Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun
Tunahan Başol

Sayfa 1

     Günümüzde çoğu ücretsiz oyunun bizden aslında normal oyun fiyatından daha fazlasını istediğini gördük. Bu yazımızda sizler için oynaması ücretsiz olan (Free to Play) ve verdiğiniz vakte değeceğini düşündüğümüz 110 oyunu sizler için derledik.
 
      Aether
 
Super Meat Boy’un yaratıcılarından Edmund McMillen’ın hayal dünyasından çıkan bir oyun. Bulutların üzerinde ahtapotvari çıkıntılarımızla seyahat ettiğimiz keşfetmeye dayalı bu oyunu oynarken çocuklar gibi şen hissedebilirsiniz.
     Age of Conan: Unchained
 
     Funcom’ın stüdyolarında senaryo modu tadında bir multiplayer deneyimi sunulma hedefiyle geliştirilen Age of Conan: Unchained başarılı sayılır. Tabi bunun kararını vermek siz okuyucularımıza düşüyor, bu oyunu da hiçbir ücret ödemeden deneyebilirsiniz.
 

 
     AirMech
 
     Uçaklar ve robotlar arasında geçiş yaparak düşmanlarımız ile online olarak kapışabildiğimiz renkli bir dünyaya sahip oyun. Adı dışında her şeyi ile Transformers’ı anımsatan bu oyunu Google Chrome’un bir aplikasyonu olarak web mağazasından ücretsiz olarak edinebilirsiniz.
 
Alchemy
 
     Değişik bir puzzle oyunu. Aynı renkte ve şekildeki parçaları bir araya getirmeye çalıştığımız bu oyun günümüz oyunların yoğunluğundan sıkıldığınız anlarda yardımınıza yetişecek alternatiflerden.
 

 
    Alien Swarm
 
    Farklı sınıflardan oluşan bir takımın içinde kendimize yakın bulduğumuz bir role soyunup üstten görüş açısıyla bilim kurgusal savaş alanlarında uzaylı avına çıktığımız bir oyun. Zorlaşan seviyeler ve bizi telaşa sürükleyen süre kısıtlamaları bizi zorlayan ögeler. Ne yaptığından haberi olan takım arkadaşlarınız varsa zorlar kolay olur.
 

 
    America’s Army 3
 
     Dünyanın dört bir tarafından oyuncular ile Amerika ordusunun güncel teknoloji verilerini (silah vb.) ücretsiz bir şekilde deneyim etmenin keyifli olacağını düşünüyoruz.
 

 
 
    Anarchy Online
 
     Anarchy Online, kendinizi boş hissettiğiniz bir zamanda kafanızı verebileceğiniz bir MMO oyunu. Çıkışı üzerinden neredeyse on sene geçse de aldığı güncellemeler ve genişleme paketleriyle hala taze görünüyor.
 
Sayfa 2

 
    Battlefield 1942
 
    Battlefield serisinin atası olan bu 2. Dünya Savaşı temalı bir oyun gözünüze eski gelebilir ancak savaş alanında sunduğu tanklar, uçaklar ve denizaltılar ile hala bu oyundan keyif alabileceğinizi düşünüyorum.
 

 
     Bejeweled 2
 
     Puzzle oyunlarının belki de en güzel ve keyifli örneklerinden Bejeweled 2. Farklı oyun modlarına sahip olan oyunda yapmamız gereken aynı renkteki taşları bir araya getirmek.
 

 
     Beneath a Steel Sky
 
     Charles Cecil’in 1994 çıkış tarihli point-n-click tarzında, bilim kurgu materyalleriyle dolu oyunu. Bir sanat eseri gib hazırlanan çevrenin oyunu denemek için bile bir sebep olabileceğini düşünüyoruz. Boş bir vaktinizde macera tarzındaki bu oyuna bir bakmanızı tavsiye ediyoruz.
 
 
    Black Mesa
 
     Neredeyse on yıl olsa da kendisini yeniden oynatmayı başaran Half-Life, Half Life 2'nin motoruyla karşınızda. Black Mesa, hem daha önce Half-Life oynamayanlar hem de yeniden deneyim etmek isteyenler için ideal.
 
 
    Canabalt
 
Grinin tonlarının kullanıldığı bu aoutorunner oyunda kahramanımız ile çatılarda dolaşarak olabildiğince uzağa gitmeye çalışıyoruz. Oyundaki tek fonksiyonumuz olan zıplamayı bir tuşla yapıyor olsak da düşündüğünüzden daha fazla keyif vadeden bir oyun Canabalt.
 
     Cave Story
 
     Cave Story, bir platform oyunun verebileceği her şeyi veriyor; akıllıca silahlar, harika müzikler ve bağımlılık yapan bir oynanış. Vakti zamanında Super Mario ile rekabet ederken şimdi bu hallere gelmesi üzücü olsa da elimizden bu oyunu denemekten başka bir şey gelmez.
 

 
     Command & Conquer: Tiberian Sun
 
     Command & Conquer serisini bilmeyen okuyucularımız için hatırlatmak gerekirse; sahip olduğu yakın gelecek bilim kurgu ögeleriyle gerçek zamanlı strateji deneyimi sunan bir oyun serisidir kendileri. Bir süredir ücretsiz olan bu oyunu merak eden veya nostalji yaşamak isteyen okuyucularımıza öneririz.
 

 
     DC Universe Online
 
     MMO tarzındaki bu oyunda DC evrenine dahil olarak kendi süper kahraman hikayemizi yazıyoruz. İstersek kötü istersek de kötü bir kahramana evrilebildiğimiz bu oyunu ücretsiz olarak oynayabilirsiniz.
Sayfa 3

 
     Diaspora: Shattered Armistice
 
     Dizi ve film fanları tarafından yapılan yapımlar nadir de olsa başarılı olabiliyor. Battlestar Galactica isimli dizinin hayranları tarafında yapılan bu oyunda diziye ait uzay gemilerinin kokpitlerine geçerek istersek tek kişilik oyun modunda istersek de çoklu oyuncu modunda eğlenceli bir oyun deneyimi yaşıyoruz.
 
 
 
    Digital: A Love Story
 
İnternetin ilk yıllarına dönüş yaptığımız bu oyun da oldukça garip. Okumamız ve içlerindeki sırları keşfetmemiz için hazırlanmış düzinelerce mesajlaşma bizi bekliyor.
 

 
     Don’t take it personally babe, it just ain’t your story
 
    Bu oyunun ismi gibi kendisi de bir garip. Bir sınıf öğretmeni canlandırdığımız bu oyunda öğrencilerimizin özel hayatlarına müdahale edebiliyoruz.
 
     DoomRL
 
     FPS türünün kült oyunlarından Doom’un tepeden bakış açısıyla ve sıra tabanlı bir oynanış ile harmanlanmış hali. Bu tarz oyunların meraklılarına tavsiye edilir.
 

 
    Dota 2
 
Onlarca seçenek içinden seçilen 5’er kişilik iki takımın oyun alanında birbirlerine üstün gelmeye çalıştığı MOBA türünde bir oyun Dota 2. Milyonlarca fanatiğe sahip bu oyunda bireysel becerinin yanında takım oyununun da önemi çok büyük.
 
 
    Dungeons & Dragons Online
 
    D&D Online’ın keşfetmemiz için önümüze sunduğu baştan sona fantastik dünyada tercihimize bırakılan sınıflardan biri seçerek çeşitli yaratıklarla ve ejderhalarla savaşıyoruz.
 

 
     Dwarf Fortress
 
    Oldukça karmaşık görünse de madencilik, endüstri kurma ve savunma elementleri ile strateji severlere kesinlikle ter döktürecek bir yapısı var Dwarf Fortress’in. Kesinlikle türün en denenebilir oyunlarından biri.
 

 
    Dwarfs?!
 
     Ücretsiz olarak oynayabileceğimiz zamana karşı yarıştığımız bir versiyonu var Dwarfs?!’ın. Yeraltı uygarlığımızı genişletirken lavlara, su birikintilerine ve irikıyım örümceklere dikkat etmemiz gerekiyor.
Sayfa 4

 
    Knytt
 
     Knytt, kendisine has dünyası ile gözümüze çarpıyor. Tehlikeler ile dolu bir dünyayı keşfederken atmosfere ve oyun içi müziklere hayran kalabilirsiniz. Alışılagelmişin dışındaki kontrolleri ile bu platform macera oyunu bu türün hayranları için iyi bir seçenek.
 

 
    League of Legends
 
     Dota’dan esinlenerek yapılmış MOBA türünde bir oyun. Yine aynı konsepte sahip olsa da farklı ve sürekli genişleyen bir champion kadrosuna sahip olan LoL’u her gün neredeyse 12 milyon oyuncu oynuyor. Yeni bir oyun bulmak zor olmasa gerek.
 

 
    Lemmings
 
     Onlarca insanımsı varlığı bize verilen belirli yetenekler ile hayatta tutmaya çalıştığımız bir oyun Lemmings. Her seviyede artan zorluk derecesi ve bulmacaların karmaşıklaşması işimizi zorlaştırsa da oyuna mazoşistçe bağımlı olmamıza sebep oluyor.
 
    Line Rider
 
     Basit bir flash oyunu olsa da oyun severlerin katkılarıyla oyuna eklenen yeni parkurlar kesinlikle görülmeye değer. Karşılaşacağınız parkurların bir kısmı kelimenin tam anlamıyla birer sanat eseri.
 
 
 
     Lord of the Rings Online
 
Efsane serinin bu MMO oyunu tüm dünya genelinde türünün en popüler üçüncü oyun konumunda. Oyun içi satın alma durumu olsa da ücretsiz bir şekilde bu evrene dahil olabilirsiniz. Tolkien’in mükemmel hayal gücüyle oluşturduğu bu evrene sadece isimi için bile bir göz atılır.
 

 
     Master of Orion
 
Piyasaya çıkalı 20 yıl olsa da yıllanmış şarap gibi Master of Orion. Uzay strateji türünde gezegenleri keşfetmek, ışınlı silahlar icat etmek ve kendi uzay gemilerinizi geliştirmek istiyorsanız bu oyunu mutlaka edinin.
 

 

 
    Mechwarrior Online
 
     İster Great House’a bağlığını bildir ister çıkarcı zorbalara katıl; yine boyumuzdan büyük, farklı sınıflara ayrılmış makinekeri kontrol ettiğimiz bu oyunda cephanemizi ve ekmek teknemiz olan robotumuzu iyi idare etmemiz gerekiyor.
 

 
    N: The Way of the Ninja
 
    Reflekse dayalı, piksel piksel grafiklere sahip olan bu platform oyununda altınlar toplayarak kilitli kapıları açmaya çalışıyoruz. Yaklaşık olarak 200 sene öncesinin oyunu olsa da sizlere keyif dakikalar yaşatacaktır.
 

 
    Narbacular Drop
 
Boyutlar arası geçitleri kullanarak bulmacaları çözmeye çalıştığımız kısa bir oyun Narbacular Drop. Ancak yapımcısı beğenilmiş olacak ki Valve tarafından bünyesine katıldı. Bu yapımcının Valve’e yaptığı oyun size tanıdık gelecektir: Portal. Bu, Narbacular Drop’u denemeniz için başlı başına bir neden.
Sayfa 5

 
     North & South
 
     Epey zorlaşan gerçek zamanlı strateji oyunlarından sıkılır da eğlenmek için bir sıra tabanlı strateji oyunu oynamak isterseniz size önerimiz bu oyun. Amerikan sivil savaşını konu alan bu oyun oldukça basit ve saçma; eğlenceli olması da bunlar yüzden.
 

 
    Nosgoth
 
    Legacy of Kain evreninin ücretsiz oyunu olan Nosgoth’ta vampirler ve vampir avcılarının aksiyon dolu kapışmasına dahil oluyoruz.
 

 
     Open Transport Tycoon
 
     Sivil taşımacılık oyunları pek ilgi görmese de bu tür oyunların fanatikleri de yok değil. Open Transport Tycoon da oyunseverlerin bir çok ulaşım birimini en doğru şekilde kullanmalarını istiyor.
 
     Orbiter
 
     Orbiter’ı, uzay mekiği fırlatma simülasyonu olarak özetlesek yanlış olmayacaktır. Hata affetmeyen bu simülasyonda ilk başarılı fırlatmanızdan sonra yüzünüzde gurur dolu bir tebessüm oluşacaktır.
 

 
     Passage
 
     Passage, 5 dakikalık oynanışına yaşamı, ölümü ve yoldaşlığı sığdıran bir oyun olarak sanatsal video oyunlarının atası konumunda. Çok fazla bir şey beklemeyin bu oyundan; sadece önünüze koyduğu metaforları bir düşünün. Farklı hislere kapılacaksınız.
 

 
     Path of Exile
 
Diablo tarzı oynanışıyla ön plana çıkan Path of Exile'da suçlular ve medeni dünyadan dışlanmış diğer insanlarla dolu Wraeclast'e sürgüne gönderilen karakterleir yönetiyoruz. Geliştiricilerin oyuna verdiği destek ve ücretsiz içerikler yapımı değerli kılan diğer etmenler.
 
 
    Planetside 2
 
    Yer küredeki her silahlı birliğin savaş halinde olduğunu düşünün; tanklar, kamyonlar ve bir sürü araç birliklerinizin emrine sunulmuş olduğunu… Yakın geleceğin teknolojisine sahip olan Planetside 2’den keyif alacaksınız.
 

 
    Plants vs Zombies
 
     Bitkilerimiz ile zombilere geçit vermemeye çalıştığımız efsane oyun. Bu oyunu PopCap’in sitesinde ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz.
 

 
    Police Quest 3: The Kindred
 
     Point-n-click oyun tarzı, polis prosedürlerini uygulamak için biçilmiş kaftan. Bu mekaniği bütün seri boyunca görsek de 3. oyun ile Police Quest serisi zirve yapıyordu. Grafikleri kötü olsa da sunduğu gerçekçi oynayış ile saygıyı hakkediyor.
 
Sayfa 6

 
    QWOP
 
     Adını, kullandığımız tuşlardan alan bir flash oyun. Karakterimizin kullandığımız her uzvu için bir tuş kullandığımız oyunda öncelikle ayakta kalmaya, sonra da ilerlemeye çalışıyoruz. Sinir bozucu ama bir o kadar da gülünç durumlarla karşılaşabilirsiniz.
 

 
    RaiderZ
 
    MMO türünde bir oyun olsa da sahip olduğu dövüş mekanikleri ile göze çarpıyor RaiderZ. Mekanikleri ve grafikleri ile MMOseverlerin RaiderZ’a bir göz atması gerektiğini düşünüyoruz.
 

 
     Realm of The Mad God
 
     Arkadaşlarınızla beraber ekranlarınızı mermiler ile doldurmaya hazır mısınız? Piksel piksel görünmesine bakmayın; Realm of The Mad God oynarken hem zorlanacak hem de keyif alacaksınız.
 
     Red Rouge
 
     Siyah beyaz renklerden oluşan bir platform-zindan keşfetme oyunu. Her seviyede değişen dünyası ve silahlarıyla düşünerek hareket etmemiz gereken bir oyun Red Rouge.
 

 
    Rift
 
    Rift bir çok kişi için MMO türünün kralı WoW’a alternatif bir oyun. Düzenli yaptığı updateler ve eventler ile dikkatleri üzerine çeken Rift bir süredir tamamen ücretsiz hale geldi. En azından bir bakmanızı tavsiye ederiz.
 

 
    Robot Unicorn Attack
 
     Gökkuşağıyla bezeli bir unicornu sonsuza kadar koşturmaya çalışmak. Oyunun giderek hızlandığını düşünürsek bu öyle kolay olmayacak. Her yaştan ve her cinsiyetten oyuncuya hitap eden bir oyun Robot Unicorn Attack.
 
 
     Runescape
 
     Runescape yapılmış en geniş MMO-RPG oyunu ve en çok güncelleme alan oyun olma ünvanlarını elinde bulunduruyor. Sürekli taze tutulan görevler, keşfedilmeyi bekleyen yeni yeni mekanlar ve mini oyunlar… Bu bilgiler sizde de bir merak uyandırmış olmalı.
 

 
     Samorost
 
     Büyük başarılar kazanan Machinarium’un yapımcılarının elinden çıkan bir başka yapım var sırada. Samorost saklı objeleri bulma tarzında bir bulmaca oyunu olsa da atmosferi ve sanatsal elementleri oyunseverlere tam bir görsel şölen sunuyor.
 

 
     Sensible Soccer ‘92-’93
 
Sensible Soccer ‘92-’93, süper hızlı arcade yapısı ile hala daha günümüzde kendine yer bulabilir. Bir dakikadan kısa süren maçları ve imkansızların imkanlı olarak gözükmesi zevkli dakikaların bizi beklediği anlamına geliyor.
 

Sayfa 7

 
     Space Station 13
 
    Space Station 13, tek bir kişi tarafından geliştirilen mutliplayer RPG oyunu. Something Awful forumlarındaki kullanıcılar tarafından geliştirilmeye devam eden oyun, türü sevenlerin hoşuna gidecektir.
 

 
     Spelunky
 
    8 bitlik klasik oyunlardan ilham alan Spelunky platfor oyunları arasında en iyilerden. Rastgele oluşan seviyeleri ile her defasında farklı şeyleri tecrübe etmemize olanak sağlıyor.
 

 
     Spewer
 
McMillen imzalı bir başka platform oyunu da Spewer. Yürüyen ve oradan oraya zıplayan bir mideyi yönettiğimiz bu platform oyununda önümüze sunulan bulmacaları kısıtlı bir sürede çözmeye çalışıyoruz.
 
     Star Conflict
 
     Uzay boşluğunda ve astroid kuşaklarının içinde kullanımımıza sunulan düzinelerce görkemli uzay gemileri ile online kapışmalara çıkacağımız bu oyunda bilim kurgu yönünden doz aşımına uğrayacaksınız.
 

 
    Star Trek Online
 
    Star Trek hayranlarının kaçırmamışı gereken bir oyun. Kontrolümüzdeki uzay gemimizle evrenin sonsuzluğuna dalmak ve tehlikeli uzaylılar ile savaşma imkanı sadece serinin hayranlarına değil tüm bilim kurgu severlere hitap ediyor.
 

 
     Star Wars: The Old Republic
 
     BioWare tarafından geliştirilen Star Wars: The Old Republic, 50. seviyeye kadar tamamen oynaması ücretsiz yapıda. Ayrıca oyunda bulunan 8 sınıfın hepsi yine 50. seviyeye kadar oynanabiliyor. Eğer Star Wars dünyasını ve MMO oyunlarını seviyorsanız, oyuna bir şans verebilirsiniz.
 
 
     Stronghold Kingdoms
 
     Kaynak toplamaya, bürokrasiye ve diplomasiye dayanan bu oyunda istersek komşu kaleler ile barış içinde yaşayabilir istersek de savaş açarak onur mücadelesi verebiliriz. Strateji severlerin kesinlikle hoşuna gidecek bir oyun.
 

 
    Super Crate Box
 
Gökten üzerimize düşen düşmanlarımızla, kutulardan toplayacağımız silahlar ile mücadele ettiğimiz bir platform oyunu. Düşmanlarınızın sizi geçmesine izin verirseniz başımıza büyük belalar açılacak bizden söylemesi.
 

 
     Sushi Cat
 
Tepeden düşen elastik bir kedinin olabildiğince çok sushi içerisine düşmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu youn gülünç anlar sunuyor.
Sayfa 8

 
     The Battle for Wesnoth
 
     Hex haritalar üzerinde hazırlanmış bir fantezi-strateji oyunu. Kötü görünüşüne aldanmayın; zorlayıcı oyun yapısıyla ve içerdiği fantezi ögeler ile strateji severlerin denemesi gereken bir oyun The Battle for Wesnoth.
 

 
     The Button Affair
 
     Autorunner tarzdaki bu oyun ücretsiz oynayabileceğimiz keyifli oyunlardan. Becerikli bir hırsızla James Bondvari bir aksiyona girdiğimiz bu oyunda amacımız paha biçilemeyen bir mücevheri ele geçirmek. Kısa ama sürprizlerle ve aksiyonla dolu iyi hazırlanmış bir senaryo.
 

 
     The Settlers
 
     Bu oyun ile karışık pikselleşmiş alternatif bir orta çağa ayak basıyoruz. Güzel grafiklerin sizi kandırmasına izin vermeyin çünkü oyunda sevimlilikten çok derebey yönetimlerine ait çiftçilik, maden ocakçılığı gibi gerçekçi işler ile uğraşıyoruz. Yavaş başlayan ama gittikçe hız kazanan yapısı ile bu oyun yüzünden bilgisayarlarınızın başında uzun saatler geçirebilirsiniz.
 
    Toribash
 
     Üç boyutlu yapısı ve sıra tabanlı oynanışı ile farklı bir keyif sunuyor bu oyun. Sıranın bize geldiği zamanlarda kendi tasarladığımız hareket ile düşmanımıza saldırmak ve onu yere sermek insana büyük bir zevk veriyor. Oldukça basit ve akıllıca bir yapım Toribash.
 

 
     Tower of Goo
 
Pürüzsüz bir fizik motoruna sahip olan World of Goo’nun küçük kardeşi. Amacımız gooball’larımızı kullanarak olabildiğince yüksek kuleler yapmak. Tabi bunu yaparken iyi bir mühendis gibi düşünmemiz, kalifiye bir işçi gibi de uygulamamız gerekiyor.
 

 
     Tribes: Ascend
 
Yüksek ihtimalle piyasadaki en hızlı FPS oyunu. Ormanlar ve vadiler boyunca durmak bilmeyen bir kapışmaya dahil olacağımız bu oyunda kancalarımız ve jetpacklerimiz en büyük yardımcılarımız olacak.
 
 
    UFO Online
 
     Geliştirebileceğimiz, kişiselleştirebileceğimiz ve kumanda edebileceğimiz bir takım kurarak uzaylı haklayabileceğimiz bir oyun. Sıra tabanlı işlenen bu bilim kurgu ögeleriyle dolu oyunda dünyanın kaderi bizim ellerimizde.
 

 
    Ultima 4: Quest of the Avatar
 
    Eski tarzdaki RPG’lerin en eski örneklerinden. Günümüz oyuncularına çok eski gelse de bu oyunu oynamak için bizce hala yeterince sebep var; keşfedilmeyi bekleyen macera dolu koca bir dünya ve aldığımız kararlara göre değişen hikaye. Bir karakterin bir kahramana nasıl dönüştüğüne tanık olacaksınız.
 
 
     Unmanned
 
Amerikan ordusuna mensup bir kişinin başından geçenleri tecrübe ettiğimiz bir point-n-click oyunu. Farklı bir senaryo ve mekanik arayan oyunseverlerin göz atabileceği bir yapım.
Sayfa 9

    Wing Commander Saga
 
     Wing Commander isimli televizyon serisinin fanları tarafından yapılan bu oyun, yine uzay gemilerimize atlayarak 50 görevlik tek kişilik senaryo modunu deneyim etmemize olanak sağlıyor.
 
 
    Wonderputt
 
     Mini-golf oyunları içerisinde kesinlikle en saçması, aynı zaman da en eğlencelisi. Flash türündeki bu oyunda sürekli değişen seviyeler ile keyifli bir golf deneyimi yaşıyoruz.
 
 
     World of Tanks
 
     Yüzlerce tankın içinden kendimize en uygununu seçerek oyun alanına gireceğimiz bir oyun. Oynaması ücretsiz oyunlar arasında en dikkate değer oyunlardan World of Tanks’ı tecrübe ederken onca tankın gerçekten de var olmasına şaşıracaksınız.