Shadow Complex
Murat Şen

Sayfa 1

"Kendisi küçük, marifetleri büyük" cümlesi pek çok şey için kullanılır. İlk bakışta pek bir anlamı olmayan ama içinde büyük marifetler barındıran, açıldıkça insanı şaşırtacak şeylerde kullanılır özellikle. Shadow Complex, bir XBLA oyunu. 1200 puana indirebileceğiniz bir arcade oyunu. Xbox Live'ın bize sunduğu arcade oyun yelpazesine baktığımızda, oyunların hep belirli kalitede olduklarını görürüz. Eski oyunların HD olarak yeniden yapımı (mesela Bomberman, Monkey Island) veya basit ama eğlenceli oyunlar gibi. Shadow Complex ise, bu kuralları yıkıyor. Çünkü normal bir DVD oyununa taş çıkarırcasına güzel konusu, kalitesi ve diğer özellikleriyle, oyun piyasasının geleceğine de ışık tutuyor.
İlerisi için, tüm oyunların internet yoluyla dağıtımının düşünüldüğünü biliyorsunuzdur. İnternet olanağı olmayan oyuncular için yine DVD baskıları olacak ama yeni açılan "Games on Demand" servisinde olduğu gibi, tüm oyunların direk internet üzerinden satın alınıp da indirilebilmesi de mümkün olacak. Shadow Complex, 1200 MS Puanına satın alınabiliyor. 850Mb civarında bir alan kaplıyor. Bu alan size küçük gibi gelebilir. Ama oyunu gördüğünüzde, önemli olanın boyut olmadığını anlayacaksınız.

Oyun, gayet hızlı bir şekilde açılıyor. Bir ajanı görüyoruz. Şehir içerisinde geçen bir çatışmada, Amerika Başkan Yardımcısı'nı koruması gerekiyor. Kontrol bizde. Hemen düşmanı öldürüyoruz ve başkan yardımcısını kurtarıyoruz. Daha sonra işlerin hiç de göründüğü gibi olmadığını anlıyoruz çünkü özel zırhımızı başka bir yerden kontrol ediyorlar ve başkan yardımcısının arabasını da havaya uçuruyorlar. Bu olanlardan sonra, kamera daha yeşillik bir alana geçiyor. Ana karakterimiz ve kız arkadaşını, bir dağ gezintisinde görüyoruz. Her şey yolunda. Kızımız önden koşturuyor ve ona yetişmemiz gerektiğini söylüyor. Biz de elimizde fenerimiz, peşine düşüyoruz. Bir anda, kızın ortadan kaybolduğunu farkediyoruz. Ormanın derinliklerinde onu ararken, gizli bir üs keşfediyoruz.
Kız arkadaşımız da o üssün askerleri tarafından esir alınmış ve sorgulanmak üzere götürülüyor. Daha önce askeri eğitim almış ama silah kullanmaktan pek hoşlanmayan adamımız, kız arkadaşını kurtarmak için yola koyuluyor. Tabi iş sadece kız arkadaşın kurtarılmasından çok öteye gidiyor, Amerika'ya yapılacak bir saldırının durdurulmasına kadar.
Sayfa 2

Shadow Complex, bir platform oyunu. 3 boyutlu görünen ama 2 boyutlu ortamlarda geçiyor tüm oyun. Sadece sağa sola ilerleyebiliyoruz. Kapılardan geçerek diğer odalara ulaşıyoruz. Sadece kapılardan değil, gizli bölmelerden de geçerek gizli odalara veya kestirmelere ulaşabiliyoruz. Satranç tahtasını anımsatan dev bir haritamız var. Karelerden oluşuyor ve her kare de bir oda. Haritada, açılabilen kapılar, görevimize gitmemiz için izlememiz gereken yol gibi bilgiler yer alıyor. Harita gerçekten çok büyük ve karmaşık gibi görünse de, oyun içerisinde kaybolmuyorsunuz. Size belirtilen yolu takip etmeniz durumunda, her yere kolayca ulaşabiliyorsunuz.
Bölümlerde ilerledikçe, açamadığınız kapılar görüyorsunuz sıkça. Bu, daha sonra o kapıyı açacak gerekli silahı aldığınızda oraya geri döneceğiniz anlamına geliyor. Kapılar renklerine göre nasıl açılacaklarını belli ediyor size. El fenerinizle kapıya baktığınızda yeşil ise el bombası ile, kırmızı ise roket atar ile, mor ise dondurucu silah ile açılıyor. İlk başlarda bu silahların hepsine sahip olmadığınızdan, daha sonra buralara geri dönmeniz gerekiyor. Görev gereği çoğu önceden açılmayan kapılardan geçmeniz gerekiyor zaten. Ama bonusları kaçırmamanız için, arada sırada ufak havalandırma deliklerini ve diğer gizli geçitleri de gözden kaçırmamanız gerekli.

Düşmanı öldürdükçe ve görevleri tamamladıkça, deneyim puanı kazanıyorsunuz. Seviye atladığınızda da otomatik olarak karakterinizin özellikleri gelişiyor. Dayanıklılığı artıyor, nişan alma kabiliyeti gelişiyor. Ayrıca etraftan topladığınız geliştirme paketleriyle de maksimum sağlığınızı artırabiliyorsunuz, yanınızda taşıdığınız el bombası, roket gibi şeylerin sayısını artırabiliyorsunuz. Özellikle sağlığınızı artırmanız çok önemli. Çünkü oyunun ilerleyen bölümlerinde düşman sayısı arttığından, sağlığınızın fazla olması çok işe yarıyor. Ayrıca görev gereği, oyunun başında gördüğümüz ajanın zırhının parçalarını da topluyoruz. Her parça, bize ekstra önemli özellikler kazandırıyor. Suyun altında sınırsız nefes almak, daha yükseğe zıplamak, duvarlardan tutunmak, spider-man gibi kanca atarak uzak bölgelere yetişmek gibi ekstra özellikler kazanıyoruz ve bu özellikler sayesinde, daha önce gidemediğimiz yerlere gidebiliyoruz.
Oyunun kontrollerine alışmak çok az vaktinizi alacak. Nişan almak otomatik gerçekleştiriliyor. Gördüğünüz düşmanları öldürmek çok kolay. Düşmanlardan farklı olarak, zıplamanız gereken platformlar da sizi zaman zaman zorlayacak. Ateşlerden kaçmak, lazerlerden kaçmak gereken yerler de var. Oyun hem aksiyon hem de platform öğelerini iyi harmanlamış. Düşman çeşitliliği de oldukça iyi. Normal askerlerden öte, zırhlı askerler, dev robotlar, helikopterler ve bombacılar gibi çok çeşitli düşmanla karşı karşıya geleceksiniz.
Sayfa 3

850Mb boyutunda bir oyuna göre, Shadow Complex çok iyi görünüyor. Daha oyunun ilk başlarında, ormanın içerisinde yürürken, grafiklerin güzelliği sizi şaşırtacak. Tabi bir Gears of War kalitesinden de bahsetmiyorum. Ama kendi sınırları dahilinde, harika grafiklere sahip bir oyun. Genelde iç mekanda geçiyor oyun. Bazen dışarıya da çıkabiliyorsunuz. Mekanlar çok başarılı tasarlanmışlar. Tüm harita, birbirine bağlı kare odalardan oluşmakta. Kendinizi uzaktan görüyorsunuz ve sadece sağa sola ilerleyebiliyorsunuz.
Düşmana yakından yumrukla saldırırsanız, kamera hemen size yakınlaşıyor ve yumruklarınızı ağır çekimde gösteriyor. Bazen de sabit makineli tüfekleri kullandığınızda, oyun FPS kamerasına geçiyor. Oyunda bütün karakterler seslendirilmişler. Araya giren video görüntüler gayet sinematik bir şekilde karşılıyor sizi. Oyun esnasında da bazı düşmanların konuştuklarını, sohbet ettiklerini duyuyorsunuz. Silah sesleri ve patlama efektleri de çok başarılı. Müzikler de, atmosferi bozmuyorlar. Oldukça iyiler.

Yapay zeka konusunda, oyun maalesef bekleneni veremiyor. Çünkü düşman, sadece belirli bir yerde durup size ateş ediyor. Bir düşmana arkadan yaklaşıp da el feneri açıp kapasanız bile, sizi görmüyor. Saklanma veya strateji yapma gibi bir düşünceleri de yok. Bu oyunda kompleks yapay zeka kodlarına ihtiyaç da yok zaten ama en azından düşmanın kulaklarının duymasını ve gözlerinin görmesini bekliyor insan.
Oyunu yaklaşık 4-5 saatlik bir sürede bitirebiliyorsunuz. Bir kere bitirdiğinizde, geri dönülecek bir hali de kalmıyor oyunun. Konu tamamlanıyor, toplamadığınız bonuslar haricinde, herşeyi halletmiş oluyorsunuz. Ama ne olursa olsun Shadow Complex, uzunca bir süre adından söz ettirecek bir oyun. Bir geçiş süreci oyunu ve ilerisi için de bir mihenk taşı. Optik sürücülerin tarih olduğu, herşeyin online olarak edinildiği yakın gelecekte, belki bu durumun öncülerinden olan Shadow Complex gibi oyunların adı her zaman hatırlanacak. Size de bu tarihin bir parçası olmak ve böylesine kaliteli bir XBLA oyununu oynamak düşüyor pek tabi ki.