WipeOut HD Fury
Melih Koldemir

Sayfa 1

Yarış ve yarışmak. Zamanın başlangıcından beri insanları tetikleyen kelimeler. Her alanda her anda birileriyle, bir şeylerle yarışmak, mücadele etmek doğamızda var. Şu anda dünyanın en ilgi çeken olguları bile (futbol,politika vs) yarışmak ve mücadele üzerine kurulu.

1995 yılında Sony yeni bebeği olan Playstation için yarışmak kavramını yerçekimsiz bir ortama taşıması ile tanıştık Wipeout ile. Bilen bilir efsane oyunlar arasındadır Wipeout tüm serileri ile. Özellikle baş döndüren hızı, bitmek bilmeyen kaos’u ve ilginç pist dizaynları ile her zaman kendini oynatan bir oyun olmuştur. Belli düzeyde hayran kitlesi bulunan serinin kendine özgü yapısı her zaman üst sıralarda yer almasını sağladı şu ana kadar.
Next-gen furyasının yavaş yavaş yayılmaya başladığı zamanlarda Wipeout’ta HD versiyonu ile kendisini gösterdi. Ancak genelde yaptıkları gibi bir cd-dvd tarzı medyalarda değil ilk kez indirilebilir bir formatta PSN üzerinden yayınlandı. Kısa sürede en çok indirilenler arasında yer aldı. Geçtiğimiz günlerde içeriğinde yeni pistler, yeni araçlar ve oyun modları olan Fury ek paketi duyuruldu. Bununla beraber PSN üzerinden alışveriş yapamayanları sevindiren bir haberde duyuruldu ve oyunun ek paketi ile beraber bir blu-ray versiyonuda yayınlandı. Bizde bu versiyonu inceleme fırsatını bulduk. Bakalım Wipeout yine adı gibi sınırları zorluyormu?

Öncelikle biraz HD’den bahsetmek gerek. Tüm seriye baktığımızda serinin 8. oyunu oluyor Wipeout HD. Sony tarafından PS3 için özel yapılan oyunda PSP oyunları olan Wipeout pure ve pulse’dan karma pistler,takımlar ve araçlar yer alıyor.Fury ise HD üzerine 8 yeni pist, 13 yeni araç ve 3 yeni oyun moduyla gelen bir ek paket. Bizim incelediğimiz blu-ray versiyonuda bu ek paketli hali oyunun.

Önce grafik olarak değinelim. 1080p çözünürlüğü destekliyor oyun. Ve oldukça ilgi çekici grafikleri var. İlk olarak renk paleti gözümüze çarpıyor. Çok renkli pistler ve çevre efektleri kullanılmış durumda ve defarmasyon yok denecek kadar az. Araç modelleri her oyunda olduğu gibi yine çok iyi. Her detayına kadar düşünülmüş. Grafiklerdeki tek eleştirebileceğimiz nokta gölgelendirme ve ışıklandırmadaki hatalar olacaktır. Bazen çok garip yansımlar göze çarpıyor ve rahatsız edici oluyor. bunun harici efektler olsun, çözünürlük olsun oldukça tatmin edici düzeyde. Tüm bu olumlu havaya seslerde aynı düzeyde eşlik ediyor. Zaten her zaman güzel müzikleri olmuştur serinin, yine aynı kalitede ve güzel.
Biraz oyuna değinelim. Oyun yapısı klasik Wipeout serileri ile yine hemen hemen aynı zaten. Yer çekimsiz ortamda takım takım ayrılan aircraft’lardan (havada uçan gemimidir bunun Türkçesi? Hiçbir zaman bilemedim) birini seçiyorsunuz. Karmaşık pistlerde yol üstündeki silah ve hız arttırıcı yardımları alarak amacınız birinci olmak. Yine her zaman olduğu gibi inanılmaz hızlı ve inanılmaz aktif bir yarış var ekranda. Bir dakikanız bile boş geçmemekte. Ama buna rağmen çok rahat bir oynanış ve eğlence var. Analog veya yön tuşları ile gayet rahat kontrol edilebiliyor araçlar. Ama burada en iyi kullanmanız gereken hava frenleri. Onlar olmadan pistte durmanız neredeyse imkansız. Bu şekilde yavaş yavaş alışıyorsunuz oyuna. Bir süre sonra ne olduğunu sizin bile anlamadığınız müthiş anlar çıkıyor ortaya. Bu kadar hızlı bir oyunda bu kadar rahat bir oynanabilirlik her zaman olduğu gibi şaşırtıyor.
Sayfa 2

HD içerisinde 5 ana oyun türü var. Bunlar sırasıyla Single Race, Tournament, Speed Lap, Time Trial, ve Zone mode. Single race bildiğiniz tek seferlik yarış, tourment dediğimiz turnuva modu bunları bilmeyen yoktur. Speed lap ve time trial’de zamana karşı yarışıyorsunuz. En dikkat edici mod olan zone mode ise oyunun en heyecanlı modu. Burada wipeout’un en hızlı anını oynuyorsunuz. Aircraft’lar belli bölgelerden geçtiğinde belli hızlara ulaşıyorlar. Ve sizde en az hasarla bu hızlarda pistte tutmaya çalışıyorsunuz. Bu modda normaloyuna göre atmosferde, görsellikte bir başka oluyor ve oyunun tadı resmen burada çıkıyor. Tabii birde bunlara ek olarak Campaign modu var. Yukarda saydığımız tüm modlar bu modun içinde yer almakta. 87 farklı yarış senaryosu bulunmakta burada ve her biri farklı şekillerde olsada aynı amaca yönelik. Yani birinci olmaya. Yeni araçlar ve takım setleri bu moddan açılabilir durumda.
Bu seride en dikkat çeken yenilik Pilot Asist özelliği. Bu pasif bir özellik aslında. Ama özellikle yeni oyuncular için oldukça yararlı. Özellikle pist kenarlarındaki düşmeler ve çarpmalar biraz bu yolla azaltılıyor ve hava frenlerini nasıl kullanılacağı öğrenilene kadar yardım sağlanıyor. Birde ilk olarak pulse versiyonunda gördüğümüz Photo Mode’dan söz edelim. Bu modda yarış içersindeki her anı fotoğraflamanız mümkün. Ve bu fotoğraflar PS3’nüzün normal fotoğraf bölümüne (xmb’deki fotoğraflar menüsüne) atılabiliyor, pc’ye veya başka birde transfer edilerek normal fotoğraf olarak kullanılabiliyor.

Fury paketinde ise yazının başında belirttiğimiz gibi bunlara ek olarak 8 yeni pist, 13 yeni araç ve 3 yeni oyun modu ve 80 campaign bölümü var. 3 ek oyun modu sırasıyla Eliminator, Zone Battle, ve Detonator modları. Burada eliminator’de sona kalan dona kalıyor ve her turda bir kişi elenerek birinciye ulaşılıyor. Zone battle bildiğiniz zone mod’un genişletilmiş hali. Detanator ise bir nevi ebelemeç modu diyebiliriz.

Gelelim çağımızın gereği online moda. Wipeut HD 8 kişiye kadar online desteği veriyor. oldukça kaliteli serverlarda tek seferlik yarışlara katılabileceğiniz gibi turnuva modları ile uzun soluklu yarışlardada zaman geçirebiliyorsunuz. Online oyunda sıkıntı yok denecek kadar az. Bağlanmakta sorun yaşamıyorsunuz. Lag yok. Oyunun hızı offline moda gçre çok fazla düşüş göstermiyor. Aynı zamanda mikrofon desteği de verilmiş durumda.
Genel olarak baktığımızda Wipeout her zaman ki gibi çizgisini koruyan bir yapıya sahip. Özellikle efektleri, hızı ve eğlenceli oyun yapısı ile çok güzel saatler geçirmeyi sağlıyor. Oynadıkça neden bu kadar ciddi hayran kitlesi olduğunu anlıyorsunuz. Gerçekten ayrı bir yeri hak etmekte her haliyle. Oyunla ilgili tek sıkıntı belli modlar dışında tek düzeliği kıramaması. Bu sorunda online kısım ile gayet rahat aşılabilecek bir durum. Kısacası Wipeout yine her oyuncunun en az bir kere bakması gereken bir tat sunuyor bizlere.

Biz ne zaman jet motoru olmadan uçabileceğiz ki?