FIFA World Cup 2010
Melih Koldemir

Sayfa 1

Futbol denilince aklınıza gelen en büyük organizasyonlardan biri dünya kupası. Hatta dünyanın olimpiyatlardan sonra ki en büyük spor organizasyonu dünya kupası. Efsane futbol adamı Jules Rivet’in öncülüğü ile ilk düzenlendiği 1930 yılından beri dünyanın göz bebeği olmaya alışmış bir organizasyon zaten. E adı üstünde dünya’nın olduğu bir yerde, dünya futbolunun kozları paylaşması kadar heyecan verici ne olabilir ki?

Sürekli ilginç hikayeler barındırır bu tarz kupalar. Müthiş futbol hikayeleri doğar geçmişinden bugüne. Hatta bir tanesi bizim milli takımımızı bile direk ilgilendirir, hatta en ilginçlerinden biridir bizim hikayemiz. 1954 dünya kupası elemelerinde Türkiye, İspanya milli takımı ile roma kentinde baraj maçı oynar. Normal süre 2-2 biter. O zamanlar uzatma ve penaltı gibi adetler olmadığından italyan seyircilerden franco isimli bir çocuğa kura çektirilmiş ve Türkiye finallerin yolunu tutmuştur. Grupta İspanyanın Madrid de Türkiye’yi 4-1 yendiğini ancak İstanbul da 1-0 yenildiğini ve o zamanlar averaj dikkate alınmadığı için 2 takimin baraj maçı oynadığını eklemek gerekir. İşte böyle ilginçtir dünya kupaları.
Bu sene yine bir ilk ile gerçekleşiyor bu kupa. 80 yıllık tarihinde ilk kez kara kıtada yani Afrika kıtasında düzenleniyor. Ve 94 yılından beri alıştığımız üzere Electronic Arts yine bu kupanın oyununu özel olarak bizlerle buluşturuyor. Bakalım bu sene neler sunuluyor bizlere ve neler beklemeliyiz.

Bildiğiniz üzere EA bu tarz ara kupa oyunlarında o seneki normal Fifa oyununu temel alır. Bizimde burada referans noktamız Fifa 2010 olacak. Önce kısaca değinelim. Fifa 2010 tek bir sorun harici mükemmel bir oyundu. Atmosferi olsun, sunumu olsun, lisansları, oynanabilirliği harika şeyler sundu. Ama tek bir kelime oyunun tüm gerçekçiliğini öldüren unsur oldu. Pas! Oyunda o kadar pas yapılıyor ki nerdeyse en güçsüz takım bile 30-40 pas sonrası kolayca pozisyon bulup gol atmanızı sağlıyor. Buda bir süre sonra gol atmanın anlamını ve zevkini ortadan kaldırıyor.

2010 World Cup ilk olarak bu sorun üzerinden oynanabilirliğe eğilecek. Artık oyuncular sahaya daha iyi yayılacak ve pozisyon bulmak biraz daha zor olacak. Bunda geliştirilmiş yapay zekanın çok daha üstün olması ilk etken olacak. Yani artık sizin kontrolünüzde olmayan oyuncular daha mantıklı davranacak. Bunun yanında oyun yapısı biraz daha gerçekçiliğe yaklaştırılarak bir denge tutturulmaya çalışılacak. Artık yapay zeka ev sahibi ve deplansman takımları için farklı taktikler belirleyecek ve sizi daha da çok zorlayacak. Ev sahibi için ofansif, deplansman için defansif stratejiler ve dizilişler yaratarak milli maçların o stresli atmosferleri yaşatılacak bizlere. Bu konuda her ne kadar ayrıntılı bilgi verilmese de oyuncu şikayetlerini her zaman dinleyen ve çözümleyen EA’ye güveniyoruz diyebiliriz.
Ama World Cup esas atılımı sunumu ile gerçekleştiriyor. İlk kez olarak online ortamda tam anlamıyla bir dünya kupası heyecanı yaşayabileceğiz. Aslına ile tamamen aynı olarak online ortamda 2010 FIFA Dünya Kupası turnuvasına katılabileceksiniz. Grup aşamalarından eleme turlarına, 2010 FIFA Dünya Kupası için rakip ülkelerdeki oyunculara karşı kendi milli takımımızı temsil etme şansına sahip olacağız. Ayrıca kişisel ve takım puanları sayesinde ülkenizin Ülkeler Savaşında en iyi olduğunu kanıtlama şansımızda olacak.
Sayfa 2

Tüm bunların yanında ilk kez Euro 2008’de karşımıza çıkan Captain your Country modu da yine bu oyunda karşımıza çıkıyor. Bu sefer Fifa 2010 daki Pro karakterinizi yükleyerek daha alışkın olduğunuz bir biçimde başlayabileceksiniz kariyerinize.

Tabii ki tüm bunlar daha gelişmiş bir grafik motoru ve daha can alıcı bir sunumla geliyor. Özellikle Afrika’nın o renkli stadlarında ki atmosfer birebir ekranımıza yansıtılacak. Konfeti yağmurları, düdükler, dev bayraklar, koltuk kartları, flamalar ve havai fişeklerle sahanın içinde gibi hissetmememiz elde bile olmayacak. 2010 Güney Afrika FIFA Dünya Kupasının 10 resmi stadyumunun tümü de oyunda bulunacak.
World cup yeni bir penaltı sistemi ile de geliyor. Her ne kadar bu konuda ayrıntılı bilgi olmasa da artık maçın stresinin ve öneminin penaltı atışlarına direk etki edeceği ve kalecileri alt etmenin daha zor olacağı söyleniyor. EA penaltı atışlarının hüznünü ve heyecanını yaşatmanın garantisini vermekte.

Gelelim en önemli gelişmeye. Biliyorsunuz kupa oyunları senaryoları ile ünlüdür. O sen veya geçmiş senelere ait ünlü maçların önemli anlarını her kupa oyununda olduğu gibi bu oyunda da oynama şansı bulacağız. Coke Zero Story of Qualifying ve Story of Finals modları gibi modlarla senaryo tabanlı tam tamına 55 farklı mücadelede geçmiş eleme turlarının ve turnuvalarının önemli anlarını tekrar yaşayacağız. Ama burada ki en önemli yenilik şu kıpa başladıktan sonra 2010 FIFA Dünya Kupası anlarını oyunda anlık updateler ile gerçek zamanlı olarak oynayabilecek ve tarihi kendimiz yazabileceğiz. Ayrıca FIFA Dünya Kupası sırasında ücretsiz online servis ile yeni senaryolar da sunulacak. Yani senaryo modu tam bir interaktif ortamda sunulacak ve tadına doyum olmayacak.
Evet şimdilik World cup ile elimize geçen bilgiler bunlarla sınırlı. Şahsi görüşüm eğer Fifa 2010’daki ufak tefek gerçekçilik sorunları giderilir ve şu resimlerde gördüğümüz ortamlar sunulursa zaten kusursuz bir online desteğe sahip World Cup 2010 tıpkı Euro 2008’in yaptığı gibi efsane oyunlar arasına girmeyi başaracaktır. Burada beni asıl sevindiren ise şu olur Euro 2008 den sonra bana göre şu anda gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunu olan Fifa 09 gelmişti. Eğer başarılı bir world cup 2010 oyunu gelirse bu çok çok iyi bir Fifa 2011’in habercisi olacaktır. Her ne kadar milli takımımız ile bu heyecanı gerçekte yaşayamasak ta en azından online ortamda dünya ile bu mücadeleye girebileceğiz. Tek yapmamız gereken nisan ayını beklemek.

Ahh be. Bosnadan 4 puan al ama kupaya gideme, oyununu oyna. Senin yarın bile olamayan Honduras kupaya gitsin.

Adaletmi bu….