Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Assassin's Creed Valhalla'yı oynadık! | Peki nasıl olmuş?

12 Temmuz 2020 Tunahan Safdır 26 İzlenme Sayısı: 12958 Video süresi: İlk İzlenim
Video otomatik başlamasın
URL
Embed
YouTube Kanalımıza Abone Olun

Bölüm Sonu Canavarı’ndan herkese merhabalar.

Bugün özel bir içerikle karşınızdayız. Görüntülerden de görebileceğiniz üzere Assassin’s Creed: Valhalla’nın henüz geliştirme aşamasında olan bir sürümünü oynadık.. Ubisoft, pandemi döneminde oyun basınını bir araya toplamak mümkün olmayacağı için oyunu bizlere bulut sistemi üzerinden ulaştırdı. Yani Ubisoft’un sunucularına uzaktan erişim sağlayarak oyunu oynama fırsatı bulduk ve şunu söyleyebilirim ki performans konusunda da hiçbir sıkıntı yaşamadan oyunu deneyim edebildik. Görüntülerdeki “Work in progress” ibaresinden de anlaşılacağı üzere henüz oyun tam sürüme ulaşmadığı için bu içerikte oyunun kısa bir bölümü hakkında deneyimlerimizden yola çıkarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Assassin’s Creed serisi, oynayanların da bileceği üzere ilk oyundan Origins’e kadar olan süreçte benzer bir yapı üzerine devam etmiş ve sonrasında da farklı bir yöne evrileceğinin sinyallerini vermişti. Öncesinde neredeyse ölümsüz bir suikastçı olarak 10-15 kişinin arasına dalarken, çizgisel bir hikaye içerisinde ilerlerken artık attığımız adıma dikkat ettiğimiz, öyle lambur lumbur düşmanları kesip biçemediğimiz, etkileşime geçtiğimiz çevre elementleri sayesinde yan görevlerin kapısını araladığımız, karakterimizi ve yeteneklerimizi geliştirdiğimiz bir seriye dönüştü. Origins ile başlayan Odyssey ile devam eden bu yapı Valhalla’da da sürdürülüyor.

İlk intiba olarak şunu söyleyebilirim ki İskandinav dünyası, Assassin’s Creed evreniyle birleşince görsel olarak ortaya oldukça başarılı bir iş çıkmış. Çevresel detayları, hava şartları ve sesleriyle atmosferi çok güzel tamamlıyor. Genel itibariyle temel mekanikler korunmuş. Örneğin pek çok oyundan aşina olduğumuz tipteki envanter seçim menüsü, Valhalla’da da yerini almış.

Seriye girdiği ilk oyundan bu yana beğeni toplayan deniz savaşları, yelkenlilerle ilerleme gibi dinamikler Valhalla’da da mevcut. Beraberinizdeki mürettebatla birlikte yelkenler fora deyip kendinizi kaosun ortasına bırakacağınız savaşlara gitmenin gerginliği ve atmosferin güzelliği birleşince kendinizi o tayfanın bir üyesi gibi hissetmeniz mümkün. Tabi iş savaş kısmına geldiğinde bu atmosferin bozulmaması için çatışma mekaniklerinin de başarılı olması gerekiyor ki bu konuda Valhalla, yine Origins ve Odyssey’in izinden gidiyor. En basit bir piyadeyle karşı karşıya geldiğinizde bile dikkatsiz bir davranışınızın bedelini ağır bir hasar alarak ödeyebiliyorsunuz. Düşmanları böcek gibi ezdiğiniz bitirici hareketler, etrafa saçılan kanlar, baltanızın ucuyla tanışan düşman kelleleri, savaşın vahşetini gözler önüne seriyor. Tabi her düşmanı öldürmenin zorluğu da aynı ölçüde değil. Görevler sırasında ilerlerken cüssesi karakterimizin 2 katı olan ve öldürmenin de kolay olmadığı mini boss diye tabir edebileceğimiz düşmanları da al aşağı etmeniz gerekebiliyor.

Çevresel detaylardan başlangıçta bahsetmiştim. Bunu destekleyen iki önemli unsur da yıkılabilirlik ve ışıklandırmalar. Örneğin kırdığınız bir camdan içeri giren ışık hüzmesinin mekanda bıraktığı etki oldukça güzel. Valhalla’da sırf bu sebeple gördüğünüz her camı çerçeveyi indirmek isteyebilirsiniz.

Temel dinamiklerle devam edecek olursak Assassin’s Creed serisinin olmazsa olmazı olan tırmanma mekaniği yine yerli yerinde. Ulaşmak istediğiniz noktalara çok fazla zorlanmadan her zaman olduğu gibi tırmanabiliyorsunuz. Genelde haritanın belirli bir bölgesini gözlemlemek veya orada etkileşime geçeceğimiz bir nesne aracılığıyla bir yere haber göndermek için kulelerin, yükseltilerin tepelerine tırmanmanız gerekebiliyor. Bu oyundaki haberleşme nesnesiyse dönemine uygun şekilde tasarlanmış borular. Bunun haricinde olası bir durumda hemen aksiyona geçmek için at üstünde yükselme gibi detaylar da Valhalla’da yerini korumuş.

Oyunu oynadığımız süre boyunca oynanışa veya çatışma mekaniklerine yönelik detaylardan çok manzaralara takıldığımı söylemem gerek. Zira oyunun pek çok noktası,

Assassin's Creed Valhalla Ubisoft Viking PlayStation 5 PlayStation 4 Xbox Series X Xbox One PC Stadia
Cyberpunk 2077 yılın oyunu olabilir mi? Oyun Dünyasında Bu Ay - Temmuz 2020
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

monacomen

20.7.2020 09:20:52

0
Öncelikle bu oyunlar için ne kadar çok emek ve ter döküyorlar takdir etmemek elde değil. Bir çok sanatçı ve yazılımcı kafa kafaya verip geceler boyu kusursuz bir oyun çıkartmaya çalışıyorlar. Bu yüzden laf ederken biraz insan dilini tutmak zorunda kalıyor. Öncelikle yaratıcılığın çok ama çok önemli olduğu oyun sektöründe sanatsal sahneler ile birlikte ortaya harika şeyler var. Oyunun tanıdım videosundaki şu sahneler de bunun en güzel örneği. O şimşeklerin gözalıcı çakışı, teknelerin denizdeki salınışı, sudaki yansımalar, deniz üzerindeki pus filan olağan üstü değil mi beni çok etkiledi. Bravo diyorum yapımcılara.

ADANAL1

14.7.2020 10:09:41

+1
Odyssey Oynuyorum bu aralar o bile aşırı benziyor bence witcher’a. Bu tam witcher olmuş hakkaten :) Keyif alıyorum ben. Bu da epic gamesde indirimdeyken alınabilir :)

enesbaylan

13.7.2020 16:45:46

0
inceleme için teşekkür ederim.

nikony

13.7.2020 16:44:16

+3
Witcher a benzettim

gowlet

13.7.2020 13:41:58

0
Aynı boncuğun İskandinav rengi..

Nopasstr

13.7.2020 13:01:56

+1
Ben daha çok AC serisini o dönemde gezme fırsatı verdiği için seviyorum. Origins'de antik Mısır o kadar güzel yapılmıştı ki, etrafı gezmekten görev yapmaya fırsat kalmıyordu. Odyses te ise yine etrafı gezmenin güzelliği yanına birde güzel bir hikaye eklemişlerdi. Valhala'yı da dört gözle bekliyorum.

Mustafa.D.K.

13.7.2020 09:26:22

+2
Bire-bir aynısını yazacaktım. Witcher 3'le kıyaslamak bile yanlış aslında bunu.

ti7800

13.7.2020 08:29:06

+4
Witcher 3 (Valhalla edition) olmuş bu.

Bat-Man

13.7.2020 05:56:06

0
Bence gayet güzel odssey zevkle bitirdim bi 50 saatde buna gider

tobepeople

13.7.2020 03:15:26

0
Aynı oyunu 3.ncü defa piyasaya sürüyorlar, ben bıktım artık açıkçası. Bir tanesini oynayınca yetiyor fazlasıyla, hepsi aynı ürünü farklı rengi gibi bir şey kim bilir kaç kere daha yapacaklar...Bu firmanın en büyük kusur bu tekrar tekrar aynı şeyi bize sunması ama yine de satar her zamanki gibi. Oyunları 5 yılda bir çıkartsa insanı tatmin ederdi ama şu haliyle, kimsenin mutlu olacağını sanmıyorum!

mcrew

13.7.2020 02:38:15

0
Vallaha diye okudum

adana5

13.7.2020 02:24:33

+1
meh bu oyunu zaten geçen sene aldım yunanistanda geçiyordu galiba aynı oyunu tekrar almaya gerek yok

alito

13.7.2020 01:01:26

+3
Son iki oyuna bakarak söylüyorum; İçlerinde en kötüsü bu olmuş. O karakterin tuttuğu balta nedir öyle arkadaş! Yumruk mu atıyor, balta mı sallıyor belli değil. Silahların düşman üzerindeki vuruş etkisinin vasatlığını ve animasyonların yetersizliğini daha oynamadan rahatlıkla görebiliyorum. Karakterlerin yüz animasyonlarına söylenecek söz bile kalmıyor. Berbat! Tüm bu saydıklarım oyun çıkana kadar düzeltilir mi bilemem ama bu haliyle kesinlikle alınacak bir oyun değil benim için.

misterrium

12.7.2020 23:50:37

+3
VOLHALA??

FerdosParadise

12.7.2020 23:25:41

0
Teşekkürler dostum inceleme için.

Metal-Gear

12.7.2020 23:21:38

+11
İşte yine her zamanki gibi sanat / çevre açısından gayet iyi ama diğer yönleri ile şöyle - böyle bir AC oyunu.
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Assassin's Creed Valhalla 0/10 0 oy
KÜNYE
Assassin's Creed Valhalla ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
4 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD