri artık zombiye uçan kafa atmak için, ıslatıp dövmek için ya da elektrik halısıyla müdahele etmek için kısacası zombileri benim gibi pataklamak isteyenler için [link=www.joygame.com/zombirock/]ZombiRock[/link]'ı tavsiye ederim...

- The Stig -

25.4.2012 01:33:02

0
Detour'u oynamıştım gerçekten keyifli bir oyun.. Bu proje şimdiye kadar duyduğum en güzel projelerden bir tanesi..

artenis

24.4.2012 15:36:19

0
Çok çok iyi bir fikir - umarım Borderlands tarzında bir GRAFİK kullanmazlar (çizgi film vari) zombi temasının ciddiyetiniz bozacağından söylüyorum - İzlenmesi gereken film aynı temada ZOMBIELAND (2009) IMDB puanı 7.7 ve The Walking Dead serisi 1-2 . sezon

BSC Misafiri

24.4.2012 15:22:06

+1
Sanki Minecraft ' a benzeyecek gibi geliyor bana.

WinchesteeR

24.4.2012 13:09:53

0
bu kadar geniş bir ortam olacağını pek sanmıyorum.Ama olursa yakar geçer ortalığı :)

Leon10Rhyme

24.4.2012 12:38:13

0
25.000 km'lik bir dünya var ve biz her binaya, çiftliğe, eve, dükkana girebiliyoruz.Hayatta kalma ve keşif temalı bir zombi oyunu olacakmış.Tüm beklentilerimi bu oyuna yönelttim.Dört gözle bekliyorum gökdelenler olur ise içinde yaşayacağımız aksiyonu düşünemiyorum bile.Keşke tps olsaydı fikirlerimi yapımcılar ile paylaşacağım mutlaka.

Zero2442

24.4.2012 11:16:11

0
Serbest bi dünyada olmamız ve her yere girebilmemiz çok süper olmuş :D

MaximumGame_

24.4.2012 11:10:26

+5
oyun süper bir fikir grafikleride güzel olursa mütiş bi oyun olur
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

The Dead Linger 0 / 10 0 oy
KÜNYE
The Dead Linger
+ TAKİBE
AL
11 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
1
OY
10
DOSYA KONULARI VE TAM ÇÖZÜMLER
29 Aralık 2016 Perşembe
En Etkileyici Assassin’s Creed Videoları Şu sıralar filmiyle gündemde olan Assassin's Creed serisinin en etkileyici videoları derledik. Kaan Bolat
18 Ağustos 2016 Perşembe
Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Rehber Derin oynanış dinamiklerine sahip oyunun tüm detaylarına beraber bakıyoruz. Burak Gezgin
16 Aralık 2014 Salı
2015 Hediye Satın Alma Rehberi Bir oyuncuya yılbaşı hediyesi olarak alınabilecek bazı şeyleri bir arada topladık. Tunahan Başol
17 Kasım 2014 Pazartesi
Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Yeni nesil GTA V hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Tunahan Başol
11 Kasım 2014 Salı
Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz en iyi yapımları sizler için derledik. Tunahan Başol
11 Ekim 2014 Cumartesi
Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu Oynarken canımızı artırmak için başvurduğumuz yollardan ilginç olan 10 tanesini sizler için derledik Tunahan Başol
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız